İdeal Cep Telefonu
Sislerin_Vampiri
Üye
O zaman 5800 tavsiye ederim ben sana :P. Mağazada incelediysen eğer çok eski bir yazılım sürümünü incelemişsindir, hoşuna gitmemiştir diye tahmin ediyorum. Şu anda v50 sürümü var telefonun ve yakında v60 çıkacak ve o zaman telefon olması gerektiği gibi olacak diye düşünüyorum.

Çok eksisi var tabii... En önemlisi kullanımı biraz zor. Ama yapamayacağın hiç bir şey yok bu telefon ile. Ekranıda çok kalitelidir.

Alta Soru :P : Galaxy S Bada işletim sistemi kullanmıyor muydu? O işletim sisteminde bir gelecek göremiyorum ben. Çeşke gereken destek verilse ama herkes Android ve iPhone gidiyor :(

Ek: Huh?! Samsung'un o kadar modeli olunca işletim sistemlerinide karıştırdım artık (Sağol hayalgezer) :P
hayalgezerhayalgezer
Üye
Bence telefonu daha sonra al,fiyat sorun değilse şimdi samsung galaxy s'i düşünebilirsin.

Sonra al dememin sebebi: Samsung şimdiye kadar bazı modellerde eksik destek veriyordu ve işletim sistemlerine yaptığı eklemeler telefonu yavaşlatıyordu.Ama Galaxy s ile artık büyük oynamaya başladılar ve verecekleri müşteri desteği onların nasıl bir müşteri memnuniyeti istediklerini gösterecek.

Ek: Bada'nın geleceği hakkında yorum yapamayacağım ama galaxy s, android 2.1 yüklü. Samsung wave Bada yüklü.
Bana kalsa zaten ben windows phone 7'yi beklerim :P
Aranel
Üye
dodgerdodger
Üye
N9 da Symbian var yine.

Geçen gün W7'li telefonlarını tanıttılar. Navio 800 mü ne. Nokia son kozlarını oynadı smartpohone pazarında. Bence yine fail olcaklar. Sonra sadece düşük gelir pazarına yönelik ürünlerle ayakta kalmaya çalışırlar diye düşünüyorum.
peace
Üye
image
SnakeSnake
Üye
Aranel
Üye

N9 da Symbian var yine.

Geçen gün W7'li telefonlarını tanıttılar. Navio 800 mü ne. Nokia son kozlarını oynadı smartpohone pazarında. Bence yine fail olcaklar. Sonra sadece düşük gelir pazarına yönelik ürünlerle ayakta kalmaya çalışırlar diye düşünüyorum.

Iıh. Symbian yok :) Olsa zaten yazmaya zahmet etmem vallahi.:knife: Linux tabanlı MeeGo 1.2 Harmattan var, şu sıralar Intel'in Samsung ile beraber Tizen yapmaya çalıştığı sistem, YouTube 'daki birkaç videosunu izlersen Symbian'dan fersah fersah önde bir olay. İşin gerçeği hem donanım hem -kesinlikle- yazılım olarak Lumia 800'ün bir N9 olma imkanı yok, Nokia bu modelin devamını üretmeyecek ama, N9 ile aramda büyük bir aşk var şuan :lol: WP'nin bir şeye benzemeyeceğine ise katılıyorum, Android > WP, her zaman.

PS: Yazın, çizin, başlığa can verin.
dodgerdodger
Üye
Ben onu Symbian tabanlı MeeGo diye biliyordum :F neyse.

Donanım olarak yine rakiplerine göre zayıf kalıyor. Zaten Nokia'nın en büyük sorunu şuan, arkasında yazılım desteği verecek insanların yeterli olmaması.

Zamanında Android'e geçme fırsatları varken, Symbian ısrarları yüzünden bu hale geldiler. Şimdi rekabete giremiyorlar adam gibi.

N97, N8 gibi telefonlar android ile daha fazla satardı kesinlikle.
Aranel
Üye
N97, N8 ve türevi Symbianların kesinlikle savunulacak, elle tutulacak bir yanları yok bence de, diğer yandan şahsen MeeGo'yu Android'e defalarca kez tercih edebilirim. Yazılım desteği konusunda haklısın, özellikle WP tabanlı cihazlarda ciddi sıkıntı olacak bu, zira önceden en azından Linux uygulamalarını falan port ediyorlardı, WP'de artık o işler yürümeyecek tabii, hatta pek çok insanın -ben dahil- sadece Internet Explorer logosuna gıcıklığından, Windows/Microsoft nefretlerinden dolayı WP'ye soğuk davranmaları muhtemel.

Yalnız donanım konusunda aynı düşünmüyoruz :) N950 sayesinde N9'u epey bir kullandım -ufak farklar hariç aynı cihazlar-, 1Ghz CPU'nun MeeGo gibi bir sisteme tamamen yettiğini söyleyebilirim. Android'e yetmiyor, Java VM'den dolayı, ama bu da Google'ın kendi aptal seçimi tabii ki. MeeGo gibi "native OS"lara 1GHz üzeri CPU'lar çok da gerekli değil, pazarlama için insanları kandırma işlevi hariç. (ki bunu Lumia'da WP hantallığında, 1.4GHz ile yapacaklar, insanlar onu daha hızlı sanacak) Diğer donanımlarıysa bana fazlasıyla yeterli gibi geldi, ekranı, kamerası (bu zaten Nokia'nın en düzgün yaptığı iş), NFC/Pentaband vs. ağ işlevleri, gerçek 1GB RAM ile multitasking falan. Bence doğru olan Nokia'nın Lumia'da yaptığı gibi diğer donanımlardan salak salak kısıp CPU Clock kasmak yerine adam gibi bir OS kullanıp böyle sağlam aparatları sunması. Aah ah, Elop Microsoft aşkından N9 serisini sonlandırıp Lumia'lara girişmeseydi harika cihazlar görecektik daha.
SnakeSnake
Üye
discussioncontroller