World of Warcraft - Sorular
CoraxCorax
Üye
kimlik fotokopisi mi istiyor yuh. ikametgah, nüfüs kayıt örneği de istemesin diablo 3 ten sonra
KurtulanSamaKurtulanSama
Üye
Abi kimlik fotokopisini koğru kullanıcıya verdiklerine emin olmak için istiyor adamlar yoksa kayıt yaptırırken kullandığın bilgileri bulmuş biri senin hesabını isteyebilir.
dodgerdodger
Üye

kimlik fotokopisi mi istiyor yuh. ikametgah, nüfüs kayıt örneği de istemesin diablo 3 ten sonra

Bu olay geldikten sonra hesabını geri alman artık kolay ve hızlı. Bence güzel yaptılar.
king1606
Üye
Fax ile yolladım ama. Umarım hızlı olur. Az önce internette dolaştımda en az 3 gün sürüyormuş diyorlar? Gerçekten mi? :O
KurtulanSamaKurtulanSama
Üye
Ben ertesi güne almıştım.
neRon
Üye
Yaklaşık bir 35 level sonra yeni sorularla karşınızdayım ;P

Öncelikle, başlarda frost mage le oynuyordum ancak farkettim ki en ufak bir zevk almıyorum. Ne dungeonlarda ne de bg lerde(gerçi ne olursam olayım kazma alliance ile fark yemekten zevk alabileceğimi sanmıyorum. neyse) Ben de sırasıyla arcane ve fire denedim. Arcane de genelde ab yi spam yapmaktan başka bir halt bulamadım. pvp de ise direk ekmek. Başlarda kötülediğim fire a geçiş yaptım.

Talent tree konusunda büyük sorunlar yaşıyorum. Şimdiki hali şu:

http://eu.battle.net/wow/en/character/steamwheedle-cartel/Nehara/talent/secondary

pvp ağırlıklı oynuyorum. Master of elementsi gereksiz buldum, çünkü zaten scorch(0 mana cost)+living bomb+blast wave ağırlıklı oynadığım için ve gem, alchemy vb yeteneklere sahip olduğum için mana sıkıntısı çekmedim şimdiye kadar.

blazing speed konusunda şüphelerim var. bazıları iyidir kullan diyor, bir kısım ise gereksiz buluyor. Açıkcası mesafe korumayı sevdiğim için ve 8 sn lik hızlanma işime yaradığı için buna puan verdim. Siz ne düşünürsünüz?

Improved flamestrake ve pyromaniaca vermeye gerek duymadım. Şimdiye kadar 3 kişinin arasına girip de spell atabildiğimi hatırlamıyorum. En iyi ihtimalle siegede oyalamak için ice block atarım.

Molten Fury ise kafamı en çok kurcalayan kısım. Sizce buna puan vermeli miyim? Pvp için ölümcül derecede gerekli mi?

Diğer önemli bir soru ise living bomb ve combustionun kullanım şekli. Combata girerken genellikle ilk olarak living bomb atıyorum ve scorch spam yapıyorum. Merak ettiğim ise, living bombu da spam yapmalımıyım? Bir kez atıp bitene kadar bekleyeyim mi yoksa scorch-lv-scorch-lv (arada hot streak ve impact tabiki) şeklinde yapsam daha mı etkili olur?

Bir de ikinci ve üçüncü talent ağaçları var. Frosttan vereceğim tek şey crit olur. Arcane ise asıl sorun. O kadar güzel skiller var ki. Cs, improved blink ve haste. Sizce bunların hangisi daha öne çıkıyor? Gerçekten kararsız durumdayım.

Son olarak, skillerin cd sini üzerinde rakam olarak gösteren bir addon var mı? Örneğin frostnova kullandıktan sonra sembolün üzerinde gerisayım çıkmasını istiyorum.

Teşekkürler. ;p
king1606
Üye
Pek bir yanıt alamadım malesef. Bu sefer battle.net üzerinden yolladım. Ama ne zaman yollasam bana otomatik bir mesaj atıyorlar.

Spoiler:
Greetings,

I have looked into your issue, and can see that your account has become compromised.

- What has happened?

1. Your Battle.net account has become compromised
2. Your e-mail account has become compromised
3. Your Battle.net secret question and answer have become compromised
4. Your computer has been infected with a key logger or trojan virus, or you have visited a scam website or replied to a scam e-mail where you gave your account details

As a result of this, I have temporarily suspended your World of Warcraft account, and disabled your current secret question and answer as a security precaution.

- What's next?

1. For us to change your current Battle.net account name, we'll need you to create a new Battle.net account under a new e-mail address at https://eu.battle.net/
2. Secondly, you should nominate a new secret question and answer from the list below.
3. Finally, please make a new support ticket with your newly created Battle.net account, and provide the following information in a text document (.TXT file, e.g. Notepad file) as an attachment:

- Battle.net Account Name: The current account name (email address) you are using to login.
- NEW secret question and answer
- Name: The full name that the account was created with.
- Confirmation that you agree to have your original Battle.net account e-mail changed to that of your newly created Battle.net account (your newly created account will be disabled as a result).

The list of available secret questions is:

- First elementary school I attended?
- The high school I graduated from?
- Mother's city of birth?
- Father's city of birth?
- Your city of birth?
- Name of your first pet?
- Best friend in high school?
- Model of your first car?
- Your favorite sports team?
- Your first employer (company name)?

The answer to the question does not necessarily have to be the right one, but can be an answer that only you will know.

For security reasons, we ask that you do not write your new secret question/answer and your account details in the main body of your reply.

Once we have received this information, we will be able to process your account further.

While we're processing your ticket, you should follow the Security Checklist on our Account Security Site, which can be found at:

http://eu.battle.net/security/

For more information about this topic, you can also visit our Blizzard Customer Support Videos:

http://www.youtube.com/blizzardtutorial

and choose the video:
“WoW - What to do after being hacked"

Please note that interactive guides are available in English but subtitles for other languages can be activated by clicking on the "CC" button below the video.

Regards,

English Game Master Team
Blizzard Europe

Şöyle bir mesaj aldım yaklaşık 3 kere. Bu ne anlama geliyor ki? : / üstelik istediği her şeyi yolladım.
king1606
Üye

Pek bir yanıt alamadım malesef. Bu sefer battle.net üzerinden yolladım. Ama ne zaman yollasam bana otomatik bir mesaj atıyorlar.

Spoiler:
: Greetings,

I have looked into your issue, and can see that your account has become compromised.

- What has happened?

1. Your Battle.net account has become compromised
2. Your e-mail account has become compromised
3. Your Battle.net secret question and answer have become compromised
4. Your computer has been infected with a key logger or trojan virus, or you have visited a scam website or replied to a scam e-mail where you gave your account details

As a result of this, I have temporarily suspended your World of Warcraft account, and disabled your current secret question and answer as a security precaution.

- What's next?

1. For us to change your current Battle.net account name, we'll need you to create a new Battle.net account under a new e-mail address at https://eu.battle.net/
2. Secondly, you should nominate a new secret question and answer from the list below.
3. Finally, please make a new support ticket with your newly created Battle.net account, and provide the following information in a text document (.TXT file, e.g. Notepad file) as an attachment:

- Battle.net Account Name: The current account name (email address) you are using to login.
- NEW secret question and answer
- Name: The full name that the account was created with.
- Confirmation that you agree to have your original Battle.net account e-mail changed to that of your newly created Battle.net account (your newly created account will be disabled as a result).

The list of available secret questions is:

- First elementary school I attended?
- The high school I graduated from?
- Mother's city of birth?
- Father's city of birth?
- Your city of birth?
- Name of your first pet?
- Best friend in high school?
- Model of your first car?
- Your favorite sports team?
- Your first employer (company name)?

The answer to the question does not necessarily have to be the right one, but can be an answer that only you will know.

For security reasons, we ask that you do not write your new secret question/answer and your account details in the main body of your reply.

Once we have received this information, we will be able to process your account further.

While we're processing your ticket, you should follow the Security Checklist on our Account Security Site, which can be found at:

http://eu.battle.net/security/

For more information about this topic, you can also visit our Blizzard Customer Support Videos:

http://www.youtube.com/blizzardtutorial

and choose the video:
“WoW - What to do after being hacked"

Please note that interactive guides are available in English but subtitles for other languages can be activated by clicking on the "CC" button below the video.

Regards,

English Game Master Team
Blizzard Europe

Şöyle bir mesaj aldım yaklaşık 3 kere. Bu ne anlama geliyor ki? : /
maxmania
Üye
1- yeni mail hesabı alarak, yeni bir bnet hesabı aç,
2- listedeki gizli soru seçeneklerinden birisini ve cevabı ayarla,
3- bu yeni hesapla tekrar ticket at.

trojan, key logger yemiş olabilir veya pishing mail saldırısına uğramış olabilirsin diye de uyarıyor. bilgisayarını kontrol et, gerekirse format atmaktan çekinme. sonra yukarıda yazdıklarımı uygularsa; eski hesabını yeni açtığın hesaba aktaracaklar. anladığım kadarıyla.
king1606
Üye
Yeni hesap yaratıp ticket açtım. Bekliyorum şu an umarım yine aynı mesaj gelmez. Bu arada bilgisayarı tarattım ama herhangi bir şey bulamadım. Bakalım umarım bir an önce alırım hesabımı. :)

Saol cevap için.

EDIT: Yine aynı mesaj gönderildi. :S
discussioncontroller