Rol Yapma Oyunları ile İlgili Sorular
DharkanDharkan
Üye
Monthius dedi:

4th Edition'a saydırsak peki? :P O olur mu? :P

4th edition'a istediğinizi saydırın abi ya, hatta birlikte saydıralım. Öğrenmeye harcadığım vakte yanıyorum.
maelstorm
Üye
çok üşeniyorum incelemeye artık ben. 4th edition faciasından sonra hele =P
Saudalf
Üye
Yılbaşı akşamı arkadaşlarla bizde toplanmaya karar verdik. Güzel vakit geçirmek için de Risk isimli masaüstü oyununu aldım. Lakin oyunun kullanma klavuzundan birşeyler anlamak çok güç. Anladığım kadarıyla yeni sürümmüş bu oyun ve birçok özellik eskisi ile aynıymış. Kullanma klavuzunu da sanki oyunun eski versiyonlarını bilenler için hazırlamışlar. Oyunun kutusunda 3 farklı oyun modu gibi birşey yazsada klavuzda bir tanesini bile adam gibi anlatmamaları düşündürücü. Aşağıya madde madde aklıma takılanları yazacağım, yardımcı olabilecek arkadaşlar olursa çok sevinirim. Şimdiden yardımlar için teşekkür ederim.

1- Oyuna nasıl başlanır? Yani birimler haritaya neye göre ve kaçar tane dizilir? Bölge kartları nasıl ve kaçar tane dağıtılır?

2- Görev kartları nasıl ve kaçar tane dağıtılır? Haritada bulunan birincil ve ikincil görevler kısmına neye göre yerleştirilir görevler?

3- Bölge kartları ne zaman ve nasıl kazanılır? Nasıl kullanılır?

4- Ödül kartları ne zaman ve nasıl kazanılır? Nasıl kullanılır?

5- Eldeki gizli görevi bitirmek ile haritadaki açık vaziyette ki birincil ve ikincil görevleri bitirmek arasında ne fark var?

6- Bölgelere şehir kurmak ne işe yarar?
Oziko
Üye
Evet, mesajını şuan gördüm, aynı sorunları ben de yaşamıştım ama çözdüm, eğer hala bu sorunlar kafana takıldıysa bu konuya cevap ver ve ben de senin sorularını yanıtlayayım. Bu mesajı göndermenden itibaren arada 9 gün (şimdilik) olduğu ve bu soru işaretlerini çözebilme imkanına sahip olduğun için sorularının cevaplarını yazmadım. Fakat söylediğim gibi bu konuya bir cevap ver.
Saudalf
Üye
Öncelikle ilgin için teşekkür ederim. Söylediğin gibi sorduğum soruların hemen hepsinin cevabını buldum. Lakin aklıma yeni sorularda takılmıyor değil. Yine madde madde bunları yazayım belki yardım edebileceğin konular vardır.

1- Ödül kartlarının nasıl kazanılacağını anladım. Ama bazı ödüllerin açıklaması hiç yeterli olmadığı için anlamakta zorluk çekiyorum. Şu an işte olduğum için kontrol etme şansım yok ama anımsadığım kadarıyla saldırı destek gibi isimli bir ödül var misal. Bu ödülün açıklamasında sıra size geldiğinde saldırı birliklerinizi ekstra güçlendirebilirsiniz gibi bir şeyler yazıyordu. Ama nasıl ve kaç birim güçlendireceğimiz yazmıyor. Dolayısıyla bu ödülün ne işe yaradığını anlamadım. Ayrıca birde bunun savunma tarzı olanı var yanlış hatırlamıyorsam.

2- Birincil ve İkincil görevler olarak iki çeşit görev var. Açıklamalarda 3 görev bitiren oyunu kazanır yazıyor. Peki bu birincil ve ikincil diye sınıflandırma ne işe yarıyor?

3- Son olarak oyunun kutusunda yazan 3 farklı oyun modu nedir? Benim öğrendiğim sanırsam klasik oynanış. Diğer 2 mod hakkında bir bilginiz var mı?
Oziko
Üye
1- Sanırım bahsettiğin ödül kartları ''Savunma destek zarı'' ve ''Saldırı destek zarı'' olmalı. Savunma destek zarı: Rakibini savunurken bu zarla(yani oyunun içindeki parlak kırmızı zarla) beraber atacağın diğer zarı(zarları)at. Ve eğer istersen bu destek zarını, diğer attığın zarların en küçüğü ile değiştirebilirsin, artık savunma destek zarı da devreye geçer ve bu zar ile değiştirilmiş zar pasif olur.>>> Bu sana gayet iyi bir avantaj sağlar.
2- Evet, açıklamada herhangi 3 görevi bitiren ve başkentini ayakta tutan oyuncu kazanır diyor. İlk başlarda benim de kafamı karıştırmıştı bu birincil ve ikincil görevler. Ama aslında aralarındaki tek fark zorlukları ve ödülleri. Yani fark ettiysen ikincil görevler kolay fakat ödülleri pek iyi değil, birincil görevler ise zor fakat ödülleri bayağı işe yarıyor. Favorim ''Fazladan Güçlendirme''dir, neredeyse oyunu kazandırıyor.
3- Evet bu yeni Risk oyununun yeni özelliklerinden bir de 3 farkı oyun formatı bulundurması. Bunlar Temel Eğitim, Komuta Merkezi ve Dünyanın Fethi diye ayrılıyor.
Temel Eğitim, oyunun oyun kitapçığının referans kartlarında bulunan EĞİTİM bölümüne uygun olarak oynanmasıdır.
Komuta Merkezi ise sanırım senin bahsettiğin ''klasik oynanış'', yani birliklerin bir kurala göre değilde oyuncuların isteğine göre seçilmesiyle oluşuyor.>>Biz genellikle bunu tercih ederiz.
En sonuncusu ve en görkemlisi ise Dünyanın Fethi oluyor. Bu oyunda kazananın farklı bir şey yapması gerek. Sadece 3 görevi biririp başkentine sahip olmak değil, dünyayı fethetmesi gerek. (Tabii bunda sadece o oyuncunun bütün oyuncuları bozguna uğratması gerekmiyor, bırak kendilerini yesinler, zayıfladıklarında da son darbeyi vurursun.)
Her türlü taktik için bana danışabilirsin. Benim de 3 hafta falan oldu başlayalı, ama gayet iyiyim. Sana da RİSK'li seneler diliyorum...
arkxdas
Üye
selamun aleyküm

açıklamalar için teşekkürler fakat ben şu ödülen bişe anlamadim fazaladan güçlendirme nasıl oluo bir açıklama lütfen ilginize teşekkürler şimdiden
MrBrown
Üye
Fazladan destek bölge sayın / 3 kadar geliyordu sanırım.Bir de elinde kıtanın tümü varsa kıtaya göre farklı sayılarda destek geliyor.
arkxdas
Üye
arkadaşlar daha fazla bilgi lazim ben yine bişe anlamadım  daha geniş açıklama varmi acaaba fazladan güçlerndirme haskkında yinede yorum için teşekkür MrBrown saol
martel
Üye
ya bana dün bu oyun hediye edildi ve bende kural kitağçığına öyle boş boş bakıyorum :)
benim anlamadığım nokta şu..ben önce sıra bize geldiği zaman tek bir bölgeye saldırı yapabildiğimizi zannediyordum, görev kartlarından birini görene kadar..o da "1 turda 10 bölgeyi ele geçir" Yani sıra bize geldiği zaman imkanı olan bütün bölgelerimizle komşu olan diğer bölgelere saldırabiliyor muyuz? bunun bir limiti yok mu??
discussioncontroller