Warhammer 40.000 Genel
123458
anger rabbit
Üye
İlk gün, kimsenin gözü bir şey görmüyor. Ben de bu fırsattan istifade bir WH40K konusu açayım dedim. Meraklısı buyursun.(ya o nasıl bir alettir, o kadın neden dışarıdadır, koca savaş makinası tek mermiyle devrilmez mi ki öyle...biri bana anlatsın!)
Misafir
Anger; Peitent Engine'ı kastediyorsan şayet, oldukça uzun bir hikaye. Gerçekten :)

Ama şu kadarını söylemem kafandaki soru işaretlerinin dağılmasına yardımcı olacaktır: Penitent Engine'ın önündeki bir Witch Hunter, ve "günahlarının" bedelini ödemek için makinaya dışarıdan bağlı. Makinanın kontrolü ise yine witch hunter'a ait. Yalnızca beyni ile yönetiyor, ancak vücudu dışarıda olduğundna dolayı savaş sırasında muhteşem bir ızdırap çekiyor. Bu da cadı avcılarının temel felsefesi ile bağdaşıyor; kendine çile çektirme, somut acıdan arınma.
darksoul
Üye
Warhammer 40k Imparatorluk, Orklar, Eldar, Tau, Tyranidler, Necronlar ve Chaos taraflarından oluşan çok parçalı bir evrene sahiptir.

İmparatorluk, İnsan İmparatorluğu, faşist ve totaliter bir rejime sahiptir. Irkçı derken kastedilen insandır, uzaylıysanız sizi gözlerini kırpmadan gebertirler. İki orduya sahiptir, gen terapisi ve ek organlar yardımıyla üstinsan haline getirilen Space Marineler ve sizin benim gibi normal insanlardan oluşan, acemi birliğidir, temel eğitimdir alıp ellerine tüfeklerle sahaya atılan askerlerden oluşan Imperial Guard (of Humanity)'dır. Ki bunlar da kendi aralarında Catachan, Valhallan ve Cadian gibi gezegensel farklardan oluşan bir yapıya sahiptir. Catachan'dan gelen askerler geldikleri yerin zor koşullarından ötürü rambo gibidirler - diğerleri ölür zira vb.

Bunun haricinde kırk bin yıldır altın tahtından imparatorluğunu yöneten İmparatorumuz vardır.

Bu konuya daha sonra döneceğim daha ayrıntılı olarak.

Orklar ise her koşul ve şartta yaşayan yeşil yaratıklardır. Sporla ürerler ve bu yüzden orklar tarafından istila edilmiş bir gezegeni tamamiyle temizlemek oldukça zordur. Tam bitti derken on yıl sonra  yine toplanıp gelirler. Orklar bir kast sistemine tabidir. NE kadar büyük ve kaslıysanız o kadar üst sınıfta yer alırsınz. En büyük orksanız Gork ile Mork sizi Warboss yapar. Ve sadece sizin varlığınız normal şartlar altında birbirlerine giren orkları hizaya sokar bir nebze. Bu orklar genelde gezegenlere Warhammer 40k için warp olarak görebileceğimiz İmmaterium'da dolanan devasa uzay gemisi cesetleri (Space Hulk)nde gelirler. Bir orku öldürmek oldukça zordur, kolunu kesersiniz kesik koluyla sizi kovalar vb. Ve temel gaza gelme noktaları sayıca üstünlüktür. Tek başlarına korkaktırlar.

Eldar ise Warhammer 40k dünyasının elfleridir. Bunlar iyi miyi de değildirler, Craftworld adındaki yapma gezegen gemilerinde dolanırlar, yağma yaparlar ve korsandırlar. Bunların gezegensel kardeşleri o kadar dekadanlaşmıştır ki Kaos tanrısı Slaanesh'i doğurmuşlardır. Sayıca azdırlar ve ölmek üzere olan bir ırktır.

Tau ise yenice bir ırktır. Teknolojik olarak ileridirler ve battlesuit adındaki voltranımsı aletler içerisinde savaşırlar. Tau'nun olayı tüm evrene barış ve birliktelik getirmektir. Ama taktiksel olarak hödüktürler, uzaktan düşmanı yokedip/zayıflatıp yakından müttefikleri olan Krootları yollayıp tamamiyle yoketmektir en sevdikleri iş. Yakın dövüşe kötü gözle bakarlar, sevmezler.

Tyranid ise tüm evrene mcdonalds gözüyle bakan biyoteknolojik bir ırktır. Tek bir zihin tarafından kontrol edilirler. Sayıca üstünlüğe dayanırlar. Tonlarca gelirler. Genestealer adındaki özel türü ise kaleyi içten fethetmeye çalışır.

Necronlar ise tüm evreni ruhlarını sattıkları, kaos tanrılarından daha eski tanrılar için, öldürmek isteyen robotlardır. Bunlar bu işi birkaç sefer de yapmışlardır hani. Normal bir necron yaşam döngüsü şöyledir. Öldür, birkaç milyon sene uyu, yine öldür. CEsetleri belli bir süre sonra kendilerini tamir ederek yine kalkar. Öldürülemezler, Plazma bile yeterince parçalayıcı etki yapmaz bunların materyalleri neyse.

Kaos ise ruhlarını kaos tanrılarına satarak yüce İmparatorumuzun izinden ayrılan kafirlerin yeridir. Eski eldar dünyalarının olduğu yerde, şimdiki adıyla Eye of Terror'de materyal varlıkları bulunur.  Normal hereticlerin yanında Horus isyanı ve hatta daha sonrasında bile ruhlarını ama ölümsüzlük ama başka şeyler için satmış Space Marineler de vardır. Bunlar ölümsüzdür hakikaten ve normal bir space marine'in göremeyeceği kadar savaş gördükleri için deneyimlidirler. Ancak sayıca azdırlar ve ekipmanları yetersiz veya güvenilmezdir.

Bir başlangıç olarak yeter umarım. Daha sonra hepsini teker teker aydınlatacağım. DAha demin daha uzun bir yazı yazdıydım ama elim timeout sayesinde silindi gitti. O yüzden üzgünüm...
Misafir
http://shade-of-terra.blogspot.com/

Desem de kendini yormasan darksoul'cum?  ;)

Yine de yazın için teşekkür ediyorum, bilmeyenler arkadaşlara ön hazırlık için faydalı olacaktır.
darksoul
Üye
Imperial Guard hakkında oldukça kısa geçmişsiniz azizim. Bir saat sonra dersim olmasa şimdi yazardım ama artık akşama. Diğer (ork vb.) konusunda ise oldukça yeterli bir kaynak yaratmışsınız ellerinize sağlık.  Güzel olmuş. Kaynak olarak aldığınız Codex'leri de yazsaymışsınız iyi olurmuş aslında :)

Yine de teşekkürler.
anger rabbit
Üye
Acı çekme muhabbetini anladım da, o alet isabetli bir kurşunda yere serilmez mi sürücüsü dışarıdayken?
Kalixis
Üye
Bana da sanki tek atışta iner gibi geliyor ama bence tau dışında kimse kolay kolay vuramaz :D
anger rabbit
Üye
Eheh...o da doğru. Gerçi eldar da vurur bence.
Onoka
Üye
Shade of Terra grubu burada toplanmalı bence, aylardır hiçbir şey eklemedik ey ahali...  :-\
Kenpachi
Üye
Eldarlar da vurabilir bence de. Eldar yönettiğim için söylemiyorum bunu hayır!! :D
AyDrOiD
Üye
toplanalım TAN bayadır görünmüor yoksa nickmi değiştirdi :D ?
123458
discussioncontroller