Gitar çalanlar, çalmak isteyenler, çalamayanlar...
İ. Evrenİ. Evren
Üye
dodger dedi:

image

image

bunlar nası gitar lan? olayı ne?

İlk resimdeki gitar sigara kutusundan yapılma bir gitar. Sanırım o gitarı paul mccartney'e johhny deep vermişti. Bu gitarlar 19. yynin sonlarına doğru ortaya çıkmış. Hala da cool bence.

İkinci resimdeki gitara resonator guitar deniyor. Diğer akustik gitardan farkı ortasındaki metal diskin sesi arttırması.

Beğenenler: dodger

dodgerdodger
Üye
Yine ben.

John Paul Jones'un elindeki cihaz ne öyle? LCD ekranı varmış gibi duruyor. Yandan çalmalı birşeyler. Adamın gitarlarına baktım biraz, denk gelmedim.

Beğenenler: DarkSoul47

ygzdgnygzdgn
Üye
Chapman stick benzeri bişey ama, tam emin değilim.
İ. Evrenİ. Evren
Üye
dodger dedi:

Yine ben.

John Paul Jones'un elindeki cihaz ne öyle? LCD ekranı varmış gibi duruyor. Yandan çalmalı birşeyler. Adamın gitarlarına baktım biraz, denk gelmedim.

Manson Lapaphone. Eleman ekranıyla midi sesleri ayarlayabiliyor.

Beğenenler: dodger

drouzzindrouzzin
Üye
Elektrik gitarın kalın mi telini kopartmayı başaran var mı aranızda? En ince tel daha dayanıksız olmaz mıydı? Neyse, asıl diyeceğim o değil...

Elimde bir set tel vardı, kendim değiştiremediğimden (nasıl yapılır bilmiyordum (aslında youtube'a yazsam belki...)) müzik aletleri satan bi dükkana gidip adama değiştirttim telleri. Gel gelelim teller hakkında en ufak bir fikrim yok çünkü gitarı aldığım eleman, A4'e sarılı halde altı tane tel vermişti, onları taktırdım (adamın bakışları süperdi :D).

Şimdi biraz garip, daha metalik (metalik derken, metallica gibi değil, tangır tungur) bir ses geliyor. Gidip adam akıllı bi set tel alasım var fakat bilgim sıfır. Engin deneyimlerini paylaşacak olanları şöyle alsam? :D
OneInchManOneInchMan
Üye
en kalın tel sürekli kopuyor bende ilk. neden bilmiyorum ama

gitar teli değiştirmek acayip basit. aynen dediğin gibi herhangi bi yutub videosundan bakıp yapabilirsin

RedBeardRedBeard
Üye
Kalın teller sarma oldukları için, eğer bend falan yapıyorsanız ve eliniz çok terliyorsa daha çabuk kopar. Tel temizliğine dikkat ederseniz(temiz, hafif nemli bir bez ile üstünden günde 1 kere geçip -kurulamayı unutmayın tabi, bakımını yapabilirsiniz) bişicik olmaz.

İnce tellerdeki kopma da bend ve vibratolar ile birlikte gelen aşınmalar ile oluyor.

Tel değişimi en basit enstrümanların başında geliyor elektro gitarlar. Sadece kafa kısmındaki telleri güzelce, sıkı, fazla zorlamadan sarmanaya özen göstermeniz gerekiyor.

Yeni başlayanlara genelde 0.10 önerdiğim için, sana da önerim bu şekilde olacak @drouzzin.

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=2776&gid=207#.VRB0GPmsXfI

Önceden kullandığım teller. 20 lira civarında geziyor zaten tel takımları. İçlerinde en iyisi bence Dunlop.

*Belirtmeyi unutmuşum, fazla metalik kaçması telin kalitesizliğinden olabilir tabi ama, yeni takılmış teller daha fazla parlak ton verirler. 1-2 hafta oturma süresi vardır tonun.
drouzzindrouzzin
Üye
Lan o kadar yazdım, forum uçurdu yazımı. :(

Neyse, sağolun. Ben de bayaa büyük iş sanıyordum tel değiştirmeyi. Bir iki hafta deneyeyim bu yeni telleri, o aptal ses devam ederse yeni bi set alırım. Bu sefer kendim takarım ama. Bi derste hocamız (bilgisayarı kastederek) "Bozmadan öğrenemezsiniz." demişti, o hesap ben de boza boza öğreneceğim artık. :D
OneInchManOneInchMan
Üye
bozmazsın yav teli arkadan geçiriyon kulakçığa takıyon çeviriyon işte :dd bi tek fazla teli doğru düzgün çevirmen lazım yoksa normal süreden daha çabuk kopabiliyor
RedBeardRedBeard
Üye
Rica ederim.

Dikkat etmen gereken husus, teli kulakçıklara dolarken pay bırakacaksın, sıkmayacaksın bağlarken. Akord ederken kendi kendisine oturuyor zaten. Eğer çok sıkarsan daha kulakçıkları bükmeden, tellerin kopma olasılığı artar dostum.

Bi de bağladıktan sonra, yarım saat boyunca devamlı akord kaçıracak. 5-6 kere yapınca akord oturacak.
discussioncontroller