Green Card Macerası
SwooshSwoosh
Üye
amerikaya gidememesi kısmı joke değil yaw baya kağıtları mı gelmedi noldu neticede kaldı burda hala bekliyo lmaoooo
CombiningPersonCombiningPerson
Üye
İdris ustalık yaparsın.

Şimdi senin ablan zaten vatandaş değil miydi hocam, ihtiyacın var mıydı ki green carda?
TaxmanTaxman
Üye
Family Reunification Visa yok mu Amerika'da?
YacatismaYacatisma
Üye
Evet vatandaşı ama beni yanına alabilmesi için düzenli vergilerini ödüyor, yılda min. 70K kazanıyor ve banka hesabında belli bir miktarda parasının olması gerekiyordu. Bu şartları sağlayamıyor ablam.
Bunları sağlıyor olsa bile direk GC alınabiliyor mu emin değilim sadece benim ablam olduğu için.

Bu arada GC yi lotodan kazanmış olsan bile bazı şartlar aranıyor ki bugün ki kur ile yüksek bir meblağ isteniyor. Kazanan kişi ya sponsor bulmalı kendine (yukarıda yazdıklarımı yerine getirebilen) ya da banka hesabında min. 15K dolar göstermesi gerek.

Ablamın eski eşi bana sponsor oldu sağ olsun, yoksa sıkıntıydı. Evi ipotek ettirip, göstermelik kredi çekecektik, sonra geri yatırıp faizi falan ödeyecektim, uzun işti anlayacağın.
SamsonSamson
Üye
Yacatisma dedi:

Evet vatandaşı ama beni yanına alabilmesi için düzenli vergilerini ödüyor, yılda min. 70K kazanıyor ve banka hesabında belli bir miktarda parasının olması gerekiyordu. Bu şartları sağlayamıyor ablam.
Bunları sağlıyor olsa bile direk GC alınabiliyor mu emin değilim sadece benim ablam olduğu için.

Bu arada GC yi lotodan kazanmış olsan bile bazı şartlar aranıyor ki bugün ki kur ile yüksek bir meblağ isteniyor. Kazanan kişi ya sponsor bulmalı kendine (yukarıda yazdıklarımı yerine getirebilen) ya da banka hesabında min. 15K dolar göstermesi gerek.

Ablamın eski eşi bana sponsor oldu sağ olsun, yoksa sıkıntıydı. Evi ipotek ettirip, göstermelik kredi çekecektik, sonra geri yatırıp faizi falan ödeyecektim, uzun işti anlayacağın.

Vergileri ödemiyor mu?

Amman hojam Al Capone da vergilerden dolayı düştü mapusa, IRS'in şakası olmaz...
YacatismaYacatisma
Üye
'düzenli ödemek' ile 'ödemek' arasında ufak bir fark var sanırım asdahgsdagsd
YacatismaYacatisma
Üye
Evet hacular 2 haftayı geride bıraktım yeni hayatımda.
İlk iş telefon hattını çözmek oldu, Metro PCS diye operatör var ablamın kullandığı ona ortak oldum. 2 kişi sınırsız internet, sınırsız konuşma, 50dk de yurtdışı konuşmalı bir paket kullanıyoruz. ikimiz için toplam 102 dolar veriyoruz ayda.
Sonrasında pasaport taşımak zor olduğu ve henüz green cardımı almadığım için (220 dolar basım ücreti var) florida id çıkarttık. kimlik yani, ama her eyaletin kendi kimlik kartı var. LA ya gittiğimde oranın kartını almam gerek.

Şuan yaşadığım en en büyük sorun ulaşım. motor veya araban yoksa alışverişe bile gidemiyorsun. bizim köşede bulgar marketi var küçük normale göre pahalı satıyor tabi ordan alıyorum acil bişeyler lazım odu mu. ablamın arabası var ama ehliyetim olmadığı için kullanamıyorum. keşke türkiyede ehliyet alsaymışım çünkü iş bulmadan alamıyorum, direksiyon kursuna gitmek istersen eğer ehliyet masrafları ile beraber 700 doları buluyormuş. kursa gitmezsen birinden öğrendiysen kullanmayı ehliyet çıkartmak 150 dolar sınav parası falan dahil. akbili bas floridanın diğer ucuna git gibi bişey yok maalesef. tren var ama oraya gitmek içinde ubere para bayılmak zorundasın vasıtan yoksa yine.

iş konusuna gelirsek, işsizim hala. geçen gün yeğenimin çalıştığı italyan restaurantına gittim, mutfağa eleman arıyorlardı. 6 saat falan çalıştım ama olmadı. onlar benim çalışmamı istediler ama benim altından kalkabileceğim bir iş değildi. adamların menüsü çok geniş, onlarca farklı aperitif, salata vs var. onlarca farklı peynir var ve italyanca olduğu için hepsi akılda tutması zor. soslar hazır değil, sipariş geldiğinde yiyeceğin sosu neyse o sırada hazırlıyor şef. o el becerisine sahip değilim maalesef. baya şef olmak veya ideali şef olmak isteyen biri çalışabilir orada.

bugün bir reklam ajansına gittim görüşmeye, ben tasarımcıyım normalde ama bu adamlar creative strateji alanında çalışacak birini arıyorlardı. direkt olmasa da bilgim tabi ki var marka stratejisi hakkında. zaten entry level istiyorlar. neyse haftaya tekrar çağıracaklar direktör ile görüşmem ve işlerimi de göstermem için. senelik 40K istedim, görüştüğüm kişi ok dedi.

bunun dışında benim buraya gelmem yardımcı olan eniştem yat eventleri düzenliyor, ben sabit bir iş bulana kadar yanında çalıştıracak beni. yarın detaylarını konuşucaz onunla da.

şimdilik böyle, bir gelişme olursa yazarım tekrardan hacular.
kurtkapankurtkapan
Üye
ehliyet olmadan amerikalara özellikle de güneye gidilir mi be kurban olduğum. hadi kuzeyde büyük şehir olsa bi nebze

halledip de gideydin keşke
Orderabi
Üye
aylık 3k dolar buranın 20 milyarı yapar. güzel para kanka

Beğenenler: Yacatisma

YacatismaYacatisma
Üye
eh kura göre çevirirsek üzücü olabiliyor burada kazanılan para. ama abi 3 bin lira kazanıyor muşum gibi düşün, ablam ile yaşadığım için oldukça yeterli ama kendi evime çıkmak istersem biraz zorlar sanırım.
discussioncontroller