Windows 7
aztek
Üye

Program Files silinmediğinden win7 format rahat oluyor. Masaüstünü,belgelerimi tutup atıyorum oraya, format sonrası geri alıyorum. Çok basit oluyor.

Nasıl silinmiyor? Biraz açıklar mısın? Çok cahil hissettim şimdi kendimi.

Format cd sini takıp kuruluma başladığında program files klasörü ''windows.old'' adıyla C: dizininde otomatik saklanıyor.

@Lama!as

Program files,Users ve Windows klasörleri ''Windows.old'' adıyla saklanıyor lakin yerine yenileri sıfırdan oluşturuluyor yani temiz windows kuruluyor. Sadece saklamak istediğin birşeylerin varsa windows.old'dan çıkarıp delete ediyorsun geri kalanı.
e.S
Üye
Format at baştan yükle, registry (kayıt defteri) verileri nasolsa kaybolacak.
CúthalionCúthalion
Üye

Arkadaş ön yükleme yapıp diski tamamen silmiyor sanırım.

Evet öyle. Biçimlendirmiyor diski. Sıfırdan kurulum yapmıyor yani.
PiranhaPiranha
Üye
Şu meşhur "Windows.old" klasörümüdür dosyasımıdır neyse nerde O ?. Bulursam silmek istiyorum silineilirmiş galiba sorun olmazmış.
aztek
Üye

Arkadaş ön yükleme yapıp diski tamamen silmiyor sanırım.

Evet öyle. Biçimlendirmiyor diski. Sıfırdan kurulum yapmıyor yani.

Sıfırdan kurulum yapıyor.

Eski Windows, Users ve Program files klasörleri windows.old adı altına hiçbir işlevleri kalmadan çöp misali yedekleniyor ve saklamak istediğini alıp gerisini siliyorsun. Tüm sistem dosyaları ve registry sıfırdan yapılandırılıyor.
CúthalionCúthalion
Üye
Sıfırdan derken sıfır disk üzerine yapmıyor anlamında söyledim. Update etmiyorsun tabii ki.

Ama yine de eski sistem artıklarının kaldığı kanaatindeyim. Windows old'u silsem de biçimlendirdiğimde oluşan disk boşluğunu sağlamıyor bana. Sağlıyor mu yoksa?
aztek
Üye
160 gb HDD ile her dosyanın gb'ını ayrı ayrı hesaplayan biri olarak eğer sağlamasa çoktan çökmüştü diskim. Sağlıyor tabii ki.
PiranhaPiranha
Üye
Alooo santral! üstte bişey sorduk dimi? :) ülen aztek var ya istemedin mi nasılda görmezden gelmeyi biliyorsun sen var ya sen. Bazı konularda tam cevap beklediğim yerlerde de böyle oluyorda neden bilemedim :(
aztek
Üye

Alooo santral! üstte bişey sorduk dimi? :) ülen aztek var ya istemedin mi nasılda görmezden gelmeyi biliyorsun sen var ya sen. Bazı konularda tam cevap beklediğim yerlerde de böyle oluyorda neden bilemedim :(

Dikkatli okumuyorsun ki abi.

Program Files silinmediğinden win7 format rahat oluyor. Masaüstünü,belgelerimi tutup atıyorum oraya, format sonrası geri alıyorum. Çok basit oluyor.

Nasıl silinmiyor? Biraz açıklar mısın? Çok cahil hissettim şimdi kendimi.

Format cd sini takıp kuruluma başladığında program files klasörü ''windows.old'' adıyla C: dizininde otomatik saklanıyor.

@Lama!as

Program files,Users ve Windows klasörleri ''Windows.old'' adıyla saklanıyor lakin yerine yenileri sıfırdan oluşturuluyor yani temiz windows kuruluyor. Sadece saklamak istediğin birşeylerin varsa windows.old'dan çıkarıp delete ediyorsun geri kalanı.
CúthalionCúthalion
Üye
Ben vereyim cevabı. C'de. Windows dosyası gibi Windows old dosyası da onun yanında.

Ama aztek bir şey soracağım. Bu old'un içinde sadece Windows kısmı yok de mi? Program files, kullanıcılar ve diğer tüm dosyalar da var? Akşam eve gidince bir soru soracağım bir de bu format atmayla ilgili.
discussioncontroller