Masterrace Oyun Bilgisayarı.
creiGncreiGn
Üye
Orderabi dedi:

ben hala sıvı soğutmasız master race düşünemiyorum ya, oc olmadan da takılabilir ne olacak.

Top tier hava sogutma bloklari aio sivi sogutuculardan daha basarili genel olarak (Ses vs. sogutma anlaminda). Illa sivi sogutma olacaksa custom loop yapilmali bence. Masterrace anca oyle olur; aio kitlerle degil.

UnicornKnightUnicornKnight
Üye
yanlış bir kanı hocam, aio setlerin son kullanıcı elinde radyatör ve fan konumlandırmasının uygun şekilde yapılmamasından ileri geliyor bu. eğer radyatör kasanın üst kısmına konumlandırılır ve fanları da havayı dışarı çekecek şekilde (yani radyatörün de üstünde ve kasa dışına üfürecek şekilde) uygulanırsa cpu piyangosunun da tutturulmuş oluşu halinde (daha düşük voltaj artışı ile daha yüksek saat hızı edinimi) fevkalade başarılı ve süregelen bir soğutma elde ediliyor.

şu sıralar en çok denk geldiğim radyatörün kasanın ön paneline dik konumlandırılmış haliyle o radyatörün etkisi son derece yetersiz kalıyor. bazıları da düz mantık yürüterek üreticinin tavsiyesinin aksine fanları radyatörün gerisinden kasa dışına doğru üfürecek şekilde konumlandırıyorlar, lakin o öyle hiç ama hiç olmuyor işte.

yine cpu için aio sıvı soğutma unsuru kullandığından dolayı kasa içine üfüren ve kasadan dışarı tahliye eden kasa fanlarını söken ya da iptal edenler var, onlara da tez zamanda şifa diliyorum bu vesileyle.

kule soğutucuların iyice devasalaşıp ağırlıklarıyla cpu ünitesinin pcb'sini yamultabildikleri ve hatta kırabildikleri günümüzde zaten bir geçerlilikleri de kalmadı pek. üstelik pleksi ya da kırılmaz yan cam panel olan kasaların içindeki donanımların görünür olması vasıtasıyla dekoratif unsurun ön plana çıktığı konfigürasyonlarda da cidden estetikten uzak ve çirkin bir görüntüye neden oluyorlar. yüksek saat hızları ve çalışma sıcaklıkları söz konusu olduğunda kule soğutucular üzerindeki fanların yarattıkları kafa zigen yüksek ses mevhumuna değinmiyorum bile.

custom mevhumu da EK ürünleri dışında hemen hiç güven vermiyor, EK'nın bileşen fiyatları da "tebe yaleppim!!!11!birbir11!" dedirten seviyelerde gezdiği için (distribütör/ithalatçı kar payı ve vergiler dahil edilmemiş haliyle bile) overclock mevhumunun ruhuna* tersler.

*daha uygun fiyatlı sistem bileşeninden daha yüksek güç/optimum fayda sağlama.
creiGncreiGn
Üye
Konumlandirmayi dogru da yapsan, ses konusunda nzxt ya da corsair'in urunleri cok basarili degil. Kule tipi sogutucularin daha gurultulu oldugu da dogru degil; noctua nh-d14, be quiet drp3 gibi urunler ozellikle sessiz ve etkili sogutma icin tasarlanmis urunler.

Zaten biliyorsundur, bir cok bu ise gonul vermis kisi de aio kitlerinde stok fanlari cikarip bu konuda muhtemelen en onde gelen firma olan noctua'nin nf-f12 gibi fanlarini kullanmakta.

Bu tarz top tier kule sogutucularla kiyaslandiginda x61, h115i gibi top tier aio sogutucular yuk altinda kesinlikle daha gurultulu. Dolayisiyla kule sogutucular gurultulu demek haksizlik olur. X61'le nh-d15'in karsilastirmali testlerine bakabilirsin; nzxt 3-4 derece daha dusuk sicaklikta tutuyor cpu'yu dogruya dogru, ancak beraberinde gelen 15-16 db'lik fark az buz degil. Desibel siddetindeki artisin logaritmik oldugunu unutmamak lazim.

Cogu kule sogutucunun kotu gorundugunu, ozellikle noctua'nin o igrenc renk secimleriyle daha da kotu gorundugunu kabul ediyorum ama olay sessizlik ise (benim icin oyleydi sahsen) kule tipi sogutucular hala aio sivi sogutucular kadar kullanilabilir. Kesinlikle modasi gecmis degil. Biri digerinden daha iyidir demedigime dikkat cekmek isterim; yalnizca kule tipi sogutucularinin modasinin gectigi onermesinin yanlis oldugunu soyluyorum. High end anakartlarda cpu soketlerinin guclendirilmesi gibi "feature"larin oldugunu da goz onunde bulundurdugumuzda kule sogutucularin hala talep gordugunu anlayabiliriz.

320mm'radyatorlu aio'lar bu konuda haliyle daha basarili tipki kule sogutucular gibi oldukca kallavi kutleler kullandiklari icin ama onlar da her kasaya her setup'a uymuyor haliyle. Iyi bir aio sogutucu + kaliteli fanlarin en az 2-3 kat daha pahali oldugunu da goz onunde bulundurmak gerek diye dusunuyorum. Bir de eski kafali diyeceksin belki ama ben hala tonla para doktugum kasanin icinde sivi dolu bie radyator ve hortumlar olmasi dusuncesine alisabilmis degilim. Gozume uyku girmezdi vallahi. : )

*Be quiet dark rock pro 3 en sessiz kule tipi sogutucu olmasinin yaninda cok da guzel gorunuyor bence, kendi sistemimde kullanmistim. Su an telefondan girdigim icin ekleyemiyorum ama fotograf paylasirim buradan.

**Kule tipi sogutucularin kurulum ve kucuk kasalarda calismayi, parca sokup takmayi zorlastirdigini da ekleyelim tabii. Bir cok kisi icin onemli olabilecek bir eksiklik.
Ban_Me_If_You_CanBan_Me_If_You_Can
Üye
Orderabi dedi:

ben hala sıvı soğutmasız master race düşünemiyorum ya, oc olmadan da takılabilir ne olacak.

ben hala custom sıvı soğutmasız master race düşünemiyorum ya, oc olmadan da takılabilir ne olacak.

böyle daha iyi
Üye
NZXT'ye dair bir şey söyleyemem, fakat Corsair için aio dahilinde gelen fanlar konusunda haklısın. ben de şurada http://oyungezer.com.tr/forum/discussion/comment/2202236#Comment_2202236 bahsettiğim fan setini bu yüzden edindim ve fazlasıyla mutlu oldum. önceki dahili fanlar her zaman oraya ulaşmasalar da (kışın hiç olmuyor, fakat yazın civcicli günlerinde deli ediyorlardı) belli bir limiti aştıktan sonra iğrenç bir zırıltı vermeye başlıyorlardı.

sıvı soğutma konusunda eski kafalı değilsin hocam, katılıyorum. ben de sistemi kurarken inanılmaz tereddütlüydüm. Corsair'in bu tip sızıntı durumlarına karşı tüm sistem için 5 yıl uluslararası garanti veriyor oluşu nedeniyle ikna oldum. hakeza aio'ların sızıntı ihtimalleri yok değil, fakat custom kurulumların yanında esamesi dahi okunmayan bir durum bu.

bequiet'in fotoğraflarına baktım, güzel fakat yine de bana hitap etmiyor. ben son dönem yanılmıyorsam cooler master'ın şu dışını V8 motor bloğu örtüsüne benzettikleri soğutucuya hasta olmuştum, hatta sıvı soğutmaya karar vermeseydim onu edinecektim. kısmet değilmiş.
ArthurDayne
Üye
@creiGn NH-D15 mi Dark Rock Pro 3 mü?Şimdi benim kasa tamamen kapalı olduğu için kasanın içini görmeyeceğimden dolayı içi için estetik kaygım yok.Zamanında araştırmıştım ve D15’in DRP3’den soğutma ve kurulum açısından bariz bir şekilde önde olduğunu öğrenmiştim.Bunun dışında sessizlik ve estetik isteyenler DRP3’ü tercih ediyor.Gözden kaçırdığım bir detay var mı?8700K’yı 4.7 Ghz’de kullanmayı düşünüyorum.Yani delid yapayım 5 ghz ve üzerine aşırtıp quantum bilgisayarına dönüştüreyim gibi fantezilerim yok.Eğer ses konusunda da birbirlerine yakınlarsa haliyle daha iyi soğutan D15’i tercih edeceğim.

Bir de bir şey dikkatimi çekti bu forumda.İnsanlar sebepsiz,mantıksız şekilde öneride bulunuyorlar en başından beri.Tıpkı RAM meselesinde olduğu gibi.Diyosun niye Kingston?Makale boyutunda yazı yazıyor ama sonuç marka takıntısına geliyor.Elle tutulur,mantıklı bir açıklamaları/argümanları yok.Şimdi aynı şey sıvı soğutma konusunda oluyor.Trollerin ve işsizlerin mesken edindiği bir forumda ciddi bir konuda yardım almak için konu açmak her ne kadar geç anlamış olsam da benim hatam.Bu saydıklarım dışında yardım eden,etmek için uğraşanlara
teşekkürler.

Edit:Ekran kartı konusunu unutmuşum.Adam tamamen subjektif bir şekilde insanları yanlış yönlendiriyor.Diyor ki,”Gaming X”ler çöp.İçinden diyosun “Lan,neredeyse her testte diğer markalara fark atan,çoğu önemli teknoloji sitesi,editörü ve uzmanı tarafından bizzat ve özellikle önerilen “Editörün Tercihi” olarak tanıtılan bir kart nasıl oluyor da çöp oluyor?”.Araştırıyorsun bu iddiayı destekleyen hiç bir kanıt bulamıyorsun.Yine dediğim gibi böyle bir forumda böyle bir konu açmak benim hatamdı,geç de olsa anladım.
Üye

sebepsiz,mantıksız şekilde öneride bulunuyorlar en başından beri.Tıpkı RAM meselesinde olduğu gibi.Diyosun niye Kingston?Makale boyutunda yazı yazıyor ama sonuç marka takıntısına geliyor.Elle tutulur,mantıklı bir açıklamaları/argümanları yok.

bakalım ne demişiz bu konuyla ilgili olarak.

özel özel bir nedeni yok; hali hazırda son yıllarda her iki marka da sektöre dair haberlerde frekans ve gecikme süreleri ile ilgili yenilik ve gelişmelerde sürekli bir rekabet ve gelişim içinde anılmakta. (alelade müşteriye/son kullanıcıya inen/sunulan Ram teknolojisinde pazarda sürekli bir ilerleme sağlıyor, yeni teknolojilere daha kısa zaman zarfında erişim sağlıyorlar) tıpkı milenyum'un ilk 10 yılına yakın bir süre zarfı boyunca Kingston ve Twinmos arasındaki rekabette olduğu gibi.

eh bu nedenle de daha baskın geliyorlar.

daha ne gibi bir argüman bekliyordun bilemiyorum, neticede Kingston marka adına güvenerek son kullanıcıya olan saygısını kaybetmiş yeniliklere ve gelişmeye kapalı bir firma. ürünleri sağlam olabilir (ya da bir zamanlar öyleydi), fakat yine vurgulayacağım üzere teknolojiyi bir hayli geriden takip ediyor, ürünlerinin görsel tasarım unsurlarıyla da kesinlikle sınıfta kalıyor. Corsair ve G.Skill ise mevcut teknolojiyi kısa vadede sürekli bir adım daha ileri taşımada ve bunu da deneysel bırakmayıp son kullanıcıya bir an evvel ulaştırmada başabaş bir rekabet halindeler. ürünlerinin görsel albenilerini tartışmaya gerek dahi yok.

henüz parasını ödeyip sahip olmadığın FARAZİ MİSAL bir sistem konfigürasyonu üzerinden neyin sidik yarışındasın bilemiyorum fakat ara ara yaptığın çıkışlarla belli ettiğin üzere hem haddini bilmiyorsun, hem bir hayli terbiyesizsin. özellikle bu RAM konusunda daha evvel Kingston hakkında herhangi bir söylemim olmadığı halde bana bununla ilgili hesap sorar gibi soru sorman üzerine (zira RAM özelinde Kingston ile ilgili diyaloğun Orderabi ileydi) "ben RAM hakkında şöyle böyle mi demişim?" çıkışmamla inceden bir uyarı vermiştim, senin kıvırman üzerine ise daha da uzatmayıp yukarıda alıntıladığım cevabı vermiştim.

daha da uzatırsan ben de üslup ve terbiyeyi bir kenara bırakıp buna göre yanıtlar vermeye başlayacağım, so bir defa uyarmış olayım.

tavsiye, görüş, öneri vs vs ışığında aldığın yanıtlar ve bu yanıtları veren üyeler hoşuna gitmiyorsa (kimse sana "VAYYYY KARŞİM ÇOK TAŞŞAKLI SİSTEM TOPLAMIŞSIN!!!111!1BİRBİR!! HELAAAAL!!11!1BİRBİR!" gazı vermek zorunda değil) sol üstte forum rumuzunun hemen yanında çıkış butonu var, hesabından çıkış yapıp siteyi ve forumu bir daha geri dönmemek üzere terk edersin olur biter.
NoumenonNoumenon
Üye
@UnicornKnight
Spoiler:
Gerilerde bir yerde Ban_Me 39 bin liralık sistem paylaştı. Forum tarihi boyunca kendi adıma bir ilk yaşayarak Samson'la aynı dakika içinde cevap yazdım ("Arabaya yatırım yapmak lazım" şeklinde). Bu arkadaşsa "Lan bi' siktirin gidin" şeklinde cevap verdi. Kendi topladığı sistemin 3.5 katı fiyata sahip bir sisteme dair esprili bir cevaptı sadece benimki ve esprinin muhattabı da kendisi değildi. Daha sonrasındaysa başlığa "Masterrace" yazma amacının espri olduğunu söyledi. Sonuç olarak kendisi ne espriden ne de sistem tavsiyesinin ne olduğundan anlıyor.

Beğenenler: UnicornKnight

Üye
@Noumenon

12.5 yaşından taze gün almış ve bilişsel zekası ortalama bir terliksi hayvan kadar olan fakir ergenin tekine anasını babasını ikna edip hiçbir zaman satın aldıramayacağı donanım ürünleriyle ilgili tavsiyelerde bulunmak benim hatamdı. (Y)

neyse ki hatanın neresinden dönülürse kardır, üslup ve terbiye eşiği yerlerde sürünen şu zavallı ve acınası mahlukat bunu bir defa daha göstermiş oldu. ^_^
NoumenonNoumenon
Üye
Adam nasıl becermişse, kendisine yardım etmeye çalışan herkese laf sokma çabasında tavan yapmış yalnız. Hani nasıl desem, herifte seçicilik de yok...
Ulan hadi biz espri yaptık trolüz de diğerleri ne o zaman ?
Algoritması şöyle işliyor galiba:
- Hımm bu Unicorn bana yardımı dokunacak birine benziyor. Starlet'le tartıştı. Şimdi Starlet'e giydirmem lazım.
- Orderabi sistemime bir şeyler dedi sanki. Laf sokayım.
- Unicorn ile Order arasında bi mevzu var galiba. Biraz kaşıyayım.
- Ohh cevaplarımı aldım, şimdi Unicorn'a sarayım...
discussioncontroller