Oyungezer 129 - Temmuz 2018
tolga_pctolga_pc
Üye
Dergi konusunda olduğumuzdan Monthi'yi anlıyorum , uzatmak taraftarı da değilim lakin Ömer reisin Origins'e şahane demesi tetiklemişti beni orada. İncelemelerine değer verdiğim bir karakterdi , işini önceki ac oyunlarından bir tık daha iyi yaptı , çehresini radikal açıdan değiştirerek türünde en azından ''standart'' seviyede bir oynanışa ulaştı diye tutup oyuna şahane demesi talihsizlik. Buradaki hemen herkes oynadı oyunu saatlerce , yapmayın yani.
Koyu BeyazKoyu Beyaz
Üye
Herkesin kendine ait bir fikri olması güzel şey fakat kendi fikrinizin evrensel bir gerçek olduğunu iddia etmek küstahlıkla cahilliğin göstergesinden başka bir şey değildir. Dergide oyunu incelemiş, baştan sona bitirip en ufak detaylarına kadar araştırmış ve oyun geçmişinin bu incelemeyi yapabilecek yetkinlikte olduğunu isteseniz bile inkâr edemeyeceğiniz bir serbest yazara "oyun kötü, o kadar" şeklinde kafa tuttuğunuzu fark edin lütfen.

Oyungezer'in kapağı seçilirken baz alınan kriterlerin içinde "forumda bir okuyucumuz oyunun dünyanın en çöp serisi olduğunu düşünüyor, koymayalım iyisi mi" yok, bilginize. Ha bu demek değil ki fikirlerinizi zerre umursamıyoruz, tam aksine okuyucusuyla arasındaki samimiyeti yıllardır bozmamaya çalışan bir dergi Oyungezer. Güzel olması bile gerekmeyen, yalnızca idare eder bir üslupla yapılan yorumları dahi dikkate alıyoruz inansanız da inanmasanız da...
SamsonSamson
Üye
tolga_pc dedi:

Dergi konusunda olduğumuzdan Monthi'yi anlıyorum , uzatmak taraftarı da değilim lakin Ömer reisin Origins'e şahane demesi tetiklemişti beni orada. İncelemelerine değer verdiğim bir karakterdi , işini önceki ac oyunlarından bir tık daha iyi yaptı , çehresini radikal açıdan değiştirerek türünde en azından ''standart'' seviyede bir oynanışa ulaştı diye tutup oyuna şahane demesi talihsizlik. Buradaki hemen herkes oynadı oyunu saatlerce , yapmayın yani.

Reis, filmlerin yanı sıra oyunları da oynayıp yorumlasana, boşver antin kuntik dergilerin incelemelerini.
MonthiusMonthius
Üye
Muhallebi dedi:

Monthius dedi:

Kimse oyun ŞAHANE, o yüzden kapak olması lazım demedi

-Ö- dedi:

Origins'le beraber ŞAHANE bir seriye dönüştü AC yeniden

İşine gelen yeri boldlayınca benim dediğim şeyin anlamı değişmiyor fakat. Ömer "oyun şahane olduğu için kapak yaptık" demiyor orada. Oyun şahaneydi, ee çok fazla bilgi vardı ve AC kapaklı sayılarımız da normalden fazla satıyor normalde, o yüzden uygun olacağını düşündük diyor. Daha samimi ve dürüst başka ne gibi bir açıklama yapılabilir, hakikaten bilemiyorum. :)

tolga_pc dedi:

Yani... Ömer'e göre şahane bir oyun da olabilir, oynadığı en iyi Assassin's Creed oyunu da olabilir? Hatta ve hatta oynadığı en iyi oyun bile olabilir? Bunda yanlış olan nedir? Kişisel beğenisini belirtmesi mi? Beğenmesi mi? Nesini beğendiğini sormamışsın ki mesela, belki sorsan sana çok mantıklı gelecek bir sebep söyleyecek?

Yapmayın arkadaşlar, evrensel bir genel geçerlilik olsa full sayfa oyunun görselinin yanına "BEĞENİRSİNİZ" ya da "BEĞENMEZSİNİZ" yazıp geçeriz zaten. Neleri beğenip neleri beğenmediğimizi detaylıca, mümkün olduğunca objektif olmaya çalışarak (çünkü tamamen objektif olabilmemiz mümkün değil, beğeni kişisel bir şey sonuçta) anlatmaya çalışıyoruz. Ama herkesin zevki bir değil, siz sevmiyorsunuz diye kötü demek olmuyor bazı şeyler. Ben mesela GTA serisini kişisel zevkimden ötürü pek sevmem ama çıkıp da "GTA ÇÖP BİR OYUN" desem, nerenizle gülseniz haklısınız. Zira benim pek sevmiyor olmam o oyunu kötü yapmıyor. Anlatmaya çalıştığım şey bu sayfalardır. :)

Beğenenler: ParaDise

veeverveever
Üye

Lol ne boş yapmışsın be
Ana akımın fikrini öğrenmek için düzenli olarak bir yerleri mi kontrol etmen gerekiyor senin?
Sivriltmeyi unuttun köşeleri herhalde.

O kadar yanlış yerden fırlatmışsın ki hocam insan işi değil yahu. Sıfırdan tekrar deneyeyim.

Demeye çalıştığım benim değil ama dergilerin "düzenli olarak değil" ama gerektiği vakitlerde ana akımın beğendiği olayları kontrol etmesi gerektiği, topluluğun ilgisini neyin çektiğini anlamak dergiler için önemli ama buraya kalsa bunu hiçbir bilindik kanal ile yapamam çünkü sözde Steam'de review yazanların tadı boktan, IGN - Polygon güvenilmez çünkü SJWler veya para yeme geyiği, Metacritc'de olmaz. Satışlarda olmaz. E bu kafaya göre işe yarayacak bir kapak çıkartamıyorum zaten. Dergilerin ana akıma uygun olan bir oyun bulup bunu kapak yapmasında hiçbir sorun yok, bunu yapmaları içinde uygun kaynaklardan analiz yapılması gerekiyor.

Birde köşe vızıldamakelimesi ile tamamlamamış mı beni benden aldı. Burada ana akım boktandır alt metininden yürüyen benim sanki.
tolga_pctolga_pc
Üye
Kişisel zevkten bahsetmiyoruz be Monthius. Platform da severim , stealthı da, mısırı da, niye yanlı oynayalım AC Origins'i. Hadi ben yanlı oynadım, diğer yazanlar da mı yanlı oynadı. Ama senin GTA çöp diyor oluşun GTA'nın yukarıya çıkardığı çıtaları görmezden gelmen demek oluyor. Konuya senin zevkin ... diye kaos manipülasyonu yaparak devam etmesen yazmayacaktım da, neyse.

Bol satışlar kaptan. AC RULLEZ!
MuhallebiMuhallebi
Üye
Bazı oyunlar çıkar, meh denir geçilir çünkü para için öncekinin kopyası olarak yapılıp 2-3 özellik eklenmiş bir oyundur.

Bazı oyunlar sektörde çığır açar. Şaheser olarak yerlerini hep korurlar.

"Ama her oyun başkasına göre şaheser olabilir" diye kendini savunmaya çalışan adam OYUN KONUSUNDA YETKİN olarak anılıyor. Bu işin doktorasını yapmadınız. Sadece oyun dergisinde yazıyorsunuz. Bizden daha dikkatli oynuyorsunuz veya bizden daha eleştirel bakıyorsunuz diye bir durum da yok.

Konuyu zevkler ve renklere getirerek savunmayın şunu. Sevmek başka kalitesini objektif değerlendirmek başka. Kişisel zevklerinizi yazmak için değil yetkinliğiniz.

Beğenenler: tolga_pc, CombiningPerson, Corax

MonthiusMonthius
Üye

Kaldırın şu kapağı olmamış mı dedik biz Allah'ın kekosu. Tartıştığımız şeyle zerre alakası yok yazdığının. Bir akıllı sensin zaten bizim dün haberimiz oldu bu sektörden. Stratejik karardı mazur görün de geç diyoruz. Lüzum yok ancak 12 yaşındaki konsolcuların aklını çekecek açıklamalara ve samimiyetsiz smileylere.

Tartışma nasıl yapılır diye en ufak fikri olmayıp anca neanderthal seviyesinde iletişim kurabilen biriyle mantıklı bir konuşma yapmaya çalışmak benim hatam oldu, kusuruma bakma. :)
MuhallebiMuhallebi
Üye
uff slk tartşamm snnle minvalinde bir cevap geldiğine göre 3 puanımızı alıp gidebiliriz arkadaşlar.

Beğenenler: CombiningPerson, Corax

CombiningPersonCombiningPerson
Üye
Al işte. Lafın kime söylendiğini bile anlayamayan adam tartışma adabı öğretmeye çalışıyor.
Sen de iki Nolan izle hocam, beyin biraz kıvrılsın.
discussioncontroller