Kampüsleri tanıtalım
Dr. Zoidberg
Üye
Koca OGZ forumunda Marmara'ya giden yok galiba.
Şimdi Marmara Üniversitesi ülkenin belki de en dağınık üniversitesidir. Eğitim İstanbul genelinde Bahçelievler'den Kartal'a 13 tane kampüse yayılmıştır.
Rektörlüğün bulunduğu Göztepe Kampüsü Anadolu yakasının göbeğindedir. Kadıköy'e 10 dakika mesafededir. Minibüs yolundan da yakanın nerdereyse tamamına otobüs ve minibüs çalışır. Yani ulaşımı kolaydır. Ana kapıdan çıkarken herşey normaldir fakat arka kapıdan çıkınca karşınıza Fikirtepe çıkarki oraya gitmenizi pek tavsiye etmem. Özellikle de geceleri... Yani kampüsümüz 2 farklı dünyanın ortasında konumlanır. (Ben maalesef arka kapıdan çıkıyorum  :( )
Bahar şenlikleri vardır, güzeldir de. Kampüsün içine ve çevresine yayılan kafelerde ortam yapılmaya çalışılır, şahsi fikrime göre pek başarılı olunamaz.
Yemakhanesi baya ucuzdur. 1.5 YTL. Yemeğin kalitesi ise verdiğiniz fiyatla doğru orantılı... Okulun dışının cafe-restoran kaynaması nedeniyle aç kalmazsınız.
Eğitimi iyidir. Birkaç bölümde ülkenin en iyisidir. Kütüphanesi büyük görünür ancak yetersizdir.
Okulda her daim inşaat çalışması vardır. Çalışmalar finallerin bitmesiyle durur okulun açılmasıyla tekrar başlar.  :)
Olay fazla olmaz diyecektim ama bu hafta çıkan 2 olay sonra bunu maalesef diyemeyeceğim. Özellikle bugünkü kavga için ayrıntılı bilgiyi haber kanalarından ve haber sitelerinden bulabilirsiniz. (bknz. Marmara'da satırlı kavga )
Lord Inquisitor
Üye
Dr. Zoldberg,

Valla Marmara Üniversitesi deyince Haydarpaşa Kampüsü geliyor insanın aklına. Hoş kampüs sadece bir tane muazzam bina ama ne bina! II. Abdulhamit'in yaptırdığı ilk Tıp Okulu (Mekteb-i Tıbbiye Şahane) ve karşısında da Numune hastanesi! İnsan aşık olur oraya.... Sadece Tıp, Eczacılık ve Hukuk bölümleri bulunur. Deniz manzaralıdır! Karşınızda Topkapı sarayı bulunur. Kadıköy yürüyerek 10 dakikadır. Otogar sıkıntısı da yok, Harem otogarı 10 dakikadır.

Marmara'nın en süper kampüsüdür bence....

Kaldı ki....

Sayın Başbakanımız Tayyip Bey, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler fakültesi Mezunudur! Kuruluş yılı 1889 olmalıdır.

Yani....İstanbul Üniversitesinden daha bir sıcaktır Marmara Üniversitesi ama...AMA.... İstanbul Üniversitesi RULEZZZ oda ayrı mesele :) :)
Dark Templar
Üye
Kuzenim orada hukuk okuduğu için biliyorum :D kışın o okulda okunmazmış :D soğuktan =)
Dr. Zoidberg
Üye
Arkadaşım sana kesinlikle katılıyorum. Haydarpaşa Kampüsü gerçekten müthiş bir yer. Kayıt için oraya gittiğimde aşık olmuştum oraya resmen. Geçen konferans için oraya gittiğimde ağzım açık dolaşmıştım içerde.
Gönül ister orda okumak ama maalesef...
Lord Inquisitor
Üye
Dr. Zoldberg,

Valla en azından Marmara'da okuyorsun. Biz ne yapalım ağlayalım mı? Hehe şaka tabi.... Selçuk Forever!
Mithy
Üye
Efendime söyliyim herkes 3 büyükler'deki üniversiteler üzerine yoğunlaşmış, fakat ben de biraz doğudaki üniversitelerden bahsedeyim;
Çeptır van; Atatürk Üniversitesi.

Çoğunuz sanırım Doğu Anadolu bölgesini hiç gezmemiş, veya kıyısından köşesinden geçmişsinizdir. Erzurum bir çok tarafsız kişiye göre-ben taraflıyım, o ayrı- Malatya ile beraber Doğu Anadolu Bölgesi'nin en güzel şehridir. En büyük avantajı insanlarının cana yakınlığı, samimiyetidir. "Abi burada öğrenciyi eziyolar, yoluyolar" muhabbetini burada yaşamazsınız. tüm esnaftan bir sevdiğiniz, işinizi bilirseniz devlet kurumları ile dahi sıkı ilişkileriniz olabilir.
Atatürk Üniversitesi Türkiye'nin kampüs güzelliği olarak en güzel üniversitelerinden biridir. Zira beklentileriniz ne derecede olur bilmiyorum fakat, kayıt anında ana kapıdan girerken "Nereye gelmişim la ben, hey yavrum hey" diyeceksiniz, dünya standartlarında inanılmaz bir düzen bekliyor sizi zira.
Erzurum ucuzdur, 250-300 tl'ye rahatlıkla 3 oda 1 salonundan sağlam bir evde kalabilirsiniz, öğrenciler genelde merkez ilçelerden Yenişehir veya Dadaşkent'te kalırlar, ki buralardan 1 vasıta ile üniversiteye rahatlıkla ulaşım sağlanır.
Atatürk Üniversitesi iki ana kampüsten oluşur; Veterinerlik Üniversite dışında, Erzincan yolu üzerinde bulunurken, Güzel sanatlar, ve eğitim fakültesinin bir kısmı "Yoncalık kampüsü"nde bulunurlar. diğer herşey ana kampüste bulunur.
Üniversitenin ilk bakışta büyük gelebilecek, fakat ardından kampüs nüfusunu düşündüğünüzde küçük olduğunu düşündüğünüz yemekhanesi, ve internet erişim noktası bulunmaktadır. Maşallah inanılmaz büyüklükte olan KYK yurtlarının çoğunluğu prefabrik olup, üniversite içindedir, blok yemekhaneleri bir şeye benzemez fakat, ana yemekhanesi muazzamdır.
Üniversite Erzurum'un merkezine yürüme ile yaklaşık 15 dakika mesafededir. Üniversitede genel ihtiyaçlarınızı rahatlıkla giderebiirsiniz, fakat şehre gitmek büyük çok külfet değildir, ama, e tabi bir de aması var.
Saat 21:00'den sonra ulaşım aracı bulmanız çok zordur, ve eğer "Ben izmir çocuğuyum, alanya'da yaşıyorum, deniz kum güneş kızlar" diyorsan, bavulunu alıp gelme, burada geniş bir masraf yapıp kışlık giyim koleksiyonu yapacaksın. Zira Aralığın sonu, veya temmuzun ortası, öğlenin 12'si, veya gecenin 22'si farketmez, do-na-cak-sın. Kısa kol giymeyi unut, Daima kapşonlun elinde olsun, cebinde eldivenin olsun, bu kadar korkuttuğuma da bakma, kısa kol giymemek çok büyük bir eksiklik de değil.
Üniversitenin ortamı güzeldir, eğlenirsin, zevk alırsın, Türkiye'nin en iyi üniversite rock guruplarından yüksek rock'm'a ev sahipliği yaparlar, şenlikleri kabul edilebilir düzeydedir, sportif faaliyetler fazlasıyla mevcuttur.
Eğitim ve Diş Hekimliği fakülteleri Türkiye çapında nam yapmışlardır. Diğer fakültelerini pek bilmiyorum, Ben Mühendislik fakültesini seviyordum, hocalar sağlamdı, her ne kadar bölümüm 119 erkeğe 1 kız olsa da.
Erzurum güzeldir, burada gerçek hayatın stajını yapıyormuş gibi hissedersiniz, gelirseniz küfrettiğiniz çok gün olur fakat ayrılırken de hüzünlenirsiniz, bir parçanız kalır, öyle bir yerdir.

En azından benim için öyle.

Çeptır tuv, Erciyes Üniversitesi; kamin suun.
Lord Inquisitor
Üye
Vay canına ya aramızda Atatürk Üniversitesinde okuyan da varmış. Ancak, galiba mezunsun sen.

Ben de en uzağı gören bendim diyordum(Şanlıurfa- 1 yıl :) ) ama eşit mesafede dostumuz varmış.
Acetaminophen
Üye
Mithy dedi:

Efendime söyliyim herkes 3 büyükler'deki üniversiteler üzerine yoğunlaşmış, fakat ben de biraz doğudaki üniversitelerden bahsedeyim;
Çeptır van; Atatürk Üniversitesi.

Çoğunuz sanırım Doğu Anadolu bölgesini hiç gezmemiş, veya kıyısından köşesinden geçmişsinizdir. Erzurum bir çok tarafsız kişiye göre-ben taraflıyım, o ayrı- Malatya ile beraber Doğu Anadolu Bölgesi'nin en güzel şehridir. En büyük avantajı insanlarının cana yakınlığı, samimiyetidir. "Abi burada öğrenciyi eziyolar, yoluyolar" muhabbetini burada yaşamazsınız. tüm esnaftan bir sevdiğiniz, işinizi bilirseniz devlet kurumları ile dahi sıkı ilişkileriniz olabilir.
Atatürk Üniversitesi Türkiye'nin kampüs güzelliği olarak en güzel üniversitelerinden biridir. Zira beklentileriniz ne derecede olur bilmiyorum fakat, kayıt anında ana kapıdan girerken "Nereye gelmişim la ben, hey yavrum hey" diyeceksiniz, dünya standartlarında inanılmaz bir düzen bekliyor sizi zira.
Erzurum ucuzdur, 250-300 tl'ye rahatlıkla 3 oda 1 salonundan sağlam bir evde kalabilirsiniz, öğrenciler genelde merkez ilçelerden Yenişehir veya Dadaşkent'te kalırlar, ki buralardan 1 vasıta ile üniversiteye rahatlıkla ulaşım sağlanır.
Atatürk Üniversitesi iki ana kampüsten oluşur; Veterinerlik Üniversite dışında, Erzincan yolu üzerinde bulunurken, Güzel sanatlar, ve eğitim fakültesinin bir kısmı "Yoncalık kampüsü"nde bulunurlar. diğer herşey ana kampüste bulunur.
Üniversitenin ilk bakışta büyük gelebilecek, fakat ardından kampüs nüfusunu düşündüğünüzde küçük olduğunu düşündüğünüz yemekhanesi, ve internet erişim noktası bulunmaktadır. Maşallah inanılmaz büyüklükte olan KYK yurtlarının çoğunluğu prefabrik olup, üniversite içindedir, blok yemekhaneleri bir şeye benzemez fakat, ana yemekhanesi muazzamdır.
Üniversite Erzurum'un merkezine yürüme ile yaklaşık 15 dakika mesafededir. Üniversitede genel ihtiyaçlarınızı rahatlıkla giderebiirsiniz, fakat şehre gitmek büyük çok külfet değildir, ama, e tabi bir de aması var.
Saat 21:00'den sonra ulaşım aracı bulmanız çok zordur, ve eğer "Ben izmir çocuğuyum, alanya'da yaşıyorum, deniz kum güneş kızlar" diyorsan, bavulunu alıp gelme, burada geniş bir masraf yapıp kışlık giyim koleksiyonu yapacaksın. Zira Aralığın sonu, veya temmuzun ortası, öğlenin 12'si, veya gecenin 22'si farketmez, do-na-cak-sın. Kısa kol giymeyi unut, Daima kapşonlun elinde olsun, cebinde eldivenin olsun, bu kadar korkuttuğuma da bakma, kısa kol giymemek çok büyük bir eksiklik de değil.
Üniversitenin ortamı güzeldir, eğlenirsin, zevk alırsın, Türkiye'nin en iyi üniversite rock guruplarından yüksek rock'm'a ev sahipliği yaparlar, şenlikleri kabul edilebilir düzeydedir, sportif faaliyetler fazlasıyla mevcuttur.
Eğitim ve Diş Hekimliği fakülteleri Türkiye çapında nam yapmışlardır. Diğer fakültelerini pek bilmiyorum, Ben Mühendislik fakültesini seviyordum, hocalar sağlamdı, her ne kadar bölümüm 119 erkeğe 1 kız olsa da.
Erzurum güzeldir, burada gerçek hayatın stajını yapıyormuş gibi hissedersiniz, gelirseniz küfrettiğiniz çok gün olur fakat ayrılırken de hüzünlenirsiniz, bir parçanız kalır, öyle bir yerdir.

En azından benim için öyle.

Çeptır tuv, Erciyes Üniversitesi; kamin suun.

Ne güzel anlatmışsın Erzurum'umu =) Ben de cağ kebabını ekleyeyim hafiften listeye, hani Erzurum'a gelmek için sebep olacak kadar güzeldir cağ kebabımız bizim =)
redrumredrum
Üye
Ben de Eskişehir Osmangazi Üniversitesini anlatmak istiyorum.

Hiç güzel bir üniversite değil bence tercih etmeyin. Ben tıp okuma sevdasına düştüm buraya. İlk günkü heyecanım geç de olsa söndü.

Koca üniversitede elle tutulur tek bölüm belki de tıp fakültesi. Yönetim tüm yatırımı buraya yapıyor. Bu nedenle duble saçmalıyor. Hem üniversite hiç gelişmiyor hem tıp fakültesi zaten üst limitine gelmiş, yapılan yardım pek birşeyi değiştirmiyor.

Tek iyi yan Eskişehir'de olması. Şehir güzel. Ama İstanbul, Ankara gibi ulusal ve uluslararası açılımlara pek sahip değil ama yine Türkiye'de okunabilecek bir şehir.

Belediye hizmetleri iyi. Küçük bir şehir ama en azından eli yüzü düzgün. Yani her şehirde varoşlar vardır ama bana Eskişehir de biraz daha az geldi.

Ama Eskişehir isteyenler Anadolu Üniversitesini yazmalı. Bizim üniversiteye basar.Ha ama illa Eskişehir olsun hem de tıp olsun ise, başka seçenek yok. Ama zaten Türkiye'de tıp da okunmamalı.

Üniversite alanı ne büyük ne küçük ama yarısı sarımsı otlar ve toprak ile örtülü.

Uzatmaya gerek yok, ESOGÜ kötü bir üniversite, tıp fakültesi haricinde tercih etmeyin.

Derim ben..
Aileena
Üye
Beytepe yazılmamış yahu...

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü

Her devlet üniversitesi gibi bütçe kaynaklı bir takım sorunlara sahiptir laboratuvarları ancak şimdiye kadar kimsenin ders yapamamaktan şikayet ettiğini duymadım okulda. Bölümüne göre hocaları değişkenlik gösterir. Benim bölümümün hocaları harikadır mesela(Aktüerya Bilimleri). Ama madenciler aynı şeyi söyleyemeyebilir :P

Okulda verilen eğitim genel olarak iyidir gerçekten. Çalışırsanız başarılı olursunuz.

Ortam olaylarına gelince. Ortam isterseniz o da vardır. Bolca vardır hem de. Eğlence tarzınız ne olursa olsun mutlaka size hitap eden bir etkinlik vardır. Üstelik her hafta yapılır bunlar. Ama şöyle bir durum var, ne kadar çok eğlenirseniz başarı oranınız o kadar düşüyor. Benden söylemesi, en güzeli düzenli ve sakin bir hayat sürmek. Kampüs içinde yurtlar mevcuttur. Ancak ne yazık ki yeterli sayıda yurt yoktur. Bir de özel yurt gibi bişey var kampüs içinde. Öğrenci Evleri diyoruz. 1500 ytl(1000$ da olabilir) depozito+ 300 civarı kirası var bu odaların. Yurt odalarından farklı olarak odaların her birinin kendi banyosu var. Bu binalardan bir tanesi kız erkek karışık, diğerleri kız ve erkek olarak ayrılıyor. Yurtlar da kız ve erkek olarak ayrı bu arada.

Yemek konusuna gelince yemekhane'de 2ytlye tabldot yemek yiyebilirsiniz. Güzeldir. Hiç zehirlenmedim en azından :P (Ben gerçekten beğeniyorum bu arada şaka değil), diğer türlü de yemek yenecek yerler çok pahalı değildir. 5-6 ytlye güzel bi yemekle çok rahat karnınızı doyurup mutlu mesut yerinizden kalkabilirsiniz. Bir tek Bam ve Nacho kafeler var nispeten pahalı olan ama onlar da şehir fiyatlarından daha yüksek değil.

Yeşil alan sıkıntımız yok ancak her taraf orman olduğu için yeşil alanda oturacak yer de pek fazla yok. Yeşilvadi'miz var onun yerine bu konuya geri döneceğim.

Kütüphanesinden faydalanmasını bilirseniz, öğrenci için yeterlidir. Yalnız istediğiniz kaynak kitapları sınav döneminde bulamazsınız o yüzden 20 gün falan öncesinden gidip almanız gerekir kütüphaneden. Sessiz ve güzel bi çalışma ortamı sağlar kütüphanemiz.

Beytepe'de öğrenci kolektifleri çok aktiftir ancak ben derim ki bulaşmayın çünkü hiçbirinin gerçekten faydalı olmaya çalıştığını görmedim. Genelde sırf muhalefet yapmak için muhalefet yapıyorlar.

Onun dışında, hacettepe yönetimi gerçekten yanlı bir yönetim bu dönemde. Sebebi malumunuz diye tahmin ediyorum. Bir takım grupları kayırmakta diğerlerine prim vermemekteler ne yazık ki. Gelirseniz görürsünüz.

Yeşilvadi... Nereden başlasam ki? Şimdi, Yüzüklerin Efendisi'ndeki Rivendell'i gözünüzün önüne getirin, oradan mor renkleri çıkartın, minyatürünü alın, işte Yeşilvadi. Her mevsim başka güzel. Harika bir yer. Ufacık bi deresi var akıyo falan. Beytepe gölüne gidiyo o da ama göle gitmek yasak. Rivayetlere göre zamanında bir biyolojici göldeki balık türleri üzerinde bir takım deneyler yapmış. Göl toksik olmuş o yüzden. Ben gittim göle(içine girmedim tabi göl kenarında piknik olayına girdik sevgilimle) bişey olmadı bana, ölmedim de. Ama bu göle gitmenin yasak olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bir de Yeşilvadi yakınında doldurulmuş hayvanların olduğu bi kulübe var. Öğrencilerin orayı bulmaması gerekiyo galiba, o kadar ucubik bi yerde ki. Neyse Yeşilvadi'ye gitmek kolay, çıkmak zor. Şöyle ki kendisi gerçekten bir vadi ve bilkentin tepeleriyle beytepe arasında bulunuyor. Yukarı tırmanmak yorucu biraz. Ama baharda yürüyüş için harika oluyor.

Beytepe böyle işte (: Gelirseniz bekleriz. Beytepe'nin hocaları insaflı değildir arkadaşlar ona göre karar verin.
discussioncontroller