Xbox 360 Nedir/Ne değildir? [S.S.S.]
DreamonDreamon
Oyungezer
Forumumuzda açılan bütün konuların Xbox'a yabancı olan oyuncular tarafından açılması yüzünden böyle bir bölüm açmaya karar verdim. Aklınıza gelen ve listede olmayan soruları buraya yazabilirsiniz. Cevaplar ana konuya eklenecektir.

Sıkça sorulan sorular

Xbox 360 nedir?

XBOX 360 Microsoft'un ikinci nesil oyun konsoludur. Playstation 3 ve Wii'ye rakip olarak çıkarılmıştır. Konsolun en önemli avantajı Xbox live alt yapısıdır

Xbox 360 Türkiye'de resmi olarak satılıyor mu?

Xbox 360 ülkemize henüz resmi olarak gelmedi. Son gelişmelerden sonra sonbaharda gelmesi beklense de bu durum tam olarak kesinlik kazanmış değil. Ülkemizde bulunan konsollar "spot" olarak tabir edebileceğimiz kaçak yollardan ülkemize gelmişlerdir ve tamir/teknik servis imkanı bulunmamaktadır.

3 Kırmızı Işık sorunu nedir? Her 360'ı etkiler mi?

Xbox 360 sisteminde oluşabilecek hataları göstermek için ışık sistemini kullanır. Konsolun ön yüzünde bulunan 4 ışıktan üçünün kırmızı olarak yanması "genel donanım hatası" anlamına gelir. 3 çoğu 3 kırmızı ışık hatasının nedeni anakartın aşırı ısınmasına bağlıdır. Her 3 kırmızı ışık bu hata anlamına gelmese de Xbox 360'ların bozulmasına neden olan en genel neden budur. Özellikle Falcon anakart kullanan sistemlerde ısınma sorununun büyük oranda önüne geçilmiştir. Dolayısıyla 3K hatası diğer modellere göre daha nadiren gözükür.

Firmware nedir? Yasal mıdır? Xbox 360'a zarar verir mi?

Firmware sistemi korsan oyun oynamak için dvd firmware'inin normal diskleri okuyabilecek şekilde modifiye edilmesidir. Kesinlikle YASAL DEĞİLDİR Firmware işlemi sonunda Microsoft tarafından Live'dan tamamen banlanabilirsiniz ki bu Xbox keyfinizin büyük oranda yokolması anlamına geliyor. Kullanılan diskler yüzünden Xbox 360 DVD okuyusucunun lenslerinin zarar gördüğü bilienen bir gerçektir. Özetle; Kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Xbox Live nedir? Neden paralıdır? Diğer sistemlere göre ne gibi avantajları vardır?

Xbox Live Microsoft'un XBOX'tan itibaren kullandığı çok oyunculu sistemdir. Sistemde karşılıklı oyun oynamanın yanısıra, farklı oyunlar oynarken haberleşebilmek, video konferans, film, demo ve tam sürüm oyun indirilmek mümkündür. Xbox Live'ın paralı olmasının nedeni diğer sistemlere oranla en derin alt yapı ve teknik desteğe sahip olmasındandır.

Microsoft Live'ı kullanacak bütün oyunları kendi alt yapılarını kullanmaya zorladığı için farklı firma oyunlarının birbirine uyumsuz olması gibi sorunlara rastlanmaz. Ses ve Video Codecleri diğer sistemlere göre kesinlikle daha kalitelidir. Özetle Live benzer çok oyunculu sistemlerin en az 2-3 yıl önündedir.

Xbox 360'ın ne kadar ömrü kaldı

Microsoft doğal olarak konuyla ilgili bir açıklama yapmasa da konsolun daha 3-3.5 yıl ömrü olduğunu tahmin ediyoruz.
hayalgezerhayalgezer
Üye
Büyük satıcıların(best buy gibi) dediğine göre xbox360'da %30 civari kırmızı ışık sorunu çıkmıştır.

Tabii bu illaki sizin alacağınız konsolun bozulacağı anlamına gelmez.Piyango gibidir bu sorun;bazısına paketi açtıktan kısa süre sonra vurur,bazısına seneler geçer vurmaz.

tabii 3.kez konsol değiştirenler hatta Bill gates'e şikayet mektubu yazanlar da var.Sonucu merak mı ettiniz? :P
Konsol değişimi yaptırdı Bill Gates.Sonra MS bir açıklamayla destek hatlarıyla muhatap olmamızı rica etti:)
Laçin
Üye
Peki X360 ömrünü tamamlamak üzere midir?
djaco
Üye
Bence daha 3-4 sene daha gider bende yarın xbox 360 alıcam ps fanıyım ama xbox da denemek lazım. Üstelik artık falcon boardlarda 3k büyük ölçüde azalmış deniliyor yeni eklemeler yapmışlar boarda. Xbox öle hemen bitecek bişey değil hemen(bence)Daha çıkalı 2-3 sene oldu.
hayalgezerhayalgezer
Üye
Henüz Xbox360'ın ömrü bitmez.5 senesi(Sırf sony ile yarışmak için) daha var:D
PiyanistPiyanist
Üye
Xbox360'ın 3,4 senesi kalmadı arkadaşlar.Daha şimdiden 720 haberleri çıkmaya,Shane Kim gelecek xbox hakkında ufak tefek fikirler&bilgiler vermeye başladığına göre,360'ın ömrünün çok uzun olmayacağı kesin gibi birşey.
Laçin
Üye
Hayır, microsoft sonyi batırmak için, piyasayı kazanmak için şimdiden geliştiriyordur yeni bir sistem. Eminim buna, rüyamda bile gördüm.

Ayrıca sistemin adı 720 olmaz, daha güzel bir isim olur.
DreamonDreamon
Oyungezer
Laçin dedi:


Hayır, microsoft sonyi batırmak için, piyasayı kazanmak için şimdiden geliştiriyordur yeni bir sistem. Eminim buna, rüyamda bile gördüm.

Ayrıca sistemin adı 720 olmaz, daha güzel bir isim olur.Sony'yi batırmak? Olaya bu kadar yüzeysel bakma be laçin. Sonuçta bütün firmaların derdi cebimizdeki para. Microsoft eğer Ps4'ün yakın zamanda gelemeyeceğinin işaretini alırsa  elbette rekabetsiz ortamda konsol çıkarmayı deneyecektir. Benzer şartlar oluşursa bunu Nintendo'da yapabilir Sony'de...
Laçin
Üye
Evet, ama microsoft batsa sony de bayram yapar. Aynı şekilde sony konsol piyasasından çekilse microsoft bayram eder falan ;D

Ama eminim, gizliden süper bir konsol geliyor :D x360 sadece bir geçiş ;D
giray
Üye
Dedikodular nedir bilmiyorum ama, yeni XBOX oyle pek yakinlarda gelmeyecek. Daha yeni yeni spesifikasyonlarini ogreniyoruz. Launch title'larin yapimina baslanmadi daha. Yani epey zaman var, merak etmeyin.
Laçin
Üye
Yakında gelmez elbette, gelmemesi de lazım. Ancak ps3'ün 7 yılı kaldıysa eğer(yapımcılar 10 diyorlardı, üçü gidiyor ;D ) 5 seneye kadar yeni xbox'u görebiliriz diye tahmin ediyorum.

Ha, marduk çarparsa zor görürüz ;D
discussioncontroller