NVIDIA FreeSync'i resmi olarak destekleyecek.
UnicornKnightUnicornKnight
Üye
yanisi şu; Intel'in de VESA standartlarına uyacağını deklare etmesi akabinde NVIDIA kör inadından vazgeçmek zorunda kaldı, vaktiyle tükürdüklerini şimdi dönüp de yalamıyormuş gibi görünmek adına da dravdan bir sertifikasyon programı uydurmuşlar kabalarından. tamamen kolpa bir program, zira o programa dahil olmayıp testten geçerek sertifika almayan FreeSync monitörleri de destekleyecekler.

https://www.pcgamer.com/nvidia-brings-g-sync-support-to-freesync-monitors

pc oyuncuları açısından son yılların belki de en güzel gelişmesi bu oldu, 2019 çok güzel başladı. Ryzen 2'ler ile ilgili resmi duyuru ve lansman da yapıldı mıydı pastanın üzerindeki çilek olacaktır. (özellikle de 3700X)

Beğenenler: tolga_pc, 502

tolga_pctolga_pc
Üye
Şimdi bu teknoloji (freesync, gsync) daha çok 60 hz monitörleri modernize etmek için mi var? Yani 144 - 240 hz monitörü olan adamın avantajı oluyor mu bunu açınca? Tabi HL2 oynayıp 500 fps aldığımızı varsaymadan ultrada 60-100 fps oynadığımız çoğunluk oyun için konuşuyorum. Yoksa sandığımın aksine düşük kare oranında oluşan stutterları falan da mı çözüyor?
UnicornKnightUnicornKnight
Üye
destekleyen monitörlerde 38-40Hz aralığından başlayıp 120-144Hz (rakamlar bu aralıklarda değişken ve hatta overclock ile 160Hz ve üzeri örnekleri de var) aralığında eşgüdüm sağlıyor. dolayısı ile sadece yırtılmaların önüne geçmesinden ziyade 60FPS'in altına düşsen dahi 60FPS akıcılığındaymışcasına bir görüntü elde ediyorsun her iki teknolojiyle de.

ve aslında FreeSync diye bir şey yok zaten, VESA'nın Adaptive Sync teknolojisinin AMD tarafından farklı isimledirilmesinden ibaret o sadece.

Beğenenler: tolga_pc

MAVİSAKALMAVİSAKAL
Üye
Disket kutusuna üye misin, Unicorn hocam?
UnicornKnightUnicornKnight
Üye
evet

Beğenenler: MAVİSAKAL

MAVİSAKALMAVİSAKAL
Üye
tolga_pctolga_pc
Üye

...60FPS'in altına düşsen dahi 60FPS akıcılığındaymışcasına bir görüntü elde ediyorsun...

İşte buna uu beybi derim. Gelsin de açalım.
veeverveever
Üye
Bu arada 30/40/50 FPS hala 30/40/50 FPS gibi hissetiriyor. Freesync'de öyle 30/40/50 FPS output yapan bir oyun 60 FPS gibi gözükmeyecek yani.

https://www.testufo.com/freesync
UnicornKnightUnicornKnight
Üye
neyi nasıl kötüleyeceğini şaşırmış haldesin. kah Elite Dangerous konusunda olur, kah G-SYNC/FreeSynce olur, yeter ki bununla ilgili bir şeyden bahseden UnicornKnight olsun. ^_^

sevgili müzmin FAKİR. belli ki elinde ne bunu deneyimleyecek doğru düzgün/güncel bir ekipmana sahipsin ne de o bahsettiğin durumun VESA'nın önceki yıl Adaptive SYNC üzerinde yaptığı geliştirmeler (minimum FPS limiti, IPS, VA, TN paneller arasındaki SRGB, AdoeRGB ve NTSC renk gamutu farklarından kaynaklanabilen sorunların giderilmesi ve tam HDR uyumluluğu sağlanması-ki AMD VESA'nın bu iyileştirmesini FreeSync 2 olarak isimlendirdi) ile ortadan kalktığından haberdarsın.

neyse sen kendi kendine sayıklayıp dur böyle. (Y)
veeverveever
Üye
Birincisi senle hicbir sorunum yok hocam, denk geliyorsun.

Ikincisi Freesync 2'nin senin buyuk ihtimalle anlamadigin konuda ama senin cozum getirdigini dusundugun tek olay LFC, o da normalde freesync ekranlarinin belli bir adaptive refresh rate limiti olur (mesela 48 - 144 Hz) tutup o limitin altina inersen judder etkisi olur (ki bahsettigim olay ile alakasi yok) Freesync 2 frameleri tekrarlatarak bu etkiyi daha yumusatiyor. FPS dedigimiz olay aletin ne kadar frame renderlayabildigi ile alakali 30 FPS her zaman 30 FPS gibi hissetirecektir bundan kacisin yok yani. Adaptive Syncin butun amaci basindan beri Fixed Refresh Rateli ekranlardan dolayi olusan artifactleri duzeltmekti, kimse 30FPSi 60FPS yapmaya calismiyor yani. Eger evet yapiyorlar diyorsan yolla linkini bende okuyayim acilayim yani.
UnicornKnightUnicornKnight
Üye
kırıcı olduysam kusura bakma, özür dilerim. ama bir ara ara haybeden takıkmış gibi yazıp çok can sıktığın oldu, ister istemez alınganlık gösterdim.

30FPS'i 60FPS yapma gibi bir iddiası tabi yok, bunu icabında belli bir eşiğin altına inince anlık olarak görüntü tekrarı/eklemesiyle telafi etmeye çalışan G-SYNC bile bunu sağlayamıyor (eh olamaz da zaten) ama çıplak gözle görülen etkisi bu noktada pıt-pıt-pıt atlayan ya da titreyen bir görüntü yerine hali hazırda yine yumuşacık kayıp giden bir görüntü olarak gözlemleniyor. dolayısı ile o "30/40/50 FPS hala 30/40/50 FPS gibi hissetiriyor" önermesi çok gerçekçi bir yaklaşım değil, FPS counter açmadığın ve buna dikkat kesilmediğin müddetçe (rekabetçi bir multiplayer oyun oynamadığını, single player bir oyunu baz alacağını varsayıyorum bu arada) FPS'nin düştüğünü kolay kolay anlaman mümkün olmuyor, zira sadece görüntüde değil input lag olayını da FreeSync 2 ile şahane bir şekilde bertaraf ettiler.

ha tabi NVIDIA ortak kullanıma çıktığında Adaptive Sync'den bu kadar efektif faydalanabilecek mi, bu işine gelecek mi daha doğrusu o ayrı bir sorunsal. 15 Ocak günü göreceğiz bunu da, zira kendi destek verdiğini söylediği monitölerin alayı TN panelli, ilaç için bir tane bile VA ya da IPS panelli alternatif yok o 12 monitörlük listede.

Beğenenler: veever

discussioncontroller