Oyungezer 121 - Kasım 2017
creiGncreiGn
Üye
rubyred dedi:

keşke kalite düşmeseydi de 3 sene önce bırakmamış olsaydım. bu sayıyı alsam mı diye düşünüyorum, eski çekirdek kadro ile ilgili birşeyler var mı ? ona göre alabilirm.

Ben de almayı bırakalı 2 yıl falan oldu ama "eskisi gibi olur mu acaba" demeye gerek yok, her türlü almak lazım. OGZ öncesini de düşünürsek 15-16 yıldır takip ettiğimiz insanlar var. Açıp tek sayfa okumayacak olsam bile alırdım. Muhakkak ki kendimizden bir şeyler bulacağımız bir kaç satır yazı, bir parça nostalji vardır. Onuncu yıl olduğunu hasbelkader şu konuya girince fark ettim, o kadar ilgisizim şu an ama on yıl yav, insan hayret ediyor... İlk dağılma süreci kadar süre geçmiş OGZ'nin kuruluşundan beri. Mutlu oldum açıkçası; güzel bir nostalji hissi yaşattı bana OGZ'nin 10 yaşına basmış olması.

Beğenenler: mit1980, MAVİSAKAL, Astus, fizban

StarletStarlet
Üye
Bu biraz da kişisel bir görüş yani kişiye göre değişir ama kalitenin düşmesi veya bazı okurlara düşmüş gibi görünmesi biraz da teknolojinin gelişmesine bağlıyorum ben. Misal 2003 2004'de dvdler yeni çıkmıştı çoğu medya hala cd veriyordu haliyle oyun ve/veya başka tür dergiler de. Ama sonra dvd standart hale geldi şu anda bu dergi veya başka dergiler cd verse promosyon olarak herhalde güleriz.
Önceleri dvdler vardı mesela her bilgisayar ve/veya oyun dergisi promosyon olarak veriyordu. Şu an dünyada hiçbir oyun dergisi vermiyor çünkü internet gelişti ve hızlandı ve her şeye internetten rahatça ulaşabiliyoruz. Eskiden örneğin bir fragmanı veya video'yu rahat izlemek için önce indirmek gerekiyordu. Şu anda her Video youtube ve/veya benzeri yerlerden çıkıyor karşımıza. İstediğiniz videoyun indirme linki arasanız bulamazsınız belki (Elbette çeşitli programlar yardımıyla youtube videoları indirilebiliyor ama bu başka bir durum).
Eskiden (2001-2002 civarı falan) forumlar bu kadar yaygın değildi. Şimdi her önüne gelen forum açıyor. Her yayının bir forumu var. Hatta belki forum kavramı da sosyal medya nedeniyle ömrünü tamamladı.
Eskiden sitelerde misal bizim konumuz Oyungezer veya önceleri LEvel idi yine bahsettiğim zamanlarda sadece haberler vardı. Altına yorum yazma şansımız yoktu. Bir şey soracaksak mail yoluyla haberin yazarına veya yetkili kişiye ulaşıyorduk.

Vs. Vs. Vs.

Kısaca ben biraz da devrin değişmesine, teknolojinin gelişmesine bağlıyorum bu durmu. Ha belki çoğu kişi bu halinden memnun değil derginin ama çağ değişirse dergi değişmezse yani çağa ayak uydurmazsa nasıl gelişecek.

Şu an hala cd verse mesela, epostaları olmasa, sosyal medya sayfaları olmasa, dijital satış şekli olmasa vs. kaç kişi beğenir?

Belki bundan 10 15 sene sonra da bu kadro değişecek yeni yazarlar gelecek belki şirketin ortakları değişecek. Belki bu zamanları arayacağız. vs. vs. vs

Ha tamam belki istediğimiz amatör ruhu profesyonellikle yapmak. Eski dinozor denilen bir yayın olmak. Tamam eyvallah kabul ama bu adamlar da bir yerden para kazanmak zorunda, işleri bu. Çağa uymak zorundalar.

Benim derginin son hallerimden haberim yok. Belki kötü yönde değişmiştir belki iyi yönde, Belki beğenirim belki de beğenmem, bunu bilmiyorum. Sebep: (Son birkaç yıldır, alıyorum, sonra okurum diye koyuyorum bir köşeye, sonra kalıyor. Bakamıyorum bile). Sorsanız dergiden son yıllarda bihaberim :)
Ama yine de ülkedeki işini en iyi yapan, bileğinin hakkıyla yapan dergi yine de Oyungezer. Ben seviyorum dergimi. En azından oyunları hakkıyla inceliyor. Bazı dergiler gibi yalap şalap bir inceleme yazmıyor bir iki oynayıp...

Beğenenler: mit1980, TheRed

rubyredrubyred
Üye
@creiGn @starlet

ben oyungezer öncesi hiç takip etmiyordum , ogznin 8 ya da 9. sayısından başladım 2015 ocak'a kadar aldım .fakat son 2013ten sonra pek tad aldığım söylenemez, zaten dergi iyice incelmiş ogzyi sevdiren çoğu yazarlar gitmişti o zamana doğru.
belki nostalji olsun diye alabilirim bu sayıyı ama dediğim gibi ben o zaman ki kadronun yazdıklarını seviyordum sonrakilere ısınamadım niyeyse.

starlet'in dediği gibi devir değişmesi bir etken fakat sadece dvd içeriğini tüketmeme etki etmişti o. derginin ilk zamanları 1mbit internetimle video falan izleyemediğimden dergiyi okuduğum kadar dvdye de vakit ayırırdım sonra sonra dvdye bakmadan kenara koymaya başladım. yazarlar gittikçe de dergiyi kenara koymaya başlamıştım. burada aylık dergi konusunda genelde çoğunluk hala bizim buraya gelmedi derken bizim buraya baya erken gelir ve hemen alırdım. aldığım gibi de tüketmeye başlardım ama sonraları farkettim ki dergiyi de artık okumuyorum masanın bir kenarında bekler hatta unutur oldum. bir sonraki sayıyı alıp yine aynı yere koyunca dergiyi önceki ay adam gibi okumadığımı farkederdim. içinde acaba şu oyun için ne demiş diye düşündüğüm yazar sayısı feci azalmıştı.
samko
Üye
aslına bakarsan benim için de dvd vermenin kalkması çok sorun değil de sayfa sayısının azaltılması ve bazı sevdiğim yazarların ayrılması canımı sıkan bir şey ogz'de,sanki önceki doluluk yok gibi oyun harici içerikte.. Yine de tabi ki hala çok severek okuduğum ve abonesi olduğum dergimizi seviyorum hem de çok:):):)ve nice yıllara ogz..
darkkkraldarkkkral
Üye
Bu ayki dergiyi 200 sayfa yaparsınız artık derken şaka yapmıştım ama dijital versiyonda ekrana tıkladığımda orada bulunan 196 sayısını görünce önce afalladım sonra da sevinç gözyaşları içinde sayfaları çevirmeye başladım. Kapak harikulade olmuş. 100 oyun için zaten söylenecek söz yok. Oyun Kahramanları bölümünde de bana dergiyi sevdiren, İlk 10 dakikaları izlemek için sık sık Youtube mecrasına adım atmamı sağlayan Sinan Abi'yi görünce artık gözyaşları şelale. Gerçekten sadece bu ay değil şu ana kadar çıkmış olan bütün sayılarda emeği olan herkesin ellerine sağlık. Gerçekten muhteşem insanlarsınız. Artık hep beraber nice yıllara diyelim.

Dipnot olarak da şunu söyleyeyim, ben de yeni yazarlar konusunda başta tereddüt içerisindeydim. Tabi ki eski yazarlar iyiydi, güzeldi fakat yeni yazarlara da bir şans vermeniz gerektiğini düşünüyorum.

Beğenenler: mit1980

Archmage
Üye
Ben de 3 yıldır falan almıyorum herhalde ama bu sayıyı eski günlerin hatrına almak lazım.

Ancak büyük ihtimalle bu aldığım son oyungezer dergisi olacaktır. Zira basılı dergi çağımızda son derece yavaş ve gereksiz kalmaktadır. Tamamen dijitale taşınsa dahi dergi değil site olarak belki işlevselliğini sürdürebilir. Ona da çok şans vermiyorum. Çünkü artık global içerik üreticileri çok daha faydalı oluyor bana. Yeni çıkan bir oyun incelemesi için ogz aklıma bile gelmiyor.

Eskiden olsa oyuncu tayfa ingilizce bilir o yüzden yurtdışı sitelerde daha rahat tarama yapabiliyor derdim. Ancak gün geçtikçe dil bilmek de bir faktör olmaktan çıkacak. 12 yaşındaki genç bir çocuk ign e girip sayfayı çevir diyebildiği için artık çok anlamı yok.

Bir ara sırf geyiği güzel diye aldığımı hatırlıyorum dergiyi, sonra o da kayboldu. vıcık vıcık, kötü kötü espriler, sürükleyemeyen yazılar vs. Başta "biz yaşlandık herhalde" dedim. Sonra kardeşime okuttum (aramızda 11 yaş var), O da aynı fikirde idi. Demek ki birşeyler eksik dedim kendi kendime.

Umarım artık çağa ayak uydurup olması gerektiği gibi bir mecra olur OGZ.
CyroCyro
Üye
Ben küçük eksiklerle 100. sayıya kadar alıp sonra almayı bırakmıştım. Küçükken ilk defa Level'ı 10.yıl sayısının üzerinde (100. sayı da olabilir)Sonic görüp almıştım. Dergiyi alırken 10 yıl ne uzun zaman be diye düşünmüştüm,sonsuz gibi gelmişti. Zaten 9-10 yaşındaydım galiba, o yüzden doğal. :D Şimdi kendim neredeyse 10 yıl boyunca dergi almışım, çok acayip. Neyse alıp okuyayım, üzerine Orange Box'lu ve Crysis'li sayılarla nostalji yaparım. Mutlu yıllar OGZ!
külbastıkülbastı
Üye
196 sayfa nedir, aga? Zararına mı satıyorsunuz? Anca Shadow of mordor incelemesine kadar okuyabildim ama the legend of heroes, as origins, ruiner, hob incelemeleri gayet detaylı olmuş. Dergiyi okumayı bitirdikten sonra baştan okumam gerekecek. Dolu dolu bir sayı olmuş. Markette bulursam alıp jelatini açmadan saklarım.

Sanal dergi olayı da iyiymiş. Daha önce de denemiştim ama kartı kabul etmemişti. Beklemek yok, market market gezmek yok, okunmayan parlak sayfalar yok, arşiv derdi yok. Bir şekilde yedekleme imkanı var mı acaba?

Beğenenler: mit1980

mit1980mit1980
Oyungezer
darkkkral dedi:

Oyun Kahramanları bölümünde de bana dergiyi sevdiren, İlk 10 dakikaları izlemek için sık sık Youtube mecrasına adım atmamı sağlayan Sinan Abi'yi görünce artık gözyaşları şelale. Gerçekten sadece bu ay değil şu ana kadar çıkmış olan bütün sayılarda emeği olan herkesin ellerine sağlık.

Teşekkürler darkkkral, yazıyı beğenmene sevindim. Sinan Akkol hepimiz için aynısını, hatta çok daha fazlasını ifade ettiği için bu özel sayıda hepimizin kahramanı Blaxis için bir şeyler karalamak benim için inanılmaz derecede anlamlıydı. Hep söylerim, yine söylüyorum, ben bugün olduğum kişiysem bunu büyük oranda Sinan'a ve yazılarına borçluyum. Yazar olmama heves etmemi sağlayan birkaç değerli şahsiyetten biridir kendisi. Aynı şekilde, iyi insan olma gayretimi de yine ona borçluyum. Hakkını verebildiysem ne âlâ.

Yazar kadrosunun değişmesi ve derginin eski tadı vermemesi konusunda da birkaç kelam edeyim izninizle. Bir ara ben de tıpkı sizin gibi düşünüyordum, eski yazarlar dergiden ayrıldıkça o tadı alamıyorsunuz çünkü. Bu kaçınılmaz. Ama işte, hayat böyle... Bir yaştan sonra (35 ve üssü) bunu daha iyi anlıyorsunuz. Düşünün, Oyungezer yayın hayatına başlayalı 10 yıl olmuş. Sinan oyun yazarlığına başlayalı 19... Bir insanın sürekli aynı işi yapması, aynı sektörde kalması ne kadar mümkün? 19 yaşındaki bir üniversite öğrencisi dergicilikten kazandığı parayla yaşayabilir, peki 39 yaşındaki evli ve çocuklu bir adam? Çok zor...

O yüzden demem o ki bazı şeyler, kalbimiz deli gibi tersini istese ve nostalji arzusuyla yanıp tutuşsa bile, değişmeye mahkûm. Çok uç bir örnek olacak ama futbol takımı gibi düşünün. İlk 11'ini ezbere sayacağınız, müthiş bir kadrosu olsun. Defanstaki adam kadar forveti de ayrı keyif versin size. Ama yıllar geçsin, transferler ve emeklilikler derken kadro tamamen değişsin. Ne yapıyoruz o zaman? Takıma mı küsüyoruz? Hayır... eskiyi asla unutmuyor ama yeni takımdan da keyif almaya çalışıyoruz. İşte dergicilik de böyle :)

İşin güzel yanı, şu anda dergide yazanların çoğunun tıpkı sizin benim gibi Sinan, Serpil, Eser (demirbaş) ve Tuğbek gibi ustaların yazılarını büyüyerek okumaları ve aranızdan çıkmaları sanırım. Bir tür gelenek, bir kültür bu sanki. Belki bir gün siz de okurların arasından bir adım öne çıkıp yazarların arasında yer alırsınız. Belli mi olur?

Nice yıllara Oyungezer... #10GZ

Beğenenler: puraxays, Aresny

rubyredrubyred
Üye
mit1980 dedi:

darkkkral dedi:

Yazar kadrosunun değişmesi ve derginin eski tadı vermemesi konusunda da birkaç kelam edeyim izninizle. Bir ara ben de tıpkı sizin gibi düşünüyordum, eski yazarlar dergiden ayrıldıkça o tadı alamıyorsunuz çünkü. Bu kaçınılmaz. Ama işte, hayat böyle... Bir yaştan sonra (35 ve üssü) bunu daha iyi anlıyorsunuz. Düşünün, Oyungezer yayın hayatına başlayalı 10 yıl olmuş. Sinan oyun yazarlığına başlayalı 19... Bir insanın sürekli aynı işi yapması, aynı sektörde kalması ne kadar mümkün? 19 yaşındaki bir üniversite öğrencisi dergicilikten kazandığı parayla yaşayabilir, peki 39 yaşındaki evli ve çocuklu bir adam? Çok zor...

O yüzden demem o ki bazı şeyler, kalbimiz deli gibi tersini istese ve nostalji arzusuyla yanıp tutuşsa bile, değişmeye mahkûm. Çok uç bir örnek olacak ama futbol takımı gibi düşünün. İlk 11'ini ezbere sayacağınız, müthiş bir kadrosu olsun. Defanstaki adam kadar forveti de ayrı keyif versin size. Ama yıllar geçsin, transferler ve emeklilikler derken kadro tamamen değişsin. Ne yapıyoruz o zaman? Takıma mı küsüyoruz? Hayır... eskiyi asla unutmuyor ama yeni takımdan da keyif almaya çalışıyoruz. İşte dergicilik de böyle :)

Doğru demişsin fakat benim için level dönemi olmadığı için ilk defa bir dergi ve ekibiyle kendimi bu kadar yakın hissetmiştim. İncelemeler olsun, okur mektupları olsun sanki dergi okuyor değil de arkadaşlar toplanmış sohbet ediyor hissiyatı yaşatıyordu. Sonra ne oldu yazarlar gitti evet kendi sebepleri vardı fakat arkadaş grubu dağılıyor hissi almaya başladım gruba yeni gelenlerle sanki frekans uymuyordu. Bu yüzden üzücüydü ve dergiyi almayı bıraktım, yoksa yeni katılan arkadaşların şahıslarına veya yaptıkları işin kalitesine yorum yapmıyorum. Eminim en iyisini yapıyorlardır yapmaya çalışıyorlardır
discussioncontroller