Rol Yapma Oyunları ile İlgili Sorular
SerakSerak
Üye
Bu evren hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. Riddick Evreninde FRP oynanıp oynanmadığını bilmiyorum ama bu konuyu açmak için forumda daha uygun bir yer bulamadım. Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
[WT]Elessar
Üye
Her evrende FRP oynatılır yahu, neden olmasın. Ama genel geçer kurallara oturtulmalı her evren yoksa bol bol saçmalık olur.. (:

Riddick evreni hakkında film ve animeleri haricinde http://riddick.wikia.com/wiki/Riddick_Wiki sitesine bakabilirsin. Türkçe kaynak biraz zor bulursun gibime geliyor...
SerakSerak
Üye
Bulamadım zaten :) Link için sağol sözlüğe baka baka öğrenicem artık bir şeyler.
SerakSerak
Üye
Aslında benim merak ettiğim konu Riddick'ten çok necro ordusunun göç ettiği ''alt evren'' kavramı. Onun hakkında bilgi bulmaya çalışıyorum.
croctheone
Üye

Siz değerli üyelere iki sorum var...
Soru 1: Şimdi olay şu arkadaş bir Kobold'un önünde duruyor. Koboldun tam arkasındaysa çukur var. Sıra arakdaşta. Koboldu itip çukura düşürcek. STR vs. ne yapabilirim?
[img width=486 height=524]http://img507.imageshack.us/img507/3228/kobold.jpg[/img]
Soru 2: Burada [W] diye gösterilen şey ne?
[img width=354 height=161]http://img242.imageshack.us/img242/1862/cleave.jpg[/img]

adam soru sormuş cevaplayalım. 4th Edition'ı İbo ve Burak (Türklider ve Dharkan) daha iyi bilirler ama ben eski dndci mantığıyla sorularını cevaplıyım.

1- Öncelikle adamı itmek için adamın "touch" armor classına değmen lazım, arkadaşın base armoru 10 üzerine +3 dex ekliyoruz, small sizedan dolayı da +1 geliyor toplam "14" elde ediyoruz. Sen normal silahsız saldırı yapacaksın unarmed olarak eğer adama dokunursan hasar olarak STR check yapacaksın kobold gibi bücür bi yaratığı itmek gayet Diff 10 gibi birşeydir, zarı(d20) atıp üzerine STR mod u ekleyeceksin 10u geçerse arkadaşı çukura ittin demektir.

2- sanırım W den kastı Weapon damage olacak yani klasik longsword bir W dir ve hasarı 1d8 dir şeklinde :D

----

@Türklider
işte bundan bahsediyorum İbo millet anlamakta zorluk çekecek D&D4 korkunç birşey, hele yeni başlayanlar için tam bir kabus. Karizma ile fare kesiyor roglar ya ...
Kaelin
Üye
İşte D&D'nin burasını sevmiyorum. En basit işler için bile hayvan gibi hesap yapmak gerekiyor. Abi dandik koboldun tekini iteceksin işte, nedir yani? Hele grappling'den hiç başlatmayın beni.

O değil de grappling ile ilgili Darths&Droids'in bir bölümü vardı çok güzeldi:

[img width=600 height=800]http://www.darthsanddroids.net/comics/darths0233.jpg[/img]
croctheone
Üye
Grapple olayı komedi zaten ama eklenmesi güzeldi, Clinch olayı var aynı şekilde WoD'de, en güzeli kafadan barbut hesabı :D
seyfoyun
Üye
Bu sene Reflexion'ı erteleme kararı aldık. Yine yapilacak, fakat tarih olarak okulumuz yönetiminin keyfini beklemek zorunda kaldık. Bu yüzden gecikti.

Bu sene Reflexion biletlerinde indirime gideceğiz. Maliyetleri düşürme konusunda ciddi yol kat ettik. En fazla 10-15 TL kadar olur. 10 lira'nın altına düşürmeye çalışıyoruz. Zaman gösterecek.
maelstorm
Üye
Kaelin dedi:

İşte D&D'nin burasını sevmiyorum. En basit işler için bile hayvan gibi hesap yapmak gerekiyor. Abi dandik koboldun tekini iteceksin işte, nedir yani? Hele grappling'den hiç başlatmayın beni.

Abi hiç öyle değil aslında. Yani oyunda şöyle geçiyo bu sahne
"Ok abi, at bi 20lik bakalım itebiliyo musun?"
zar atılır, cevaba bakılır.
Yani hesap falan yapmıyosun Sabit bi sayı (touch ac) vs sabit bir sayı(attack modifier)+zar, bunu karşılaştırıyosun, yani düşünmeden beyninin bi kaç hücresi hallediyo bunları.
Böyle yok yere saldırmayın D&D'ye, kızıyorum. Bi de grapple neyin, her kuralı köküne kadar kullanmaya hiç gerek yok ;)
MonthiusMonthius
Üye
maelstorm dedi:

Abi hiç öyle değil aslında. Yani oyunda şöyle geçiyo bu sahne
"Ok abi, at bi 20lik bakalım itebiliyo musun?"
zar atılır, cevaba bakılır.
Yani hesap falan yapmıyosun Sabit bi sayı (touch ac) vs sabit bir sayı(attack modifier)+zar, bunu karşılaştırıyosun, yani düşünmeden beyninin bi kaç hücresi hallediyo bunları.
Böyle yok yere saldırmayın D&D'ye, kızıyorum. Bi de grapple neyin, her kuralı köküne kadar kullanmaya hiç gerek yok ;)

4th Edition'a saydırsak peki? :P O olur mu? :P
discussioncontroller