Kampüsleri tanıtalım
Lord Inquisitor
Üye
Ah...Hacettepe.... Yürek yarası oldun içimde. Ama, artık tarihin tozlu yapraklarında ah edilen bir yersin benim için.

(Neyse, ÖSS öğrencileri Hacettepe Rulezz yani... Yazın yazın!)
Fool Arcana
Üye
Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Borusan Kampüsü

Hereke'de bulunan yerleşkemiz Kocaeli Üniversitesinin dev Umuttepe yerleşkesinden farklıdır.

Hereke'nin tepesinde ormanlık çimenlik bir alanda olan ve önü deniz arkası dağlarla çevrili muhteşem bir fiziki konumu vardır, sabahları kantinden aldığınız çayınızla okulun herhangi bir yerinden tepede olduğunuz için deniz görülebilir.

Heryer ağaç dolu olduğu için okulda herhangi bir yere çömelip keyif sigaranızı yakıp Müzik bölümünden gelen sesleri dinleyebilirsiniz.

Fakültede bulunan bölümler;

Resim Bölümü
Heykel Bölümü
Seramik Bölümü

Sahne Sanatları Bölümü içinde

Dramatik Yazarlık ana sanat dalı

Oyunculuk ana sanat dalı

Sahne-Dekor Tasarımı ana sanat dalı vardır.

Grafik ve Fotoğraf bölümü okulun en tepesindedir.

Sürekli olarak sergiler, sanatçı konferansları,söyleşileri ve konserler sene boyunca devam eder.

Kütüphanesinde öğrenciler kendi sanat disiplinleriyle ilgili kitapları ve aylık yayınlanan dergileri bulabilirler.

Yemekhanesi aşağıdaki Marshall yerleşkesindedir, orasıda ağaçlar arasında bir yer olup, Sahne Sanatları bölümünü ve meslek yüksekokullarını barındırır. Genel olarak 2 liraya karnınızı hayli hayli doyurabileceğiniz güzel yemekler çıkar.

Fakülte çok yeşil alana sahip olduğu için her bölüm genelde ayda bir kere mangal,çiğ köfte partisi veya benzer etkinlikler yapar ve bolca eğlenilir.

Fakülte ufak olduğundan herkes birbirini tanır, eğlenceyi çok abartırız, bir doğumgünü partisi oldu mu mutlaka dev kolonlar bulunur son ses müzik açılır, alkol düzeyi aşılmadan çılgınlar gibi eğlenilir.

Kostümlü partisi meşhurdur, her yılbaşında olan kostümlü parti okulda önemli eğlence olaylarındandır.

Bahar festivalleri güzeldir, genelde Güzel Sanatlar öğrencileri orada standlar açıp görev yaptığından çok daha güzel olur.

Gelelim eğitim durumuna;

Eğitimi interdisipliner bir anlayışla ilerler, bölüm öğrencilerinin kendi ana sanat dalları dışında diğer sanat dallarından dersler alabilmeleri sağlanır, okul disiplinli bir çalışma anlayışına sahiptir (en azından benim bölümüm böyle) temel sanat eğitimi dersi yoğun fakat iyi hocalar tarafından verilir.

Hocaların hepsi sanatçı insanlar olduğu için anlayışlı ve hoş sohbet kimselerdir, öğrenciler ile ilişkileri gayet yakın ve samimidir.

Bir kaç sene sonra okulu ana kampüs olan dev umuttepe yerleşkesine taşıma projesi vardır, buna bir sürü öğrenci ve öğretmen karşı çıkmaktadır, çünkü şimdiki yerimiz çok güzeldir : )

Haydarpaşa tren istasyonundan adapazarı ekspresi ile Hereke istasyonunda inilir, hemen okula doğru yürünür.

Ben Bostancı'da evimden çıkıp 5 dakika Bostancı tren istasyonuna gidip,8:30 trenine binip 9:35'te okulda masalarda çayımı içiyor oluyorum.

Sonuç olarak anadolu yakasında oturanlar için gitmesi çok uygundur, Güzel Sanatlar Fakültesi düşünen varsa yetenek sınavlarına bekleriz : )

seyfoyun
Üye
Yeditepe'yi tanıtan kimsenin olmaması, bu üniversitenin ne kadar odun bir öğrenci kitlesi olduğunu gösteriyor. Her 10 öğrenciden 9'u insan bile değil. Hepsi SkyNet'in dünyayı ele geçirmek için göndermiş olduğu T-404F ve T-404M modelleri. Çevreye zarar vermekten başka hiçbir işe yaramıyorlar.

Neyse, okula gelince. Hayvan gibi kampüsü olmasına rağmen, hala anlayamadığım bir şekilde bu avantajını kullanamayan bir üniversitem var. Eğitimi çok şükür bayağı iyi, hem imkan hem de hoca kalitesi bakımından. Fakat imkanlar konusunda bazı bölümlere fazla ağırlık verilip diğerlerine arada sırada yardım edilmesi canımı sıkıyor. Mesela derslerinin yarısı programlama ile alakalı olan IT bölümünün (benim okuduğum bölüm) bilgisayarlarının 448 MB RAM'e sahip olması aptalca. Bilgisayar lab'larının da devamlı kilitli kalması da çok ilginç. Ve bu bölümde derste saniyede 4MB ile Steam'den download yapabiliyorum!!!

Bahar festivali biraz daha tiki tiplere yönelik de olsa, son derce görkemli geçiyor. Konserler rezalet zaten. Demet Akalın ve Kenan Doğulu geldi bu sene. Kim bilir kaçyüz milyar para verilmiştir. Her sene de anket yaparlar, kim gelsin diye. Listede Radiohead'den Red Hot Vhili Peppers'a, Iron Maiden'dan Metallica'ya kadar grup olur, fakat herkes bilir ki bu sene yine Tarkan, yine Serdar Ortaç var.

Çok uzun yazmak istemiyorum. Okulun genel olarak eğitimi ve imkanları çok iyi. Özellikle mühendislik bölümleri çok güzel ve aşırı zor (2 sene Elektrik Elektronik okudum). Hem 1 Erkeğe 3 Erkek değil de 2 erkeğe bir kız düşmektedir. Makine hariç tabi, orada yok.

Okulda sosyal kulüpler fazladır. Etkinlikler de fazlasıyla yapılmakta. Bunlar her fırsatta kulüpler üzerinden reklam yapan okulumuz yönetimimnin desteği olmadan yapılıyor. Bilim Kurgu ve FRP kulübü kraldır. Yolunuz düşerse uğrayın, mutlaka bir oyun olacaktır.
Fool Arcana
Üye
seyfoyun dedi:

Yeditepe'yi tanıtan kimsenin olmaması, bu üniversitenin ne kadar odun bir öğrenci kitlesi olduğunu gösteriyor. Her 10 öğrenciden 9'u insan bile değil. Hepsi SkyNet'in dünyayı ele geçirmek için göndermiş olduğu T-404F ve T-404M modelleri. Çevreye zarar vermekten başka hiçbir işe yaramıyorlar.

Terminatörlerin en azından bir amacı var :D
ClaptonisgodClaptonisgod
Üye

Dr. Zoldberg,

Valla Marmara Üniversitesi deyince Haydarpaşa Kampüsü geliyor insanın aklına. Hoş kampüs sadece bir tane muazzam bina ama ne bina! II. Abdulhamit'in yaptırdığı ilk Tıp Okulu (Mekteb-i Tıbbiye Şahane) ve karşısında da Numune hastanesi! İnsan aşık olur oraya.... Sadece Tıp, Eczacılık ve Hukuk bölümleri bulunur. Deniz manzaralıdır! Karşınızda Topkapı sarayı bulunur. Kadıköy yürüyerek 10 dakikadır. Otogar sıkıntısı da yok, Harem otogarı 10 dakikadır.

Marmara'nın en süper kampüsüdür bence....

Marmara Kamu'nun yerini görmedin sanırım hiç :byebye:
creiGncreiGn
Üye
Aileena dedi:

Beytepe yazılmamış yahu...

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü

Her devlet üniversitesi gibi bütçe kaynaklı bir takım sorunlara sahiptir laboratuvarları ancak şimdiye kadar kimsenin ders yapamamaktan şikayet ettiğini duymadım okulda. Bölümüne göre hocaları değişkenlik gösterir. Benim bölümümün hocaları harikadır mesela(Aktüerya Bilimleri). Ama madenciler aynı şeyi söyleyemeyebilir :P

Okulda verilen eğitim genel olarak iyidir gerçekten. Çalışırsanız başarılı olursunuz.

Ortam olaylarına gelince. Ortam isterseniz o da vardır. Bolca vardır hem de. Eğlence tarzınız ne olursa olsun mutlaka size hitap eden bir etkinlik vardır. Üstelik her hafta yapılır bunlar. Ama şöyle bir durum var, ne kadar çok eğlenirseniz başarı oranınız o kadar düşüyor. Benden söylemesi, en güzeli düzenli ve sakin bir hayat sürmek. Kampüs içinde yurtlar mevcuttur. Ancak ne yazık ki yeterli sayıda yurt yoktur. Bir de özel yurt gibi bişey var kampüs içinde. Öğrenci Evleri diyoruz. 1500 ytl(1000$ da olabilir) depozito+ 300 civarı kirası var bu odaların. Yurt odalarından farklı olarak odaların her birinin kendi banyosu var. Bu binalardan bir tanesi kız erkek karışık, diğerleri kız ve erkek olarak ayrılıyor. Yurtlar da kız ve erkek olarak ayrı bu arada.

Yemek konusuna gelince yemekhane'de 2ytlye tabldot yemek yiyebilirsiniz. Güzeldir. Hiç zehirlenmedim en azından :P (Ben gerçekten beğeniyorum bu arada şaka değil), diğer türlü de yemek yenecek yerler çok pahalı değildir. 5-6 ytlye güzel bi yemekle çok rahat karnınızı doyurup mutlu mesut yerinizden kalkabilirsiniz. Bir tek Bam ve Nacho kafeler var nispeten pahalı olan ama onlar da şehir fiyatlarından daha yüksek değil.

Yeşil alan sıkıntımız yok ancak her taraf orman olduğu için yeşil alanda oturacak yer de pek fazla yok. Yeşilvadi'miz var onun yerine bu konuya geri döneceğim.

Kütüphanesinden faydalanmasını bilirseniz, öğrenci için yeterlidir. Yalnız istediğiniz kaynak kitapları sınav döneminde bulamazsınız o yüzden 20 gün falan öncesinden gidip almanız gerekir kütüphaneden. Sessiz ve güzel bi çalışma ortamı sağlar kütüphanemiz.

Beytepe'de öğrenci kolektifleri çok aktiftir ancak ben derim ki bulaşmayın çünkü hiçbirinin gerçekten faydalı olmaya çalıştığını görmedim. Genelde sırf muhalefet yapmak için muhalefet yapıyorlar.

Onun dışında, hacettepe yönetimi gerçekten yanlı bir yönetim bu dönemde. Sebebi malumunuz diye tahmin ediyorum. Bir takım grupları kayırmakta diğerlerine prim vermemekteler ne yazık ki. Gelirseniz görürsünüz.

Yeşilvadi... Nereden başlasam ki? Şimdi, Yüzüklerin Efendisi'ndeki Rivendell'i gözünüzün önüne getirin, oradan mor renkleri çıkartın, minyatürünü alın, işte Yeşilvadi. Her mevsim başka güzel. Harika bir yer. Ufacık bi deresi var akıyo falan. Beytepe gölüne gidiyo o da ama göle gitmek yasak. Rivayetlere göre zamanında bir biyolojici göldeki balık türleri üzerinde bir takım deneyler yapmış. Göl toksik olmuş o yüzden. Ben gittim göle(içine girmedim tabi göl kenarında piknik olayına girdik sevgilimle) bişey olmadı bana, ölmedim de. Ama bu göle gitmenin yasak olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bir de Yeşilvadi yakınında doldurulmuş hayvanların olduğu bi kulübe var. Öğrencilerin orayı bulmaması gerekiyo galiba, o kadar ucubik bi yerde ki. Neyse Yeşilvadi'ye gitmek kolay, çıkmak zor. Şöyle ki kendisi gerçekten bir vadi ve bilkentin tepeleriyle beytepe arasında bulunuyor. Yukarı tırmanmak yorucu biraz. Ama baharda yürüyüş için harika oluyor.

Beytepe böyle işte (: Gelirseniz bekleriz. Beytepe'nin hocaları insaflı değildir arkadaşlar ona göre karar verin.

Valla çok güzel tanıtmışsın, gidesim geldi birden :P
binonsekiz
Üye
Hmm bu konuyu niye daha önce görmemişim acaba..

Bilkent Üniversitesi:
Spoiler:

[img width=640 height=480]http://img190.imageshack.us/img190/1911/fotoraf0004vrn.jpg[/img]

Önden arkaya: Ferrari F430, Mitsubishi Lancer, Mercedes M serisi, Porsche Cayenne, Daihatsu Materia. Ayrıca öndeki sarı çizgili yere her gün parkedip ceza yiyen bir Porsche Carrera da var ama resim sırasında yoktu orada.

Evet böyle bir yerdir Bilkent.  ;D

Bazı efsaneleri vardır Bilkent'in, yok burslular eziliyormuş vs, genelde ezen taraf burslular oluyor. ;D Ama kimse kimsenin burslu mu burssuz mu olduğunu bilmiyor, pek samimi olmadığınız kişillere de soramıyorsunuz.

Tabi böyle yerde fırsatlar çok, buranın kaymağını yiyenler, burssuz okuyabilme imkanı varken burslu okuyanlardır, üstüne özel ders filan da verirler, el altından başkalarının proje ve ödevlerini yapıp binlerce lira para kazanırlar. Ben bu sınıfa aidim sanırım. ;D  :evet:  :p:

Misafir
Yakın Doğu Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü

Kampüsü - ama sadece kampüsü - tanıtmak gerekirse, tek kelimeyle muhteşem! İlk başta "Dağın başına geldik, gece kurtlar iniyor mu acabağ?" desem de, olimpik yüzme havuzundan fitness salonuna, tenis kortuna kadar pek çok imkan sunduğunu görünce içim ferahladı. Kampüsün en işlek yerinde Ziraat ve İş Bankası şubelerinin bulunması büyük bir artı. Café-restorant karışımı bolca mekan ve somun ekmekten bulaşık deterjanına kadar her türlü şeyi barındıran marketimiz de kampüste yaşamı kolaylaştıran etkenlerden. Hazır marketten konu açılmışken yemek olayına da el atalım: Bir kere yemekhane her babayiğidin harci değil, baştan bunu kabul edelim. (Ücretlerin hiçbirisini hatırlamıyorum o yüzden "Burası Kıbrıs'ta bir özel üniversite" demekle yetiniyorum, boşlukları siz doldurun) Yemekhane olmayınca dışarıdan yemek de afedersiniz enayilik gibi geliyor. İnsan ekmek arası domates peynire 7,5TL verir mi yahu?! Mecburen yurtta yemek yapmaya girişiyorsunuz ama her gün makarna her gün makarna bir süre sonra sıkıyor ve kampüse beş dakika uzaklıktaki Carting'e koşarken buluyorsunuz kendinizi. Evet, bildiğiniz Go Card mekanı burası ama tekel bayisi, restorantı falan da var. Hatta canınız sıkılırsa beş dakika daha ilerdeki pub'a gidip, bişiyler içmeye başlıyorsunuz. (Karnımızı zor doyurduk, içki nerden çıktı diyenler, azıcık sabredin)

Özellikle değinmek istediğim bir nokta da kütüphanemiz, ki Türkiye'de/Avrupa'da bilmemkaçıncı büyük kütüphane diyorlar ancak kim yaptı bu kıyaslamayı bilmiyorum. :) Yine de kendinden söz ettiriyor 3 katlı devasa kütüp. (evet, kısaca kütüp diyoruz, "hadi kütüpe gidelim" gibi)

Spoiler:

Spoiler:

Ayrıca Avrupa'daki 17. en gelişmiş bilgisayara da sahip olduğumuzu vurgulamak isesem de, ardından kendi kendime aleti kullanmayı bırak, göremedim bile diyorum. Bilgisayar Mühendislerine ucundan elletiyorlarmış diye duydum, bu yüzden biraz heyecan var doğrusu (bendeniz de bilgisayar mühendisliği okumaktayım da ;D).

Lefkoşa'ya her saat kalkan otobüsler dışında şehirde (Kıbrıs'ta?) toplu taşıma adına hiçbir şey olmadığı düşünülürse, arabasız gelmeyin derim. Gelirseniz de soldan akan trafiğe alışmadan yola adımınızı dahi atmayın. Ama Bilkent'in efsanesi geçerli değil burda, arabası olmayana da kız veriyorlar. :P (ama zor oluyor cidden, neyse ki otostop kültürü gelişkin)

Peki hayat nasıl Yakın Doğu'da dersek, işler biraz karışıyor. Coca-Cola'yı iki katı pahalıya alırken, benzini sudan ucuz bulabiliyorsunuz. Karnınızı zorla doyurduğunuz parayla krallara layık içki masaları donatabiliyorsunuz. Demem o ki dengeler biraz değişik burada, alışana kadar ufak bir afallama süreci kaçınılmaz.

Denge demişken, daldan dala atlamış oldum ama, şimdi aklıma geldi: Kız yurtlarında geceyarısından sonra ancak kütüphane izniyle çıkış yapılabiliyorken, erkek yurtlarının saldım çayıra mevlam kayıra mantığıyla denetlenmesi de ayrı bir denge sorunu. Derse/muhabbete dalıp, 15 dakika geç yurda giden kız öğrenciler, ertesi sabah 6:00'a kadar yurda alınmazken, erkek öğrenciler üç gün yurda gelmese haberleri olmaz. Bu dengesizlik yüzünden - özellikle de kız yurtlarındaki bu aşırı sıkı denetim yüzünden - gece dışarı çıkmak (nasıl denir, "ortam yapmak") zor olabiliyor. Çıkıldığında da ne yazık ki club kültürünün Kıbrıs'ı sardığını fark ediyor ve (siz de benim gibi diskodan "dıp-tıs-dıp-tıs"tan zerre kadar hazzetmiyorsanız) boynunuz bükük, rock bar aramaya başlıyorsunuz. Bulursanız ne ala, zira çok iyi saklanmışlar. :/

Henüz ilk yılım, bu yüzden eğitim hakkında derinlemesine bir bilgi veremiyorum; ama gayet iyi olduğuna şahit oldum, eski öğrenciler de kötülemiyorlar. Hazırlık sınıfından pek bir şey ummayın, oyunlardan kaptığınız İngilizceyle hazırlık sınıfını atlamak mümkün. Yanlız her telden hocaya hazırlıklı olun. İnsaflısı, insafsızı, Amerika'dan az önce geleni, şalvarla ders anlatanı...

Kaçınmanız gereken yegane şey siyasettir bizim üniversitede. Sakın ola sağ, sol, Türk, Kürt, doğu, batı kavgasına girmeyin. Onun dışında sosyal hayatta endişelenmeniz gereken bir şey yok. Unutmadan bir de, uluslararası niteliğe sahip bir üniversite burası; arabaya doluşup alem yapmaya (:D) giden zencilere de, aralarında kendi dillerinde konuşan, siz yaklaşınca da İngilizceye geçen araplara da hazırlıklı olun... veya olmayın, ilginç olabiliyor. :)

Benim çok beğendiğim bir kampüsümüz var ancak buraya ne istediğinizi, ne beklediğinizi bilerek gelin. Pişman olup dönen çok oldu ne yazık ki.
Acetaminophen
Üye

MMT arkadaşım.....

Ankara'daki her Üniversiteyi bilirim ama, bunun tek istisnası ODTÜ'dür. Yoksa Hacettepe, Gazi, Ankara Üni. falan kardeş okul gibi oldu benim için.

Dürüst olayım ODTÜ benim için de bir fenomendir. Ancak, yukarıda yazdıklarını okuduktan sonra bir garip baktım olaya....

Buradan anlaşılacak olay Üniversite FANBOY'luğu yapmamaktır arkadaşlar. Sonra baltayı taşa vuruyorsunuz :)

Bu durum sadece ODTÜ, İTÜ vs. için geçerli değil. Hacettepe, Boğaziçi, İstanbul, Selçuk, Ege, Anadolu Üni.leri için de geçerli.

Yıllar boyu söylediğim şeyi tekrardan söyleyeyim: "EN GÜZEL ÜNİVERSİTE MEMLEKETİNİZDE OLAN ÜNİVERSİTEDİR"

Ben yıllardır dışarıdayım ve hiç de öyle ÖZGÜR, SERBEST, KIZLAR MIZLAR ORTAM MORTAM olmuyor yani.... Aklınıza başınıza devşirin ve memleketinizde okuyun!

O kadar!

ya ben bunu yeni okudum, bu konuya da katkıda bulunasım da gelmiş hazır, cevap da vermiş olayım.

odtü kampüsü, gelmek isteyenler için net bir şekilde söylüyorum, odtü kazanmak için başlı başına bir sebep. önceki sayfalarda mmt katalogda yazanlar diye geçmiş ama imkanlar sınırsız kampüs içerisinde, girişi 75 kuruş olan fitness salonu, toplam fiyatı 15 lira olan (kişi başı değil, toplamı 15 olan) halı saha, yüzme havuzu, basketbol, voleybol ve tenis sahaları (sahası değil, sahaları, birden baya bir çok), çok imana geldiyseniz hiking alanları (bunlar imkandan çok doğal oluşmuş şeyler tabii), eymir sağ olsun kayıkçılık... bunlar yetti mi? yetmesin, daha barınma var. odtüde iki çeşit barınabiliyorsunuz, ya yurtlarda ya da odtünün a4 kapısından başlayan 100. yıl - çukurambar semtinde. her ikisinde de fakültelere yürüyüş 20-30 dk sürüyor, açıkçası yurtlar daimi elektrik, internet, sıcak su, ısı ve dc denen mükemmel bir olay sayesinde daha rahatlar fakat mahremiyet eksikliği (her ne kadar oda arkadaşlarınızın eninde sonunda kanka olacağına dair size garanti verebilsem de =) eve yöneltebilir. ama tekrarlıyorum, dc diye müthiş bir olay var odtü kampüsünde. burada en düşüğü 250 kbps en yükseği 10 mbps arasında değişen bir hız ile diğer odtü öğrencilerinin paylaştığı film/oyun/albüm/dizi bölümlerini indirebiliyorsunuz. dc çok büyük bir nimet yani takdir edersiniz ki.

kampüsün diğer özelliklerini anlatmak yerine size standart bir şemt tanımı verebilirim. bu semtin her damak tadına ve ondan da önemlisi cep boyutuna uyan restoranları, içerisinde giysi dükkanından elektronikçiye, kırtasiyeden arcade/bilardo/pes salonuna dek geniş bir yelpazeden güzellikler bulunan bir alışveriş merkezi, bankaları, ptt'si, çooooooook muhteşem iki kütüphanesi ve aşağı yukarı her yerde hizmet veren bir wi-fi ağı var. ha bir de, yürüyüş yapmak isterseniz sonbahar çok müthiş oluyor bu semtte =)

hah, evet, odtüde sosyal hayat. odtü, itüye nazaran bizim ve beşerinin yardımıyla çok daha denk bir kız erkek oranına sahip, makina-maden-inşaat full erkekken psikoloji-sosyoloji-kimya full kız, iktisadi idari ve eğitim fakülteleri de aşağı yukarı yüzde elli yüzde elli olduğu için kampüs genel olarak eşit. ayrıca şahsi bir not düşeyim, konuştuğunuz her karşı cinsin zeki olması çok ayrı bir güzellik =) aynısı hemcinsleriniz için de geçerli, her iki cinste de müthiş arkadaşlıklar kurulabiliyor odtüde, zaten havalar güzel oldu mu birilerinin yukarıdan çim olan her yere insan tükürdüğüne yemin edebiliyorsunuz =)

yani, odtü gerçekten bir fenomen ve gerçekten gelmelisiniz. sadece kampüs bile yeter bunun için =)
bodo
Üye
Damn it fisher, beni tekrardan birey fiziğin başına döndürdü bu güzel tanıtım.
discussioncontroller