The Elder Scrolls IV: Oblivion
phdphd
Üye
Komikli bir şeyler yapmak için Elder Scrolls serisinden kayıt yapıyorum birkaç gündür, hazır Obli yüklemişken sonuna kadar oynayayım dedim tekrar. Modlarla çok değiştirmem diyordum özüne inmek için, unofficial patch Darnified UI falan derken gene bir düzine civarı mod oldu lel. Temel mekanikleri değiştirmedim gene de.

Sonradan Skyrim'de birçok şeyi düzelttiler ama bu oyunun bu halinin piyasaya çıkması, test aşamasında ve sonrasında bu kadar beğenilmesi çok acayip bir şey. Dünyanın tamamen ana karaktere göre şekillenmesi, level 1 adamın dandik demir kılıçla scamp kesip level 30 olunca daedric silahla Xivilai'yi tamamen aynı şekilde, aynı hızda, aynı animasyonla, aynı tatmin hissiyle kesmesi rezil ediyor oyunu. Morrowind'de güçlendiğimi fazlasıyla hissediyordum anlatmaya gerek bile yok, Skyrim'de de oyuncak silahla başlayıp shout ve büyü olmadan sürünüp zamanla perk, shout falan açıyorsun, hem tat katıyor, hem de veriyor güçlenme hissini. Oblivion teknoloji demosu gibi kalıyor ikisinin yanında.

Farklı level'larda Oblivion kapılarını kapatmaya giriyorsun Scamp Clannfear Spider Xivilai resmen sırayla çıkıyor senin levelına göre, hiçbir çeşitlilik falan yok, düşük seviye yaratıkları çeşni olarak araya atma falan da yok, conjuration ile nadiren. Yolda önünü kesip 100 septim isteyen herifin üstünde binlerce septim değerinde glass, ebony, daedric eşyalar...

Tamam mod desteği, DB ve guild görevleri, açık dünya, zengin evren falan filan da... Mod desteğinin sağladığı esneklik olmasa çekilecek dert değil. Zamanında fazla mod da yokken nasıl o kadar oynayıp beğenmişiz, millet konsolda falan nasıl yüzlerce saatini gömmüş hayret ettim bir kere daha. Morrowind de kendi zamanının şartlarını yansıtıyor mesela ama o bu kadar rahatsız etmiyor.

Biraz daha hoplayıp zıplarım (Shivering Isles bitmedi) sonra yine yıllarca yüzüne bakmam herhalde. Canım seriden bir oyun oynamak isterse Morrowind ve Skyrim varken çok zor sıra gelir buna. Daha TES VI çıkacak.

Beğenenler: hebelehoo

CombiningPersonCombiningPerson
Üye
level scaling hajum
phdphd
Üye
Evet de bu kadar yoğun olmayaydı iyiydi. Çok kolay olmasın diye alttan yedirilebilir, gördük sonraki oyunlarda.

Oblivion'da bütün dünya senkronize yüzme takımı gibi.
hebelehoohebelehoo
Üye
Bir de her mekan birbirinin nerdeyse aynısı. Bir noktadan sonra insanın sağı solu gezesi kalmıyordu.
phdphd
Üye
Aynen, 7-8 zindan tipi var galiba en fazla. Sonrası zengin dursun diye kopyala yapıştır.
creiGncreiGn
Üye
Ayleid ruinler falan iyiydi baya ya yeraltı yapıları açısından bakarsak. Bir de teknoloji anlamında kısmen devrim yaratmış olmasının etkisi olsa gerek; ilk görevlerden biriydi galiba, Martin'e Chorrol'dan Bruma'nın oradaki temple'a (Cloud Ruler Temple'mış, anladınız neresi) eşlik ettiğimiz görevde dağlardaki patikalardan geçerken aşağıda uzaklarda Imperial City'yi görünce oturup bi 5-10 dk izlemiştim herhalde vay mk manzaraya bak diye.

Grafikler bu kadar iyi olmasa ve modlanmasa yüzüne bakılmazdı Morrowind'den sonra herhalde. Belki nostalji etkisidir ama yine de genel olarak Skyrim'e göre daha olumlu anılarım var Oblivion'la ilgili. Ana hikayede o sondaki "epik" savaşa götüyle gülüyor insan haliyle ama başlarda verdiği o aciliyet hissi güzeldi. Bir de db ve thieves guild görevleri var tabii... Steam falan olmadığı için o zamanlar ne kadar oynadım bilmiyorum ama bir kaç yüz saat oynamışımdır zaar modlarla. Sonrasında dönüp hiç bakmadım gerçi Morrowind'in aksine; olumlu hatıraları yok etmeyelim durduk yere.

Beğenenler: CombiningPerson

CombiningPersonCombiningPerson
Üye
oblivion'da mekanlar nasıl birbirinin aynı yav?
bir skyrime bakın bir obliviona allasen
hebelehoohebelehoo
Üye
Şehirleri demiyorum, zindanlar mezarlıklar falan hep tasarımı aynıydı.
phdphd
Üye
Kapalı mekanlar kendini çok tekrar ediyo. Skyrim'de de illaki ediyo bi noktadan sonra ama çeşit bu kadar az değil gibi.

Veya görmek istediğimi görüyorum.
FadeToBlackFadeToBlack
Üye
Her acidan net oblivion>skyrim.

Oblivion'u 3 defa bitirdim herhalde skyrime ise 3 defa baslayip sikintidan bitiremedim oyle diyeyim.

Beğenenler: CombiningPerson

discussioncontroller