Deus Ex serisi
magician
Üye
Konusunun açıldığını göremedim, o sebeple ben açayım dedim.

Var mı aranızda bu mükemmel FPS / RPG serisini (en azından ilk oyun mükemmeldi diyelim) seven? Senaryo olarak, diyalog olarak özellikle ilk oyunun yarattığı atmosfer bambaşkaydı. İkinci oyun biraz "konsollaştırılmak" adına yontulmuş olsa da, yine de seriyi sevenler için güzel şeyler sunabiliyordu.

3. oyunun yapımına başlandığı dedikoduları dolaşan şu günlerde, eski oyunları da bir hatırlamak iyi olur dedim :)
2046
Üye
En sevdiğim oyunlardan biridir Deus Ex. Her zaman ilk 3'ümdedir. İlk oyunun cyber-punk atmosferini başka hiçbir oyunda, filmde bulamadım. Bir şaheserdi tek kelimeyle.
İkinci oyun ilki kadar uzun ve derin değildi, en fazla idare eder bir oyundu. Umarım üçüncüsü yapılırsa sadece PC için yapılır.
magician
Üye
İlk oyundaki atmosfer bir harika. Grafik olarak, yapay zeka olarak en iyi haliyle "orta" gözükmesine karşın mükemmel bir senaryo, kurgu, atmosfer ile her türlü açığını örten bir oyundu. Dün gaza gelip tekrar yükledim, Paris bölümüne kadar da geldim. 2. oyunu da tekrar oynayacağım, onda da ilk oynayışıma göre birçok güzel tad yakalamıştım sonraki denemelerimde.

2. oyunun aklımda en çok yer eden şeyi ise açılış demosundaki güzellik idi (ki bu da kötü bir şey, oyun değil de görsellerin akılda kalması)
Barnz
Üye
Üçüncü oyunun yapımı (resmi olarak) durduruldu. İsim hakları Warren Spector yerine Eidos'da bulunuyor. Belirsiz bir geliştirici tarafından tasarlanıyordu.
2046
Üye
Warren Spector olmadan ortaya iyi bir oyun çıkacağından kuşkuluyum. Bir ihtimal yapanlar yeni ve heyecanlı, piyasada isim yapmak isteyen insanlarsa güzel bir şeyler çıkabilir ortaya. Ama pek umudum yok. Ben yine ilkini kurup oynayayım :)
Pixelponny
Üye
Half-Life'tan daha çok sevdiğim oyundur.
Barnz
Üye
Zamanında Gabe Newell ve Warren Spector bir ortaklık kursalardı, ortaya dünyanın en iyi oyunu çıkardı. Gerçi uzun zamandır iyi arkadaş olduklarını biliyorum (aralarında bilgi paylaşımı var).

Bende etkileşimli oyunları sevdiğimden en sevdiğim yapımların arasındadır. İkinci oyunu ise oyunun sevenlerinden aldığım bilgilere nedeni ile oynamadım (ve de oynamayı düşünmüyorum şu an için).
ikdzero
Üye
İkincisi rezil hakkaten. İlk önce skill sistemi kalkmış. Ayrıca roket de, shotgunın da aynı mermiyi kullanması saçmalığın daniskası. Görevleri istediğiniz yoldan bitirebileceğiniz de ufak çaplı bir yalan(Çünkü daha ilk görevde birisini ikna etmek için ya para vermemiz ya da öldürmemiz gerekiyor). Unreal 2 motorundan kaynaklanan öküzümtrak animasyonlar ve mimiksiz karakterler de cabası.
magician
Üye
2. oyunun bence temel problemleri Skill sisteminin kalkması (kesinlikle çok yönlü oyunu öldürüyordu), genel HUD ve Bio-mod sisteminin değiştirilmesi (o  fütüristik (!) RPG havasını yok ediyor, zortingen bir FPS moduna sokuyordu - inventory olayı da cabası), kesinlikle cephanelerin tek olması. Alanların daha küçük olması. Hayır, ilk oyunda koca Paris içinde sadece 10 farklı karakter görüyorduk (rakam yaklaşıktır) ama yine de oyun atmosferi verebiliyordu. İkinci oyun ise daraltılmış alanlar yüzünden, farklı yönden çözüm işini sadece "koridordan git ya da havalandırmadan git" düzeyine indirgemişti. Bu sebeple de bayıyordu.

Yine de, ilk oyuna yaptığı göndermelerden ötürü güzel gelen yönleri ağırlıkta olan bir oyun ve oynadığımdan ötürü pişmanlık duymuyorum. Tabi yanımda devamlı ilk oyunu taşıyor olmam (şehir dışı gezilerine giderken vb), gönlümün Deus Ex 1'den yana olduğunu gösteriyor :D

DÜZENLEME NOTU:

Barnz dedi:

Üçüncü oyunun yapımı (resmi olarak) durduruldu. İsim hakları Warren Spector yerine Eidos'da bulunuyor. Belirsiz bir geliştirici tarafından tasarlanıyordu.

Resmi olarak durdurulduğu haberini nereden duydun Barnz? Ben biraz bakındım ama böyle bir habere rastlayamadım. Hoş Warren Spector oyunla alakalı değil, bu sebeple 3. oyundan ne çıkar bilemiyorum ama yine de umutluyum.

Hoş 3. oyun diye yapılıp sonradan değişikliklere uğratılan Project: Snowblind tam bir fiyasko idi.
Misafir
Daha dün deneme fırsatım oldu (ne tesadüf :)) Grafikler günümüz şartlarına göre biraz yavan kalsa da oynanış çok ilginç... gerçekten Deus Ex'in böyle klasikleşebilmesini şimdi daha iyi anlayabiliyorum.

O yıllara göre çok detaylıymış oyun... FPS ama Skill sistemi var,aynı zamanda etrafta bir ton eşya var.Hatta (ben genelde haritanın altını üstüne getiririm) haritada gizli bir yer bulduğum için bana skill puanı hediye etti :D

Yalnız o kadar asker arasında teröristlerin ve onlara ait robotların dolaşması biraz acaip geldi bana :S Aynı zamanda Unreal Engine 1'in tam da hakkını verememişler bence (herşey grafik değildir ama daha güzel yapabilirlerdi o motorla).
Misafir
Ben sadece ikinci oyunu oynamış ve baya bir ilerlemiştim. Severek oynamıştım, yine olsa yine oynarım. : )
discussioncontroller