Komünizm vs Faşizm
DarkTemplarDarkTemplar
Üye
Öncelikle şunu belirtmek isterim. İnsanların beynine güçlü olan kazanır, acıma acınacak hale düşersin, seven bilmem ne olur kelimelere küçüklüğünden beri öylesine kazınmış ki böylesine bir kültüre bilince dayalı bahsettiğim sistemi bile zora dayatmalı olarak dünyaca kabulleneceğini söylüyorsunuz.
Güç kullanarak tek çatı altında birleştirmek geçici bir süreç olur. Eninde sonunda yıkılır.
Böyle bir sistem dünya komünizmden sonra gelebilecek sistem. Çünkü kapitalizm sisteminin temelleri üstünde yükselemez.

Evet. Dediğinde haklısın. Kültürel ve ulusal farklılıklara aykırı bir şey. Ama bu insanlığın geleceği için bence tek kurtuluş yolu. Eninde sonunda yokedip birbirini bitireceği kesin. Bitirmese bile gelecek insanlar açısından huzur dolu bir yer olabilir mi tartışılır. Tek var olan şeyin savaş ve hırs olduğu bir sistem pek huzurlu olamaz bence.
Death KnightDeath Knight
Üye
Takip mesajı.
Ayni MarzîAyni Marzî
Üye

Sovyet çöküşü ile yazdıkların bence gayet mantıklı. Tabi ış güçlerin ulus milliyetçiliğini aşılaması da bu konuda etken.

Benim düşüncemde ise en refah ve eşit toplum için tek dünya ülkesi tek dünya dili olması lazım. Aynı zamanda her bireyin temel yaşam ihtiyaçlarının ğlkece karşılanması gerekir. Böylece insanlar hayatta kalma çabasından kurtulup bilinçlenme aydınlanma aşamasına geçer.
Dostm senin dediğin yöntem ilk başlarda belki işler ama sonrasında dejenere olacaktır. İnsanın yapısıdır bu. Çünkü her yerel yönetim değiştikce hırslılar gelcektir ve bozulacakır. Oysa benim tek dünya ülke düşüncemde böyle bir yönetim olmayacaktır. Aksine anarşi devleti olacaktır. Asla çoğunluğun kararını azınlıkta çeker gibi saçma felsefeye sahip demokrasi olmayacaktır. İnsanlar bilinçlenip aydınlandığı için mal hırsı gibi şeyler ortadan kalkacakdır ve yönetime yasalara ihtiyaç duymayacakdır.

Tek dünya dili çok kısıtlı ya, niye tek dil olacak? Ben pek çok dilin, kültürün olmasından pek memnunum açıkçası. Tek dil olayı ülkelerde bile sorun çıkarıyor hem artık, insanlar ait hissettikleri dili konuşabilmek, öğrenmek istiyor. Tek dünya dili olduğunda, belli yönlerden dil ile alakalı olan kültür ve sanat da fakirleşmez mi hem?
hayalgezerhayalgezer
Üye

Sovyet çöküşü ile yazdıkların bence gayet mantıklı. Tabi ış güçlerin ulus milliyetçiliğini aşılaması da bu konuda etken.

Benim düşüncemde ise en refah ve eşit toplum için tek dünya ülkesi tek dünya dili olması lazım. Aynı zamanda her bireyin temel yaşam ihtiyaçlarının ğlkece karşılanması gerekir. Böylece insanlar hayatta kalma çabasından kurtulup bilinçlenme aydınlanma aşamasına geçer.
Dostm senin dediğin yöntem ilk başlarda belki işler ama sonrasında dejenere olacaktır. İnsanın yapısıdır bu. Çünkü her yerel yönetim değiştikce hırslılar gelcektir ve bozulacakır. Oysa benim tek dünya ülke düşüncemde böyle bir yönetim olmayacaktır. Aksine anarşi devleti olacaktır. Asla çoğunluğun kararını azınlıkta çeker gibi saçma felsefeye sahip demokrasi olmayacaktır. İnsanlar bilinçlenip aydınlandığı için mal hırsı gibi şeyler ortadan kalkacakdır ve yönetime yasalara ihtiyaç duymayacakdır.

Tek dünya dili çok kısıtlı ya, niye tek dil olacak? Ben pek çok dilin, kültürün olmasından pek memnunum açıkçası. Tek dil olayı ülkelerde bile sorun çıkarıyor hem artık, insanlar ait hissettikleri dili konuşabilmek, öğrenmek istiyor. Tek dünya dili olduğunda, belli yönlerden dil ile alakalı olan kültür ve sanat da fakirleşmez mi hem?

Tek dil birbirimizi anlamak için bence şart. Bu tek dil,Türkiye'de türkçe olsun,yarın dünyada yaratılan yapay ortak dil olsun;farketmez.Değişmeyen şey insanların birbirileri ile anlaşma şanslarını kaybetmemeleri gerektiği.

dil ile alakalı olan kültür ve sanat da fakirleşmez mi hem?

Burada çok haklısın. İnsanların yarattıcılıklarını sınırlamamalıyız.Her farklılık zenginlik için bir şanstır bence. Zaten sadece ortak tek dil olsaydı,ne kadar sıkıcı olurdu dünya.
LovermanLoverman
Üye
Yazacaktım. Ben yazınca ortam geriliyor. Takip ediyorum burayı, elimde kahvem. Kapitalizm olmasa bu kahvenin de tadı çıkar mıydı ki yahu. = P

Bir zamanların sosyalistleri yeni dünya düzeninde kapitalist. Ama o 68 kuşağı, şanlı kuşak köşeleri kapmış, kusursuz bir kapitalist tavır sergilerken gençleri de sosyalizm öğretisiyle besliyorlar.

Türkiye'de işler harbi çok güzel, diyorum ve sizi bölmeyerek izlemeye devam ediyorum.
DarkTemplarDarkTemplar
Üye
Güzel yazı ve güzel çizilen bir konu.
Sosyalizm kapitalizmi boşverin anarşi forever =D
shakeit
Üye
ben sol görüşlü öğrencilerin çoğunlukta olduğu bi kampüste ben milliyetçiyim desem solcular beni linç etse bu onları komünist mi yapar faşist mi :pinch:
S.Freud
Üye

ben sol görüşlü öğrencilerin çoğunlukta olduğu bi kampüste ben milliyetçiyim desem solcular beni linç etse bu onları komünist mi yapar faşist mi :pinch:

Eğer bir komünist gerçekten komünistse, sen milliyetçiyim dediğin için seni linç etmez.
shakeit
Üye

Eğer bir komünist gerçekten komünistse, sen milliyetçiyim dediğin için seni linç etmez.

ama kendini komünist zannediyorsa ve bu şekilde davranıyorsa bilinçsiz komünistler diyelim aslında birer faşist olmuyorlarmı?
cocoldplay3
Üye
"Faşizmde toplumsal yaşamın tüm alanlarını kapsayan bir tek ideoloji bağlayıcı olarak ilan edilir. Gerek devlet gerekse de iktidarın dünya görüşüne göre ve lider ilkesine göre örgütlenir ve belirlenir. Basın ve yayın kuruluşlarının mevcut ideolojiye göre yayınlar yapması zorlanır. Hakim görüşe zıt düşünceler ve muhalif seslerin çıkması çeşitli baskı unsurlarıyla önlenir. Aykırı yayın yapanlar sansürlenir, kapatılır veya başka türlü yollarla engellenmeye çalışılır. Böylece hakim düşüncenin karşısına farklı düşüncelerin çıkmasının önüne geçilmiş olunur ve tek tip düşünce, toplumda baskın hale getirilir. Faşizmin boyutu, bu koşulların ne kadarının somut olarak uygulamaya geçirildiğiyle doğru orantılıdır."

Kısacası faşizm, sermayeyi elde tutanın, kendi ideolojisini yaymak için kurduğu baskı rejimidir. Bu baskıyı sermaye güçlerinin sayesindede gerçekleştirebilir, başka yöntemlerlede. Dolayısıyla her komünist bir faşist olabilir (bknz stalin). Bu cümlemi en iyi anlatan kitap George Orwell'ın "Hayvan Çiftliği" kitabıdır kanımca. Sonuçta Komünizm vd Faşizm birbirinin zıttı tam olarak değildir.

"Eğer bir komünist gerçekten komünistse, sen milliyetçiyim dediğin için seni linç etmez. " bir öngörü olabilir ancak. Çünkü bunu tam anlamıyla yerine getiren bir toplum yoktur. Çünkü komünizmin nasıl getirileceğine ve sürdürülebileceğine dair birden fazla yöntem vardır. Ki bu yöntemlerin hetbirini benimseyen komünistlerde. Birisi silahla devleti, iktidarı ele geçirip tepeden aşşağı komünizmi yaymaya çalışır (ki buda bence faşizmin dik alasıdır) bir diğeride işçinin emeği (tekrar ele geçirip) yöneterek, ele geçirerek kooperatif bir yaşam kurup bunu çevresine yaymasıdır (bkz. Emile Zola - Emek) . Yani alttan üste. Bu ikisininde kendi içinde birçok zorluğu olması ve pratikle teorinin sapması sonucu çözüm sosyal devlet kavramında aranmıştır ki bence buda (en azından bu ülkede) fiyaskodur.
discussioncontroller