Green Card Macerası
YacatismaYacatisma
Üye
Ne alaka amk şimdi bunları buraya yazman ?
SmoKiNg ACESmoKiNg ACE
Üye
Başka şeyler de yazarım belki sonra ama şunu unutmadan yazayım dedim; sana ne kadar saçma gelirse gelsin, hiçbir resmi döküman ile ilgili espiri yapma, resmi dökümanlardaki sorulara saçma sapan veya rastgele cevap yazma. Sorulan soruların hiç birisine "muz cumhuriyetinden mi geldik kardeşim böyle sorumu sorulur bana, böyle muamele mi yapılır bana" kafasıyla cevaplama.

amerikada süper bir sistem var. "Varsayımda bulunma, basit düşün, basit yap ve iş sorunsuz olsun." Bu mantıkla hareket ettikleri için mantıken türkiyede birisine sormayacağın soruyu dahi soruyorlar.

Örnek;

Amerikaya yurt dışından geldiğinde hava limanına yaklaşınca inmeden önce doldurmanız için bir form veriyorlar. "İmigration form" Bunda öyle deli saçması sorular varki götünle gülersin.

- Hayatınızda pezevenklik yaptınız mı?
- amerikaya bir terör eylemi yapmak için mi geliyorsunuz?
- yanınızda bulaşıcı bir virüs taşıyor musunuz?
- daha önce adam öldürdünüz mü?
-....... vs vs ... Bunlar aklımda kalanlardan bir kaçı

Yani mantıken zaten bunları yapsan sana Amerika vizesi vermezler ama yine de soruyorlar. Ve o formda verdiğin cevaplara göre girişte seni sorgu odasına çekip sorular sorabiliyorlar.

Başka bir örnek arkadaşımın başına geldi. otobüs ile bir şehirden başka bir yere gidicekti. Otobüse bavulunu yükleyecek, otobüs şöförünü bekliyor, nereye koyacağını sormak için. Şöför geliyor bavulu kaldırmaya çalışıyor ve çok ağır olduğunu görüyor. "Bu niye bu kadar ağır bomba mı var bunda diyor" "Bizim salak da espiri yapıyor aklınca "evet new yorku patlatıcam" diyor. 2 dk sonra heryer polis itfaiye. Bomba uzmanları bavulu patlatıyor. bunu içeri alıyorlar. Polis soruyor neden öyle cevap verdin? "espiri yapmıştım diyor" "komik mi sence? "diyor memur. Arkadaşım bana anlatırken "şimdi düşününce hiç de espiri yapılcak bir şey değil, o an niye öyle bir şey söyledim bilmiyorum" dedi. Çünkü biz türkiyede hiçbirşeye aldırış etmiyoruz ve ciddiye almıyoruz. Adamlar ciddiye alıyor. Arkadaşı ilk uçakla türkiyeye geri gönderdiler. Sene 2005-2006 falan olay. O zaman 9/11 hikayeleri daha tazeydi tabi.

Ama mantık çok farklı değil hala.

Hani maksadım paranoya etmek değil seni ama resmi memurlarla ve resmi evraklardaki soruları ciddiye alarak ve basitçe cevapla. Bir de kimseyle terör şakası yapma :)

Starlet
Üye
E haklılar abi orası Amerika. İnsana, insan hayatına ve daha bir çok şeye değer veriyorlar ve haklı olarak da oraya gitmek isteyenlerin kendileri gibi olmasını istiyorlar. Yani oraya gidip Türkiye'deki gibi davranamazsın. Onların kurallarına uyacaksın, onlar gibi olacaksın vs. Yoksa atılırsın.

Konuyla alakasız olacak ama bende bir örnek vereyim yukarıdakini destekler nitelikte. Bu yaşanmış bir olaydan çok internette okuduğum bir yazı. Gerçek mi fıkra mı bilmiyorum. Amerika'da geçiyor olay. Adamın biri evindeyken garip sesler duyuyor, kapı zorlamaları falan. Polisi arıyor durumu anlatıyor. Telefona çıkan memur işleri olduğunu kimsenin gelemeyeceğini söylüyor. Adam bende o zaman içeri kim girerse öldürürüm, elimde silah var diyor ve telefonu kapatıyor.
10 Dakika içinde bölgeye 2 polis helikpoteri, 1 ambulans, birkaç polis ekibi, motorsikletli polis ekibi, Swat timi, çevreye keskin nişancılar, özel timler vs. falan yerleşiyor ve sarıyorlar bölgeyi.

Polislerden biri içeri giriyor. Aralarında şöyle bir konuşma geçiyor:

Yanılmıyorsam telefonda içeri girecek olanları öldüreceğinizi söylemiştiniz.

Sizde yanılmıyorsam işinizin olduğunu, gelemeyeceğinizi söylemiştiniz.

Beğenenler: Saltuklu

kurtkapankurtkapan
Üye

E haklılar abi orası Amerika. İnsana, insan hayatına ve daha bir çok şeye değer veriyorlar ve haklı olarak da oraya gitmek isteyenlerin kendileri gibi olmasını istiyorlar. Yani oraya gidip Türkiye'deki gibi davranamazsın.

aar mandacıyım lakin bu çok büyük yalan be
RidygoRidygo
Üye
kurtkapan dedi:

E haklılar abi orası Amerika. İnsana, insan hayatına ve daha bir çok şeye değer veriyorlar ve haklı olarak da oraya gitmek isteyenlerin kendileri gibi olmasını istiyorlar. Yani oraya gidip Türkiye'deki gibi davranamazsın.

aar mandacıyım lakin bu çok büyük yalan be

Oyle bir sey yok. Buradaki turkler gercekten gorgusuz, saygisiz, ormandan cikip gelmis gibi. Bizler gibi egitimli turk cok az. Nasil burada kalabiliyorlar anlamis degilim. Turklerin saygisiz gorgusuz damgasi yemesinin sebebi bu adamlar. Gayette coklar ve sorunsuz sekilde yasiyorlar. Gordugunuz zaman anliyorsunuz zaten turk oldugunu. Araba surusunden, kasiyerle konusmasindan vb.

Baya ayi sinifi insanlar. Amerikali gibi turk cok az gordum.

FadeToBlackFadeToBlack
Üye
Amerikalilarin cogu turkler gibi olmasaydi trumpi baskan secmezlerdi bir kere. Sonuna kadar hakediyorlar ayi gibi davranan gocmenleri.

Beğenenler: rubyred, MAVİSAKAL

SamsonSamson
Üye
Starlet dedi:

E haklılar abi orası Amerika. İnsana, insan hayatına ve daha bir çok şeye değer veriyorlar ve haklı olarak da oraya gitmek isteyenlerin kendileri gibi olmasını istiyorlar. Yani oraya gidip Türkiye'deki gibi davranamazsın. Onların kurallarına uyacaksın, onlar gibi olacaksın vs. Yoksa atılırsın.

Konuyla alakasız olacak ama bende bir örnek vereyim yukarıdakini destekler nitelikte. Bu yaşanmış bir olaydan çok internette okuduğum bir yazı. Gerçek mi fıkra mı bilmiyorum. Amerika'da geçiyor olay. Adamın biri evindeyken garip sesler duyuyor, kapı zorlamaları falan. Polisi arıyor durumu anlatıyor. Telefona çıkan memur işleri olduğunu kimsenin gelemeyeceğini söylüyor. Adam bende o zaman içeri kim girerse öldürürüm, elimde silah var diyor ve telefonu kapatıyor.
10 Dakika içinde bölgeye 2 polis helikpoteri, 1 ambulans, birkaç polis ekibi, motorsikletli polis ekibi, Swat timi, çevreye keskin nişancılar, özel timler vs. falan yerleşiyor ve sarıyorlar bölgeyi.

Piranaabi sen ne zaman gittin de gördün Amerikaları?

Beğenenler: MAVİSAKAL, Gun

JejunumJejunum
Üye
Starlet dedi:

Mükemmel bir hikaye yav.
Starlet
Üye
Kurtkapan ben mandacı falan değilim. ABD fanı veya Avrupa ülkelerine aşırı bir fanatikliğim yok. Veya Türk düşmanı da değilim.

Ama Avrupa ve Amerika ülkelerinde bizdekinden çok daha yüksek hayat standartları. Bu da bir gerçek. Bu gerçeği de ben oluşturmadım. İnsana ve insan hayatına değer veriliyor, kurallara uyuluyor, yerleşmiş bir düzen var vs. vs. Bunun ne oluşmasına sebep oldum ne de oluşmamasına. Ameriak örnekti. Adam ABD'ye kart aldığı ve oraya gideceeği için. Bizdeki gibi her şey gelişigüzel değil. Bu bir gerçek. Demek istediğim. Ben ABD veya Avrupa ülkeleri çok mükemmel demedim Elbette oralarda da saçmalıklar var. Eğer çok iyi yerler olsaydı Emniyet güçlerine veya Orduya gerek kalmazdı mesela. Mükemmel olsaydı Rusya'da korsan yaygın olmazdı. Hackerlar olmazdı vs. vs. Ha bunu da ben yaratmadım. Demek istediğim buydu. Öyle gözümde büyüttüğüm falan da yok. Zaten üstte de benzeri şeyler söylenmiş.

Bunları bilmek için de Amerika'ya gitmeye gerek yok. Hayat hakkında bilgi sahibi/fikir sahibi olmak için hayat okulunda okumaya gerek yok. Bazen hayatın kendisi bir okul. Saçmalayanlara duyurulur.
HOXHOX
Üye
ben ridi'nin amerika'da yaşamasına dev şok oldum asıl :0 :0 :0

aylardır girdiğiniz münakaşaları düşünüyorum da, deli gibi kalkıp bi de oralardan laf mı yetiştiriyorsun *gz'ye be kardeş, soluduğun oksijenle topumuzu skip attın zaten şu an :0 :0
discussioncontroller