Oyun nasıl yapılmaz!
Golden Eagle
Üye
Lise ve Üniversitede öğretilen matematik bilgisi. İyi bir lise bilgisi ile üniversitede zorluk çekmezsin. Veridğim Blizzard'ın iş ilanına bakarsan göreceksin Trigonometri, lineer cebir vs. gibi bilgiler istiyor. Lineer cebir örnek verecek olursak bilgisayar bilimlerinde criptolojinin temelidir.
Neldock
Üye

Lise ve Üniversitede öğretilen matematik bilgisi

Desene onca imkansızlığa rağmen oyun yapana YUH demekte haklıymışız? ;)
darth_revan
Üye
Ahah :D Ya programlama matematik bilgisiyle de kalmıyor, matematik zekası gerektiriyor. Emrehan Halıcı dışında birinin zeka soruları kitaplarını da kullan istersen. Kimsenin gülmediği matematikçi esprilerine gülmeye hazır ol ama :D

Lineer cebir 3 boyutlu her türlü programın da temelidir.

Programlama kitapları genelde sadece programlama üzerine yoğunlaşıyorlar. Yani bir C++ kitabı okuduğunda, C++'ın temel kodlarını, nesne tabanlı yaklaşımı, sınıfları ve kullanım kolaylığı sağlayan programlama tekniklerini öğrenirsin. Ama matematik bilgin ilerlemez. Algoritma kitaplarına geçersen sonra, programcılıkta gerekli birçok algoritmayı öğrenirsin. Ama yine matematik bilgin çok gelişmez, üstelik bu kitaplar matematikte sorunu olmayan insanları hedef alıyor, "şurda determinant alıp Kramer'a göre" diye başlayan cümleler geçebiliyor yani.

Ayrıca 3 boyutlu geometrin iyi değilse de çok zorluk çekersin. Yani profesyonel olabilmek uzun bir yol :D
Neldock
Üye
Aslında matematiksel düşünebilen biri olmama rağmen okul matematiğinin katılığı beni biraz sıkıyor, bunun yanında geçen yıl dersime giren matematik öğretmenimin de dersten soğumam adına yaptıkları da tuz biber ekti.

Konunun dışına çıkacağım sanırım, oyun değil de genel anlamda yazılım programlarken de durum aynı mıdır?
darth_revan
Üye
3D programlama kullanmayacaksan bile, evet. Programlama matematik tabanlıdır. Çoğu algoritmayı matematik tabanınıza göze anlarsınız.

Bu arada, bir öğretmen matematikten nefret ettirmesin, matematik hayattır ya :D Doğru yerde ol, doğru forumlarda takıl, doğru insanlarla takıl, ister istemez seversin.
Golden Eagle
Üye
Neldock dedi:

Aslında matematiksel düşünebilen biri olmama rağmen okul matematiğinin katılığı beni biraz sıkıyor, bunun yanında geçen yıl dersime giren matematik öğretmenimin de dersten soğumam adına yaptıkları da tuz biber ekti.

Konunun dışına çıkacağım sanırım, oyun değil de genel anlamda yazılım programlarken de durum aynı mıdır?

C# ile otomasyon tasarlayacaksan pek ihtiyacaın olacağını sanmıyorum. Zaten bilgisayar mühendisiliğinde okuyup herhangi bir konuda kendi algoritma yazmayanlar bu yöne kayıyor.
Neldock
Üye

3D programlama kullanmayacaksan bile, evet. Programlama matematik tabanlıdır. Çoğu algoritmayı matematik tabanınıza göze anlarsınız.

Bu arada, bir öğretmen matematikten nefret ettirmesin, matematik hayattır ya :D Doğru yerde ol, doğru forumlarda takıl, doğru insanlarla takıl, ister istemez seversin.

Yok yok, ettirdi.

Dönem ödevi olarak web sitesi yapma konusunu aldım, PHP ile yaptım. Sunumda kodları açıp gösterdiğimde "Bunca yazıyı sen mi yazdın? Hadi lan oradan!" dedi, 50 verdi. İnsan ister istemez soğuyor dersten. Ama matematikten değil.
giray
Üye
@Neldock: Ne demek istedigimin acik oldugunu dusunuyordum ama madem kelimelerle oynuyoruz; ciddi oyun programcisi ciddi oyun programcisinin ciddiye alacagi oyun programcisidir. Ciddi oyun programcilari kumesi profesyonel oyun programcilarinin alt kumesidir.

Ciddiye alinma katsayiniz da daha onceden ortaya koydugunuz oyunlara yaptiginiz programlama katkisiyla dogru orantilidir. Open source bir oyunu degistirmek veya game maker'la oyun yapmak maalesef cok programlama yetenegi gerektirmiyor.

Ama bu yontemler programlama gerektirmese bile sizin oyun tasarim kabiliyetlerinizi, yaraticiliginizi gosterebilir. Oyun yapimcisi - Oyun programcisi ayrimini da bu acidan yaptim. Bu hazir paketleri hicbir zaman kucumsemiyorum o yuzden. Fakat bu sekilde yaptiginiz bir oyunla programlama yeteneginizi gosteremezsiniz, gercekten.

Oyununuzda basarilar dilerim, kolay gelsin.
Sims 2 Ustası
Üye
Giray Abi, katılıyorum, ancak benze oyun yapılacaksa ve programlamaya ileride girilecekse(kısacası düşük ihtimal de olsa benim gibi 7. sınıfta falan ise), o zaman Game Maker yapıyı anlamada işe yarar diye düşünüyorum. Mesela şöyle bir şey olabiliyor:

Sonic nesnesini tanımla>> Eğer A tuşuna basılırsa Sonic objesini TopSonic iile değiştir, şu yönde hareket ettir>> Eğer Sonic değer Düşman ise>> eksilt - 10 Can

biraz saçma yazdım galiba, umarım anlarsınız. Uzun lafın kısası bence Game Maker programlama bilmeyen kişilere işin mantığını öğreteceğinden denenebilir, sonra da programlamaya girilebilir. Değil mi Giray Abi?(şimdi Abi desem olur, dimi?)
giray
Üye

Uzun lafın kısası bence Game Maker programlama bilmeyen kişilere işin mantığını öğreteceğinden denenebilir, sonra da programlamaya girilebilir. Değil mi Giray Abi?(şimdi Abi desem olur, dimi?)

Dogru olabilir ama bence faydadan cok zarar verme ihtimali yuksek. Eger yapmak istediginiz sey programlamaysa basitinden de olsa bir programlama dili ogrenmek daha mantikli bence.
discussioncontroller