Green Card Macerası
YacatismaYacatisma
Üye
Selam zaar brothers, hatırlayan vardır belki green card çekilişini kazandığımı yazmıştım mayıs ayında.
9 Kasım saat 08:30 da mülakatım var ABD konsolosluğunda ve bu zaman kadar ne oldu, ne yaptım onu yazacağım aşağıya. Başka bir forumda süreci anlattığım bir konu var burası için de yararlı olabilir, elimden geldiğince sorularınızı yanıtlarım.

Spoiler:
image

15.05.17

- Biyometrik foto çekildi.
- Pasaport çıkartmak için 19 Hazirana randevu tarihi alındı.

19.06.17
- Pasaport randevusuna gittim bugün. AÖF'de olduğum için harç bedeli ödemeden almak istiyordum ama 25 yaşıma 219 gün kaldığı için alamadım. 2 senelik pasaport için 380 lira ödedim.
Harç 286 TL, defter 94 TL. 1 hafta içinde gelecekmiş sanırım.
- Pasaport geldiğinde DS-260 belgesi doldurulacak.

23.06.17
- Pasaportum geldi ve DS-260 immigrant formunu dolduruyorum yavaş yavaş.

27.06.17
- Bugün formu doldurup gönderdim. Case numaram düşük olduğu için tahminen Ağustos ortalarında açıklanacak mülakat tarihim. O zamana kadar ise yazın tadını çıkarıcaz : D
Spoiler:
image

31.08.17
- Ekim ayında olacak mülakatlar için 2600 kadar numaralar açıklanmış. Ben 3000 deyim, büyük bir ihtimalle kasım ayına kalacağım.

23.09.17
- Sonunda mülakat tarihim belli oldu 9 Kasım saat 8:30 olacak görüşmem. Sağlık raporları için randevu tarihi almam ve diğer ıvır zıvır evrakları toplamaya başlamam gerek.
Spoiler:
image

16.10.17
- Normalde bankada min 15.000$ kadar para veya tapu vs. göstermek gerekiyor. Ablamın eski eşi bana sponsor oldu ve bugün sponsor kağıtlarım elime ulaştı.

18.10.17
- 7 Kasım saat 10:30 da doktor randevum var. Ertesi günü teslim alıcam sonuçları.

25.10.17
- Konsolosluktan davetiyem geldi. Şuan tek işim devlet kağıtlarını ve formların çıktısını almak.

Doktor aşı ve röntgen ücreti yaklaşık 230$ falan tutuyor, 330$ da mülakat için vericem. Doların yükselmesi pek hoş olmadı : /

Vizeyi aldıktan sonra max 6 ay TR de kalabiliyorsun, o süre dolmadan giriş yapman gerek. Eğer 6 ayı geçersen re-entry permit doldurman ve para cezası ödemen gerek, tabi bu kağıt ile GC kaybetme riskinde var eğer senin göçmen olmayacağını düşünürlerse.

Benim planım şöyle Nisan başı gibi ABD ye giriş çıkış yapmak ve bir 6 ay daha burada kalmak kendimi işimde geliştirebilmek için. Oraya donanımlı gitmem gerek kendi alanımda ilerleyebilmem için çünkü Jr. seviyesindeyim.

Ablam ve yeğenim Miami de yaşıyor bende onların yanına yerleşeceğim.

Şuan aklımı kurcalayan tek bir konu var, acaba oraya gidince tekrar okula falan mı girsem (yaş 25 olcak o zaman mq) yoksa çalışma hayatına devam mı etsem ? Neyse hele bir alalım da şu kartı bakıcaz : DD

Beğenenler: kurtkapan

SamsonSamson
Üye
Okulu falan boş ver hojam, ikinci el grafik kartı dükkanı aç, mis gibi yaşarsın.
SmoKiNg ACESmoKiNg ACE
Üye
Öncelikle hayırlı olsun. İlginç bir macera bekliyor seni. Daha önce Amerika’ya gittin mi bilmiyorum ama ben naçizane kendi tecrübemi söyleyeyim. Ben 3 ay dan biraz fazla süre kaldım (work&travel).

İlk bir iki hafta bir bocalama yaşayabilirsin şakın pes etme, ilk 1 ay ı atlattıktan sonra sanki yıllardır Amerika da yaşıyormuşum gibi hissetmeye başlamıştım. Zaten o kadar çok Amerikan kültürü içinde yaşıyoruz ki Türkiye de, oraya gidince de çok yabancılamıyorsun. Her neyse hikaye anlatmayacağım.

Asıl söylemek istediğime geleyim; hayat kısa. 25 yaş hayatının artık kazanç sağlamaya başlaman gereken dönemi. Bence önce bir iş bul, orada yaşayabilmeni, geçimini garantiye al. Bulduğun iş seni doyuruyor, kiranı ve faturalarını ödemeni sağlıyorsa, üstüne de boş zamanın kalıyorsa o zaman dışarıdan bir üniversite bitirmeyi düşünebilirsin. 30 yaşında üniversite bitirip ondan sonra iş aramaya başladığında fark edeceğin ilk şey senden daha genç ve eğitimli kişilerin çoktan önemli pozisyonları kapmış olduğu olacak. Bu da göçmenliğin zorluklarından biri. 19-20 yalında Amerika’ya yerleşmiş olsan belki farklı yorum yapabilirdim. Şunu unutma Amerika’da gençler bizim Anadolu saki mantıkla yetiştiriliyor, yani genç yaşta bir iş bulmadı ve evlenmesi öğütleniyor. O yüzden bizim şehirli gençler gibi 25 ine kadar üniversite okuyup anasının evinde kalmıyorlar, aksine genç yaşta iş deneyimi Sahibi oluyorlar.

WoT yapmayacağım dedim ama yine öyle oldu.

Kısa bir son söz, ben şuan iş verenim ve 30 yaşında üniversiteden yeni mezun birini işe almam.
tersadamtersadam
Üye
Ben de yazayim green card macerami.

Ekim 2016
Basvurdum.

Mayis 2017
Baba cikti.

Beğenenler: Saltuklu, kurtkapan

YacatismaYacatisma
Üye
@ace

Sağol hacı yorumun için, okula girmem istememin iki sebebi var aslında. ilki benim diplomamın geçerliliği ne kadar olur orada ? evet portfolyo iyiyse bakmazlar belki ama yinede önemli olduğunu düşünüyorum. diğer nedenim ise çevre ve bağlantılar kurmak, çünkü abd de tanıdık ile iş bulma baya olağan bir şey.

iş ve okul meselesini kenara bırakırsak aslında beni, henüz almamış olmama rağmen gc yi, üzen tek bir şey var o da arkadaşlarımı aşşşşırı özleyecek olmam. şöyle söyleyeyim, arkadaş seçme konusunda çok hassas biriyim ve çok seçiciyim. hala ilkokul ve liseden her hafta görüştüğüm kardeşim dediğim insanlar var. keza şuan çalıştığım iş arkadaşlarımla sosyal hayatımızda da arkadaşız ve yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmiyor, özel şeylerimizi bile birbirimize anlattığımız bir bağ var. tüm bu insanları bırakmak bana çok koyacak gerçekten. orada arkadaş edinebilecek miyim, bu kadar samimi ve içten olacak mı orada tanıştığım insanlar hiç bilmiyorum ve süreç yaklaştıkça bunları daha da çok düşünüyorum. kesinlikle 50-50 durumdayım gitme kalma mevzusunda.
Sen çabuk alışmışsın ama pek aynı pozisyonda değiliz gibi çünkü sen illa ki geri dönücem 3 ay sonra, arkadaşlarımı ailemi görücem bilinciyle oradaydın. benim ise hepsini unutmam gerekiyor kalıcı olabilmek için... bilemiyorum altan durumlar karışık.
DharkanDharkan
Üye
Abi, Ace'in demek istediği ne iş bulursan yap, eline bir şeyler geçsin. Yanlış anlamış da olabilirim. Bol şans.
YacatismaYacatisma
Üye
Bugün doktor kontrolünden geçtim. Sağlam geçirdiler valla ne yalan söyleyeyim. Tahlillere 435, aşı ve kontrole de 1085 lira ödedim. Perşembe de mülakat için 330 dolar ödiycem : ))))))))))
kurtkapankurtkapan
Üye
oha mk

ne aşısıymış ki bu hem wtf afrikadan mı geliyorsun
YacatismaYacatisma
Üye
4 tane aşı yaptılar. Valla sormadım ne olduklarını ama tüberkiloz, kızamık vs olması gerekiyor. Herkese fix yapılan aşılar bunlar. Fiyatların yüksek olmasının diğer sebebi de dolar tabi, ücretler dolar üzerinden alınıyor.
kurtkapankurtkapan
Üye
almana ingilize de yapıyorlar mı

milliyetçi yanım tetiklendi şu an

bebekken oldum lan ben o aşıları
CaturdayCaturday
Üye
Garantili iddiaa kuponu-check
Ekran kartı- check
Forumdan kaptığım satılacak kitap-check
discussioncontroller