Rol Yapma Oyunları ile İlgili Sorular
Dragnar
Üye
haklısın bırden bende nası sacmaladıgımı gordum
croctheone
Üye
sorcerer aslında büyülerini seçmemeli alın yazısı olarak 1. lvlda da sonuncu lvlda da alacağı büyüler önceden (DM tarafından belirlenip) belirli olmalı, ayrıyetten zaten sorcerer'ın büyü öğrenme gibi bi lüksü yoktur elinden ne çıkarsa o'dur. diğer taraftan spellcraft ve scry bilgisi ile wizard çok daha rahattır , evet sadece 4 büyüsü kalmıştır o immune yaratığa karşı ama o 4 büyü genelde ztn kaçış içindir wizardlar genelde hazırlıklarını scroll'lar ve diğer magical itemlar üzerinden karşılarlar.
ayrıyetten silah olarak genelde elfler daha çok wizard olurlar uzun ömürleri daha disiplinli çalışmalarına imkan tanır ve silahlar ondan dolayı pek değişmez. kısa kılıç da dagger da hepsi basit silahlar kategorisine girdiğinden dövüş konusunda ikisi de aynı sıkınıtıyı çeker orada bi saçmalama olmuş. (wiz de sorc da simple wpns kullanabilirler ayrıyetten wizard'ın bi int-sword craft etme şansı da var :D)

ayrıyetten divine ile divination aynı okul değildir, biri ilahi demektir ruhani büyülerdir, cleric-paladin ağırlıklı yani, diğeri divination bilgi demektir Identify büyüsü gibi büyüler bu arcane okuluna mensuptur. açıkçası her kim olursa olsun bir mezarlığa divination ile gidilmez, abjuration-evocation ile gider, ha eğer eli silah tutarsa divination/transformation ile gider grubun fighterından daha çok adam keser...(true strike+magic wpn ve überleri)

wizardlar bir kaç okuldan ban yiyerek diğer okullara ekstra SpD kazanarak çok iyi combolar çıkartabilir. wizard özelliği gibi oynanış açısından INT gerektiren bir sınıf iken, sorcerer ise elindeki kısıtlı imkanlarla büyüleri kusarak yolunu açar pek bi inte gerek duymaz wis de yoktur başka mental stat kalmadığından dnd dayanamayıp cha ya vermiştir.

...

ayrıyetten özet olarak wizard üreticidir, sorcerer tüketicidir. her sorcerer'ın elindeki magical artifact zamanında bir wizardın elinde üretilmiştir. yani human sorcerer olmayıp da scribe scroll gibi featler almayan sorcerer büyü dünyasına birkaç adım geriden başlar...
FeylingFeyling
Üye
Sayesinde başlığı gördüm be de fena mı oldu? Geriyi okudum da büyücü kelimesi, yani şu magician olan; magus kelimesinden geliyor. Chrono Trigger'da ki aslanlar gibi Magus gelir hemen akla.
DharkanDharkan
Üye
Sorcerer'ların bi tarafı kalkıktır. O yüzden hiç sevmem.
abdulrezak9393
Üye
Siz değerli üyelere iki sorum var...
Soru 1: Şimdi olay şu arkadaş bir Kobold'un önünde duruyor. Koboldun tam arkasındaysa çukur var. Sıra arakdaşta. Koboldu itip çukura düşürcek. STR vs. ne yapabilirim?
[img width=486 height=524]http://img507.imageshack.us/img507/3228/kobold.jpg[/img]
Soru 2: Burada [W] diye gösterilen şey ne?
[img width=354 height=161]http://img242.imageshack.us/img242/1862/cleave.jpg[/img]
Fool Arcana
Üye
seyfoyun dedi:

Yeditepe Universitesi BilimKurgu kulubu baskani olarak, bu aralar oyandigim, ve kulupte oynanan RPG oyunlarindan bahsedeyim.

Su an kulupte duzenli olarak oynadigimiz ve 2 senedir devam eden bir Star Wars RPG'miz var. Old Republic zamaninda geciyor ve Mandalorian Wars'dan yaklasik olarak 2-3 sene oncedeyiz. Cok harika anlar yasadik, kitap olarak yaninlansa, cok harika olabilir :D.

Onun disinda Harry Potter, Kara Kule ve Elder Scrolls:Morrowind benim oynadigim oyunlar arasinda.

Kulupte bunun disinda Stargate (SG1), D&D 3rd ve 4th, Jade Empire, Command & Conquer, Descretion oyunlari da oynanmakta.

Bu oyunlari biz de oynamak istiyoruz diyen arkadaslar, Reflexion IV'u bekleyin derim. E Reflexion'da RPG yok, sadece kostum partisi diyenler ise simdiden heyecanlanmaya baslayabilirler.

RPG oynamak içinde para vermemiz mi gerekecek?

Bu sene 30 lira olur herhalde?

Heyecandan çek defterimi düşüreceğim.
Azriulth
Üye
Çok heyecanlanma, kalbin var :D
Şaka maka Reflexion'ın Convention'a dönerse ilginç olur tabide biz onu kostm partisi bildik. Genelde millet con sonrası kostüm partisi yapıyor, sizin değişikliğinizin kostüm partisi öncesi convention olması büyük bir fark olabilir :P
Fool Arcana
Üye
Azriulth dedi:

Çok heyecanlanma, kalbin var :D
Şaka maka Reflexion'ın Convention'a dönerse ilginç olur tabide biz onu kostm partisi bildik. Genelde millet con sonrası kostüm partisi yapıyor, sizin değişikliğinizin kostüm partisi öncesi convention olması büyük bir fark olabilir :P

Kutulu ne zaman olm? Özgün'e söyle öpecem onu.
Azriulth
Üye
Sölerim, hele biz önce Lost'u bitirelim sonra Cutu ve Warhammer atacaz :D Hele hazirandan önceye gelsin ondan sonra ne özgün nede ben müsait olamayabiliriz...
MonthiusMonthius
Üye
Azriulth dedi:

Sölerim, hele biz önce Lost'u bitirelim sonra Cutu ve Warhammer atacaz :D Hele hazirandan önceye gelsin ondan sonra ne özgün nede ben müsait olamayabiliriz...

Ya bırak, doktorum diye geçiniyorsun ama attığını vuruyorsun sende. :P
discussioncontroller