Donanım Dünyası
rubyredrubyred
Üye
Swoosh dedi:

şimdi amd bazlı 1060lı bişey toplamak istesek nasıl bir sisteme bakıyoruz arkadaşlar
bu dönemde ben de istemem ama biraz mecbur

suvuşçum ibretle takip edeceğim
SwooshSwoosh
Üye
: (
tolga_pctolga_pc
Üye
Evi ipoteklediysen yavaştan öneri sunmaya başlayalım hocam
OneInchManOneInchMan
Üye
bilgisayar dizeceğinize gidebiliyorsanız bedelliye gidin
dodgerdodger
Üye
bilgisayarı toparladıktan sonra donanım fiyatlarına hiç bakmadım. dolar 2.72 falandı o zamanlar.

şimdi benim makinede 3 hdd 1 ssd var. yanlış bilmiyorsam 2 tane 1tb, 1 tane 500gb, ssd 250.

1tb olanlardan birisi 10 yıllık. diğerleri nispeten yeni ama 6-7 yılı vardır. 10 yıllık olanı değiştirme planları yapıyordum para ayırabileceğim zaman. ilk baktığımda 2tb disk 300dü almadım, sonra bi ara baktım 320'ydi. şimdi az önce baktım 570tl olmuş :F

alan vs ihtiyacım yok ama gider bi gün kendi kendine arıza vermesinden korkuyorum artık.

bu saatten sonra sistem toplamam herhalde. zaten evlenecem. mevcut pc'yi eve kurarım da ileride öyle 10bin tl verip sistem alacağımı düşünmüyorum. eskisi gibi oyun da oynamıyoruz. yaşlandık lan.
502502
Üye
Yurtdışına yerleşen bir arkadaşın sorusu üzerine, yaklaşık bir yıl önce güçbela topladığım sistemdeki parçaların güncel fiyatına baktım ben de. Çevre birimleri hariç sırf kasa ve içindekiler 17 bin ₺ civarı ediyor ki çok höy höy üst düzey bir şey yok, 1200'e aldığım işlemci 2 buçuk, 2000'e aldığım ekran kartı 4 buçuk.

Temiz dişler sağlıklı gülüşler.
JerryJerry
Üye
Dolar 4.5 lirayken stokladıkları ürünleri 7 lira üzerinden kitliyorlar, yeni nesil ekran kartı ve işlemcileri bekleyin de en azından akbabalar kazanmasın.
tolga_pctolga_pc
Üye
Ben de baktım da birşey kafama takıldı, Ryzen 1600'ün fiyatı 900 civarından 1250'ye çıkarken, İ5 8600k 1100'den 1850'ye fırlamış. Birinin 350 lira artarken diğerinin 750 lira artmasındaki mantık nedir?

Hmms önerilen fiyatı çok yüksekmiş, dolar yükselince de çarpan sayısından fark açıldı zaar. O zaman hazır bakmışken yararlı bir post olsun, Amazon'da Ryzen 1600 190 dolardan 150 dolara düşmüş şu an, TR'ye 40 dolar ek ücret ile giriyor, toplamda 1170 lira yapıyor, bizde minimum 1250ye satıldığını düşünürsek yaklaşık 100 lira kardasınız.
creiGncreiGn
Üye
Swoosh dedi:

şimdi amd bazlı 1060lı bişey toplamak istesek nasıl bir sisteme bakıyoruz arkadaşlar
bu dönemde ben de istemem ama biraz mecbur

Geçen yaz 1070'i 2000 liraya almıştım, baktım şu an 4500 lira falan. Hemen her donanımda da benzer farklar olsa gerek.

Alabildiğin parçaları Amazon'dan al bari ama her türlü girecek şu durumda, kaçarı yok maalesef. 1060'lı, Ryzen'li sistem bile 5k'dan aşağı imkansız gibi bir şey.
SwooshSwoosh
Üye
evet 1600/1060 bi sistem ne kadar uğraşsam da 5800 altına düşmüyor:D:D:D:D
neyse dolar düşüşte gibi orçoluk yapmazlarsa fiyatlar da düşer herhalde
discussioncontroller