Half-Life 2: Episode Three - Teoriler
Misafir
Sayın ziyaretçiler. Bu bölümde, pek çok başlık altında restladığım bir olayın tek başlık altında toplanmasını istediğim için konuyu açmış bulunmaktayız. Herkesin bir teorisinin bulunduğunu biliyorum. Burada da paylaşmanızı rica ediyorum. Umarım eksiklerimizi gidermede yardımcı olur.

Not: Spoiler içerebilir!!!
mario
Üye
İçimden bir ses(Sanırım beynimden geliyor) Barnz bu başlığı beğenmeyecek diyor(Bkz. Half Life 2: Episode Three başlığı).
sophia
Üye
Half-Life 2: Episode Three başlığını Barnz, zamanla Valve tarafından açıklanacak bilgilerin paylaşımı için açmıştı. O başlığın amacı desteksiz(bunu küçümser bir biçimde söylemiyorum, yalnızca bir destekleri yok) teorilerin paylaşımı değildi. Eğer buranın amacı teori paylaşımıysa ve herkeste bu EP3 senaryosu yazma hastalığı varsa gelip de buraya laf edeceğini hiç sanmıyorum.
Misafir
O zaman ilk teoriyi ben yazayım. İşte bana göre Half-Life 2: Episode Three'de yaşanacaklar!

Oyun, Episode Two'nun bittiği noktadan başlayacaktır. Helikoptere binmeden önce alanda düşmanlarımızdan görecek, ve bunları yok etmeye çalışacağız. Bunların içinde bir türlü savaşma imkanı bulamadığıız Advisor'lar da olacak. Onları yok etmek için Magnusson Device denen patlayıcıları kullanacağız. Etrafta oyalanmamızın nedeni, Dr. Judith Mossman'ın teleport açma uğraşı olacak. Bu esnada biz de tek başımıza savaşıyor olacağız. Diğer direniş kuvvetleri de uzaktan bize yardım etmeye çalışacaklar! Alyx de bu arada Dr. Kleiner ve Dr. Magnusson'ın yanına gitmiştir ve teleport için yardım etmeye çalışmaktadır. Teleport oluşturulduktan sonra biz tekrar siloya döneceğiz. Bu bir acil durum teleportudur ve Black Mesa'nın profesörleri, özel durumları her zaman düşünmektedirler! Biz de teleportun hazır olduğu sinyalini alırız alarmlar sayesinde. Teleport makinesiyle Borealis'in yakınlarında konuşlanmış, Black Mesa'nın kuzey sorumlusu binasına adım atarız. İlk karşılaştığımız şaşırtıcı durum, odada Aperture Science ekranını görmek olacak! Dr. Mossman, Aperture Science'ın özel eylem planlarının olduğunu ve her an, herşeye hazırlıklı olmamız gerektiğini söyler. Bu arada Alyx ve biz şok oluruz. Bunu daha önce duyduğunu söyleyen Alyx, bize nereden duyduğunu sorar. Fakat, bunu sadece biz biliyor olacağız. Bu esnada G-Man ile küçük bir konuşma yapacağız. Bize şöyle diyecektir: "The time Dr. Freeman. It is the time that I've talked about those consequences. Now, you have to ressist your state, this chance won't be come again!"(*) Bu konuşmanın ardından G-Man'in Aperture Science'ı tanıdığını anlayacağız. Ayrıca anlayacağız ki, G-Man aslında Black Mesa'nın öncelikli adamı imiş. Ardından odadan dışarı çıkmaya çalışırız ama etrafımız basılmıştır. Aperture Science ile Combine'nın bağlantılı olduğunu anlamamız ile baskına uğramamız bir olacak! Yeni tür savaşçılarla karşılaşacak, yeni silah(lar) elde edeceğiz. Bu silah, bir elektrik silahı olacaktır. Bu sayede düşmanlarımızı daha kolay avlayabileceğiz. Onları avlarken, birçok yeni mekan ile tanışacağız. Dr. Eli Vance'ın dediğini yapmamız gerekecek, ama Dr. Isaac Kleiner'in dediğini de uygulayacağız. Gemiyi Combine'a karşı kullanırken onu yok edeceğiz. Bu sırada Dr. Wallace Breen ile karşılaşmak, bizi çok şaşırtacaktır. O da artık bizim yanımızda yer almak istemektedir. Combine'dan kaçmış, Borealis'in sahibi Aperture Science'a sığınmıştır. Onların Combine ile ilişkisini öğrenince Portalgun ile kendini oradan çıkarmış ve yanımıza gelmiştir. G-Man'in kendisini uyardığını anlatır. Fakat yanında Portalgun yoktur. Kaçarken, kendini imha et komutuyla yok olmuştur çünkü silah. Dr. Breen, bize Combine hakkında bildiklerini anlatır. Bizimle olmak istediğini söyler. Dr. Kleiner, bunu kabul eder ve araştırmalarda yardım etmesini söyler. Biz de artık gemiye doğru yol alırız. Gemideki önemli aleti (GlaDOS) Combine'a karşı kullanırken anlayamadığımız bir nedenden ötürü hem GlaDOS'u, hem de Borealis'i yok ederiz. Bu sırada Combine'nın Portal sistemini öğrendiğini görürüz. Unutmadan; Dog, bize önemli noktalarda destek çıkacak ve onun sayesinde canımızı kurtarabileceğiz. Combine'nın öğrendiği teknoloji, bize pahalıya mal olacaktır. Ama sonuçta uygulayamayacaklardır. Ama biz de ellerinden bu teknolojiyi alamayacağız. Oyunun sonunda Dr. Breen ölecek, Vortigaunt'ların gerçek kimlikleri ortaya çıkacak ve ileride çıkacak olan oyunların temeli oluşturulacaktır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Pek çok reel yaklaşım içermektedir. (Bkz. Osmanlı İmparatorluğu)

(*)"Zaman, Dr. Freeman. Bu zaman, size bahsettiğim kuvvetlerin geliş zamanıdır. Artık kendi durumunuzu koruyun, bu şans bir daha elinize geçmeyecek!"
sophia
Üye
Osmanlı İmparatorluğu? Diğer kısımlar hakkında hiçbir soru sormayacağım, yalnızca Osmanlı İmparatorluğuna ne yönden benzediğini merak ediyorum.
Misafir
Oyun hakkında biraz birşey anladıysam, o da Osmanlı İmparatorluğu ile olan bağlantısıdır.
Dexter
Üye
Kötü bir teori olmuş.

Öncelikle, madem iki dakikada teleport hazırlanıyor; neden Combine gunship ve Chopper'larının cirit attığı bir hava sahasında riskli bir helikopter atraksiyonuna giriyorlar?

G-man, Black Mesa için kesinlikle çalışmıyor. Artık zorlamayın lütfen.

"Aperture Science ile Combine bağlantılı" ise çok uçuk olmuş. O zaman neden Glados "I was the only thing between us and them." diyor? Madem Combine ile A.S. birlikte, o zaman Glados bütün kapıları açar ve "Please... Come... In..." derdi. Moral Chip, Portal'ın başında hala çalışıyordu çünkü.

Wallace Breen, an itibari ile bir Advisor bedenininin içinde. Onunla kutuplarad nasıl karşılaşıyoruz ve nasıl bizimle birlikte çalışıyor? Babasının ve tanıdığı çoğu insanın ölmesinden sorumlu adamı görünce aklıselim herhangi bir insan, tabancasını çekip Breen'in yağlı kıçını vurmaz mı?

Gemiyi birilerine karşı kullanmak diyorsunuz sürekli. Asıl önemli olan geminin kendisi değil. Gemiyle birlikte ortadan kaybolan araştırma platformlarındaki Aperture Science teknolojisi. Yani gemi kendi başına bir silah değil. Ayrıca Borealis basit bir taşıma gemisi de olabilir ve birazcık bile portal teknolojisi barındırmayabilir.

Portal, kronolojik olarak Half Life 2'den 20 sene kadar önce, yani Portal Fırtınaları sırasında ya da sonrasında geçiyor. Borealis gemisinin sahibi kim? 20 senedir nasıl kutuplarda hayatta kalmış. Portal Gun'ın madem self destruct özelliği var, Chell'i durdurmak için Glados neden onu kullanmadı. Chell nerede?

Combine, portal sistemini zaten çatır çatır biliyor. Bulunduğumuz evrene başka türlü gelemezlerdi. Üstüne üstlük Aperture Science Hand Held Portal Device, boyut değil mekan değiştirmeye yarıyor. Yani Combine'ların bilmedikleri herhangi bir şeye sahip değil. Zaten The Universal Union'un, kıytırık Dünya'lı teknolojisi için kendini parçalaması gayet saçma.

Ayrıca;

(*)"Zaman, Dr. Freeman. Bu zaman, size bahsettiğim kuvvetlerin geliş zamanıdır. Artık kendi durumunuzu koruyun, bu şans bir daha elinize geçmeyecek!"

It is time, Mr. Freeman. The time which those consequences i have talked about has arrived. Now you have to protect your position, for you shall not have another chance.

olacak doğrusu.

Ki, "durumu korumak" ne demek?

Son olarak;

Half Life Saga'sını noktalayacak ve tüm gizemlerin çözümleneceği bir oyun, bu kadar kısa, anlamsız ve garip bir şekilde sonlanmayacaktır.

Misafir
Teoridir!
Dexter
Üye
Ok o zaman.

[img width=500 height=375]http://farm1.static.flickr.com/221/447115938_158cc126f6.jpg?v=0[/img]

Teoridir.

Özetle:

Misafir
Olabilir!
Dexter
Üye
discussioncontroller