Oyungezer 121 - Kasım 2017
MonthiusMonthius
Üye
mit1980 dedi:

darkkkral dedi:

Oyun Kahramanları bölümünde de bana dergiyi sevdiren, İlk 10 dakikaları izlemek için sık sık Youtube mecrasına adım atmamı sağlayan Sinan Abi'yi görünce artık gözyaşları şelale. Gerçekten sadece bu ay değil şu ana kadar çıkmış olan bütün sayılarda emeği olan herkesin ellerine sağlık.

Yazar kadrosunun değişmesi ve derginin eski tadı vermemesi konusunda da birkaç kelam edeyim izninizle. Bir ara ben de tıpkı sizin gibi düşünüyordum, eski yazarlar dergiden ayrıldıkça o tadı alamıyorsunuz çünkü. Bu kaçınılmaz. Ama işte, hayat böyle... Bir yaştan sonra (35 ve üssü) bunu daha iyi anlıyorsunuz. Düşünün, Oyungezer yayın hayatına başlayalı 10 yıl olmuş. Sinan oyun yazarlığına başlayalı 19... Bir insanın sürekli aynı işi yapması, aynı sektörde kalması ne kadar mümkün? 19 yaşındaki bir üniversite öğrencisi dergicilikten kazandığı parayla yaşayabilir, peki 39 yaşındaki evli ve çocuklu bir adam? Çok zor...

Bir de şöyle bir durum da var: Ne olacağı belli de olmuyor. 5 sene önce falan dergiden ayrılmıştım o zamanki koşullar onu gerektirdiği için. Geçen sene Gamescom'da Serpil'le karşılaşıp muhabbet edince "Tekrar yazmak ister misin?" dedi, düşündüm, tarttım ve "Neden olmasın?" dedim; şimdi yine buradayım. Belli de olmuyor yani, giden herkes temelli gitmiyor illa. :)

Yine geçen aylarda Hayalet Gemi'de de yazmıştım. Bir yandan değişim de kaçınılmaz. Tabii ki dergi değişecek, insanlar değişecek, yazarlar değişecek... Siz kendiniz bile değişiyorsunuz bir yandan. 10 sene önceki haliyle birebir aynı olan var mı aranızda? Önemli olan bu değişime nasıl ayak uydurulduğu. İyi bir şekilde uyum gösteriliyorsa bu değişime sıkıntı yok. Olunamıyorsa tabii ki orada bir problem var demektir, o takdirde gerekli önlemler alınır vs...

Beğenenler: mit1980, darkkkral, Aresny

Bedelellis
Üye
Bu ayki sayıda bir sıkıntı var. Magzter de sayfalarda ana yazılar koyu ve yaklaşınca net gözükmüyor. Enteresan cidden. Diğer sayılarda öyle bir sorun yoktu. Aynı sıkıntıyı yaşayan başkaları var mı?
creiGncreiGn
Üye
mit1980 dedi:

Yazar kadrosunun değişmesi ve derginin eski tadı vermemesi konusunda da birkaç kelam edeyim izninizle. Bir ara ben de tıpkı sizin gibi düşünüyordum, eski yazarlar dergiden ayrıldıkça o tadı alamıyorsunuz çünkü. Bu kaçınılmaz. Ama işte, hayat böyle... Bir yaştan sonra (35 ve üssü) bunu daha iyi anlıyorsunuz. Düşünün, Oyungezer yayın hayatına başlayalı 10 yıl olmuş. Sinan oyun yazarlığına başlayalı 19... Bir insanın sürekli aynı işi yapması, aynı sektörde kalması ne kadar mümkün? 19 yaşındaki bir üniversite öğrencisi dergicilikten kazandığı parayla yaşayabilir, peki 39 yaşındaki evli ve çocuklu bir adam? Çok zor...

O yüzden demem o ki bazı şeyler, kalbimiz deli gibi tersini istese ve nostalji arzusuyla yanıp tutuşsa bile, değişmeye mahkûm. Çok uç bir örnek olacak ama futbol takımı gibi düşünün. İlk 11'ini ezbere sayacağınız, müthiş bir kadrosu olsun. Defanstaki adam kadar forveti de ayrı keyif versin size. Ama yıllar geçsin, transferler ve emeklilikler derken kadro tamamen değişsin. Ne yapıyoruz o zaman? Takıma mı küsüyoruz? Hayır... eskiyi asla unutmuyor ama yeni takımdan da keyif almaya çalışıyoruz. İşte dergicilik de böyle :)

İşin güzel yanı, şu anda dergide yazanların çoğunun tıpkı sizin benim gibi Sinan, Serpil, Eser (demirbaş) ve Tuğbek gibi ustaların yazılarını büyüyerek okumaları ve aranızdan çıkmaları sanırım. Bir tür gelenek, bir kültür bu sanki. Belki bir gün siz de okurların arasından bir adım öne çıkıp yazarların arasında yer alırsınız. Belli mi olur?

Nice yıllara Oyungezer... #10GZ

Benimkisi bir elestiriden ziyade durum tespiti esasinda. Elbette sevdigimiz seylerin degismeden kalmasi mumkun degil; hatta derginin guncel kadrosundaki yazarlarin Sinan Akkol, Tugbek Olek, Serpil Uluturk, Berker Gungor gibi isimlerin 15 yil onceki hallerinden daha yetkin, nitelikli, adini ne koyarsak artik, olmasi da pek tabi mumkun ama bu saydigim yazarlarla birlikte biz de (okuyucu) degistik haliyle ve bu isimler bizim icin ne ifade ediyorsa, bir ihtimal simdinin 13-15 yasindaki okurlari icin de mevcut yazarlar ayni hislerle ozdeslesecek ileride.

Degisim nasil ki kacinilmazsa, yazarlarin degismesiyle birlikte eski okurlarin dergiyi birakmasi da kacinilmaz. "Eski tadi alamamak" derginin pesinen daha kotu oldugu anlamina gelmez tabii ki.

Beğenenler: MAVİSAKAL

MAVİSAKALMAVİSAKAL
Üye
Ben de yaklaşık 1.5 senedir dergiyi almiyorum fakat 10.yıl hatırına alırım.
SamsonSamson
Üye
5 senedir almıyorum, 10. sene için de almayacağım.
Alejandro
Üye
Dergiyi almıyorsanız burada ne işiniz var?
SamsonSamson
Üye
Alejandro dedi:

Burası sadece dergi alanlara özel bir yer mi? Girişte öyle bir uyarı görmedim.

Hayret bir şey...
CombiningPersonCombiningPerson
Üye
xbox'ı kuru temizlemeye mi verdin pinkiabi

Beğenenler: Samson

MAVİSAKALMAVİSAKAL
Üye
Alejandro dedi:

Valla sadece dergiyi alanlar girse, forumda en fazla 3 kişi olur. Lol.
tool
Üye
Dergiyi alanlar forum a pek girmiyor da diyebiliriz. Forum çok bozdu ya. (:
discussioncontroller