Konsol Konusunda Yardım
ThetHaler
Üye
Öncelikle merhabalar kendimi tanıtayım, ben bir lise öğrencisiyim ve paramı konsol almak için biriktiriyorum. Malum öğrenci olunca boşuna 1000-2000 gibi bir para verme lüksü olmuyor. Xbox One S ve Playstation 4 arasında kaldım ve ikisinin de bana göre artılarını yazayım;

Xbox One S'de EA Access ve Game Pass sistemleri var. Game Pass + EA Access + Live Gold yıllık olarak alınca aylık 50 TL'ye geliyor. Her ne kadar özel oyunu olmasa da bu sistemler çok ucuza getiriyor benim için.

Playstation 4'ü yazmama bile gerek olmamasına rağmen yazayım, bu tarafta bildiğiniz gibi özel oyun ve yaygınlık var. Tabi bunlar da yanında ekstra fiyat getiriyor. (Ayrıca küçük bir ayrıntı olarak kutulu oyun daha çok hoşuma gidiyor.)

Ayrıca yazıyı bitirmeden önce şunu da belirtmem gerek; şu anda çoğu oyunu oynadığım 1.5 yıllık bir bilgisayarım var ancak konsolun rahatlığı ve taşınabilirliği için alıyorum.
Aresny
Üye
Önceki yıllarda böyle bir değerlendirme yapılacağı zaman belki bir soru işareti olabilirdi ama şuan açıkçası yanıt net: PS4.

Güzel bir bilgisayar alamadığım için yakın zamanda ben de PS4 aldım. Konsolu alma sebebi oyun oynamaktır. Hangi konsolda daha çok ve güzel oyun varsa onu alman mantıklıdır. Sony bu konuda açık ara önde. Sağda solda okuduğun yazılarda, izlediğin videolarda da benzer yorumlar ile karşılaşmışsındır.

PSN Plus üyeliği biraz pahalı görünmekle beraber indirim zamanlarına denk getirirsen daha uygun fiyata alabilirsin. Diğer türlü de zaten ayda 20 tl neye vermiyoruz ki diye de düşünebilirsin.

Kutulu oyun hoşuna gitmesi her iki konsol için de dezavantaj. Günümüzde dijital oyunlara yapılan indirimler ile çok uygun fiyatlara oyunlara ulaşmak mümkün. Örneğin 22 Şubat'a kadar Fifa 18 PSN'de 89 tl iken kutulu olarak büyük ihtimal o kadar ucuza 2019'dan önce alamazsın. Şimdilerde anne/baban, ileride de eşin tarafından gereksiz yer kaplama olarak göreceği kutulara bozulma olasılığı olan bir şey olarak görüp belki fikrini değiştirmeye çalışabilirim.

Ben n11'de SYD firmasından (SYD bilgisayar) almıştım. Şimdi baktım da sadece pro kalmış ellerinde. Ancak araştırarak güvenli ve Sony Eurasia garantili bir konsol alırsan Vatan gibi büyük firmalardan almaya göre ciddi kar edebilirsin. Vatan'da 2000tl olan paketi ben 1500 tl'ye almıştım.

Not: PS4 aldığımdan beri daha çok bilgisayar oynuyorum. Bu da enteresan bir durum. =)
ThetHaler
Üye
Aresny dedi:

Önceki yıllarda böyle bir değerlendirme yapılacağı zaman belki bir soru işareti olabilirdi ama şuan açıkçası yanıt net: PS4.

Güzel bir bilgisayar alamadığım için yakın zamanda ben de PS4 aldım. Konsolu alma sebebi oyun oynamaktır. Hangi konsolda daha çok ve güzel oyun varsa onu alman mantıklıdır. Sony bu konuda açık ara önde. Sağda solda okuduğun yazılarda, izlediğin videolarda da benzer yorumlar ile karşılaşmışsındır.

PSN Plus üyeliği biraz pahalı görünmekle beraber indirim zamanlarına denk getirirsen daha uygun fiyata alabilirsin. Diğer türlü de zaten ayda 20 tl neye vermiyoruz ki diye de düşünebilirsin.

Kutulu oyun hoşuna gitmesi her iki konsol için de dezavantaj. Günümüzde dijital oyunlara yapılan indirimler ile çok uygun fiyatlara oyunlara ulaşmak mümkün. Örneğin 22 Şubat'a kadar Fifa 18 PSN'de 89 tl iken kutulu olarak büyük ihtimal o kadar ucuza 2019'dan önce alamazsın. Şimdilerde anne/baban, ileride de eşin tarafından gereksiz yer kaplama olarak göreceği kutulara bozulma olasılığı olan bir şey olarak görüp belki fikrini değiştirmeye çalışabilirim.

Ben n11'de SYD firmasından (SYD bilgisayar) almıştım. Şimdi baktım da sadece pro kalmış ellerinde. Ancak araştırarak güvenli ve Sony Eurasia garantili bir konsol alırsan Vatan gibi büyük firmalardan almaya göre ciddi kar edebilirsin. Vatan'da 2000tl olan paketi ben 1500 tl'ye almıştım.

Not: PS4 aldığımdan beri daha çok bilgisayar oynuyorum. Bu da enteresan bir durum. =)

Microsoft'un son günlerde oyun açığını kapatmak için yaptığı girişimler de çok kafamı karıştırdı açıkçası. Ve Fifa 18 Haziran gibi EA Access'e gelir :D
Aresny
Üye
@ThetHaler

O zaman sana ödev. PS ve XBox'ta oynayabileceğin ilgini çeken oyunların listesini yapıyorsun. Bilgisayarda oynamayı tercih edeceğin oyunları yazma, sadece konsolda oynamak istediğin oyunları yaz. Aynı oyun her iki konsoldaki listende de olabilir. Gelecekte çıkan oyunları da en alta sırala. Bakalım nasıl bir liste olacak. Sonrasında yorumlarız. :-B
ThetHaler
Üye
Aresny dedi:

@ThetHaler

O zaman sana ödev. PS ve XBox'ta oynayabileceğin ilgini çeken oyunların listesini yapıyorsun. Bilgisayarda oynamayı tercih edeceğin oyunları yazma, sadece konsolda oynamak istediğin oyunları yaz. Aynı oyun her iki konsoldaki listende de olabilir. Gelecekte çıkan oyunları da en alta sırala. Bakalım nasıl bir liste olacak. Sonrasında yorumlarız. :-B

Tamamdır ödevi atarım yardımın için sağol :)
Orderabi
Üye
aresny'nin yazdığı şeyi yapman en doğrusu olur ama bana kalırsa x box one x al, en güçlü konsol o şuanda. gelecek yıllarda çıkan oyunları da rahat oynarsın. exc oyunlar için değmez, bi kafeye gider bitirirsin. exc oyun için konsol almak gerçekten yanlış iş.

konsol tv'de oyun oynamayı seviyorsan, eve çağırıp oynayacağın arkadaşın varsa, ben grafiğe falan çok takılmam 7 yıl her çıkan şeyi oynayabileyim falan diyorsan almalısın. god of war için konsol alınmaz.

xbox şuan için ikinci kolu ve kulaklığı falan hediye ediyor ayrıca, olabilecek tüm accessleri alıp yoluna devam et eğer oyunları seni çekiyorsa.
ThetHaler
Üye
Orderabi dedi:

aresny'nin yazdığı şeyi yapman en doğrusu olur ama bana kalırsa x box one x al, en güçlü konsol o şuanda. gelecek yıllarda çıkan oyunları da rahat oynarsın. exc oyunlar için değmez, bi kafeye gider bitirirsin. exc oyun için konsol almak gerçekten yanlış iş.

konsol tv'de oyun oynamayı seviyorsan, eve çağırıp oynayacağın arkadaşın varsa, ben grafiğe falan çok takılmam 7 yıl her çıkan şeyi oynayabileyim falan diyorsan almalısın. god of war için konsol alınmaz.

xbox şuan için ikinci kolu ve kulaklığı falan hediye ediyor ayrıca, olabilecek tüm accessleri alıp yoluna devam et eğer oyunları seni çekiyorsa.

Sanırım öğrenci olduğunu belirtmiştim, şu anda Xbox One X gibi bir konsolu almak elimden gelmez bu nedenle iki konsolun da slim versiyonlarını alırım eğer alırsam. PS4 kullanan arkadaşım var onunla bir anlaşma yaptık. O exlusive oyunları alıp bitirdikten sonra bir haftalığına konsolları değiştireceğiz ve ben özel oyunu o da bendeki yaklaşık 40-50 oyundan istediğini oynayacak. Sanırım bu etkeni göz önünde bulundurursak Xbox almam en mantıklısı. Ve şu soruyu da sormak istiyorum; Kimi arkadaşım PS4 alırsan neredeyse her zaman 3-4 oyun arasında gezersin ama Xbox'ta saydığım servisler sayesinde onlarca oyun oynarsın dedi. Sorum şu ki Game Pass'te 10-15 tane oynayacağım oyun var şu anlık, aylık 30 TL + EA Access parasını biriktirip PS4 e oyun almak daha mantıklı olabilir mi ?

Biraz uzun oldu farkındayım ancak şunu da söyleyeyim son zamanlarda çıkan "Microsoft, EA ve BlueHole'u satın almaya hazırlanıyor." haberleri çok şaşırtıcı.
ThetHaler
Üye
Aresny dedi:

@ThetHaler

O zaman sana ödev. PS ve XBox'ta oynayabileceğin ilgini çeken oyunların listesini yapıyorsun. Bilgisayarda oynamayı tericih edeceğin oyunları yazma, sadece konsolda oynamak istediğin oyunları yaz. Aynı oyun her iki konsoldaki listende de olabilir. Gelecekte çıkan oyunları da en alta sırala. Bakalım nasıl bir liste olacak. Sonrasında yorumlarız. :-B

Biraz zaman harcadım ama hepsini yazamayacağımı farkettim :)

Genellikle hikaye tabanlı oyunları oynuyorum online'da şu anlık aklımda sadece Ps4 alırsam 2 arkadaşımla beraber bf1 ve NBA 2k18 var ama tabi çok güzel bir oyun çıkarsa neden oynamayayım :)

(PC olduğu için online oyunları orada oynuyorum.)
Aresny
Üye
Kayıt tutma, not alma, tablo oluşturma gibi garip huylarım olduğu için önermiştim. Sana o kadar zevkli gelmemiş sanırım. Bu arada nasıl olmuş da konu Xbox almanın daha mantıklı olduğuna gelmiş, anlamadım? =)

Arkadaşınla konsol değiştirmek ne kadar verimli ve sürdürülebilir bilemedim. Aynı ritmde oynayamayabilirsiniz, işleriniz çıkabilir, cihaza ya da oyunlarda sıkıntı olabilir. (Arkadaşınla aranı bozmak gibi bir niyetim yok tabii, yanlış anlaşılmasın.)

Hem benim bildiğim asıl güzel şey aynı konsolu alarak beraber oynamak değil midir? İlköğretimdeyken ps1, lisedeyken de ps2 almıştık 5 arkadaş. Çok da güzel eğleniyorduk, oyun değiştiriyorduk. Üstelik online oynama gibi bir durum da yoktu o zamanlar. Şimdi çok da şahane her şey. Oyuna vakti olan yazıyor, hop buluşuyoruz.
goo_khangoo_khan
Üye
Orderabi haklı, exclusive oyun çok matah gibi görünüyor ama değil. Dört beş yıldır ps4 kullanıyorum, exc oyunların çoğunu oynadım, "bu oyunu oynamayan adam çok şey kaybeder" dediğim bir oyun olmadı, belki Bloodborne. Yani evet 15 saat Uncharted 4 oynadım konsolda ama 150 saat de Witcher oynadım. Sadece exc oyun için konsol alınmaz. Öyle olsa PC alınır zaten, öyle oyunlar var PC'de, konsolda azıcık benzerini bulmak bile imkansız.

Xbox ekonomik bir konsol. İkinci eli beş yüz lira falan heralde. 650ye almıştım ben geçen yıl. EA Access yeni başlayan adam için bulunmaz nimet, yanlış hatırlamıyorsam 60 lira bir para veriyorsun konsolu açar açmaz bir dünya oyunun oluyor. PS4'de de sık sık indirim oluyor ama ilk zamanlar bir koleksiyon oluşturman zaman alacak, bir süre bir iki oyuna mahkum kalacaksın. Xbox ile çok daha hızlı bir başlangıç yapabilirsin.

EA Access ve Gamepass dışında bir avantajı da yok zaten Xbox'ın. PS4 daha iyi bir alet, daha iyi çalışıyor, daha sorunsuz. PS4'ün Türkiye'de daha geniş bir topluluğu var, hemen her oyunda oyuncu ve sunucu bulabilirsin. En önemlisi de Xbox daha zayıf bir makine. Bazı oyunlar Ps4'de 1080p, Xbox'da 900p hatta 720p çalışıyor. Bazı oyunlar bariz kötü görünüyor Xbox'ta. Hele büyük TV vs kullanacaksan.

ThetHaler
Üye
Aresny dedi:

Kayıt tutma, not alma, tablo oluşturma gibi garip huylarım olduğu için önermiştim. Sana o kadar zevkli gelmemiş sanırım. Bu arada nasıl olmuş da konu Xbox almanın daha mantıklı olduğuna gelmiş, anlamadım? =)

Arkadaşınla konsol değiştirmek ne kadar verimli ve sürdürülebilir bilemedim. Aynı ritmde oynayamayabilirsiniz, işleriniz çıkabilir, cihaza ya da oyunlarda sıkıntı olabilir. (Arkadaşınla aranı bozmak gibi bir niyetim yok tabii, yanlış anlaşılmasın.)

Hem benim bildiğim asıl güzel şey aynı konsolu alarak beraber oynamak değil midir? İlköğretimdeyken ps1, lisedeyken de ps2 almıştık 5 arkadaş. Çok da güzel eğleniyorduk, oyun değiştiriyorduk. Üstelik online oynama gibi bir durum da yoktu o zamanlar. Şimdi çok da şahane her şey. Oyuna vakti olan yazıyor, hop buluşuyoruz.

Bu yazıyı yazdıktan sonra konuştuk arkadaşla :)
Ya farklı konsollar alıp dediğim şeyi yapacaktık ya da PS4 alıp hem oyun değiştirerek hem de online oynayarak vakit geçirecektik. Aslında bakarsanız halen daha tam karar vermedim. İki konsolda da pişman olmayacağımı biliyorum. Sadece maddi olarak çok iyi olmadığım için (her yazımda dediğim gibi öğrenciyim) PS4 alıp 1-2 oyunda takılı kalmaktan çok korkuyorum. Genelde single player hikaye tabanlı oyunlar oynuyorum. Kutulu oyun alırsam takas edebilirim o konuda PS önde :)

Şuanda aklıma gelen oyunların listesi;

Her iki konsolda
Assassins Creed serisi
Witcher 3 + tüm dlcleri
NBA 2k18
FIFA 2018
Steep
Star Wars Battlefront 2
Titanfall 2
WWE 2k18
Battlefield 1
NFS Payback