Üsküp'te Gezilecek Görülecek Yerler
cihancesur
Üye
image

Çift Hamam. Çift Hamam, 15. yüzyılın ortalarında İsa yalvarı tarafınca inşa edildi. Hem adam hem de hanım banyosu olarak kullanıldı, fakat her iki parçanın birbirine paralel gittiği Daut Paşa Hamamı'nın aksine, burada ısıtma odası ortada ve girişler ise karşı tarafta. Bugün geçici sergiler için bir galeri olarak kullanılır.

image

Bedesten. İpek, baharat, mücevherat ve parfüm şeklinde en kıymetli mallar, eski çarşı içindeki bir eşya olan bedesten'de, akşamları kapalı olan ve malların korunacağı kapılar ile satıldı. 17. yüzyılda Üsküp'ü ziyaret eden Evlija Çelebi, Üsküp'teki tek büyük ve güzel yatakhanenin Şam'da bulunduğunu yazdı. 12 valla ile kaplanmış ve içinde bir tüm çarşı düzenledi. Ateşin arkasından 89. Üsküp'ün yangından sonrasında oldukca daha ufak hale geldi ve tecim merkezi olarak önemini yitirdi, bu yüzden 17. yüzyılın başlarında mevcut bedesten inşa edildi. Küçüktür ve hatta örtülmez, fakat gene de oldukca fazla atmosferi vardır. Bir tek 5 kısa sokak, ufak dükkan ve dört kapı var. Geçmişte şarap üzümü ile kaplıydı, bu yüzden alışveriş yapanları güneşten ve yağmurdan koruyacaktı.

image

Saat kulesi. Makedonya'daki her pazarın saat kulesi vardır, zira müslümanlar günde beş kez namaz kılmak için mağazalarını kapatmak zorunda kalmıştır. Emek harcama saatleri eski çarşıda tanıtıldı ve asla kimse emek verme şansı ve diğerinden daha çok kazanma şansı bulamadı, bu yüzden saat kuleleri inşa edildi. Üsküp'ün saat kulesi, Üsküp'ün bir tecim merkezi olarak önemini gösteren Osmanlı İmparatorluğu'nda inşa edilen ilk eseri. 1566-72 yılları aralığında inşa edilmiştir. Makedonya'daki öteki saat kulelerinden daha çok İslami görünüme haiz. Saat kulesi üstündeki saat Szeged, Macaristan'dan getirildi. Maalesef saat, depremden sonrasında kaos esnasında kayboldu ve bugün İsviçre'de bir saat müzesinde.

image

Feodal kulesi. 17. yüzyıldan kalma 14 metre yüksekliğindeki bir konut kulesi olan burası Centar Belediyesi'nin (Üsküp merkezi) en eski binasıdır. 1.5 m genişliğinde duvarlar, yüksek kapılar ve alt katlarda ufak pencereler ile müdafa amaçlı inşa edilen kule, burada yaşayan aileyi tüm saldırganlara karşı koruyacaktı. Kulede Rahibe Teresa anıtı ve Ulusal Müze dükkanı vardır. Kulenin önündeki meydan, 61 senesinde yıkılan ufak Katolik Kilisesi'nin yeriydi.

image

Kent Parkı. Üsküp merkezindeki geniş yeşil alan. Bir kısmı içinde çeşitli anıtların bulunmuş olduğu bir müzedir. Minik göllerin, tenis kortlarının, çocuk eğlence parkının, kafelerin, restoranların vb. Yolları olduğundan rekreasyona çıkmak için güzel bir yer. Kent hayvanat bahçesi ve stadyum da parkın içinde. yatırım, biletler 50 Dinar. Yazları, Üsküp gece yaşamı bu parkta birkaç gece kulübüne yoğunlaşıyor. Merkezden 8 yada 15A numaralı otobüsler.

image

Davut Paşa Hamamı. Davut Paşa 15. Yüzyılın ikinci yarısında Doğu Rumeli'nin büyük biriydi. Üsküp'te bulunmuş oldu ve efsaneleşmiş, hareminin ihtiyacı için hamamı (hamam banyosu) yaptırdı. Gitmeden ilkin hamamı şehre bağışladı. Hem erkekler hem de hanımefendiler için (normal olarak ayrı yıkanmış), adam ve dişi bölüm birbirine paralel giden çift banyoluydu. Cephedeki iki büyük kubbe, ortada su çeşmeleri olan iki giyinme odasını kapladı. Minik kubbelerin her biri, banyo için ayrı bir odayı kapladı. Isıtma odası sonundaydı. Bugün hamam, 19 ve 20. yüzyıl sanatlarının büyük bir koleksiyonuna haiz ulusal bir galeri olarak hizmet veriyor ve sanatla ilgilenmiyor olsanız bile, kubbelerin özenle dekore edilmesini görmek için içeriye girmelisiniz.

image

Su Kemeri, (Üsküp'ün çıkışında [[Kosova]], Vizbegovo köyünden derhal ilkin. Kosova'ya giden yolda gördüğünüz ilk trafik sinyalinden sağa dönün (yalnız sağa dönebilirsiniz) Derhal sağa dönün. ilk fırsat. Kaldırım ansızın biter. Kanalın yanından geçen soldaki asfalt yoldan devam edin. Ortalama 300 metre sonrasında, önünüzdeki su kemerini görmüş olacaksınız.). Ne süre inşa edilmiş olduğu bilinmemektedir. Birçok insan, Roma döneminden geldiğini iddia ediyor fakat bu, Skupi'nin tersine gidiyor, bu yüzden kuram pek anlamlı değil. Muhtemelen Bizans döneminde inşa edilmişti ve Türk hamamı döneminde hamamlar için su temin edildiğinde hala kullanıldığından güvenli. Su kemerinin 55 taş kemeri hala ayakta.

Kaynak: www.cesurgezgin.com
502502
Üye
Tarzım değil ama güzel paylaşım.

Beğenenler: cihancesur

FadeToBlackFadeToBlack
Üye
Emeğe saygı +rep

Beğenenler: cihancesur

discussioncontroller