Çikolata.
FireMcFireMc
Üye
Ahuahauhau, birilerini pizza fetişisti bilirdik, halbüki çikolata fetişistiymiş. Şimdi çıkar oralardan bir yerden "Aaa, ben!" diye. :D
Çağlayan
Üye
Fast food rocks!

O değil de bakkala gidip çukutala aliim ben *-*
FireMcFireMc
Üye
Aslı senden korkuyorum *-*
Jedi Panelvan
Üye
Cagla elinden geleni ardina koyma! Cep telefonundan bagliyim, resimleri göremiyorum ehehe... Ha, kelimelerle cok saglam bir cikolata tasviri yaparsan o ayri.
Çağlayan
Üye
Firemc, kim korkmuyo ki >:D :P

Jedi, bunu sen istedin, tasvir birazdan geliyor!
ElladanElladan
Üye
Ya harbiden Çağlayan sen bu konuya mesaj atma artık ya. :P
Forsaken
Üye
Çağlayan dedi:

Ayna-i Marzican, o çikolata şelalesi denen bişi. Partilere ve bilimum davetlere getiriliyor, 6 kg çikolata eritiliyor ve gelen geçen o çikolata şelalesinden tadabiliyor.

Tadmak mı? Altına girer kamp kurarım ben o şeyin  ;D
Çağlayan
Üye
Çikolata resimlerle daha iyi anlatılır ama madem Jedican benden bir de tanım istedi, çikolatayı tanımlayayım. Kakao ağacından yapılıyormuş çikolata ve kakao ağacının bilimsel adı theobroma cacao imiş. Theobroma "Tanrıların yiyeceği" anlamına geliyormuş ki çikolata için az bile gelir bu tanım. Dopamin salgılatan bir besin olduğu için çikolatanın mutluluk ve keyif verdiği kanıtlanmış. Hatta "Cennette çikolata tadı yoksa, oraya gitmeyeceğim" diyenler bile var. Buradan yola çıkarsak evrenin en haz veren lezzeti olduğunu iddia edebiliriz çikolatanın. Ya haz nerede başlar?

İlk önce yeni aldığınız çikolatanın ambalajını haşır huşur parçalama kısmında başlar elbette! İstiridyeyi aralayıp içindeki değerli inciye ulaşmak istercesine yırtarsınız kağıdı. Ve karşınızda o esmer mücevher durmaktadır. Ağzınız sulanır, çikolataya kavuşmak için çığlıklar atar dilimizdeki tat pulları. Yavaşça ısırırsınız çikolata barını, kıtır kıtır dağılır çikolata tanecikleri ve tatlı tatlı erimeye koyulur. Dil üzerine yayıldığında o lezzet, ağzımızın içinde bir şenlik başlar adeta! Gözlerinizi kapadığınızda çikolata cennetinde hayal edersiniz kendinizi, çikolata şelalesinden aşağı düşer, o kıvamlı tadın içinde kaybolursunuz. Sonra ikinci bir ısırık. Hemen yutmazsınız çikolata parçalarını, aksine biraz beklersiniz ağzınızda erimesini ki beyniniz zevkten sarhoş olsun şu leziz kaçamağınızla.

Sadece bar halinde değil, içine karamel doldurulmuş çikotoplar halinde ya da üzerinde sıvı çikolata gezdirilmiş çikolatalı kekler halinde de yenebilir çikolata. Fındıkla çok uyumludur, antep fıstığının yeşiline o açık kahverengisi çok yakışır hatta bademin acı tadını hafifletir. Kahve ile enfestir, çikolatalı süt muhteşemdir. Kat kat krokanlı pasta halini ya da çikolata parçacıklı top top dondurma halini de tatmadan gözünü kapamamalı insan.

Muhteşem bir tatildir çikolata; az ya da çok sütlü olması, beyaz ya da bitter olması, sıvı haliyle bardak bardak içilmesi ya da katı haliyle kıtır kıtır yenilmesi fark etmez. Her türlüsü bir başka keyiflidir, resmen paketlenmiş mutluluktur. Ama kısa sürer, bir bakarsınız, son çikolata parçası size bakmaktadır. Dayanamayıp onu da yemek ile sonraya saklamak arasında bir ikileme düşürür sizi o lezzet. Ama öyle bağımlılık yapıcıdır ki genelde karşı koyamaz, son taneyi de mideye indirirsiniz. Tatlı krizinizi dindirdiğinizi sanarsınız ancak marketteki diğer çikolatalar ışıltılı ambalajlarıyla size göz kırpar. Ve yeni bir çikolataya uzanırsınız.
Çağlayan
Üye

Bu resimler de Charlie and Chocolate Factory filminden alıntı. Resimde gördüğünüz her şey; çimenler, ağaçlar, meyveler vs çikolata ve şekerlemeden yapılmış. Irmağın yanındaki karalar da kat kat çikolatadan yapılma ve dev ırmak da saf sıvı çikolata. Resimlerden birinde çikolata şelalesi var, sıvı çikolatayı olabildiğince tepeden döküyorlar ki iyice çırpılsın, çikolata ve süt birbirine iyice karışsın. Lezzetli bir filmdir, izlerken film arasında gidip çikolata aldım, o derece.
[WT]Elessar
Üye
discussioncontroller