Tekken 5 Karakter Stratejileri
JacksonBoB
Üye
Şimdi benim favori (hatta tek o) olduğu için "Marshall Law" ile ilgili bi kaç ipucu, öneri, taktik vs. söyleyecem:

1. Her zaman rakiple aranızdaki mesafeyi koruyun.

2. Rakiple aranızdaki mesafeye göre yumruk/tekme combolarını kullanın. Uzak mesafe için tekme yakın mesafe için yumruk.

3. Rakibinize göre strateji geliştirin. Şöyle ki, eğer rakip "tekme" odaklı bi karakter almışsa ve bu konuda sizden hem güçlü hem de iyise(hem oyuncu, hem seçilen karakter olarak) misal Hwoarang gibi tekme odaklı bi karaktere round açılışında basit yumruk darbeleriyle saldırın. Tekrar guard alana kadar saldırıya devam edin. Guard aldığı vakit atağı kesin ya da "d+4,3" yaparak bacaklara saldırı yapın ya guard'ı düşecek ya da eğer size saldırma konumundaysa saldırısı yarıda kesilip belli damage yiyecektir. Sonra burda önemli olan rakibe açık verdirerek sağlam damageler ile can yakmaktır. Bu da sıkı ve birbirine bağlı combo bileşimleri ile tamamlanmalı. Şöle ki, b+1,2,1 + d+1,2 ya da b+1,2,1 + f+1+2. vs. şeklinde. Yumruk odaklı bi karakterse Steve gibi defansive takılmalı ama aynı zamanda açık kollanmalı bel altı yani bacaklar her zaman açık verdiği için gövdeden damage almıyorsa rakip buralara saldırmak gerekir.

4. Yukarıda bahsettiğim gibi rakibin açığını kollanmak çok önemli. Devamlı rakip izlenmeli ve yaptığı harekete göre karşılık verilmeli. Eğer rakibin tekmeleri arka arkaya geliyorsa bu adama tekme atmak çılgınlık olur. O yüzden tekme atağının hemen arkasından yumruk ile saldırılmalıdır.

5. Marshall Law' ın sırtı rakibe dönükken de çok tehlikeli olabilmektedir. Özellikle arka arkaya rakibe 2,2,2 yaparsanız çok sıkı damage verirsiniz. Ya da rakip yere düştükten sonra arkasına atlayıp o toparlanırken 2,2,2' de yapabilirsiniz. Aynı şekilde sırtı dönükken 4 ile rakibi havaya yuvarlayarak kaldırabilirsiniz. Gerisini f,f+2,1,3 ile halledebilirsiniz.

6. Grappling tarzı karakterlere karşı kaçak dövüşmek ve ringin sonuna kadar kullanılması esastır. Neticede Law grappling karakteri değildir. Ve basit ve etkili grapplingler tercih edilmeli. Extreme hareketleri denemenin lüzumu yok. Yok rakibi arkadan yakalayım yok sol bacaktan vs. gereksiz.

7. Fake atmak Law'da olmazsa olmazlardan. Özellikle yumruk odaklı karakterlere b+1+2 yapıp(ama fake step'in gerçekleşmesi halinde) arkasından tekme ile rakip yerden kesilebilir. Ya da yumruk ile ani karşılık ile rakip sarsıltılabilir. Ya da rakip uzakta ise 3+4 ile Fly Kick çıkarabilir. Orta mesafede 1 ya da 1,f+1 ile sıkı bi yumruk atılabilir.

8. Yana kaçışlar Law'ın açık yakaladığı saldırılarıdır. Yana kaçtığınız vakit 1,2,1,2 ile Dragon Judgement 3+4 ile Double Dragon gerçekleştirebilir. Ya da siz kendiniz boşa Dragon Judgement gerçekleştirirken rakip combonun ortasında size yaklaşmak gibi hata yapabilir. :D Neticede geldiği gibi geri gider.

9. Hem alta hem üste vuran combolar tercih edilmelidir. B+2,3,4 gibi. Ayrıca bu hareket ile belli yerden sonra rakibin guard kırılmaktadır.

10. Havadaki rakibi yere indirilmemelidir. Yerdeki rakip ayağa kaldırılmamalıdır. Tabi yerden kaldırmamak acemi olanların rakibe fırsat vermemek üzere uygulayacakları saldırı biçimi işin mertlik kısmı tartışılabilir. :D

11. Duvar kenarına sıkışmış rakip ölü rakiptir. Eğer kaçmasını bilmiyorsa ölüm muhakkaktır. Bu durumdaki rakibe Allah ne verdiyse her türlü combo acımasızca ve sentezlenerek uygulanmalıdır. Gavura vurur gibi vurulmalıdır. Merhamet yok! :D
defecteddefected
Üye
Bryan Fury'yi alırım rakibin açığını yakaladığım milisaniye içinde üçlü yumruk kombosunu sonra alttan döner tekmeyi sonra aşağı vuruş tekmesini atarım son tekmeyle zıplayan rakibe bide iki ileri + sağ tekme yaparım zaten yarı enerji gider :)

bende en çok bryan'la oynuyorum acayip hızlı vuruş yapabiliyor fakat vuruları çok güçlü değil. tekken 3'te lei ile oynardım ama onu unuttum artık neredeyse.
[WT]Elessar
Üye
Kesinlikle kombo nedir, bilmeniz gerekiyor. Bu konumda en şanslı karakter ise Bryan. "10 Hit" kombosu çok kolay. Bu yetmezmiş gibi Paul'dan biraz daha hızlı. Eğer Bryan'la defans yapabiliyorsanız ve de komboyu "gereken yerde" başlatabiliyorsanız, karşınıza çıkan çoğu kişiyi yenersiniz.

Christie için ise şunu söyleyebilirim: Durmayın. Rakibi ablukaya alın ve sistemsiz olarak dalın. (Sistemsiz dediğim, vuruşlarınızın bir sırası olmasın.) Boş bulduğunuzda komboya geçin, komboyu da rakibi uzaklaştırarak (uçurarak :) )bitirin. Sonra tekrar başlayın.

Nina tam bir "kapma" elemanı. King gibi ama Nina daha efektif tutuşlar yapabiliyor (Paul'un yumruğunu (%100 indiren) yakalayıp geri yansıttığını gördüm. :) ). Reflekslerinize güveniyorsanız Nina (ve dolayısıyla Anna) (ancak Anna, Nina'ya göre bu konuda daha kötü.) size göre...

Daha yazarım... :D
JacksonBoB
Üye
Oyunda çok az karakterin Mega Punch'ı %100 damage veriyor ve sanırsam Paul'unki bu kadar çok vermiyor. Aslına bakarsanız bütün karakterler çok çok iyi ama kullanmasını bilene. Ama şu ana kadar izlediğim turnuvalarda finallere kalan karakterler arasında Grappling ağırlıklı karakter yoktu. Daha çok saldırı ağırlıklı karakterlerdi.
defecteddefected
Üye
birde şu var. harbiden işini bilen ve adamı steve fox olan biriyle kapışmak ciddi anlamda zor.
[WT]Elessar
Üye
Steve Fox'a karşı en iyi dövüşçü bence Xiayou. Çünkü her türlü kaçabilir.

Steve oyunun en dengesiz adamı. Onunla çok iyi oynayan bir oyuncu bile bazen çok kötü tekleyebilir. Neden bilmiyorum. :)

Xiayou'dan devam edelim. Her türlü atraksiyona girebilirsiniz. Grapple hareketlerinden de kolayca (tabi hepsinden değil) kaçabilirsiniz. Vuruşlarınız pek güçlü olmasa da hız ile dengelersiniz.

Bir başka dövüşçü Asuka ise neredeyse aynı. Xiayou kadar hızlı değil ama neredeyse bütün hareketleri bir komboya başlar gibi. Abartısız 20 hit kombolar yapabilirsiniz (ki bir arkadaşım bana nasıl sınırsız kombo yapılabileceğimi öğretmişti, ama unuttum.). En abartı karakterlendendir. Tek zayıf yönü, zıpladığında yapacak pek bir şeyi olmaması.

Hwoarang. 10 tekme 2 yumruk şeklinde oynanan bir karakter. :D Eskiden gözdemdi, şu an "random" takılıyorum. :D
JacksonBoB
Üye
Aynen. ^^ama o da yeniliyor be birader.

Hwo'a karşı açılış yumrukla başlar sonrasında Tekme ile devam eder basit bi karakter. Eğer ciddi anlamda combolarını bilmiyosanız. :kaçır:
Reborn
Üye
Jack 5 - Geri+Kare, Geri+Kare, Geri+Kare, Geri+Kare, Geri+Kare...
Marduk - Geri+Kare, Geri+Kare, Geri+Kare, Geri+Kare, Geri+Kare...
;D
Karşınızdaki "n00b"sa direk bunu yapın. "Hiç Paul'un 10'luk kombosunu yapacam!" diye kasmaya yok. Çok güzel yiyip yeniliyorlar ;D
JacksonBoB
Üye
Ama yukarıdakini yaparsan o zaman kendi noob'luğunuda göstermiş olursun. Birlikte oynadığın elemanla aranda pek bi fark kalmaz.
hwo_talon_sky
Üye
abi tamam anladım ama sizini şu dediğiniz combo olayı bu combolar juggle niyetine mi söylediniz yoksa normal 10,11 hitlik combolar niyetinemi ???:]
Misafir
En iyi combolar bence Eddy ve onun tarzındaki Christie ile yapılır bence.:D
Eller üzerindeki yürüme pozisyonuna gelirsem dövüş sonuna kadar yere inmem. ^^ Çok zor bir hareket var King'in 10 parmak hareketiydi sanırım.Onu yapanı daha göremedim...Elessar'a katılıyorum Nina gerçekten kapmaya yönelik. Bir kere tuttum mu bir daha bırakmıyor sizi. Bir özel hareketi var bacakları ile sizi kıstırıyor sonra bacağındaki bıçağı kullanıyor.Bunu gören çok az kişi vardır sanırım. Neyse bütün oyunların çok iyi özellikleri var kullanabilene göre.:) Tekken Forever!!
discussioncontroller