EKRAN KARTINA KARAR VEREMİYORUM BİLGİSAYAR ÖZELLİKLERİNİ YAZDIM LÜTFEN..
rubyredrubyred
Üye
P8700 ile 2009-2016'ya idare bile edilmez anca katlanılınır. Hiç kendimizi kandırmayalım fps'yi adam etmeye çalışırken her düşürülen grafik ayarında her yeni oyunda insanın suratı şöyle oluyor image ama bir damla da göz yaşı süzülüyor.

o yüzden yok yere insanlara ümit vermenin alemi yok. para kolay kazanılmıyor en iyi şekilde değerlendirmek ve aynı zamanda gerçekçi de olmak lazım.
Zodiac
Üye
i5 3570k ve gtx660ti sli ile 2012 yilindan bugune gidebilecegi kadar gitti. emektar yasli hala calisiyor kasmadan pubg olsun csgo olsun hala misler gibi. ustunde gta v witcher 3 kosturdum bana misin demedi. ha yaslandi tabi artik emekli etme zamani geldi ama su ana kadar calistiramam dedigi oyun olmadi. bu kombinasyonu burada ogzdeki onerilerle kurmustum o zamanlar mid tierin babasiydi resmen hicbir parcasindan gram pisman degilim.
rubyredrubyred
Üye
ben de hala 3570k kullanıyorum overclock ile hiç bir sıkıntım yok fakat konuşulan işlemciler ve verilen süreler akıl almaz.

Beğenenler: Dharkan

UnicornKnightUnicornKnight
Üye
nesi akıl almaz yahu, bayağı kullandım işte senelerce. neticede P8700 mobil sistem olduğu için ekran çözünürlüğü düşüktü (1080p değil de 720p olduğu için oradan bi kurtarıyordu bir defa), buna karşın ekran kartı (ATI HD 4650) hem iyi hem de belleği sistem belleğinden hariçti. (2GB olan versiyon) 2013-2014 sıraları dx9-10 alternatifi olmadan sadece dx10.1-11 desteği ile çıkan yapımlar hariç her oyunu sadece gölgelerden, yüksek ışık efektlerinden (düşük ya da ortada yine iyiydi) aa ve vsync'den feragat ederek minimum 30fps ile oynattı. o directx desteği mevzusu yüzünden sistem üzerinde oynayamadıklarımı da xbox'da hatmettiğim için çok sıkıntı yaşamadım. ha evet ara ara can sıkıyordu, hatta 2015 ortaları mı sonları mı ne yeni sistem arayışlarına çoktan girişmiştim bile artık. (var burada bir iki başlığım yanılmıyorsam) ama sonuna değin götürdü mü? götürdü.

bir önceki (2001'den 2009'a kullandığım) p4 2.8 (3.2 overclock) olan desktop sistem de en son artık dayanamayarak ruhunu teslim ettiğinde üzerinde ATI x1950 Pro (AGP 8x) vardı mesela. hani hesapta AGP'nin çoktan ölüp gittiği günlerdi ama bana çıktığında yine gölgeler ve ışık efektleri fedakarlıkları ile akıcı bir Crysis deneyimi sunmuştu alet. 17" CRT monitör vardı o zaman da.

demek ki zorlayınca oluyormuş. =D
tolga_pctolga_pc
Üye
Ne yandın be rubi. Şu fps olayına bilimsel standartları varmış gibi yaklaşman öldürüyor beni. FPS takıntın olduğunu biliyorum gerçi boşa yazıyorum ama ilk bilgisayarı ofis bilgisayarından hallice olan bir adamım , ne kartlarla ne oyunlar oynadım. Haliyle senin tüh fps 3 aşağı düştü 5 yukarı çıktıların benim gözümde değersiz oluyor. Zira ''ultra'' ayarlarda Fallout 4ü 45-80 arası, Witcher 3ü 50-70 arası ve yeni- eski bir sürü oyunu yaklaşık bu fpslerle yüksek ayarlarda bu sistemle bitirmiş biri olarak ''olmaz gölgeler yüksek değil ultrabombastik olmalı bu yüzden de sistemi yükseltmeliyim'' argümanları gözüme çok garip görünüyor. Eğer buralarda takılmaya devam edersek 5 sene sonra çıkmış bir oyunu en az ''yüksek'' ayarlarda ssler atarım karşim rahat ol. Bak ekran kartına söz vermiyorum, gerekirse 1060ı deiştiririm 5 sene az değil lakin işlemci çok zor. 2011 çıkışlı işlemci bugün ultra ayar oyun oynatıyor, sen bana 5 sene daha gitmez diyorsun.
Orderabi
Üye

2. nesil Core i7 2600K'lar 5GHz barajını 6. ve kısmen 7. nesile göre daha rahat devirirken, üstelik işlemcinin günümüz oyunlarında GPU'ya nazaran hemen hiç söz sahipliği yokken (iyi bir ikinci nesil işlemci ile günümüz ekran kartlarında darboğaz gibi bir sıkıntı da namevcut) çok da haksız değil. kaldı ki ben de 2001'den 2009'a P4 2.8GHz ile (3.2GHz overclock), 2009'dan 2016'ya kadar da Core 2 Duo P8700 ile (mobil) idare edebilmiştim. kısmetse 2016 mayıs itibariyle topladığım sistemdeki Core i7 6700K ile (4.6GHz overclock) en az bir 2021-2022 görebilirim diye umuyorum.

konu sahibi ve diğer ekran kartı alma düşüncesinde olanlar da mayıs ayını beklesinler az daha kastırıp. hem NVIDIA 20XX serisinin lansmanını yapacak (bu 10XX'lerin fiyatlarının daha da düşmesi demek), hem de AMD söz verdiği gibi üretim adetlerini arttırırsa piyasada ekran kartı bulunmazlığı nispeten daha az olacak.

edit: yukarıda yazılan "5 sene daha gider" kısmını biraz yanlış anlamışım. hani o günden bu güne normal tamam falan da hojam o ilerisi için temenni olan kısmı çok zor be. hadi 1-2 sene daha ittire kaktıra da, ondan ötesi yürümez o ilişki. =D

Orderabi dedi:

ssd'yi oyun için kullanmak akıl karı iş değil total war falan oynamıyorsan. 120 gb ise windows ve sürekli kullandığın programları kullan bana kalırsa, bir tane de erken bağlanmak istediğin oyun olabilir sevdiğin bir karakteri senden önce almasınlar diye falan.
bu pc seni çok götürmez artık... yavaştan değiştirmek lazım.

o tam olarak öyle değil be babuş, hatta tam olarakı bırak bir yana hiç öyle değil. ARMA 3'e sahip olduğunu varsayıyorum onun üzerinden örnek vereyim. ARMA 3 HDD üzerinde kuruluyken (ki öyle sallapati bir HDD de değil, okuma ve yazma da 200mb/s gibi şahhane hızları gören taştaşlı bir arkadaş kendisi) fps kaybı değil ama böyle dokuların inceden bir yavaş/geç yüklenmesi gibi bir durum hasıl olurken oradan alıp SSD'ye taşıdığımda bu durumun esamesi dahi okunmuyor.

hakeza aynı mevhum DooM ve GTA V için de geçerli.

o yüzden günümüz oyunları için de artık bir yerde SSD şart. hatta ben kısmetse bi 250GB'lık M.2 NVME SSD alıp işletim sistemini ve iş güç için sık kullandığım yazılımları onun üzerine taşıyarak mevcut SATA SSD'yi tamamen oyunlara vakfetmeyi bile düşünüyorum şu sıralar.

hocam dediğin oyunları hdd içinde oynadım böyle bi sorun yaşamadım, bu ssdnin katkısından çok var olan hddnin artık ömrünü doldurmaya yaklaşmış olmasından olabilir mi? ssdye genel olarak yüklemeye karşı değilim de 120 gb a yüklemek olayına katılmadım.
UnicornKnightUnicornKnight
Üye
yok yahu, sürekli olan ya da örneğini verdiğim yapımlar dışında olan bir şey değil zaten anlattığım durum. şöyle izah edeyim olan şeyi; bölüm/görev yükleme ekranı geçti, harita ve planlamayı geçtin ve bölüm açılış sahnesi geldi. belki 3-4 milisaniyelik bir durum yaşanan; yaşanma şekli de dokuların ekrana ilk geliş anlarında düşük çözünürlüklü olup hemen sonra normal hallerine gelişleri. bir daha ne mevcut bölüm/harita boyunca ne de ara yüklemelerde (ARMA'nın kendi autosave duraklamaları) yaşanmıyor. işte bu bahsettiğim durum hdd'de olurken ssd'de olmuyor.

120GB SSD'ye zaten işletim sistemi ve belki bir iki ufak yazılım dışında bir şey kurulmaz yahu, onda hemfikiriz (ben mevzudaki kapasite unsurunu farketmemişim). en az bir %10-15 over previsioning alanı da ayırmak gerektiğini düşününce hiçbir olur yönü yok, orası mutlak.

Beğenenler: Orderabi

Aresny
Üye
Daha birkaç gün öncesine kadar İnventus'ta 875 tl civarında 1050Ti vardı. Şimdi baktım da, sanırım stokta kalmamış. Bilmiyorum tekrar gelebilir mi. En uygun fiyata bulduğun 1050Ti işini görür diye düşünüyorum.

Bu arada işlemci, anakart vs. satın aldın mı, yoksa hepsini birlikte mi satın almayı düşünüyorsun? (O kısmını anlayamadım.) Henüz satın almadıysan işlemciden biraz daha kısıp o parayı ekran kartına aktarabilirsin.
rubyredrubyred
Üye
Aresny dedi:

Daha birkaç gün öncesine kadar İnventus'ta 875 tl civarında 1050Ti vardı. Şimdi baktım da, sanırım stokta kalmamış. Bilmiyorum tekrar gelebilir mi. En uygun fiyata bulduğun 1050Ti işini görür diye düşünüyorum.

image
tolga_pctolga_pc
Üye
5 yıl mı wow
discussioncontroller