BattleStar Galactica (4. sezon - Spoiler!)
slartibartfast
Üye
Siftahı ben yapayım bari  ;D

BattleStar Galactica aslında 1978 yılında çekilmeye başlanmış, ülkemizde de Trt'de "Savaşyıldızı Galactica" adıyla gösterilmiş bir bilim kurgu dizisi. (Maalesef yaşım ülkemizde gösterildiği zamanlarda ekrana bakıp bir şey anlayacak kadar büyük değildi=) 2003 yılından itibaren Sci-fi Tv'de önce özel olarak 2 bölüm yapmış, tutması üzerine de "BattleStar Galactica 2003" ismiyle dizi olarak çekmeye başlamış. Geçen sene eylül ayından beri Cnbc-e'de yayınlanmakta.

Konusuna gelirsek: (burasını Vikipedi'den aldım)

12 Koloni’de yaşayan insanlar, düşmanları Saylonlar ile 40 yılı aşkın bir süredir barış içinde yaşamaktadır. Ancak Saylonlar’ın gerçekleştirdikleri sinsi saldırıyla, kolonilerin savunma sistemleri etkisiz hale getirilip nüfusun yoğunlaştığı tüm merkezleri nükleer silahlar ile yok edilmesi her şeyin birdenbire değişmesine sebep olacaktır. Aslında Saylonlar, yıllar önce insanlar tarafından yapay zeka kullanılarak üretilmiş sofistike robotlardır. Ancak zaman içinde kendi zeka ve bilinçleri oluşmuş; efendilerine karşı örgütlenerek ilk İnsan/Saylon savaşının başlamasına neden olmuştur. Uzay gemilerini yenileyerek daha da güçlendirmesine rağmen 12 Koloni'nin ordu ve tüm savunma teşkilatı, Saylonlar’ın icat ettiği bilinmeyen yeni silah karşısında tamamen çaresiz kalmıştır. Bu sinsi saldırı esnasında, görevi savaşçı taşımak olan uzay gemisi Battlestar Galactica müzeye çevirilmek üzere yedeğe alınmıştır. Galactica aslında yıllar önce ilk Saylon Savaşı’nda görev almış, ancak sonradan barış döneminde askeri eğitim amaçlı kullanılmıştır.

Ancak artık miyadını doldurmuştur ve kaptan Adama da emekli olmak üzeredir. İşin ilginç yanı, Saylonlar’ın saldırısında görev alamayacak kadar uzak bir bölgede olması aslında onu insanlığın kurtarılmasındaki tek umut haline getirir çünkü Baltar adındaki dahi bilim adamı Saylonlar tarafından kandırılarak tüm savunma sistemi detaylarının Saylonların eline geçmesine ve Saylonlar’ın insan kolonilerinin tüm savunma sistemlerine girişini sağlayıp insan ırkını neredeyse tamamen yok etmelerine neden olmuş ve sadece Galactica hayatta kalabilmiştir. Bunun en önemli nedeni Galactica'nın komutanı Adama'nın 40 yıl önceki Saylon savaşlarından kalan bir alışkanlık ile geminin savunma sistemindeki bilgisayarları bir network altında toplamayıp sadece istasyon bazında çalıştımasıdır. İşte bu nedenle Saylonlar 12 Koloniye saldırırken diğer tüm gemilerin network sistemini çökertirken bunu network sistemi ile çalışmayan Galactica'ya yapamamışlardır.

Öte yandan kolonilerin başkanının ölmesi ile yerine geçen Laura Roslin, insanlığa dair ayakta kalan herşeyi ve herkesi toparlayarak Galactica’ya sığınmak üzere yola çıkar. Öte yandan Adama da yeterli sayıda adamı ve silahı olmadığı için kaçmak zorundadır; kendileri için yeni ve güvenli bir yer olacağına inandığı efsanevi gezegen Dünya’yı aramak üzere yola çıkar.

BattleStar Galactica'yı gerek konusunun işlenişi, gerek oyunculukları yönünden oldukça başarılı buluyorum. Özellikle felaket sonrası kaçan insanların yaşadıkları psikolojik çöküntü, azalan kaynakların yarattığı sıkıntı ve filoda herhangi bir kişinin saylon olma ihtimali yüzünden oluşan paranoya çok başarılı yansıtıyor. Politik göndermeleri de dizinin tuzu biberi...

Ancak, ne yalan söyleyeyim, bilim kurguyu uzay savaşları, patlamalar vs. sananlar için dizi oldukça ağır işleyen basık bir atmosferde geçiyor. Muhabbetlerden bunalıp kaçabilirsiniz. Hatta öyle ki, az biraz uzay bile göstermeden geçen bölümler var. Diğer yandan 3. sezonda Exodus part 2 gibi aksiyon dolu bölümlerde yok değil.

Kısaca drama seven ve benim gibi Solaris tadındaki bilimkurgudan hoşlanan herkese tavsiye edeceğim bir dizi. Cnbc-e 3. sezona başladığı için İzlemeyenler için başlamanın tek yolu internet gibi görünüyor. Belki e2'de eski bölümleri yayınlarlar. Bu arada dizinin 4. ve son sezonu şubat 2008'de yayınlanacakmış. Ayrıca gelecek ay BattleStar Pegasus'un hikayesinin anlatılacağı "BattleStar Galactica - Razor" isimli televizyon filmi yayınlanacakmış.
Dark Templar
Üye
valla bu sezon pek bir güzel gidiyor:D HERA ne işler çıkaracak başına bizimkilerin allah bilir.Bir de STARBUCK fena dağıldı ya
Xaladin
Üye
Yalnız son sezon feci derecede pembe dizi modundaydı. Aşk meşk olayları yumruğumu masaya vurmama sebep olmuştu. Hadi finalde topladılar falan bi derece.
Misafir
2. sezon gibi olmadı hiç BSG. Ama hiç de vasat olmadı bu dizi.
3. sezon güzel bitti, finalin son 10-15 dakikası gayet muazzamdı. Sanırım son sezonla karşı karşıya kalacağız. Adama'mı özledim bea  ;D
Creator
Üye
İnat edip cnbc'den izliyorum hala. Her bölüm için 1 hafta bekliyorum ve bundan zevk alıyorum(piskopatım biraz galiba). Beni çok feci bağladı bu dizi. Ne yapsam kurtulamıyorum.

eheh şuursuz biçimde şiirsel olmuş =)

Sharon ve Starbuck'a ne olacak diye pembe dizi merakı gibi heyecanla bekliyorum her hafta =) İlginç bir dizisin BSG seviyorum seni =)
homesick alienhomesick alien
Oyungezer
üçüncü sezona öyle bi final yapmışlar ki burada sonda çalan şarkıyı yazsam bile spoiler'a girer..
bi yerlerde dizinin senaristinin üniversitede uluslararası politika eğitimi aldığını okumuştum. hikayenin bu kadar çarpıcı olmasına büyük katkısı var bence.
Misafir
Kesinlikle çok muazzam bir dizi hatta kimse üstme yürümezse gelmiş geçmiş en iyi dizi olabilir. Çünkü insan psikolojisinin sınırlarını zorluyor. (doktorun hasta ayırması deyim siz anlayın... aslında haklı adam demediniz mi bir anlık da olsa). Her karakter inanılmaz işlenmiş ve maşallah efektler star wars(bunun yeri ayrı gönlümde tabii ki) tadında.

Spoiler:
Kimse beğenmese de 3. sezondaki aksiyonsuz bölümler benim en sevdiğim bölümlerdi. O bölümler olmazsa bu kadar sevmezdim bu diziyi. O boks maçlı bölüm yok mu hele, o direniş bölümleri... ooff offf
Bide şimdi bu "dünyanın yolunu gösterirken" ölecek olan lider strabuck mı? Beynim döndü, kafam karıştı, aklım durdu, yardım edin....
Kastrasyon
Üye
Volky Talky'ye katılıyorum. Dizinin şimdiye kadarki en kaliteli sezonu ikinci sezondu. Tahminim odur ki dizi üç sezon olarak tasarlandı ama sonraları uzatmaya karar verdiler. Bu gibi durumlarda her zaman rastladığımız bir sorun ortaya çıktı. Yani dizinin genel temposu ve akışı içinde sırıtan bazı bölümler araya aceleyle sokuşturuldu. Aksiyonu biraz düşürmek ve karakterlerin derinliğini mi ortaya çıkarmak istiyorsunuz? Pekala, öyle yapın. Ama adam gibi yapın. Üçüncü sezonda, bu denemelerin yapıldığı birçok bölümde ciddi eksikler vardı. Filonun çatışmalar yahut kaçışlar dışındaki yaşamını da sergilemek istediler ama bu yaşamı yeterince öremediler, canlandıramadılar maalesef. Gavurlar senaryo tekniğine bizden çok daha hakimdir ama işler aceleye gelirse neylesin teknik, neylesin pratik... Buna karşın hala TV'deki en iyi dizilerden biri olduğunu düşünüyor ve severek izliyorum.
Navras
Üye
İlk bölümünü izlediğimde pek sevmemiştim. Şimdi ise CNBC-E de takip ediyorum ve  bölümler bana kısa ama çok kısa geliyor. Bu Pazar hala niye gelmedi :'(
Quicksilver
Üye
İlk başta burun kıvırmıştım ama gittikçe güzelleşiyor bu dizi. 1. sezonu izlemeye çalışıyorum bu aralar.
Sanguinius
Üye
Ya ben geçen hafta kaçirdim  >:(
Tekrari c.tesilerimiydi?
discussioncontroller