Mass Effect
Misafir
Malum oyunumuz 20 Kasım tarihinde piyasada olacak. Biraz bilgi verecek olursak:
Baldur's Gate, Neverwinter Nights, SW: Kotor, Dragon Age gibi oyunların yapımcısı olan BioWare yapıyor. Bu oyunu beklemek ve sabırsızlanmak için birinci sebep.
Kötü bir durum da var, oyun xbox 360 için yapılıyor. Benim 360 alma sebeplerim arasında, liste başı olan oyun da Mass Effect'tir. Aynı zamanda sadece bu değil, BioWare-Microsoft arasındaki yakınlıktır.
Mass Effect'te gerçek zamanlı savaş imkanı olacak. İstediğimiz an zamanı oyunu durdurarak, grubumuzdaki elemanlara emir verebileceğiz, bu şekilde taktik yapabilme imkanımız olacak.
Mass Effect'te serbestlik hat safhada, bizi bekleyen, yaşayan bir galaksi olacak. İstediğimiz zaman istediğimiz yere seyahat edebileceğiz.
Diyaloglar konusunda BioWare devrim yapmaya devam ediyor. Diyaloglar da bir nevi gerçek zamanlı olacak, konuşurken karşımızdakinin sözünü kesebileceğiz. Bu da videolardan gördüğümüz üzere çok gerçekçi ve başarılı olarak kotarılmış, diyecek bir söz yok. Bu gerçekçi diyalog sistemini ilerde diğer BioWare oyunlarında(bakınız Dragon Age) ve belki diğer rol yapma oyunlarında görme imkanımız olacak.
Oyunda Commander Shepard'ı yöneteceğiz. Girişte Shepard'ımızı kendimiz tasarlayacağız, yeniden yaratacağız, istediğimiz şekilde. Açığa çıkan videolardan anlayacağımız üzere bu olay da çok iyi yapılmış.
Diğer BioWare oyunlarından alıştığımız üzere, aşk-meşk de yaşayacağız. E3 2007 videosunda bu bilgiler de ortaya çıktı, bana sorarsanız oyunun içinde saklansaydı daha iyi olurdu ama.
BioWare başkanının açıklamasına göre Mass Effect ilerde indirilebilir içeriğe de sahip olacak. Tabii bunun için ülkemizde sağlıklı bir xbox live sistemine ihtiyacımız var. Ortada firmware ve de ban olayı varken, biz Türk oyuncuları live'dan yararlanabilecek miyiz, tartışılır. Büyük ihtimalle bu ekstra içeriklerden mahrum kalacağız yada başka yollarla temin edeceğiz. Bunu zaman gösterecek.
Oyunda uzaylılarla bir hayli haşır neşir olacağız gibi görünüyor. Mass Effect dünyası sıfırdan bir dünya, Star Wars veya Forgotten Realms gibi lisans gerektiren dünyalardan değil. Böylece özgür kalma fırsatı bulmuş BioWare. Ama uzaylıların veya robotların Star Wars'ı andırdığını da kabul etmeliyiz. Ki uzay tekelini elinde bulunduruyor diyebileceğimiz Star Wars'a benzemesi doğal birşey.
Xbox 360 exclusive'i olan oyunumuz sadece tek kişi olarak oynanabiliyor. Çok oyunculu desteği yok, pek de gerek olduğunu söyleyemeyiz buna.
Oyunumuzdaki karakter sınıflarına bu adresten ulaşabilirsiniz:
http://masseffect.bioware.com/galacticcodex/classes_part_one.html
Resim ve videolara göz atmak isterseniz:
http://masseffect.bioware.com/gallery/
Oyunumuzun ana sayfası ise:
http://masseffect.bioware.com/

Pc oyuncuları ne yazık ki bir süre bekleyecek. Umarım PC versiyonu da hazırlanarak piyasaya sunulur.
Misafir
Mass Effect çıktı çıkacak, başlığa hiç mesaj atılmamış. Hiç kimse beklemiyor mu bu oyunu yoksa? :)
magician
Üye
şu an için harıl harıl XBox 360 fiyatı araştırmama, ülkemize ne zaman gelecek diye hesap yapmama sebebiyet veren oyundur kendisi. Mesaj atmamamın sebebi de herhalde fiyat bakarken gözümden kaçmış olması :P

Elimdeki PS2'yi her şeyiyle satıp 360 alacağım. Ancak oyunları KESİNLİKLE yurtdışından getirteceğim. Burada fahiş fiyata satılan oyunu 40-50 ytl ye (kargo dahil) alabilirken, hiçbir kuvvet bana 150-200 milyona oyun aldırtamaz (ki fiyatlar garanti öyle olacaktır - bkz: PS oyunları)

Laçin
Üye
Vallaha dün gece bir adet türkiyede çıkmış 2008 üretimi xbox ve mass effect oynarken gördüm kendimi ;D
Necromancer
Üye
xboxta bolge kodu uygulamasi varmiydi ?

fluxdemon
Üye
keşke çıksa pclere, videolarını falan bir heyecanla izliyorum ki, bana ne oluyorsa...
Misafir
Bu oyun PC'ye çıksa bile Vista Exclusive olur büyük ihtimalle, o yüzden bütün umutlarımı sıfıra indiriyorum ben direk.

Ah ama bir çıksa..
Misafir
BioWare nasıl bu kadar işle uğraşacak bilmiyorum doğrusu. Dragon Age'i yapacaklar, LucasArts ile projelerini gerçekleştirecekler, bir de Mass Effect'i PC için yapacaklar. Sonic Rpg'si ve bir mmorpg projesi daha var. Sanırım yeni açılan stüdyolar bu işi halleder...
Laçin
Üye
Oyun süper arkadaşlar.kotor u 10 adım hatta sıçrayış ileri taşıyor ;D
Dark Templar
Üye
çıkmadı dimi oyun hala.çıkmamış :D
Ayrıca Mass Effect Unreal Engine 3 ile yapıldığından PC dostu bir oyun olacak,ne kadar güzeeeel
Laçin
Üye
Oyun çıktı ;D
Alta edit;Evet pcye çıkmadı daha öyle bir plan şimdilik yok zaten oyunun kapakta only on xb360 yazıyor 1-2 sene sonra ancak oynarsınız :aşk2:
discussioncontroller