Sistem
UnicornKnightUnicornKnight
Üye
@creiGn eğer sızıntılar doğruysa özellikle şu GPP mevhumu ile ortaya çıkan güçbirliği günlerdir döndürülen shitstorm aksine coin için kart alanların heveslerini kursaklarında bırakıp bu kartları oyun oynamak için edineceklerin yüzünü güldüreceği için bu bekleyişi tavsiye ediyorum biraz da. zira "gaming" takısı altında piyasaya sürülecek kartlarada coin mining mevzusunun önüne geçmek adına firmware bazlı, hatta nasıl olacak bilmiyorum fakat direk donanım bazlı bir takım engellemelere gidileceği dillendiriliyor. NVIDIA bir süre önce yaptığı sözleşme yenilikleri/güncellemeleri ile veri merkezlerine nasıl ki Quadro ve Tesla kullanmaları yerine GeForce kullanmalarını yasakladıysa burada da GPP'nın asıl amacının coin için piyasanın canına ot tıkayan dalyaprakları bu iş için özelleştirilmiş kartlara yönlendirilerek oyuncu kartlarındaki stokçuluk ve karaborsanın önüne geçmek olduğu söyleniyor. bu da yeni çıkacak kartların en tepede yer alanlarının (TITAN'ı bu mevhumun dışında bırakıyorum, o butik bir ürün) mantıklı fiyat aralıklarında (yine eskisi gibi 800-900 dolares) piyasada olacağı ihtimalini doğuruyor. demem o ki şimdi kalkıp bir GTX 1080 ti için 1100-1200 dolar (ki bunlar vergisiz şusuz busuz yurtdışı fiyatları) verip de hemen birkaç ay sonrasında çok daha güçlü ve bir tık daha fazla teknolojik yenilik ihtiva eden kartların daha ucuza piyasada olacağını görmek bir hayli can sıkıcı olur alacak olanlar için.

@dodger güncel oyunlar için gpu ve bellek saat hızları özelleştirilmiş (arttırılmış) 1080ti'lar 4K 60FPS'i sağlıyorlar. unuttuğum/şu an aklıma gelmeyen bir iki kart vardır belki ancak genel olarak MSI'ın Corsair ile aio sıvı soğutma çözümünde işbirliği yaptığı 1080ti'ı, Gigabyte'ın Aurus alt markası altında konumlandırdığı aio sıvı soğutmaya sahip 1080ti'ı ve bir iki ay evvel benim de eldeki EVGA 1080 FE'yı iç piyasada okutup da yerine edinmek için epeyce bir bilenip nihayetinde yurtdışında da kartların mantıksız fiyat aralıklarına yükselmesi neticesi istemeye istemeye vazgeçtiğim EVGA'nın 1080ti FTW3 Hybrid'i bunu başarıyorlar.

elbette ki bu yine başında da değindiğim üzere şu an için güncel olan ve bir süre daha (belki 1 yıldan biraz fazla) piyasaya sürülecek oyunlar için böyle olur. o da bu kartların hakikaten bu güce ihtiyaç duyan oyunlarda 4K 60FPS limitini neredeyse tam kapasiteyle çalışarak geçiyor oluşlarından mütevellit, ilerisi belirsiz diyelim. hakeza 4K 144Hz monitörler konsept olmaktan çıktılar, ASUS ve ACER tarafında üretim bandına kondukları ve duyurularının da yakın olduğu söyleniyor.

@MatrimCauthon hocam sistemin GPU haricindeki bileşenlerini edinip ekran kartı için idarelik bir şey edinerek bekleme ihtimalini de değerlendirebilirsin. elbette ki her şekilde senin PC'ın senin kararın. =P
Orderabi
Üye
@unicornknight hocam sen bilirsin bu acer monitörlere güvenilir mi, ben 144 hz, ips, 2k, gsync bir şeyler düşünüyorum, acer üretiyor sanırım bunu da bir tek ama marka korkusu var, alınabilir mi? nedense bendeki algı viewsonic gibi bir marka olduğu yönünde. asus'a kalmak istemiyorum.
tolga_pctolga_pc
Üye
Niye yav Viewsonic 144 hz kullanıyorum şu an ben, taş gibi monitör
Üye
ViewSonic'in kötü olduğunu düşünüyorsan bu iyi bir algı değil babuş, öncelikle onu bir belirteyim de. ha tasarım ve ergonomi olarak öteden beri leşler, bu ayrı bir şey fakat panel ömrü ve kalitesi konusunda hiç üzmezler. ülkemizdeki marka iletişimleri de diğerlerine nazaran daha iyi, servisleri daha ilgili.

eh ürün gamları diğer markalar kadar geniş değil, orası muğlak değil mutlak. herifçioğulları yanılmıyorsam 21:9 bir oyuncu monitörü bile çıkarmadılar daha, tek bir modelleri var(dı yakın zamana kadar, bu durum değiştiyse bilemem) o da profesyoneller için tam renk doğruluğuna sahip hayvani fiyat etiketli bir şey.

Acer'a gelince... servislik bir durum olursa sabırlar ve esenlikler diliyorum, Acer yetkili servisleri bu yönleriyle meşhurlar. ( X) ) öyle bir durumun vuku bulmaması halinde ise memnun kalacağını düşünüyorum, zira web'de baktığım kadarıyla ürünleri tasarım ve fonksiyonellik itibariyle gayet güzel gayet hoş.

aslında bak şu "servislik bir durum olursa sabırlar ve esenlikler diliyorum" durumu hemen hemen ülkemizdeki her marka için geçerli onu da ayrıca belirteyim de direk bir önyargı geliştirme. fakat bunlar diğer markaların servislerine göre biraz daha saç baş yolduran cinsten şikayetlerden görebildiğim kadarıyla. bir zamanların Toshiba yetkili servislerinin tadını yakalamışlar gibi.

Asus her yönüyle sıkıntısız ürün gibi, genel olarak o belirlediğin spesifikasyonda da en çok ön plana o'nun ürünleri çıkıyor. da işte şu ismi lazım değil malum YouTube maymununun beyazperde sıçıntısına sponsor oldular olalı kılım, bireysel olarak boykot ediyorum.

bu arada şaka maka Viewsonic fiyat olarak da bana kalırsa monitör ayağının saplamalığını görmezden gelebilirsek tasarım olarak da (galiba biraz geliştirmişler kendilerini eheh, G-Sync bir monitörde kırmızı yerine NVIDIA yeşili kullanmaları niş ve yakışan bir tercih olmuş) Asus ve Acer'dan daha avantajlı bir ürüne sahip o talep ettiğin spesifikasyonun tamamını haiz olan. tabi o fiyat avantajı bizde de aynı şekilde mi onu bilmiyorum, yurtdışı piyasalarda genel olarak bir 40-50 dolares daha aşağı görünüyor rakipleriyle fiyat farkı.

ürün şu:

https://www.amazon.com/ViewSonic-XG2703-GS-G-Sync-Monitor-DisplayPort/dp/B01LWJMM1S/ref=sr_1_5?s=electronics&ie=UTF8&qid=1522018258&sr=1-5&keywords=wqhd+g-sync+ips

aradığın spesifikasyon dahilinde şu an için bulabileceğin çok fazla bir şey de yok zaten babuş, NVIDIA G-Sync için o fiyatlandırma ısrarını devam ettirdiği sürece de böyle gider gibi.

edit: bu arada gözümden kaçmış, kaçmasın. diğerlerinin aksine 144 değil 165Hz ViewSonic, sen bunu iyice bir düşün bence babuş. (Y)

Beğenenler: Orderabi

Orderabi
Üye
hay allah ya ne ararsan var. bir detaylı bakayım paneli kimden alıyormuş. predator falan bakıyorken ilaç gibi geldi bu, eyv reyis

Beğenenler: UnicornKnight

MatrimCauthonMatrimCauthon
Üye
İşlemci: Intel Coffee Lake Core i7 8700K 3.7GHz 12MB Cache LGA 1151 İşlemci - 390,50$ + KDV = 1.852,38 TL
Anakart: Asus PRIME Z370-A Intel Z370 4000Mhz O.C DDR4 Coffe Lake ATX Anakart - 208,32$ + KDV = 988,19 TL
Bellek: Corsair DDR4 16GB(2x8GB) Vengeance 3200MHz Kırmızı LED Ram Bellek (CMU16GX4M2C3200C16R) - 272,46$ + KDV = 1.292,44 TL
Ekran Kartı: Asus GTX1050TI 4GB 128Bit GDDR5 ROG STRIX O.C GAMING Ekran Kartı (ROG STRIX-GTX1050TI-O4G-GAMING) - 241,81$ + KDV = 1.147,04 TL
HDD: Seagate Barracuda Pro Gaming 2TB 3.5" 7200RPM 128MB Cache Sata 3 Sabit Disk ST2000DM009 - 148,35$ + KDV = 703,71 TL
SSD: Team T-Force Cardea 240GB 3000-2400 MB/s m2 NVMe PCIe SSD (TMM2SSDTC240) - 165,00$ + KDV = 782,69 TL
İşlemci Soğutucu: Akasa Venom A20 Intel / LGA 775/115X/1366/2011/2066, AMD AM2/AM3/FM1/FM2,AMD Uyumlu Sıvı Soğutma Sistemi (AK-LC4002HS01) - 78,00$ + KDV = 370,00 TL
Kasa: Dark R30 700W 80+ 4x12cm Türbin RGB Fan, USB 3.0, Full Cam Ön ve Çift Yan Panel, Toplam 8 Adet Fan Takılabilir, Uzaktan Kumandalı, Mid-Tower Oyuncu Kasası (DKCHR30P700) - 162,00$ + KDV = 768,46 TL

şöyle bir şey düşündüm, ekran kartı idare eder mi yeni nesiller gelene kadar? yoksa 1080Ti bulmaya kasmak gerekir mi? İşlemci anakart vs az çok kafamda oturdu ama tabi diğer bileşenler konusunda halen cahilim soğutucu kasa gibi.
SwooshSwoosh
Üye
ne oynuyosun
tolga_pctolga_pc
Üye
O kart 1080P'de High (Ultra değil) ayarda 45 fps almalık kart aga yetmez yeni nesile kadar. 1060 kullanan biri olarak ultrada 60ı zar zor yakalıyorum. İşlemciden kes ama karttan kesme, zira o kadar uç işlemciyi kullanamazsın video renderlamayacaksan.
Üye
muhtemelen idareten, daha sonra yeni kartlar piyasaya sürüldüğünde değiştirmek üzere şimdilik bunu alıyor, bunun için de (öngörülen süre dahilinde) gayet yeterli/idare eder.

tam aksine işlemciden kesmesin, bir defa almışken 8700K'yı alsın geçsin daha iyi. ekran kartının aksine uzuuun seneler boyu değişmeden sabit kalacak yegane donanım unsuru o.

edit: SSD için Samsung 960 EVO veya Corsair MP500 tercih etsen daha mı iyi olurmuş ne sanki.

yine aio için macera aramasan da Corsair alıp geçsen hani, ne bileyim. hakeza kasa seçimi için de benzer şeyleri söyleyebilirim. her ikisi de uzakdoğu'da noname üretilip ithalatçı isteğiyle üzerine talep edilen markanın basıldığı meh ürünler. hani kasa sadece kasa olsa neyse, bir de PSU dahil ki işin içine, işte orada işler iyice karışıyor. bu kadar parayı vermeyi göze almışken hiç meyletmesen keşke şöyle ürünlere.

ne bileyim hani tam kıyas/mukayese olur mu bilmiyorum ama şu ülkemizde otomobil distribütörlerinin maliyetten kısmak için cirlop gibi sıfır otomobillerin en full + full dopdolu opsiyon paketlerinde dahi aracın altına daha önce adı sanı duyulmamış ve kauçuktan ziyade naylon içeren düz yolda bile vıjjjt vıjjjt kayan çin malı lastiklerden takmasına benzer o iş.
tolga_pctolga_pc
Üye
Abi çıkacak oyunları geçtim, halihazırdaki oyunları da ultra oynatmıyor o kart. Hele grafiği azıcık ortalama üstü oyunlarda 30 fps veriyor.
discussioncontroller