Çay vs Kahve
DeLiOpAtRa
Üye
Bitkisel çaylar daha sağlıklı yararlı oluyor bu yazdıklarını bende severim tavsiye edilir.. Mesela klasik siyah çay yerini tutmaz ama yinede tavsiyem Yeşil çay olabilir poşette veya yaprak farketmez hepsi güzel. Ihlamur, Adaçayı, Gülburnu (kuşburnu'da denir) çayıda mesela nezle grip soğuk algınlığına çok iyi gelir. bu tür çaylara Limon mutlaka katılmalı...

kuşburnu için gülburnu da dendiğini bilmiyordum
EnewwssEnewwss
Üye
Elma çayıda çok hoş. Denemeyenlere şiddetle tavsiye ederim.
kurtkapankurtkapan
Üye
Dünyada ki en zararlı çay türü bizim siyah çaymış diye duydum yahu.Doğru mudur?
PiranhaPiranha
Üye

Bitkisel
kuşburnu için gülburnu da dendiğini bilmiyordum

Ya işte tam tersini söyleyecektim :D Kuşburnu çayına Gülburnu denildiğinide biliyoruz...

@ kurtkapan, Dünyadaki en zararlı çay diye böylesi genelleme yapmak yanlış olur çünkü Siyah çayda da yararlı maddeler varmış antioksidanmıy mış neymiş. Hem her yerde siyah çay aynı çaydır öyle bizim siyah çay zararlıymışda ne demek. zararlıysa ki değil, tüm dünyadaki siyah çaylar zararlıdır demek lazım... Yeşil çay için ise yararları faydaları say say bitiremiyorlar. heleki siyah çaya göre kat be kat daha iyi daha fazla tercih edilmesi gereken bir çaymış. Ben en azından sabahları veya gün içinde fincana poşet yeşil çay koyuyorum güzel oluyor zaman kısıtlı birde siyah çayı demlemesi falan uğraşamam. ee demlenmişi varsa içmeden de duramam...

@ Enewwss, Elma çayıda denenebilir özellikle kokusu çok tatlı ya. Böğürtlen çayınında kokusu acayip güzeldir...
kurtkapankurtkapan
Üye
Yok abi.Siyah çay diyorum.Türkiye'yi geç.Duymuştum internettede bir ara bakayım tekrar.
DeLiOpAtRa
Üye
siyah çay zararlı denmesinin nedeni çernobilin karadeniz bölgesini bir dönem etkilemiş olması bu yüzden zamanında öyle bir söyletni çıkmış.
Hatta o dönem bakanın biri çıkıpta bakın ben içiyorum bişey yok siz de için demişliği vardır. (ha sonra o da kanser olmuş ynlış hatırlamıyorsam)

yeşil çay poşette değilde demlenmiş olarak yapılıyorsa daha yararlı tabi
ama günümüz çalışma-okuma koşullarında biraz zor tabi onu keyifle içmek
ancak evde boş zamanında olabiliyor.

böğürtlen hoştur bende severim, ilk içmeye başladığım meyeve çayı fakat elma poşet veya oralet gibi alışamadım bir türlü

fakat meyve çayları da; meyveler kullanılarak yapıldığında muhteşem oluyor
birkaç meyve kullanılarak yapmıştı annem birkaç kez
elma, karpuz ayva aydı galiba tam hatırlamıyorum ama içine limonda koymuştu çok güzel doğal aromalı bir tat veriorç
tatlı-ekşi tatler bir arada sevenler için ideal bir karışım
çok tatlı sevmiyorsanız içine şerker atmaya da gerek yok

Spoiler:
çay ve kahve konusunda da son zamanlarda iyicene doğalcı olmaya başladım
esekesek
Üye
Kola + Karemelli kahve
EnewwssEnewwss
Üye
Adam son noktayı koydu... Kola + Süt diyeyim bende...

Üyfff... süper fikir.
PiranhaPiranha
Üye
Ne son nokta yaw, Kola + Karamelli Kahve mi? Kola + Süt'mü? bir yalıma daha girdim. ikisinide bir arada mı tüketicez vay be. şaka maka denemekten birşey olmaz günahı sizin boyuncuğunuza :D

Bakın burda bitkisel meyvesel çaylarla ilgli güzel bilgiler paylaşılmış. en azından bildiğin siyah çaydan daha yararlı sağlıklı oldukları kesin. dediğim gibi Yeşil çay tercih etmeniz iyi olur valla nereye baksam faydaları say say bitirilemiyor Yeşil çayda neymiş böyle. aynısı Brokoli içinde söylenir ya neyse...

Bitkisel çayları ister kutuda bardaklık Poşet ister dışardan sapıyla supuyla yaprağıyla alın ikiside aynı işi görür. ee tabiki aktarlardan hakikisini dallı budaklı almak çok önemlidir ama yinede Poşet olarakda hiç fena değildir. çay çeşiti olarak, Ihlamur, kuşburnu çayı, adaçayı özellikle eksik etmemeliyiz bir soğuk algınlığı üşütme durumunda bu çaylar birde Limon suyu ekleyip büyük kurtarıcınız olacaktır...

@ DeLiOpAtRa, 'Çay ve Kahve konusunda da son zamanlarda iyice doğalcı olmaya başladım' demişsinde, ya bunların doğalı nasıl oluyorki zaten hepsi kutusunda poşetinde güzel güzel mis gibi satılmıyormu...
DeLiOpAtRa
Üye
@ Piranha: o kutuda ve markette satılanlar genellikle katkı maddeli aroma koyuyorlar içine o kadar da doğal olduğunu inanmıyorum açıkçası

meyve çayları mesel böğürtlen çayı var aromalı
fakat meyvenin veya bitkinin kendisini (kurusunu veya kabuğunu) kullanılarak bizzat yapılan çaylar doğal oluyor kastettiğim buydu
discussioncontroller