Death Note 3: New World Order [6. HAMLE SONU PERŞEMBE 23:00]
Misafir
bario doğru.
Laçin doğru.
!sezen! doğru.
Fool Arcana doğru.
Hammerheart doğru.
Çağlayan
Üye
Aeris Analizi:

Sayfa 2'deki ilk rp'de ilk ipucu: "Quality Marple-Maed in China"  Marple kelimesini google yapınca karşınıza Mrs. Marple, ünlü dedektif çıkıyordu.

Ayrıca
"Ne Kira ne de L yanlısıydı Aeris. Kardeşi gibi bir taraf seçme hatasına düşmeyecekti. Ölümden korkuyordu ama yanıt bekleyen sorular mıknatıs gibi çekiyordu Aeris'i. Haberciler arasında yetişmek, soru işaretlerini ünlemlere dönüştürmeyi öğretmişti ona."
cümlesindeki gazeteci ilüzyonuna inat, cümlede Aeris'in de "haberci" olduğuna dair bir bilgi geçmiyordu.

Sayfa 4: "İngiltere'deki lunapark trenlerinden biri geldi aklına, en heyecan dolu ve en tehlikeli olan... "Korku vadisi" idi adı ve Aeris elinde olmadan "Korku Vadisi'ne binmiş gibiyim" diye geçirdi içinden acı acı gülümseyerek."

Korku Vadisi, Sherlock Holmes'in başrol oynadığı bir filmdir.

Sayfa 5: Aeris sesli olarak haber kovaladığını mırıldanıyor. "Dinlenemezdi henüz. "Akşam haberleri için elimde hiçbir şey yok, kahretsin" diye mırıldandı kendi kendine, azarlar gibi kendisini." Zira çantamda Zero'nun bardayken çantama yerleştirdiği dinleme aygıtı vardı. Bu süre boyunca sahte loglar yolladım Zero'ya. Aynı sayfadaki Bario'nun rpsinde geçen çarpışma da çantamdaki dinleme aygıtını Bario'ya vermek için kameralar önünde yaptığımız bir oyundu.

Sayfa 12. Kira tarafından öldürülen Naomi Misora adlı FBI ajanının resmi. Dedektif olduğumun altını çizmek için bir diğer ipucu. Ve analog saat bulmacası. Dijital olarak verilmiş saatleri analog hale sokunca güzel bir mesaj çıkıyor.

Sayfa 14. Kira'nın sesi ile buluşmuşken Chris Isaac'ın "Wicked Game" parçası çalıyor arabada. Sözleri ise FireMc'ye göndermelerde bulunuyordu.

No, I don't want to fall in love
[This love is only gonna break your heart]
What a wicked game you play
To make me feel this way
I never dreamed that I'd love somebody like you
I never dreamed that I'd lose somebody like you
Nobody loves no one

şeklinde özet sözlere sahip.

Diğer rp'de ise "Bu ilişki yürümez, Benimle İngiltere'ye gel" sözleri ile diğer tarafta olduğumu hissettirmeye çalışmıştım. Üstelik bu rp'yi Fire ile beraber yazdık ve Mikael'in cümleleri ona ait.

Gelelim analiz ve eleştirilere:

Kira fanatikleri Kira'dan gizli olarak Kira'yı "satabilir" olmalılar. Kira'nın az fanatiği olmalı ve hepsi de Kira'nın kim olduğunu bilmeli. Bu dezavantaj, defter avantajını dengeleyecektir. Böylece L'in kimliğini bilen Watari'ye karşılık Kira'nın da kimliğini bilenler olur.

Oyunda, animenin aksine, daha fazla KIT olmalı. L her öldürülen KIT için Kira adına bir ipucu almalı ki Kira KIT öldürmekten korksun. Animede L, Kiranın öldürdüğü saatleri haftalık kronolojik olarak sıralar ve Kira'nın kimleri öldürdüğünü de araştırarak kariyerinden cinsiyetine, her şeyi anlardı. Ancak oyunda L bunu yapamıyor. l'e başka avantajlar verilmeli.

Shinigamilerle tüm oyuncular iletişim halinde, bu yüzden (1 tur sonunda ölmek pahasına) shinigami eyes alışverişini tüm oyuncular hatta siviller bile yapmalı. 

Oyunda KESİNLİKLE npc kullanılmamalı. O kadar mekan yaratıldı, sadece süs olsun diye değil, oyuncular birbirleriyle iletişime geçsin diye. Millet gidip yine olmayan kişileri kullandı rpsinde. Aşık olacaksanız oyunculardan biri olsun, sohbet edecekseniz oyunculardan biri olsun, işyeri arkadaşınız oyunculardan biri olsun. falan filan. L toplantıları da mekanlardan birinde yapılmalı hatta. Bu arada hiç mi takip cihazı yerleştirmediniz bir kit üyesine ve Kit merkezini bulamadınız? MSN üzerinde yapılan konuşmalarda bile "şu mekandayız" lafı geçmeli.

Gazeteciler bu oyun iyi kullanılamadı diye düşünüyorum.

Bu el Watari fazla Watari gibi davranamadı. Eğer L'in kimliğini bilen tek kişi olduğu için tüm oyun boyunca saklanacaksa, watari'ye ihtiyaç olmamalı. Sadece zaten zayıf olan L'i daha da dezavantajlı hale sokuyor.

Kira'ya dezavantaj olarak deftere sadece ölümü yazıp ölüm şeklini yazamama kuralı verilebilir. Zira "KIT üyesi ölürken her üyeyi saysın", "Öbür KIT üyesi ölürken Watari'nin adını söylesin", "Watari ölürken bi de bana çay yapsın" olmuyo.

Günsonlar lütfen haftada 3 falan olsun ya :(
a_smurfa_smurf
Üye

a-smurf, glowel ve 0 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

:aşk:

L ve Kira, L-L'e.
Misafir
Tavsiyelerini göz önüne aldım Aslıcan, 4. oyunda dikkat edeceğim bunlara... =)
glowel
Üye
L'in zayıf olmasıyla ilgili bir kaç şey söylemek istiyorum.

L;

Her Hamle Sonu'nda, istediği bir oyuncuyu (o oyuncunun o hamle sonunda bulunduğu mekanı bilmek şartıyla) takibe aldırabilir.

-Oyun boyunca sadece 1 kere kullanmak üzere, sorguya aldığı bir kişiyi kendi tarafına geçirebilir.
-Oyun boyunca sadece 1 kere kullanmak üzere, başka bir kişiyi kendisi gibi göstererek Kira'nın o el L'in belirlediği kişiyi öldürmesini sağlayabilir. L'in belirlediği kişi bir L fanatiği yada sivil olmalıdır.

Watari;

-Watari, her tur içerisinde ev hariç mekanlardan birini yada bir oyuncuyu izleyerek bilgi toplayabilecek.

Bunlar çok güzel fırsatlardı. Çok güzel şekilde değerlendirilebilirlerdi bana kalırsa. Bu kuralların varlığı hareketlerime ve RP'lerime özellikle dikkat etmeme neden olmuştu ama gördüğüm kadarıyla kullanılmadılar ya da yeterince yararlanılmadı. Hamlelerimi yaparken L olsam böyle yapardım diye düşündüğüm için güzel fikirler de gelmişti aklıma.

Defterin kontrol avantajına gelince, daha önce de dediğim gibi o kadar kolay değildi. Üstelik Shinigamiler de bu özelliğin suyunun çıkartılmasına izin vermezlerdi.

Ama tabi ki iki taraf arasındaki dengenin korunması için Shinigamilerimizin kuralları gözden geçirmesi ve yeni kurallar eklemeleri oyunun güzelliği açısından çok iyi olacaktır :)
Crow
Üye
L beni kendi tarafına alsa düşünmeden Kira'yı satardım.
deddodeddo
Üye
Senin otel odana mektubu bırakan bendim. Shinigami ipucu verdi bulaşma buna diye, o an akan sular durdu. Üzgünüm. :D
Misafir
Near'dın lan hani?
Crow
Üye
Bekledim bütün oyun boyunca o mesajdan bir fayda gelir diye ama baktım gelmedi. Zaten kimsede oynamıyodu ben de soğudum oyundan.
deddodeddo
Üye
Eee Can niye korkuttu ki beni?
discussioncontroller