Windows 7
aztek
Üye
Evet hepsi var. (Windows,Users,Program Files)
CúthalionCúthalion
Üye
Başka dosyalar? Mesela bazen bir program direkt C'ye Downloads adında bir klasör oluşturuyordu. Ya da ben bir oyunu direkt C'ye kuruyordum (Program Files'a değil.). Bunlar da gidiyor yani?
aztek
Üye
Onlar siliniyor. Ama formattan önce o Downloads klasörünü yada kurduğun oyunu Program Files içine taşırsan haliyle silinmiyor.
Lama!as
Üye
Diski tamamen silmeden atılan formata format demem ben. :) D diskini boşuna mı koyuyoruz oraya, yedeklerini at işte.
CúthalionCúthalion
Üye
Windows.old'dakilerin bir anlamı yok, sadece dosya olarak var. Geri kalan her şey de siliniyor. O zaman bende niye bir farklılık oluştu yahu? Akşam ya da yarın bilgisayara geçince yazayım bi' bakalım.
CúthalionCúthalion
Üye
Evet. Sorunumu yazıyorum.

Bende geçen seneye kadar windows vista yüklüydü. O Windows.old dosyası oluşturarak olanından (işletim sisteminden yani, bilgisayar açılırken değil.) Windows 7 (Ultimate) kurdum. Kurmuşken 64 bit kurdum. Ne çözünürlük düştü, ne bir sorun oluştu. Sürücülerimi de güzelce güncelledim. Sadece programlardan bazıları yüklenmedi, o da 64 bit olduğu içindi. 64 bit olanlarını buldum ve güzelce kurdum onları da.

Lakin bir program 16 bit ile yazıldığı için 64 bitte kullanamadım onu. Sırf onun için geçen hafta 32 bite tekrar geçmek istedim. Bu sefer de hiçbir atık falan kalmasın diye bilgisayarı yeniden başlatarak yükledim, C'yi tamamen biçimlendirdim. C'ye kurdum Windows'u.

Ama bu sefer sorunlar ortaya çıktı. Çözünürlük düştü mesela (en yüksek 1366*768 olması gerekirken 1280*720 idi.) Ekran kartını falan da tam tanımadı (belleğini 14 mb olarak görüyordu. :D) Neyse, ekran kartı sürücüsünü güncelleyerek bunları çözdüm.

Ama ses çok az çıkıyordu. Sürücü güncelleyim dedim. Program yüklüyor Realtek diye. Yükledi ancak ses falan yükselmedi. (Bir de BiOS'daki ses ayarı 4'teymiş onu en yüksek değer olan 8'e çektim. Ama sadece bilgisayar açılırken çıkan dını dını dın sesini yükseltti, işletim sisteminde aynı ses.) Programı kurunca ses kendiliğinden yükselmeyince bende program üzerinden ayarlamalar yapayım dedim. (Ses ayarlaması yapmaya yarayan (Gürültü dengeleme falan gibi özellikleri vardı.) Sağ alttaki hoparlöre sağ tıklayınca programa ulaşabiliyorduk. Ancak böyle bir özellik yok ve yerine başka bir şey gelmiş galiba. [Sağ tık -> Ses denetimi seçenekleri deyince 3 tane ses aygıtları geliyor: Dijital Ses (HDMI), Realtek Digital Output, Hoparlör. Üçünü de seçsem sadece Realtek'i de seçsem bir şey değişmiyor, programın özelliklerine (arayüzüne) yine ulaşamıyorum. (Bak şimdi Denetim Masasında buldum programı, NVDIA'nın altında.)] Neysem, bunlar sağ alttaydı niye orada değil ki şimdi?

Bir de program yükleyemiyorum. Programların yükleme (install) dosyalarını yedekliyordum ben. Oradan kuramıyorum ne hikmetse. " Program düzgün yüklenmedi." diyor ve Appcrash hatası veriyor. Format atılmış, tertemiz bir bilgisayarda bu hata neden çıkar yahu? Neysem, internette bunun BiOS güncelleyerek çözüldüğünü okudum. BiOS güncelleme dosyasını indirdim ancak tek bir dosya çıktı içinden. Tıklayıp yüklenen türden değil, oyun klasörlerinde bir sürü açılmayan dosyalar olur ya, hah onlar gibi işte. Bios için 3 farklı dosya vardı. En güncelini denedim doğal olarak. Ama böyle olunca eskilerini de denedim, onlar da aynıydı.

Bir de ben tüm bu sorunlar gitsin diye tekrar tekrar format attım hazır format atılmışken. 64 bitte sorun olmadıydı diyerek 64 bite tekrar geçtim, Home Premium kurdum. 32 biti tekrar tekrar kurdum ama hep aynı kaldı.

Ne yapmamı önerirsiniz? (Özellikle BiOS güncelleme konusunda?)

Ek: İşte bunlar sorun olunca acaba C'yi biçimlendirdiğim için eskisinde silinmeyen bazı dosyaları mı sildi acaba diye şüphelenmiştim. "Hiçbir işlevi kalmıyor o eski dosyaların." deyince fikrim kalmadı. :D
aztek
Üye
Bilgisayarın ağzına sı.mışsın resmen.

Eğer bir programı vesaire çalıştırmak için o kadar kasman gerekiyorsa, varolan işletim sistemi altında sanal işletim sistemleri kurmanı sağlayan programlar var. Sanki başka bir sistem kurmuşsun gibi sanal işletim sistemini açıp uygulama yapailiyorsun.

BİOS güncelleme çok riskli bir konu. Dikkatli davranmalısın. Bios markan ne ise, o markanın otomatik bios güncelleme programı vardır. Benim biosu çocuk oyuncağı gibi güncelledim yeni anakart olduğundan ama eskiler zor .

Diski tamamen silmeden atılan formata format demem ben.

Saçma.
CúthalionCúthalion
Üye
Sanalla falan uğraşırma abi beni. Her şey ana sistemde olsun, ben diğer türlü yapamam.

Belirtmemişim, bilgisayar dizüstü. Asus marka. Sitesinden modelini seçip "Downloads" kısmına tıklayınca orada tüm sürücüler. Ekran kartını falan da oradan yükledim. Bios da orada var.

Benim aklıma şey geliyor. Bilgisayarla birlikte recovery CD'si vermişlerdi. Harddisk'in de bir bölümü ona ayrılmış durumda. Recovery kullanarak Vista'ya geri dönsem, sonra ilk kez Windows 7 kurduğumda 32 bit kursam eskisi gibi sorun çıkmaz mı ki? (64 bit olarak Windows'u ilk kez kurduğumda sorun çıkmamıştı ya hani.)
CúthalionCúthalion
Üye
Recovery DVD'sinde de (DVD'ymiş. :P) BiOS klasöründe olan sorun var. Neyi, nasıl çalıştıracağım hakkında bir fikrim yok. Bir program mı eksik nedir?

Resim geliyor.

Geldi:
Spoiler:
image
aztek
Üye
O DVD'yi bilgisayar açılırken takıp ''CD'den önykleme için bir tuşa basın'' dediğinde basarak açacaksın yada Bios'a girip açılma önceliğini DVD Rom'a atayacaksın.

Ama o recovery işlemi neyi tamir eder, neyi bozar bir fikrim yok. Kurtarma işlevi görüyor yamulmuyorsam ama dediğim gibi getirisi-götürüsü nedir bilmiyorum.
discussioncontroller