Deus Ex serisi
phdphd
Üye
^ izledim

Çok ilgi çeken bir video olduğu için buraya atmıştım, yine aynı sebepten birkaç şey yazayım dedim izledikten sonra. Haklı ve haksız olduğu yerler var.

Her şeyden önce tasarıma dair eleştirisi ağır olmuş. Siber rönesansın ve bunun kıyafetlere, renk paletine vs. olan yansımasının sembolik olduğunu unutmamak gerekiyor, sonuçta sakat organlarımızı augmentation marifetiyle iyileştirip değiştirebildiğimiz, eti hoşbeş yiyerek (veya birkaç saniye bekleyerek) kurşun yarası iyileştirdiğimiz bir evren bu, aşırı gerçekçi olmasına gerek yok.

Herkesin dilinde aug konusu olmasını da yanlış bulmuş; eskiden olsa hak verirdim ama artık bana bu da normal geliyor çünkü bu oyunda insanların gündemi bu. Bir de bunu ana karakter olan Adam'a, şıkır şıkır pahalı mekanik aug'lar içinde bir adama söylüyor olmaları var. Zaten hub'lardaki sivillerin en fazla iki repliği var, bunların da konuya uygun olarak kaydedilmesi normal.

Son olarak Detroit'teki eylemleri eleştirmiş, böyle bir şeyin gerçek dünyada asla olamayacağını, augların insanları kutuplaştırmayacağını, belki bir avuç püritan yobaz dışında kimsenin aug kullanımına, hayatın kolaylaşmasına falan karşı çıkmayacağını söylemiş. Doğru tabii ki ama burada da yaptığı hata aynı, gerçekten yola çıkılarak yaratılan fantastik bir dünyayı gerçek dünyayla çok fazla karşılaştırmış. Aynısını Fallout evreni için de yapıyor insanlar. Tabii ki belli noktalarda gerçekçilik beklenebilir ama büyük ölçekte önemli olan bu dünyaların "gerçekçi" olmasından çok kendi içinde tutarlı olması. Burada aslında ayaklanmalar üzerinden eleştirdiği asıl şey, Human Revolution'ın ilk Deus Ex'ten daha acayip, daha gerçeküstü bir dünyada geçiyor olması.

Onun dışında tespitleri fena değil. Deus Ex (2000 yapımı olan) ve Deus Ex: Invisible War videoları daha izlenesi. Bir gün Mankind Divided videosu da yayınlarsa o da epey eğlenceli olur diye düşünüyorum. Dakikalarca çekemem bu çikoyu deseniz bile atlaya atlaya izlenir.

Dan DirikDan Dirik
Üye
Dan DirikDan Dirik
Üye

GMDX 9.0 çıkmış, baya iyi deniyor. Zaman bulursam bununla oynayacam bir bir sonrakini.

http://gmdxmod.com/features/
502502
Üye
Gerçekten çok iyi evet. Oyunun genel havasını ve ahengini bozmadan eklenen bir sürü yeni özellik var ve hiçbiri sırıtmıyor. Sevenler şans versin mutlaka.

Beğenenler: Dan Dirik

502502
Üye
İlk kez The Fall oynadım. Tam bir trajedi, tam bir fiyasko. Nişan alıp ateş etmek, yürümek, envanterdeki çikileteyi yemek bile dert. Tek artısı "devam edecek" ibaresi ile zart diye bitmesi ve devamının iptal edilmiş olması. Artısı evet.
discussioncontroller