Microsoft Flight Simulator X
dagorlad
Üye
ok sağol. fsx yüklü değil şimdi. haftaya yüklicem. o zaman deneye deneye sorarım
StormOrjin
Üye
dagorlad dedi:

Benimde bir sorum olacak. İnişleri ve kalkışları manuel olarak rahatça yapabiliyorum. Ama diyelim free uçmak istiyorum. İstanbul dan londra ya gidicem (atıyorum). Uçağı kaldırdırdım . Ama hangi yön londra bilemiyorum. Bide ILS ile inişi nasıl yapıcam.

Instrument landing system kullanmak zordur ama bir kere öğrenince bi daha unutmuyorsun. Özellikle uçak gemisine inilen savaş uçağı simulatörlerinde çok kullanılıyor bu meret. Neyse;

ILS göstergesi her sivil uçakta değişebiliyor. Ama hepsinde sabit olarak OMI(Outer-Middle-Inner) marker sistemi bulunuyor.

Eğer piste doğru mesafeden son dönüşünü yaparsan, bir dk kadar içinde Outer Marker'in sinyalili alman gerek. Kokpitin bir yerinde yanan mavi bir O olarak birkaç sn kadar yanıp sönüyor. Bu ILS inişinin başladığı nokta kabul ediliyor. Yaklaşık 6 km ile 12 km kadar mesafede oluyorsun hava alanından. Bu noktaya ilk geldiğinde, hızı, yüksekliği, iniş açısını ve ekipmanın çalışıp çalışmadığına bakman gerekiyor. (Gerçek hayatta kontroller genelde yardımcı pilot tarafından yapılıyor ondan bilgisayar başında inmek daha zor. Uçak sağa sola kayıyor sen göstergelere bakarken filan fds)

Eğer inerken yolundan çok sapmazsan, birkaç dk içinde middle marker'in sinyalini alman gerekiyor. Kokpitin bir yerinde demin OuterMarker işaretinin yandığı yerin yanında turuncu bir M olarak birkaç sn kadar yanıp sönüyor. Bu nokta hem kötü hava koşullarında pistin artık görülmesi gereken nokta hemde pisti kaçırınca tekrar motorlara güç verilmesi gereken nokta. Aşağı yukarı pistten 1-1.5 km uzakta olman gerekiyor şu anda. Tekerleklerin açıldığı ve uçağın "süzülmeye" başlatıldığı nokta genelde burası oluyor.

Son olarak pistten yaklaşık 300-500 metre kadar uzakta Inner marker sinyali alıyorsun. Aslında tekerleklerin yere değiceği noktaya 300-500 metre kadar oluyor. Genelde bu noktaya geldiğinde pistin hemen dibinde oluyorsun. Kokpitte diğer ışıkların yandığı yerin yanında beyaz bir I olarak yanıp sönüyor. Bu nokta genelde motor gücünün %10lara düşürüldüğü ve piste inince motorların fren olarak kullanılmaya hazırlandığı nokta. Ayrıca flaplar neredeyse tamamen burada açılmaya başlanıyor. Bu noktaya geldiğinde, eğer iniş hızında gidiyorsan bir terslik olursa, genelde pistten kaçış yapmakta mümkün olmuyor.

Buraya kadar ILS sisteminin hava alanının tarafı. Bide kokpit içindeki ILS sistemi var, görüntü olmadan anlatması oldukça zor. Ama yinede deniyeceğim.

Kokpitte genelde uçağın yüksekliğini, burun açısını ve kanatların ufuk çizgisine göre ne açıda olduğunu gösteren bir gösterge vardır. Bu göstergenin genelde birde ILS modu bulunuyor. (Bazı uçaklarda ILS modu ayrı bir göstergede olabiliyor) ILS moduna geçildiğinde göstergede 2 veya 3 sarı/turuncu çizgi beliriyor. Bu çizgilerden birbirini kesen yatay ve dikey 2 çizgi piste iniş için gereken "hayali" uçuş yolunun neresinde bulunduğunu gösteriyor. Yatay çizgi çok yukarı çıkarsa, bu yolun altında, çok aşağı inerse bu yolun üstünde gittiğini belirtiyor. Dikey olanda yolun nekadar sağ veya sol tarafında olduğunu gösteriyor. Bu iki çizgi tam ortadan kesiştiğinde ve + işareti oluşturduğunda piste doğru iyi bir açıyla iniş yaptığın anlamına geliyor.

Göstergeden göstergeye bulunup bulunmadığı değişen(genelde büyük yolcu uçaklarında bulunuyor) 3. çizgi, iniş için gereken hızı limitlerinin içinde bulunup bulunmadığını gösteriyor. Genelde bu çizgiyle birlikte ekranda çizginin altında ve üstünde 2 işaretçi de çıkıyor, bu 3. çizgiyi 2 işaretçi içinde tutunca ve diğer ILS işaretçilerinide dengelemeyi başarınca, oldukça rahat inişler yapılabiliyor.

Not: Oy Oy... Epeydir böyle uzun yazı yazmamıştım...

Beğenenler: KnightOfPain

Sislerin_Vampiri
Üye
Hahahahah StormOrjin iyi bir sabır örneği göstermişsin ILS'i anlatmak için. Bende öğreninceye kadar kafayı yemiştim. Zira Lock On ve Falcon 4.0 AF'da falan uçağı her yere rahatça indirebiliyorsun. Lakin bir 747 indirmek daha zormuş :P

Ama oyunda bazen genede ILS şaşırabiliyor o yüzden tam inişin son alçalma esnasında ILS'i kapatıp manual'de devam edebilirsiniz. Aynı zamanda Youtube'da türkçe olarak çok güzel anlatımlar gördüm. Yardım isteyenler bakabilirler oraya.

Birde oyundan iyi zevk almak için mutlaka bir joystick edinmeye bakın. Bende zamanında klavyede oynamayı denemiştim gerçekten çok zor oluyor.(Mediamarkt'da uygun fiyata gerçekten güzel joystickler var throttle'lı falan)
StormOrjin
Üye
Ben tüm uçuş simulasyonları için Saitek X52 kullanıyorum şahsen. Pahalı filan demeyin, zira içinde çok yüksek kaliteli parçalar kullanılıyor X52'nin. Ucuz olan joystickler genelde çabuk aşınan parçalar kullandıklarından 1 yıl içinde gidiyorlar. Ben X52'mi taa 2006'da almıştım *.* Ve birisinin kafasına atsam hala kafasını yarar. Cidden asdsda.
Nexcore
Üye
Spoiler:
dagorlad dedi:

klavye ile oynamak işkence. ben mouse ile oynuyorum. Bu arada youtube a giremiyorum. dns ayarlarını değiştirmiştim 2 haftaya (yaklaşık) rahatça giriyordum sonra tıklıyorum bekliyor uzun süre sonrada sayfa görüntülenemiyor diyor

dagorlad dedi:

Fsx i orjinal olarak mı korsan olarak mı kullanıyorsunuz
Ben korsan olarak kullanıyordum korsan olduğu için yamalar yüklenmiyordu. Oyunda düşük seviyerlerde biraz kasıyordu. O yamalar baya işe yarıyor mu

Öncelikle Flood yapmışsın, Düzelt tuşu var. ;)

Youtube toptan bloklandı sanırım, bendede Jacker vardı o da girmiyor. DNS'de çalışmıyor. Bu ülkede Youtube başbakan hariç herkese kapalı şu anda...

EDİT:3G ve Tünellemeler hariç bir de sanırım
dagorlad
Üye
Spoiler:
Fsx i orjinal olarak mı korsan olarak mı kullanıyorsunuz
Ben korsan olarak kullanıyorum korsan olduğu için service pack ler yüklenmiyor. Oyunuda düşük seviyerlerde anca  oynayabiliyorum. O yamalar baya işe yarıyor mu

Bide oyuna girdiğimde yaklaşık 15 dk oynadıktan sonra birden oyun kapanıp masaüstü açılıyor. Hİç bir hata fln da vermiyor. Oyunu yazında oynuyordum o zaman hiçbir şey yoktu.

YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM!!!!!!
ElagordElagord
Üye
Bu oyunda hala gerçek zamanlı uçuşlar yapan bir kalabalık var mı? Şöyle Air Traffic Controller'lı falan?
StormOrjin
Üye
Oyunun oldukça katı bir fan kitlesi var benim bildiğim. Ama fsx oldukça sistem canavarı olduğundan eskisi kadar yoğun değildir hava trafiği sanırım. Yinede fsx çıktğından beri oldukça gelişti donanımlar. Oynamadığım için bilemem tam olarak bende.
kurtkapankurtkapan
Üye
fsx sistem canavarıdır.
ama fs 2004 değil ve fsxten daha büyük bir kitleye sahip.
en profesyonel sanal pilotlar hala fs2004 kullanmaka:)
king1606
Üye
Bende oynuyordum.İlk uçağı hiç kullanamıyordum. :)
Ben internetten Microsoft flight simulator gold edition sipariş ettim.Umarım bir sorun olmaz.
discussioncontroller