Death Note [RP-DIŞI]
Çağlayan
Üye
Watari'nin Kira tarafından konuşturulması gibi Kira'nın Sesi de konuşturulup Kira'yı tehlikeye sokabilmeli. Mesela L'in işkencelerine dayanamamalı ya da belli bir iki durumda (3 Kira fanatiğinin yakalanması gibi) Kira tarafına olan bağlılığı zayıflayabilmeli. Kira böylece kendi kimliğini bilen Kira'nın Sesi'nden korkacak; L'in Watari'nin yakalanmasından korktuğu gibi. Ama özel yetenekleri onu öldürmesini engelleyecek, L'in de Watari'ye ihtiyaç duyduğu gibi ihtiyaç duymasını sağlayacak Ses'e.

Soichiro Yagami, Teru Mikami, Mello gibi karakterler de eklenmeli bence. Mello iki tarafa da yardım yapabilir mesela. S. Yagami ise polis teşkilatından sorumlu ve tüm polislerden sorumlu. O da ne? bir Kira fanatiği polisler arasına mı girmiş yoksa? Mikami de Kira'nın sesi özelliğinde olabilir ancak onun da defteri saklama sıkıntıları var ne yazık. Her tur, mekanlardan birine saklıyor defteri. İnternet cafe'de, Bar'ın tuvaletinde ya da parktaki bankın altına gömmüş. Defteri eline geçiren bir sivili hayal edin! :nihaha:
[WT]Elessar
Üye
O değil de hala içime oturur, 3. oyunun ilk kurbanı olmam. Elimde çok iyi bir rol vardı ama önyargı sağolsun; ilk giden ben oldum. (Hatırlamayanlar için: Katil rolündeydim.)
Çağlayan
Üye
Polis teşkilatını da medyatik ölümleri sorgulamak için kullanabiliriz. Soichiro Yagami her tur Shinigami'lere danışır ve Kira'nın öldürmeyi planladığı kişinin özelliklerini öğrenebilir. (Hatırlarsanız animede ölenlerin listesi kullanılarak Kira'nın öğrenci olup olmadığı ya da kadın mı erkek mi olduğuna kadar öğrenebiliyordu L) Shinigami de ipucu verir: "Bi sonraki tur öldürülecek olan kurban bir L fanatiği. Şu zamana dek şu ve şu mekanlarda bulundu. X kişisi ile iletişime geçti vs."

L ayrıca KIT üyelerinin kimlerle konuştuğunun bilgisini de kullanabilmeli. Eğer Kira, kendisi ya da fanatikleri biriyle iletişime geçip o kişinin adını öğrenemeden kurbanı öldüremiyorsa, L de kurban olarak seçilmiş kişinin kimlerle iletişime geçtiğini sorgulayarak Kira fanatiklerine ulaşabilmeli. Bence L'in en zayıf noktası bu özelliğini kullanamamak. Kira defter yardımıyla avantajlı iken L'de ne yazık ki bu kadar özellik yok.
Misafir
Ölecek kişiyle ilgili ipuçları vermek güzel fikir de, çoğu zaman Kira nolur nolmaz diyerek hamle sonu yaklaşana kadar bekliyor birini öldürmek için. Bu durumda ölecek kişiyle ilgili ipuçlarını nasıl vereceğiz? =P
KocaAyak
Üye
olaya fransiz kalmak cok kotu bir seymis yahu...

elessar senin fikir ne zaman gun isigina cikacak??
Çağlayan
Üye
Öldükten sonra da verilebilir. Mesela Elessar ölmüş olsun ve L üyesi olsun. L bu bilgiyi talep ettiğinde Elessar'ın en son Deddo ile iletişime geçtiği söylenebilir.

Geçen oyunda L tarafı zayıftı. Amaçları hiç Kira taraftarı avlamadan tam isabetle Kira'yı yakalamak olduğundan eleme yöntemi kullanmaktaydılar. Ama başarılı bir yöntem değildi. Kira ya da L taraftarları yavaş yavaş temizlenmeli, hatta diğer tarafa çalışan siviller bile ortadan kaldırılmalı. L için tur boyunca hamle yapmamak zararda olmak demek bana göre, zira L her yakaladığını sorgulatabilir. Kira'nın defteri kullanarak bilgileri öğrendiği gibi.

Bu arada Katil rolü = Mikami değil mi zaten :P Yani değil elbet ama hani iyi olmaz mıydı?
[WT]Elessar
Üye

Ayrıca siviller bu el gerçekten zayıftı. Zira "Beni aranıza alıp güvendiğinizi göstermezseniz sizin için çalışmam" dediğimizde "İkile bakalım" yanıtını alabiliyorduk ki ben de Kira ya da L olsam, ben de sivillere güvenmezdim yani. Onlarsız oyunu kazanabiliyorum çünkü.

Bu açıkça doğru. Ancak şu da var, bir sivil elindekini verimli şekilde kullanamıyorsa bir tarafa geçmesinin ne manası var? Diyelim ki teknisyensin, sen kimseye bağlı olmadan bilgi aramaya başlamazsan, kim sana güvenir ve/veya yanına alır?

Gene kendimden örnek vereceğim ama ne yapayım, başka oyunları görmedim.. (:

Ben katilken bir NPC öldürmek istemiştim, böylece gazeteciyi açıkça görebilicek ve onu evine kadar takip edebilecektim. Arkasından ona yollayacağım tehdit mektupları ile L veya Kira hakkındaki bilgileri ele geçirebilecek veya manipüle edebilecektim.

Sivilseniz bile, atraksiyon yapabilirsiniz, akla mantığa uygun olduğu sürece, neden olmasın? Di mi Monthi? (:

Yukarı edit: Mikami, intiharcı olur... (:

Ayrıca şu da aklıma geldi: Sivillerden biri Mikami olabilir ve Kira, bir şekilde onu görürse DN'u ona verebilir, hatırlarsanız Mikami medyadaki görüntüsüyle Light'ın gözüne girmişti..
[Deleted User]
The user and all related content has been deleted.
Çağlayan
Üye
En beteri geçen el L'in aktif olmamasıydı zaten.

Bu arada Elessar ben geçen el dedektiftim ve L tarafına tüm Kira üyelerini söyledim ancak yine de L tarafı beni kendi arasına kabul etmedi. Gerekçe mantıklıydı, kendi adamları bile Kira tarafından yakalanıp öldürülebilir ve defter sayesinde konuşturulabilirken kendi adamlarına söylemekten kaçındıkları bilgileri bana söyleyemezlerdi. Ancak eğer dedektif rolünü kullanmaksa amaç, bu tehlike göz önüne alınmalı. L için de, Kira için de. Yani kimlik açıklanmayacaksa sivilleri kullanamamalılar. Ama sivilleri kullanamadan da oyunu da kazanamamalılar. Bu ortalığı hem iyi karıştırır hem de oyun daha da zevkli olur.
[WT]Elessar
Üye
[Anime ile ilgili spoiler!!!!]

Gerçekte olduğu gibi, ölüm korkusu, oyuncuların hareket etmesini engelliyor. İyi de, L bile kendi adını Kira'ya söyleyebilmişti. Bu tür risklerin alınmadığı, herkesin kesin adımları attığı oyunlar çok sıkıcı oluyor.

İlk oyunda, Ghost hunter sağolsun, Watari olduktan 3-4 saat sonra Kira yandaşları arasına girmek için bilet almıştım. (: Sonunda risk aldım (kabul ediyorum, ilk düşündüğümde, "ne yapabilirim ben?" demiştim ama herkesin düşüncelerini değiştirebildiğimi görünce, olay biraz amiral battı durumuna dönmüştü.) ve oyunu kazandık. Ben o arada cennetten gülümsüyordum, o ayrı.. :D
discussioncontroller