Oyungezer 123 - Ocak 2018
-Ö--Ö-
Oyungezer, Admin
image

2017'NİN OYUN FENOMENİ 2018'İN DE OYUN FENOMENİ OLACAK MI?
PlayerUnknown's Battlegrounds İncelemesi

HUZUR VE BARIŞ İÇERİSİNDE ÖDÜLLERİMİZİ DAĞITTIK (bir ışık görüyorum...)
"2017 Yılının En'leri" Dosya Konusu

OYUNLARIN DIŞINA DA ÇIKTIK AZ BİRAZ
"2017 Yılının En İyi Filmleri, Yeni Dizileri, Animeleri" Dosya Konusu

UNUTULMAZLARDAN OLMASI BOŞUNA DEĞİL
Okami HD İncelemesi

DİĞER DVO'LARA TİCARET ODAKLI BİR ALTERNATİF
Black Desert Online İncelemesi

BİRKAÇ TANE DE YENİ YIL HEDİYEMİZ VAR!
PUBG, Far Cry 5 ve Black Desert Online posterleri
ve
1 haftalık Black Desert Online davetiyesi

image

image

image

İNCELEMELER
Alchemist's Castle
Astroneer (EE)
Black Desert Online
Black Mirror
Cat Quest
Caveman Warriors
CS2D
Deep Sky Derelicts (EE)
Destiny 2: Curse of Osiris (DLC)
Doom VFR
Eve Valkyrie - Warlords (Update)
Fallout 4 VR
Getting Over It with Bennett Foddy
Hello Neighbor
Hidden Agenda
Mother Russia Bleeds
Okami HD
PlayerUnknown's Battlegrounds
Reigns: Her Majesty
Riot: Civil Unrest
Seven: The Days Long Gone
SpellForce 3
Star Wars: Battlefront II (Update)
SteamWorld Dig 2
Steep: Road to the Olypmics (DLC)
Tartarus
The Elder Scrolls V: Skyrim VR
Tom Clancy's The Division (Update)
Total War: Rome II - Empire Divided (DLC)
Tower 57

ve çok daha fazlası...
Portal'da Lootbox'lar, Zoom'da The Shape of Water, Anime'de Inuyashiki, TV'de Happy, Data'da Yılın Olayları...

iOS platformu için Oyungezer App'i:
https://itunes.apple.com/us/app/oyungezer/id1048116372?mt=8&ign-mpt=uo=2

Android platformu için Oyungezer App'i:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.magzter.oyungezer

Web'den okurum diyenlere Magzter sayfası:
http://www.magzter.com/TR/Seti-Media/Oyungezer/Entertainment/

-Ö--Ö-
Oyungezer, Admin
Herkese selamlar ve iyi yıllar. 2018'de en büyük derdiniz "Öf amma da çok zamanım ve param var, hangi oyunu oynasam ki?" olsun.

Tam geniş geniş yazacak oyun yok diyorduk ki PUBG çıkışını yapıverdi, yüzlerce saatini PUBG'ye gömen Yasin de güzel bir yazı çıkardı ortaya. Meraklılarına tavsiyedir.

Ve tabii ki 20 sayfalık Yılın Oyunları ve 10 sayfalık Yılın Diğer Şeyleri dosyaları da oldukça keyifli oldu. Genel olarak keyifli oldu yani en azından, yoksa ayağımın altındaki falaka izleri hâlâ duruyor. Spoiler: "O" oyun yılın oyunu seçilmedi :/

Derginin dijital versiyonu yarın, yani Cumartesi çıkmış olacaktır. Basılı versiyon içinse Salı veya Çarşamba diyorum ama kesin bilgi olmadığının da altını çiziyorum.

İyi okumalar şimdiden,
ParaDise
Üye
yine güzel bir kapak :)
tolginyootolginyoo
Üye
PUBG ve Far Cry 5 posterleri efsane olmuş yalnız
YigitilhanYigitilhan
Üye
2018 sayısının bayilere erken gelmesi dileğiyle.ha bir de seneye görüşürüz :)

Beğenenler: Nocseiz

FaironFairon
Üye
Black Desert Online posteri için alıyorum.

Beğenenler: MAVİSAKAL, Nesteress, Corax

gameovergameover
Üye
-Ö- dedi:

image

İNCELEMELER
Alchemist's Castle
(...)

Daha güzel bir yeni yıl hediyesi olamazdı benim için %)
woddwillwoddwill
Üye
Sarp Kürkçü dergiye geri mi döndü? Eğer döndüyse çok sevindim ancak BF2 dlc incelemesi ve geçen ki sayıdaki ana oyun incelemesinde, multiplayer modları oynarken kahraman karakterlerin zamandan bağımsız olması üzerine olan eleştirisini çok saçma ve anlamsız buldum. Ana oyun incelemesinde bunu eksilere yazmıştı birde. Bu Red Alert 2 de skirmish maçta USA ile Soviet'in müttefik olmasını eleştirmek gibi bir şey.
BaradhBaradh
Oyungezer
@woddwill

Benim yazı işlerine yolladığım kopyada konuyu şöyle açıklamışım:

Sadece eski üçleme değil, her dönemden içerik var: Bu noktada ipin ucu biraz kaçmış durumda. Darth Maul Kashyyyk’ta koşuyor, Boba Fett Kamino’ya geliyor falan (dönemsel olarak yanlış durumlar). Vader ile Kylo Ren’in yan yana savaştığını bile gördüm. Buna rağmen 2005’teki Battlefront’ta bulunan Destroyer droid’lerden ya da hiyerarşisi renklerle belirtilen klon askerlerinden yok hiçbir şekilde. Derdiniz özüne uygun içerikse, ortada öyle bir şey yok. Gerçekleşmiş savaşlar yerine o dönemde adı geçti diye hazırlanmış haritalardan oluşuyor oyun. Çeşitlilik açısından iyi, ama Star Wars zaman çizelgesi açısından zerre alakası yok. O nedenle “dönem” içeriği değil. Harita detayları farklı ve ipini koparan kahramanın geldiği, karman çorman bir durum sadece.

Eğer Red Alert 2 “dönemine uygun, klasik dünya savaşları!” Diye bir reklam politikası sürdürseydi, Red Alert 2 de benzer durumda eleştirilirdi bence. Üstelik bugün strateji oyunları bile Battlefront II’nin çöpten daha kötü kokan senaryosundan iyi tek kişilik deneyimler sunuyorlar neredeyse.

Ayrıca fark etmediğin bir noktaya daha parmak basayım: Oyunun en sevdiğim modları arasında Heroes vs. Villains var, bunu da şu cümleyle kayıtlara geçirmişim:

Bir keresinde 4 kahraman bir oyuncuyu 10 kere ardı ardına öldürdük mesela. Bunu yaptığımız Heroes vs. Villains modu benim bir diğer favorim bu arada. Oyun modları ilk oyuna göre daha rafine, daha düzgün hazırlanmış bence. O nedenle oyuncu bulamamak daha da üzdü beni.

Bu mod, gerçekten “beş benzemez kağıt” kültüründe kahramanları karıştırıyor, ama benim bununla sorunum yok. Benim reklamı yapılan “dönemine uygun Star Wars savaşları!!!” Saçmalığı ile problemim var. İncelemede 8 sayfada bunu olabildiğince anlattığımı sanıyordum, belli ki pek başarılı olmamış.

O nedenle tekrar özetleyeyim: Star Wars’u bilen bir insan, etrafta Vader ve Kylo Ren yan yana koşup dönemsel renkleri birbiri ile tutmayan klonları gördüğünde burun bükebilir. Bükmeli de. Eğer bükmezse, önüne sürülen şey modlanmış bir Battlefield’dan öteye gitmez hiçbir zaman. Çünkü daha fazlasını talep etmiyordur, istemiyordır. Ha bu konuda da birkaç şey söylemişim, o da sonlarda:

“Delik deşikliğine rağmen “kötü oyun” diyemeyeceğiniz türde bir yapım BF II. En çok da bana bu batıyor aslında. Çünkü artık AAA oyunları değerlendirirken standartlarımız o kadar düşük ki. Battlefront II ruhsuz, hırsı olmayan, birçok yeri yapılmış olmak için yapılmış, ekonomik modeli bile düzgün pazar araştırmaları yapılmadan “biz yaptık oldu”culukla kurulmuş bir proje ama bu bile “kötü değil”. Ne Disney ne de EA, Battlefront II’ye gereken sevgiyi vermemiş sanki. Ebeveynlerinin “Geldi yine tipini s....” dediği türden bir çocuk gibi. Çocuklar ebeveynlerin günahlarından sorumlu değildir elbette, ama reşit olup topluma zarar verdiklerinde hala o çocukları affeder misiniz? Ekonomik modeliyle zarar vermeyecek diyelim, sadece nefes alıyor ve üstünde Star Wars logosu var diye eline para tutuşturur musunuz?”

Bugün AAA oyunlarda yukarıda bahsettiğim o “ruhu” bulamamak benim bir diğer derdim ki, bunun tartışması BF II incelemesi olmamasına rağmen doğru hatırlıyorsam Serpil ve Ömer bu satırların girmesine izin veriler. Benim nezrimde “dönemine uygun savaşlarıyla bir Star Wars oyunu” böyle olmaz. Olmamalı. Kendimize saygımız bundan daha fazla olmalı. En azından benim görüşüm bu şekilde.

Wexzas
Üye
Abi dergiden Black Desert kodunu bi ben mi alamıyorum dünden beri kodu almaya çalışıyorum, mail gelen kutunuzu kontrol edin diyor gelen bir şey yok defalarca kontrol ettim
-Ö--Ö-
Oyungezer, Admin
@Wexzas Denedik yeniden de sistem çalışıyor aslında. dukkan[at]oyungezer[nokta]com[nokta]tr'ye bir mail at istersen, yardımcı olacaktır arkadaşlar.
discussioncontroller