Rol Yapma Oyunları ile İlgili Sorular
Akuma_Blade
Üye
off topic başlık açmamış olmak için buraya yazayım dedim:

1- Zar mantığı kullanmadığımız halde karşılaşmalardaki olayların/hamlelerin -elbette sadece DM/GM tarafından- kesin olarak hesaplanabileceği bir sistem var mıdır yada teorik olarak mümkün müdür? Şunun için soruyorum, çok da detaylı ve derin olmasına gerek olmayacak bir forum oyunu düşünüyorum. Hangi linkleri incelememi önerirsiniz?

2- Mekton ve benzeri mecha RP sistemleri konusunda öğreti alabileceğim linkler nelerdir?
Misafir
Zar kullanmadığın durumda çok çok daha basit ve mantıklı bir yöntemimizi kullanabilirsin.

İki karakteri göz önünde bulundur. Hangisi daha güçlü ise o kazanır. Kamyonan koşarak kaçamazsın. Kamyon kazanır. Eğer güçsüz karakter güçlüyü yenecekse, ya da adam kamyondan koşarak kaçacaksa, zarsız bir sistemde bu şans eseri olmaz. Bunu bir sebebe bağlaman gerekir.

Olayları sebeplendirerek zincirler kurdukça, tam bir hikaye ortaya çıkarabilirsin.

Mekton konusunda oldukça fazla İngilizce kaynak mevcut, Türkçe kaynak için sadece rpgye adanmış diğer forumları taramanı öneririm :)
Night EagleNight Eagle
Üye
Zarsız rol yapma sistemleri de mevcut aslında. İstersen çoğu oyunda da zar sistemini kaldırabilirsin. Lakin zarı sistemden çıkarman, şans faktörünü de egale edeceğin anlamına gelir. Oyundaki başarı kıstasını, zarda yüksek gelmesi yerine iyi yapılan bir role veyahut verilen doğru kararlara göre yorumlayabilirsin alternatif olarak.

D20 gibi bir sistem için ise zar kullanmamak gayet kolaydır mesela. Skill kullanımlarında veyahut combat esnasında zar kullanmadan, yalnızca karakterin değerlerine bakarak yorum yapabilirsin.

Forum oyunu ise oldukça farklı bir durum. Forumda genellikle zar veya stat kullanılmaz, yalnızca birbirini destekleyen roller yazılır, hikayeler yavaş yavaş buna göre oluşur. Hikaye anlatıcı, isterse oyuncuların hikayelerine müdahale edebilir ve birebir -messenger gibi programlar üzerinden- rol yaptırabilir.

Şayet forum oyunu oynatmayı düşünüyorsan, yorucu da olsa Fool Arcana'nın "Vampire" ve benim "Hunter" oyunlarında uyguladığımız tarzı deneyebilirsin.
Lord_Duxus
Üye

Forumda genellikle zar veya stat kullanılmaz, yalnızca birbirini destekleyen roller yazılır, hikayeler yavaş yavaş buna göre oluşur. Hikaye anlatıcı, isterse oyuncuların hikayelerine müdahale edebilir ve birebir -messenger gibi programlar üzerinden- rol yaptırabilir.

Şayet forum oyunu oynatmayı düşünüyorsan, yorucu da olsa Fool Arcana'nın "Vampire" ve benim "Hunter" oyunlarında uyguladığımız tarzı deneyebilirsin.

Buna katılmamın imkanı yok.

Forumlarda narrative oyunlar zevkli olabilir. Ancak ne kadar oyun olduğundan şüpheliyim ben, interaktif hikaye yazmak farklı birşey sonuçta. Zarsız oyun oynatmak başka birşey, biriyle etkileşen hikayeler yazmak başka. Burdan aşağılıyorum filan gibi bişey çıkmasın sakın, sadece farklı şeyler olduğunu söylüyorum.

GiTP forumlarına bakarsanız, gayet zarıyla kuralıyla oynanan şahane oyunlar görebilirsiniz. Sadece power-play oyunlar bile var.

Edit: GiTP'den şu başlığa yönlendireyim hatta direk:
http://www.giantitp.com/forums/showthread.php?t=46074
Night EagleNight Eagle
Üye

Buna katılmamın imkanı yok.

Forumlarda narrative oyunlar zevkli olabilir. Ancak ne kadar oyun olduğundan şüpheliyim ben, interaktif hikaye yazmak farklı birşey sonuçta. Zarsız oyun oynatmak başka birşey, biriyle etkileşen hikayeler yazmak başka. Burdan aşağılıyorum filan gibi bişey çıkmasın sakın, sadece farklı şeyler olduğunu söylüyorum.

"İnteraktif hikaye"den ne anlaşıldığına bağlı elbette bu. World of Darkness örneğin, kendisini "Etkileşimli hikaye anlatma oyunu" olarak tanımlamaktadır. Ayrıca mesajda dediğim gibi, hikaye anlatıcı oyunculara oyun oynattırabilmektedir mesajlaşma prgramları üzerinden veyahut başka yollarla. Bunlar dışında da, oyuncular zaten ST'nin yazdığı hikaye altyapısına ve betimlemelere uygun olacak şekild erollerini yapmaktadırlar. Evet, forum oyunlarında bu kuralların dışına çıkılıp bazen oyuncular tarafından rollerini baz alarak yazdıkları oyun dışı hikayeler de yer alabiliyor, lakin bu da işin başka bir eğlencesi.
dareen_2010
Üye
keşke ilk msjı gönderen arkadaşın sorularını net olarak yazsaydınız..koskoca google bile şu oyunu nasıl oynayacağımızı anlatan bi site bulamadı :D.

acilen bu oyunu anlatabilirmisiniz..kartlardan hiç birşey anlamdık :(
Draugluin
Üye
Arkadaşlar merak ediyorum. Türkiye de FRP konusunda eksik nedir ? Minyatür mü alamıyoruz ? Kitaplarımız mı yok ? Bunu anlamış değilim.

Bence Türkiye de minyatür konusunda çoğu FRP'ci eksiklik çekiyor. Peki siz ne düşünüyosunuz ?

Dipnot: Konunun bi amacı yok, sadece başkalarının düşüncelerini merak ediyorum.
monster_42
Üye
Bu tür ürünlerin çoğu yurtdışından geliyor malesef.Eh devletimiz malum,9 liralık malın 6 lirasını vergi yaparsa ki bunu herşeye yapıyor,tek eksiğimiz FRP kalsın diyesim geliyor.
cold21
Üye
mage awakening kitabını free indirebilceğim site bilen var mı?
discussioncontroller