Radyasyon
hi_jackerhi_jacker
Üye
    Bu konuyu Donanım bölümünde açmayı düşünüyordum ama burası daha uygun gibime geldi. Buradaki bir çok kişi bilgisayarını açık bırakıp download filan yapıyordur. Hatta 5-6 gün filan hiç kapamayanlar bile vardır. Peki soruyorum size:

1- Bilgisayarın kasasından radyasyon çıkıyor mu ?
2- Çıkıyorsa az mı, çok mu?  Ekranın verdiği radyasyondan fazla mı ? 
3- Ekranın LCD olduğunda radyasyon vermediği söyleniyor, ancak bir bilgisayarcıyla konuştum ve  verdikleri ışınların cinsleri farklı olduğu için zararların farklı olduğunu söyledi. Doğru mu bu ? O adamın dediği yüzünden hala yılların eskitemediği philips 17 inçlik ekranımı kullanıyorum. Eğer varsa siz hangi ekranı önerirsiniz ?
4- Oda da ışık yokken ekran'ın verdiği radyasyon artıyor mu ?
5- Mesela bilgisayarımı download'a bıraktım evde yokken. Eve geldiğimde direk bilgisayarı kapatsam, ama odamda 1 saat filan otursam zarar görür müyüm ? Odamın içinde radyasyon birikmiş olur mu ? Yoksa radyasyon sadece Makina açıkken mi etkiler bizi.
6- Ekran koruyucu cam gerçekten işe yarıyor mu? Yoksa sadece gelen ışığı kararttığı için bizi; " Aha bu ışığı alıyor radyasyonu önlüyor " şeklinde düşünmemize mi yol açıyor.

Biraz boğucu oldu sorular ama önemli bir konu. Hangimiz göz veya beyin kanseri olmak isterki, önümüzdeki yıllarda bu kanserlerin çok fazla artacağı konusunda doktorlar bas bas bağırıyor. Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşların açıklamalarını bekliyorum. Gerekli önlemler almak isteyenler olacaktır benim gibi, daha detaylı öğrendiğinde konuyu.
Dead Boy
Üye
Konu hakkında pek bilgili olmasamda radyasyon nasıl birikiyor onu anlamadım. Radyasyon öyle bir köşede biriken birşey değil. Bilgisayarlardan yayılan radyasyon elektromanyetik dalgalarla oluşan birşey.(manyetik alan biliyorsan birşeyler kafanda canlanabilir) Yani radyasyon oluşması için cihazın açık olması lazım.
Bilgisayarın kasasından radyasyon yayılıyordur tabiki ama artık donanım üreticileri radyasyon emici bir ton şeyle kapladıkları için oldukça azdır.
LCD monitörleri bilmiyorum fakat CRT Monitörlerin daha çok radyasyon yaydıkları doğru çünkü lcd monitörlere göre kat kat daha fazla güç çekiyorlar ve kapasitörlerle çalışıyorlar. Radyasyonu yayan şeyde o kapasitörler yanlış bilmiyorsam.
Ekran koruyucu cam için kimisi işe yarıyor diyor, kimisi farketmiyor diyor. Demin üstünkörü bakarken gördüğüm bir sitede yüzde 94-99 oranında emiyormuş. Eğer rahatsız etmezse kullanmandan zarar gelmez. Ama kırılma ihtimali yüksek birşey =)

Bunlar için iyi bir fizik bilen birisi daha güzel cevap verebilir kanımca
Lara_Croft
Üye
Mönitörden gelir radyasyon.En güzel bende olduğu gibi bir koruyucu cam almak.
Blight/mandolore
Üye
Biraz uzun olacak ama bir siteden alıntı yapıyorum:

Moniterler Zararlı Işın Yayar Mı?

Gerçekten, monitörler insan sağlığına zararlı olabilecek çeşitli radyasyonlar üretir. Görüntünün oluşturulması sırasında, ekrandaki fosfor yüzeye elektronların çarpması sonucu x-ışınları oluşur. Ancak buradaki voltaj bir röntgen cihazına göre çok daha düşüktür. Asıl sağlığa zarar verebilecek olan, düşük ve çok düşük frekanslı elektro-manyetik radyasyondur. Bu radyasyonun kaynağı ise, elektronların yönlendirilmesi için kullanılan saptırıcılardır. Aslında bu tip radyasyonun sağlığa zarar verdiğine dair kesin bir kanıt bulunamamıştır ve başka bir çok ev aleti de düşük frekanslı radyasyon yaymaktadır. Ama sağlığınızı düşünüyorsanız, tedbirli elden bırakmamalısınız. Bir ekran filtresi ekrandaki yansımayı azaltabilir ve statik elektriği boşaltabilir, böylece gözlerinizi rahatlatır ve ekranı tozdan koruyabilir. Ancak bir ekran filtresinin radyasyona karşı etkisini büyük ihtimalle ölçemezsiniz. Bu nedenle, baştan uluslararası düşük radyasyon standartlarına uygun bir monitör seçmeniz yerinde olacaktır. Bunlar arasında en geçerli olanları MPRII ve TCO adlı İsveç standartlarıdır. TCO daha yenidir ve MPRII'den daha düşük radyasyon sınırları tanımlamaktadır. Bu standartlarda statik alan, düşük ve çok düşük frekanslı radyasyonlar için belirli sınır değerler konulmuş, x-ışını gibi yüksek frekanslı radyasyonlarda ise seviye sıfır olarak belirtilmiştir. Özetle, bu standartlara uygun bir monitöre sahipseniz radyasyon konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Aksi durumda radyasyonun etkisini azaltmak için, ekrana mümkün olduğu kadar uzaktan bakmalı ve monitör başında olabildiğince az zaman geçirmelisiniz. Ayrıca düşük frekanslı radyasyon monitörün arka tarafında daha yoğundur, çalıştığınız yerde arkası size dönük bir monitör bulunmasına izin vermeyin.

Bilgisayar Başında Uzun Süre Çalışmanın Sağlık Üzerine Etkisi:

Ergonomik bir çalışma ortamı sağlığınız açısından önemlidir. Uzun süre klavye kullanmak, karpal tünel sendromu denilen bir rahatsızlığa yol açabilmektedir. Elinizi uzun süre doğal olmayan bir açıda tutmanız sonucu sinirler etkilenmekte ve acı vermektedir. Bundan sakınmak için yapabilecekleriniz şunlar: Öncelikle sandalye ve masanız rahat olmalı, dizleriniz 90 derece açıyla kıvrılmalı, klavyeyi kullanırken dirsekleriniz de yine 90 derecelik bir açı yapmalıdır. Klavyeniz için bir el desteği alırsanız, elleriniz bilekten yukarı ve aşağı doğru kıvrılmayacaktır. Fareniz için de yine el desteği olan bir fare altlığı almayı düşünün. Monitör göz hizasının biraz altında olmalı ve yaklaşık bir kol boyu kadar uzaklıkta durmalıdır. Monitöre bakarken gözlerinizi daha az kırparsınız ve gözleriniz daha çabuk yorulur. Bu nedenle sık sık mola vermeli, gözlerinizi uzağa odaklayarak dinlendirmelisiniz. Monitörün parlaklık ve kontrast ayarlarının aşırı değerlerlere getirilmesi, ayrıca ekrandan yansıyan çevredeki ışıklar gözlerinizi yoracaktır. Buna karşı bir ekran filtresi kullanabilirsiniz. Ekrandaki görüntünün interlaced (titreşimli) denilen şekilde oluşturulması da, özellikle titreşen floresan lambalar ışığında, gözlerinizi rahatsız edecektir. Bunu engellemek için ekran kartınızın ve monitörünüzün kullanım kitaplarına başvurun ve non-interlaced (titreşimsiz) modda çalışmasını sağlayın. Bilgisayar başında saatlerin nasıl geçtiğini fark edemeyebilirsiniz, ara sıra temiz hava almanız faydalı olacaktır. Eğer el bileklerinizde bir ağrı hissederseniz zaman geçirmeden bir doktora başvurun, çünkü durum daha fazla kötüleşmeden erken teşhisle önlem alınabilir.

SYSCLEANERSYSCLEANER
Mod
hi_jacker dedi:

Bu konuyu Donanım bölümünde açmayı düşünüyordum ama burası daha uygun gibime geldi. Buradaki bir çok kişi bilgisayarını açık bırakıp download filan yapıyordur. Hatta 5-6 gün filan hiç kapamayanlar bile vardır. Peki soruyorum size:

1- Bilgisayarın kasasından radyasyon çıkıyor mu ?
2- Çıkıyorsa az mı, çok mu?  Ekranın verdiği radyasyondan fazla mı ? 
3- Ekranın LCD olduğunda radyasyon vermediği söyleniyor, ancak bir bilgisayarcıyla konuştum ve  verdikleri ışınların cinsleri farklı olduğu için zararların farklı olduğunu söyledi. Doğru mu bu ? O adamın dediği yüzünden hala yılların eskitemediği philips 17 inçlik ekranımı kullanıyorum. Eğer varsa siz hangi ekranı önerirsiniz ?
4- Oda da ışık yokken ekran'ın verdiği radyasyon artıyor mu ?
5- Mesela bilgisayarımı download'a bıraktım evde yokken. Eve geldiğimde direk bilgisayarı kapatsam, ama odamda 1 saat filan otursam zarar görür müyüm ? Odamın içinde radyasyon birikmiş olur mu ? Yoksa radyasyon sadece Makina açıkken mi etkiler bizi.
6- Ekran koruyucu cam gerçekten işe yarıyor mu? Yoksa sadece gelen ışığı kararttığı için bizi; " Aha bu ışığı alıyor radyasyonu önlüyor " şeklinde düşünmemize mi yol açıyor.

Biraz boğucu oldu sorular ama önemli bir konu. Hangimiz göz veya beyin kanseri olmak isterki, önümüzdeki yıllarda bu kanserlerin çok fazla artacağı konusunda doktorlar bas bas bağırıyor. Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşların açıklamalarını bekliyorum. Gerekli önlemler almak isteyenler olacaktır benim gibi, daha detaylı öğrendiğinde konuyu.

1-Hem evet hem hayır bilgisayarların içinde ciddi rahatsızlanmalara sebep olucak bilşenler var ama bunlar öyle sizin ulaşıp kendinize zarar verebileceğiniz yerlerde değil mesela cd-roum lensi. Ek olarak radyasyon bir şeyin içinden geçerken güç kaybeder içinden geçitkleri madde nekadar kararlıysa okadar güçsüzleşirler bilgisayar kasaları bunu sağlayabiliyorlar sağlayamasalarda bir sorun yok eğerki bilgisayarın çalışması radyosyon yayır diye bir paranoyanız varsa emin olun ceptelefonu ve w-fi ler daha çok zararlı ama 4 dönemlik araştırmalara göre şimdilik insanlara bir zarar verdikleri saptanamadı.

2-Eğerki monitörün CRD ise ve dünyadan daha yuvarlak bir ekrana sahipse ve 10cm den bakıyorsan evet çok daha fazla ama 2000 senesinden beri üretilen monitörler hem yüksek koruyucu katmanlara hemde daha düşük radyasyon oranlarına sahipler ekran filtreleri hem işlevsiz kalmakta hemde ekranın görüntüsünü kararttığı için göz yormaktan başka bir şey yapmamakta. Ekran filtresi yerine bir antiglare tabakalı okuma yada çalışma gözlüğü kullanırsanız çok daha rahat edersiniz.

3-LCD lerin içinde foton tabancaları yok bu sebeple radyasyon yaymıyorlar ama tabi ısıda bir radyasyondur. LCd lerin çalışma prensibi farklı oldukları için eski CRD lerin verdiği varsayılan zararı vermiyor özetle yok öyle bir olay. Birde şunu diyim radyasyonun tipi farklı olsada verdiği zarar aynıdır neticede radyasonun yaptığı şey DNS yı bozmasıdır. Buda kansere sebep olur.

4-Hayır

5-Hayır hayır hayır emin ol odanı çeviren betonların yaydığı radyasyon miktarı bilgisayarınkinden daha fazladır ama o bile insana zarar vermeye yetmez.

6-Hayır yukarda anlattım.

Doktorların bas bas bağırması bence artık çok da bir şey değil heleki Türk doktorları bağırıyorsa çok daha komik oluyor yurt dışında bu tip bir sebepten dolayı kanser olursan alıcağın tazminat firmayı bitireceği için firmalar bunlara çok dikkat ediyor bir sürü araştırma yapıyorlar. Paronoya yapmaya gerek yok.
Chosen One
Üye
yani benim bildiğim radyasyon bir tek kurşun plakanın içinden geçemez. o cam mı önleyecek radyasyonu.
Blight/mandolore
Üye
Yanlış hatırlamıyorsam Gama ışınları çook kalın kurşun tabakadan geçemiyordu(ya da her yerden geçiyordu). Radyasyon çok genel bir kavram olduğu için diğer ışımaların geçemediği yerden Gama vızt diye geçebiliyor.
LastLost
Üye
Mutant olmak daha güzel. :P
SYSCLEANERSYSCLEANER
Mod
Radyasyon kurşun ve betondan geçemiyor tabi her ikisininde kalınlığı önemli burda ek olarak radyasyon bir şeyin içinden geçerken güç kaybeder mesela yeterince kalın cam bile radyasyona engel olabilir ama "yetrince" kavramına dikkatinizi çekerim.
HAVOC
Üye
4) odadaki ışık miktarına bağlı değil ekranın yaydığı radyasyon, sonuçta belli bi miktar ışık saçıyo ekrarın sen ayarını değiştirmedikce

ama ekranın radyasyonundan çok bizim gözlerimizi bozan şey ışığın kendisi
ve ekranın yenilenme hızı ile alakalı. mesela evimizdeki lambalar saniyede (tam hatırlamıyorum ama galiba) 2000 kere yanıp sönüyor, bu verilen elektriğin frekansına eşit sonuç olarak o neyse okadar yanıp sönüyor. bukadar hızlı birşeyi gözümüz tabiiki hep yanıyor olarak algılıyor, aynı şekilde hızla yenilenen resimleri hareketli gibi algılıyoruz böylece film olmuş oluyor.
aynı prensip ekran için de geçerli, hızlı yenilenen ekran ile akışkan bir oyun oynuyoruz. ama fps den daha önemli olan şey ise ekranın yenilenme hızı, yani ekrandaki lambacıkların yanıp sönme hızı. bu da ekranın megahertzi oluyor, (60 75 90) bu megahertz değerinin yüksek olması, gözünün yorulmasını ve dolayısı ile bozulmasını ENGELLEMEZ ama yavaşlatır :)
Misafir
Burdan anladığım kadarıyla babamın gece download yapmama kızmasının yersiz temellere dayandığı sonucu çıkartabilirim sanırım.
discussioncontroller