Oyun nasıl yapılmaz!
killerammo667
Üye
Aslında programlamaya daha yeni başlıyorum ve belli kaynaklar ve kitaplar lazım, eğer biriniz yardımcı olursa sevinrim
ragnor
Üye
Sana karşılaşabileceğin en değerli tavsiyelerden birini vereceğim. Bu tarz klasik başlangıç soruları tarihin başlangıcından beri milyarlarca defa sorulmuştur. Neandertal'lerin sonuncularından olan ünlü avcı Grog'un mağara duvarı resimlerini inceleyebilirsen göreceksin ki büyük çoğunluğu genç avcılara tekrar ve tekrar avcılığın temel ilkelerini anlatmak üzerine olmuştur. Buna harcadığı yoğun çaba yüzünden yıllar içinde elde ettiği avcılık tecrübelerinin ve gelişmiş tekniklerinin çoğunu yeni nesillere aktarma imkanı bulamamıştır. Kimi bilim adamları Neandertal'lerin soyunun tükenmesini avcı Grog döneminde tavan yapan avcılık sanat ve bilgisinin yeni nesillere aktarılamayıp önlenemez bir şekilde gerilemeye başlamasından dolayı olduğunu öne sürer.

Antik çağda Yunan medeniyetinin büyük ilerleme göstermesinin arkasındaki en önemli sebeblerden biri olarak çeşitli düşünürlerin Akademilerinde yeni başlayanların kaynak sormasının yasaklanması olduğu yaygın olarak kabul gören bir görüştür. İskenderiye Kütüphanesinin kuruluşunun arkasındaki asıl amacın yeni başlayanların kaynak, kitap vs sorularına tek ve kesin bir cevap oluşturma kaygısı olduğu düşünülmektedir. Birçok tarihçi Antik Yunan'ın gelişmiş medeniyetinden orta çağ'ın karanlığına düşüşün sebebinin İskenderiye Kütüphanesinin yakılması ve dolayısıyla yeni başlayanların tekrardan kaynak sormaya başlamalarıyla ortaya çıkan kültüren gerileme olduğunda hemfikirdir.

Rönesans dönemi aydınlanmasının temelinde dönem aydınlarının eski bilginlerden kaynak sormak yerine kendileri aramaya başlamaları yatar. Ünlü düşünür Descartes "Düşünüyorum, öyleyse varım!" dedikten sonra devam etmiştir: "Öyleyse kaynak sormak yerine kendim arayabilirim!". İşte bu düşünce yapısı ile ilerleyen rönesans aydınları Antik Yunan'dan bile ileri gitmeyi başarmıştır.

İşte görüyorsun ya insanlık tarihinin bize öğrettiği şeylerden biri de her yeni başlayanın zaten milyarlarca kez cevaplanmış olmasına rağmen bakmak yerine tekrar tekrar sormalarının bizi ilerlemek yerine oyalayacağı ve gerileteceğini, aksine zaten bilgi sahibi olmuş insanların yaptığı gibi sormak yerine araştırmaya yönelseler hep beraber parlak bir geleceğe doğru ilerleyeceğimiz gerçeğidir. İşte bu yüzden sana tavsiyem kaynak sormayı bırakıp kendin araştırmandır.

Çünkü biz sana hayatın boyunca ihtiyaç duyacağın bütün kaynakları sunsak dahi bütün bunlar senin hiçbir işine yaramayacaktır. Aksine kendi kendine araştırmaya başlamak senin bu konuya olan bağlılığını göstermiş olur. Gerçekten kararlıysan bu konuda ilerlemeye zaten kendin araştırıp aradığın kaynağı bulabilirsin. Arada takıldığın yerlerde elbet soracaksın ama o zaman teknik sorular sormaya başlayacağın için hem cevaplaması kolay olacaktır hem de bu ileriye dönük dökümantasyon olarakta senden sonra geleceklerin araştırmaları sırasında bulabileceği bir kaynak olarak insanlığa hizmet etmeye devam edecektir. Kendi kendine araştırarak öğrenmeye başlama kararlılığını gösteremezsen zaten ne kadar kaynak sunarsak sunalım boş olacaktır, bütün çabalarımızda karşılıksız kalacak ve zaman harcayarak sana sunduğumuz kaynaklar hep boşa gidecektir. Çünkü bir süre sonra bir başkası gelip yine aynı şekilde araştırmak yerine tekrar aynı soruyu soracaktır. Zaten araştıracak olsa bizden öncede defalarca cevaplanmıştır bu soru, bir defada bizim cevap yazmamıza hiçte gerek yoktur aslında.

Önünde iki seçenek var şu anda, ilki cevabımı ukalaca bulup, beni yardımcı olmamakla suçlar ve birilerinden kaynak beklemeye devam edersin ya da ikinci seçeneği seçersen nacizane tavsiyem ciddiye alır, gider daha önce defalarca cevaplanmış bu soruya araştırarak bir kendine uygun bir cevap bulursun. Araştırmaların sırasında takıldığın bir yer yada kafanı karıştıran birşey olursa işte asıl o zaman yardım iste, soru sor. O zaman sana verebileceğimiz yardımın bir anlamı olacaktır.
killerammo667
Üye
:) Aslında öyle düşünmemiştim
haklısın, birçok şeyi kendim bulmam lazım fakat en azından hem internetin hem de iyi bir kitap bana daha iyi yardım edebileceğimi düşünüyorum. Genede uyarın için teşekkür ederim.
shakeit
Üye
ingilizcen yoksa ingilizce öğrenebilirsin ilk etapta
manga okursun ingilizce ingilizce forumlarda takılırsın
falan filan ingilizce olmadan ilerlemek zor bu sektörde
kitaptan ziyade dil önemli
killerammo667
Üye
yok ingilizcem var
shakeit
Üye
o zaman kaynak bulmakta zorluk çekmezsin  şimdi araştır google dan deli gibi
Ozup
Üye
5 numaradaki "oyun motoru yapicam diye direnirsen" neden? Oyun motoru yapacak kapasite yok mu insanlarda? Para, zaman ve is gucun varsa en kralini da yaparsin. Ha milyonlarin gider, saglamsa motorun donusu de milyonlarla olur.

Bilmem, konu bir seye kizilmis sonra sinirle acilmis gibi. Oh yes.
discussioncontroller