Oyungezer 123 - Ocak 2018
woddwillwoddwill
Üye
@Baradh Öncelikle eleştirime bu kadar detaylı cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Ben incelemenizde “dönemine uygun savaşlarıyla bir Star Wars oyunu” olarak reklam yapma stratejilerine ters düştükleri sebebiyle o eleştiriyi yaptığınızı kaçırdım galiba. Çünkü öyle bir reklam amaçlı söylemi olduğunu hiç görmedim, eğer öyleyse eleştirinizde sonuna kadar haklısınız. Ancak bunun oyunun bir eksiği olduğunu düşünmüyorum, sizin de tabirinizle gerekirse Battlefield'ın üzerine skin giydirilmiş Star Wars oyununa bile kabulüm. Çünkü maksadım sevdiğim bir temayı, işleyen zevkli bir kulvarda tüketmek. Multiplayer olarak girip bir iki el savaş yapacağım zaman neden puanım biriktiği zaman darth vader'ı bu harita da seçemezsin çünkü bu savaş timelineından önce öldü gibi bir düşünceyi kabul edeyim ki?

Bu arada ilk soruma cevap vermediniz? Bu ay ki bir kaç yazıyı daha sizin yazdığınızı gördüm, dergiye düzenli olarak yazacak mısınız?
DharkanDharkan
Üye
Eleştirinde saçma bir şey yok, oyunun multiplayer modundan belli doğrulara uygun olmasını beklemek, öyle olmadığı için eleştirmek daha saçma.
ByGusByGus
Üye
Arkadaş pubg/far cry posteri neden bu kadar küçük. Pubg buglı diye posteridemi buglı yaptınız? İnsan bi A2'de felan basar. O kadarda yeni poster beklemiştim hem:/

-Bir Oyungezer okuyucusunun kardeşi
drolin
Üye
Black desert kodu gelmiyor .dergiyi kod icin aldim ama kod yok .destek'e yazdim tekrar kodu girin vs vs dediler sonrada ilgilenmediler zaten .tekrar attigim mailede cevap vermediler bende vazgectim .
-Ö--Ö-
Oyungezer, Admin
@ByGus Biraz küçük evet o poster maalesef. Hayal kırıklığı yaşattıysak affola :/

@drolin Yardımcı olmaya çalışıyor arkadaşlar herkese aslında ama bilemedim... Belki yoğunluk falan varken arada kaynamıştır mailin. Bir tekrar mail atmanı rica etsem?
BaradhBaradh
Oyungezer
@woddwill ve @Dharkan

Galiba bir incelemenin ne ifade ettiği konusunda anlaşmazlığımız var. Onu açmaya çalışayım:

İncelememde şöyle cümleler var dikkat edersen:

[i]Sadece eski üçleme değil, her dönemden içerik var: Bu noktada ipin ucu biraz kaçmış durumda.

“Yok öyle şey” değil, “ipin ucu biraz kaçmış”.

Darth Maul Kashyyyk’ta koşuyor, Boba Fett Kamino’ya geliyor falan (dönemsel olarak yanlış durumlar). Vader ile Kylo Ren’in yan yana savaştığını bile gördüm. Buna rağmen 2005’teki Battlefront’ta bulunan Destroyer droid’lerden ya da hiyerarşisi renklerle belirtilen klon askerlerinden yok hiçbir şekilde.

2005 yılında yapılmış, yapılabilen, doğru olduğunu düşündüğüm referansı ortaya koyup, açıklayıp onun üzerinden eksiği tanımlıyorum.

Derdiniz özüne uygun içerikse, ortada öyle bir şey yok. Gerçekleşmiş savaşlar yerine o dönemde adı geçti diye hazırlanmış haritalardan oluşuyor oyun.

Eğer böyle bir derdiniz yoksa (ki senin yok gibi geldi bana), zaten ortada takılman gereken bir şey yok.

Çeşitlilik açısından iyi, ama Star Wars zaman çizelgesi açısından zerre alakası yok. O nedenle “dönem” içeriği değil.

Star Wars zaman çizelgesi umurunda değilse, yine incelemenin bu cümlesini dikkate almana gerek yok. Dönem içeriğini yukarıda tanımlıyorum. Bu tanım senin için lüzumsuz ise, zaten yine bu satırlara takılman gereksiz.

O nedenle tekrar özetleyeyim: Star Wars’u bilen bir insan, etrafta Vader ve Kylo Ren yan yana koşup dönemsel renkleri birbiri ile tutmayan klonları gördüğünde burun bükebilir. Bükmeli de. Eğer bükmezse, önüne sürülen şey modlanmış bir Battlefield’dan öteye gitmez hiçbir zaman.

Burada benim hassasiyetim biraz daha oyun dünyası ile ilgili. Yıllardır dilimizden düşmüyor “oyunların içi boşaldı, eski dolu dolu oyunların yerinde yeller esiyor” lafları. İşte yeller böyle esmeye başlıyor. Bunu da daha olay olurken yakalıyor, sizlerle paylaşıyorum. İlk mesajdaki kooooca alıntıyı koymuyorum buraya, bence kendi kendini çok düzgün açıklıyor o.

———————————————
Gelelim diğer bir konuya: İncelemenin yapısı. Bu incelemeyi sokaktaki herhangi bir insanın değil, benim yazmış olmamın nedenleri var. Bu nedenler sadece Star Wars bilmekle alakalı da değil. Bana bir sayfa ayırabilir, “Sarp ne düşünüyor?” yazısı yazdırabilirlerdi. Ama tüm oyunu bana emanet etmeyi seçtiler.

İnceleme yapan kişi, bir tüketicinin bakmadığı yerlerden bakmakla yükümlü. Onun ilk etapta dikkat etmediği, gözünden kaçan, fark etmediği noktaları yakalamakla yükümlü. Ardından bunu da kendini düzgünce açıklayan, kendi içinde derdini anlatabilen bir formda (yazı, video, podcast, vb.) sunmak zorunda.

Ama inceleme, aynı zamanda bir rehber. Bir kılavuz. Satırı satırına uyulması gereken bir kılavuz da değil üstelik. Bir yönlendirici. Bir ufuk açıcı. Senin ya da başkasının düşüncelerini pekiştirecek bir orgazm objesi değil ki inceleme. Senin fikrine katkı yapabilecek ya da ona meydan okuyup ufkunu genişletmesi gereken bir şey. Senin Battlefront II’ye dair hiç görüşün yoksa sana neden-sonuç ilişkisi ile bunu aşılayacak, ama eğer varsa da bakmadığın noktalardan bakmanı sağlayacak bir çalışma. Bir inceleme, bu benim gözümde. İnceleme sadece “vuruş hissi kuvvetli” ya da “müzikleri gaz” ya da “kadınların poposu çok seksi yaw!” değil...

Benim incelemem kendi neden sonuç bağlantılarına sahip (yukarıdaki açıklamalar), herkesin umursamayacağı noktalara parmak basıyor, ama bu noktaları sağlamamasını bireysel bir mızmızlıkla değil 2005’te doğru yapılışı gibi temellere dayandırarak ya da Aftermath kitaplarında Lando’nun maceralarına referans vererek yapıyor. Yani sorgulamak isteyene, kendini pekiştirmek yerine farklı fikir ve perspektiflere açık olana da bir şeyler sunuyor.

Tüm bunlara rağmen sizler için incelememin dokunduğu noktalar “saçma” ise, peki. Benimle aynı bakmak zorunda değilsiniz elbette, böyle bir zorlama çok komik kaçar. Benim yazdığım yazılardan kaçınmak isterseniz de, hakkınız. Çok sıkıntı çekiyorsanız iletişim mailleri aşağıda:

serpil[at]oyungezer[nokta]com[nokta]tr
omer[at]oyungezer[nokta]com[nokta]tr

Oralara memnuniyetsizliğinizi iletebilirsiniz.

———————————————-

Derginin arkasında, künyede “serbest yazar” olarak bulunuyorum. Editör değilim, başka bir titrim yok. İmkanım olduğunda, konu bana uyuştuğunda ve yazı işleri talep ettiğinde yazı yazarım elbette. Ama bu üç durumun uyumu ne kadar daha devam eder, bilmiyorum.

Beğenenler: NeOzguR

StarletStarlet
Üye
Bunlara katılmakla birlikte bende birkaç şey söylemek istiyorum.
Öncelikle bu işin adı eleştiri. Bu adamlar da eleştirmen. Video oyunları eleştirmeni. İnceleme/editör yazdığına bakmayın. NAsıl sinema eleştirmenleri oluyorsa (mesela Atilla Dorsay), Politika eleştirmenleri, yemek eleştirmenleri (gurme deniyor bunlara), müzik eleştrimenleri vs. oluyorsa bu adamlar da video oyun eleştirmeni. Yaptıkları iş de oyunları eleştirmek. Eleştirinin amacı da eleştrisi yapılan ürünü hedef kitleye tanıtmak. İyiyse iyi, kötüyse kötü yönleriyle tanıtmak. okurun/izleyicinin/dinleyicinin/fikirlerini tasdiklemek değil. Zaten yukarıda Bardh 'da az çok bilgi verdi. Eleştirmenin fikirlerine okuyucu katılmayabilir veya onun beğenmediği bir oyunu okuyucu sevebilir. Bu tercih meselesi. Kimse de çıkıp " sen falanca eleştirmenin düşük not verdiği oyunu oynuyorsun bu işten anlamıyorsun" vs. diyemez. Zevk meselesi yahu bunlar :) Eleştirmen beğensin veya beğenmesin ben beğeniyorsam oynarım. Kimse de çıkıp bir şey diyemez. Dese de zaten ben takmam.
Bazı insanların neden sevdiği oyuna kötü eleştiri yapınca hazmedemediğini anlayamıyorum. Eleştirmen beğenmemiştir yahu. Her eleştirmen beğenecek diye bir şey yok. Sen sevidiysen al oyna. Kime ne. Hayır bu birtek bu inceleme için değil yanlış anlaşılmasın. Kusura bakmayın. Daha öncede benzer şeyler oldu. Yıllar önce LEvel'da olmuştu mesela. Bir okur bir oyuna neden düşük not verildi diye yapmadığını bırakmamıştı. Burada oldu birkaç kere. Yabancı basında da oluyor bizim/benim görmediğim, bilmediğim. İyi de abi eleştirinin amacı ilgili ürünü hedef kitleye tarafsız bir şekilde tanıtmak, okurun düşüncelerini tasdiklemek değil ki. Sanki bazı insanlar (dünya genelinde, birtek bizde değil) eleştiriyi ürün hakkında fikir sahibi olmak için değil sadece beğenisini tasdiklemek için okuyor. İlginç...

Woodwill lafım sana değil yanlış anlama. Ben genel olarak fikrimi belirttim. Herhangi bir yere saldırı yok. Hatalar varsa affola :)

Beğenenler: darkkkral

DharkanDharkan
Üye
Zevkler ve renkler tartışılmaz deseydin bir de tam olacaktı

boş yapmaya bayılıyorsunuz cidden. Sevdiği oyuna kötü eleştiri falan demiş bir de hahah. Mabadınla okumaya devam et.
StarletStarlet
Üye
Ben mesajımda zevk ve renk demedim. Sadece eleştirinin amacını belirttim. Zevk ve renk bu mesajın neresinde. Üsttekine Baradh'ın söylediğine ek olarak kendi fikrimi belirttim. Mabadla okumak bunun neresinde. Kimseye de sataşmadım. Fikrimi belirttim. Bunu da zaten sonda belirttim. Hayır kimseye sataşmıyorum ama siz bazılarınız forum genelinde bazılarına satşmayı bir marifet sanıyorsunuz.
StarletStarlet
Üye
Starlet dedi:

Ben mesajımda zevk ve renk demedim. Sadece eleştirinin amacını belirttim. Zevk ve renk bu mesajın neresinde. Üsttekine Baradh'ın söylediğine ek olarak kendi fikrimi belirttim. Mabadla okumak bunun neresinde. Kimseye de sataşmadım. Fikrimi belirttim. Bunu da zaten sonda belirttim. Hayır kimseye sataşmıyorum ama siz bazılarınız forum genelinde bazılarına satşmayı bir marifet sanıyorsunuz.

Kimler boş yapıyor acaba? Fikrini belirtenler mi yoksa hiçbir sebep yokken başkasına sataşanlar mı? ve kim mabadınla okuyor acaba?

discussioncontroller