WoW - Sıkça Sorulan Sorular
anveela
Üye
Son zamanlarda birçok arkadaşımız wow’a başlıyor, başlamak istiyor.E haliyle birçok da  soru soruluyor.Yardımcı olması için  bir sss düzenledim, umarım faydası olur.

Oyun ücretli mi?Aylık ücreti ne kadar?
WoW aylık ücreti olan bir oyundur.Aylık ücret 12.99 EUR dur.

Oyun ücretini nasıl yatırabilirim?
Kredi kartı, sanal kart, hesap kartı (online işlemlere açık olmalıdır.18 yaş altı hesap kartları ile online işlemler yapılamaz.) veya pre paid kartlar ödeme için kullanılabilir.

Realm nedir?Realm çeşitleri nelerdir?
WoW milyonlarca oyuncunun oynadığı bir oyundur.Tüm bu oyuncuların tek bir yerde oynaması imkansız olacağından, oyun birkaç bin kişiyle sınırlandırılmış realmlere ayrılmıştır.
Oyunda aynı realm’de olmadığınız kişilerle konuşamaz, alışveriş yapamaz, guild veya party kuramazsınız.Yalnızca savaş alanlarında karşılaşabilirsiniz.Bu nedenle (varsa) arkadaşlarınızın bulunduğu realmlerde oyuna başlamanız önerilir.
Normal Realms:Normal realmlerde istediğiniz zaman pvp’ye girebilirsiniz.Aynı anda hem horde, hem de alliance karakter açabilirsiniz.
PVP Realms:Bu realmlerde aynı anda hem horde hem de alliance karakter açamazsınız.Bu tip Realmlerde “friendly” bölgeler ve dungeonlar dışında diğer oyuncular tarafından saldırıya uğrayabilirsiniz.
Role Playing Realms (Rp\Rp-pvp):Bu realmlerde sabit kuralların yanında, Rp kurallarına da uyulmalıdır.Bu realmlerde açtığınız karakterlerin isimleri rp kurallarına uygun olmalıdır.
http://us.blizzard.com/support/article.xml?articleId=20368
Ayrıca bu realmlerde karakterinizin WoW evreninde gerçekten yer alıyormuş gibi konuşup davranmasına özen göstermelisiniz.

Race nedir?Class nedir?
Race oyundaki ırkınızdır.
Horde da “Tauren, Orc, Troll, Undead veya Blood Elf”
Alliance da “Draenei, Dwarf, Gnome, Human veya Night Elf” olabilirsiniz.
Unutmamalısınız ki her Race’in kendine has yetenekleri ve zayıflıkları vardır.Seçeceğiniz class’a göre race seçmeniz size büyük avantajlar sağlayabilir.

Class’a ise oyundaki yeteneğiniz diyebiliriz.Oyunda Druid, Hunter, Mage, Paladin, Priest, Rogue, Shaman, Warlock veya Warrior olabilirsiniz.
Unutmamalısınız ki bazı classlar bazı racelerde yoktur.Örneğin Druid; horde da yalnızca Taurende, Alliance da yalnızca Night Elf de vardır, diğer racelerde yoktur.

Seçeceğiniz classı araştırmak, oyundan alacağınız zevki arttırmak açısından önemlidir.Size en uygun classı bulup öyle oyuna başlayın.Yalnış class seçimi, oyundan soğumanıza ve sıkılmanıza sebep olabilir.

Lvl sınırı nedir?Son lvl’a ulaşmak kolay mı?
Lvl sınırı
WoW da 60
BC de 70
Yeni gelecek olan WoLK de 80 dir.
Elbette kolaylık göreceli bir kavram ama şu anda oyunda binlerce lvl 70’in bulunduğu gerçeği size bir izlenim verebilir.

Peki bu kadar 70 lvl varsa ben nasıl party ve guild bulacağım?
Oyundaki pek çok 70 lvl oyuncu ikinci ve hatta üçüncü karakterlerini geliştirmekte.Bu nedenle her lvl aralığında party bulunabilmekte.Bunun yanında yeni açılan realmlerde oyuna başlamak, daha rahat party bulmanızı sağlayabilir.Ayrıca yüksek lvllı arkadaşlarınız varsa onlardan boost da isteyebilirsiniz :D

Need- Greed ayrımı?
İngilizce bilmemize rağmen oyuna başladığımızda bizim de yaptığımız ve sık yapılan bir hatadır bu.
Need=ihtiyaç
Greed=açgözlülük
Oyuna başlayan arkadaşlar aç gözlüyüm diyeceğime ihtiyacım var diyeyim deyip sürekli need kullanabiliyorlar.
ARKADAŞLAR YALNIZCA İHTİYACINIZ OLAN VE KENDİNİZİNKİNDEN DAHA İYİ İTEMLER İÇİN NEED KULLANIN.
DİSENCHANT İÇİN NEED KULLANMAYIN!
MESLEK İTEMLERİ (silver bar, malachite vs.) İÇİN NEED KULLANMAYIN!
NEED KULLANMADAN ÖNCE PARTYDEN İZİN ALIN.

F2P bir oyun oynuyordum ama oyuncular çok kaba ve sinir bozucuydu.WoW da böyle oyuncular var mı?
Elbette var!Ama bunun yanında bir ignore list’imiz ve bir “report to gm” imiz  de var.Bunları kullanmaktan hiçbir zaman çekinmeyin.

Oyun için İngilizcem ne düzeyde olmalı?
Bu değişir.Eğer yalnızca farm – battleground yapacaksan veya arkadaşların ile takılacaksan beginner düzey yeterlidir.Eğer yabancılarla iletişim içinde olucak ve questleri yapacak ve oyun içi kitapları okuyacaksanız intermediate yeterli olacaktır.Rp için upper- intermediate ve üstü gerekebilir.

60 olmadan BC almamın bir faydası var mı?
Hem evet, hem hayır.60 lvl’a kadar bc nın bir faydası yok(gerçi bc den müthiş 60 lvl itemları düşüyor) ama eğer Blood Elf veya Draenei açacaksan veya meslek olarak jevelcrafting istiyorsan Bc almalısın.

BC olmadan WoLK yükleyebilir miyim?
Hayır.

Sistem özelliklerim yeter mi?
256mb RAM ve fx5200 ekran kartı ile yıllarca oynadım, kimsenin sisteminin kasılacağını sanmıyorum(yazdığıma yakın bir sisteminiz varsa ogrimmar veya stormwind’e gitmeyin ).

Oyuna başladıktan sonra aylığı ödemezsem ne olur?Hesabım silinir mi?
Hayır, hesabınız silinmez, accountunuz dondurulur.Bir sonraki ödemenizle hesabınız yeniden açılır.

Oyunun öyküsünü bilmem bir fayda sağlar mı?
Hem evet, hem hayır.oyunun öyküsünü bilmeden de çok eğlenebilirsiniz.Hatta oyun içi metinleri okuyarak hikayeyi öğrenebilirsiniz.Ama evren hakkında bilginiz olursa, Rp yapabilir ve bir rp guilde girerek değişik tecrübeler yaşayabilirsiniz.

Bir hesapta en fazla kaç karakter olabilir?
50

En karlı meslek hangisidir?
Sizin farm yeteneğiniz, azminiz ve hayalleriniz her mesleği karlı hale getirebilir.Kendinize güvenin!

Karakterler zıplayabiliyor mu?
Evet.

Ben dwarf paladin açtım ve dwarfların “gun specialization” isimli bir racial skileri var, ama ben gun kullanamıyorum?!?
Ben demedim mi sana açarken dikkatli ol bi incele racialları diye…

Trial hesapların kısıtlamaları nelerdir?
On gün kullanılabilirler.Aynı bilgisayardan belirli bir sayıda trial alabilirsiniz sonra trial açamazsınız.Trial hesaplardaki karakterler en fazla 20lvl olabilir.Biri size whisper attığında cevap olarak veya friend listinizdeki kişilere whisper atabilirsiniz.Trade yapamazsınız.10g dan fazlasına sahip olamazsınız.AH den item alıp satamazsınız.Guilde giremezsiniz, party kuramazsınız.Channellardan mesaj atamazsınız.

Not:Ben bu konuyu aratmadım yaw umarım benden önce açılmamıştır...Bi de kesin hata yaptım, bulursanız söyleyin de editliyim.
Demirboynuz
Üye
Oyun içi ulaşım araçları nelerdir nasıl kullanılır?

World of Warcraft dünyası çok geniş bir haritaya sahip olduğu için bir takım ulaşım imkanlarımız vardır.
Genellikle her haritada Alliance/Horde Town-Base'i bulunmakla birlikte bu yerlerde Flight Master'lar vardır.
Bu NPClerle konuştuğunuzda (Kalimdor/Eastern Kingdom) harita açılır ve sizin daha önce tanışmış (Yeşil Ünlem !)
olduğunuz diger bölgedeki Flight Masterlar "kanatlı bot" simgesiyle gösterilir ve mause'u gitmek istediğiniz bölgedeki
Flight Master simgesine getirdiğinizde Flight Path'inizi görebilirsiniz Simgeyi tıklağınızda Otomatik Pilot Eşliğinde süresi 2 ile 15 dakika gibi
yolculuklara çıkabilirsiniz.

***Yeni girdiğiniz bölgede önce kendi Factionunuza(Alliance/Horde) ait Town/Base'i bulup Flight Pathi açın. Hatta bunu quest teslimi vs gibi önemli işlerden bile önce yapın.
  ***Flight Pathler ucuzdur kullanmaktan çekinmeyin.
  ***A ve B townları arasındaysanız Tabiki A ya geri dönüp B ye gitmek için Flight Pathi kullanmayın :) Ama A'ya daha yakınsanız "Amann şimdi geri koş ordan kuşa bin hiç uğraşamam valla" demeyin geri dönün ve Flight Pathi kullanın göreceksiniz ki sizin koşarak gideceğiniz sürenin 3te 1 i kadar sürede varmış olacaksınız.
  ***A, B, C Flight Pathleri arasında yolculuk yapacaksınız ve Cye gitmek istiyorsunuz tam tıkladıktan sonra "Tühh Bde questlerim vardı teslım etmem gereken" dedınız hemen panik yapmayın 2 seçeneğiniz var C'ye gidip B'ye geri dönmek?
Yada... Kuşunuz tam B üzerindeyken Ekranınızın Sol üst köşesinde (karakter resminizin olduğu yerdeki) levelinizin yazdığı yer "Zzz" olduğunda (Rest) Logout olun ardından oyuna girdiginizde göreceksiniz kiB sehrindesiniz ve Cye olan yolculugunuz iptal olmuş olacak.Her Flight Path sizden bir sonraki noktaya gidecek olan Parayı bu "Zzz" olayından sonra aldığı için (parayı pesin ödemediğinizden) paranız sizde kalır.Ama dikkat edin Bde C icin parayı ödediyseniz bu yöntem işe yaramaz. ve paramı ödediğimi nasıl anlarım diye soracak olursanız cevap sudur; Flight Path üzerindeki Flight Masterlara yaklaşır kuş ve tıpkı loot ettiğinizde çıkan ses gibi Para sesi çıkar.

---Diğer ulaşım yöntemi Heart Stone kullanmaktır.Her karakter cantasında 1 adet heart stone ile başlar.Gittiğiniz bölgedeki innkeeperla konuşasarak heart stone'unuzu buraya yönlendirebilir ve daha sonra aksiyon macera ve gezilerinizde Heart Stone'unuzun kayıtlı oldugu yere taşı kullanarak (sag tıklayarak) geri dönebilirsiniz. Daha sonra isterseniz taşı baska bolgelerdeki baska innkeeperlarla konuşarak oraya yönlendirebilirsiniz.

*** Heart Stone'unuzu 1 (bir) saatte 1 (bir) kere kullanabılırsınız.
  *** Heart Stone'ununuzu aynı zamanda 2 yere yönlendiremezsiniz. Yeni yönlendirme işlemi öncekisini geçersiz kılacak ve en son yönlendirme işlemi geçerli olacaktır.
  *** Heart Stone'unuzu yanlışlıkla yada bilerek silerseniz (ki satılamaz) herhangi bir innkeeperdan yeniden alabilirsiniz.

--- Mage Portalları da alternatif ulaşım yöntemleridir. Mage classı belirli levellerde Ana sehirlere Portal açma yeteneği kazanırlar. Ve bu yetenekten kendileri-party ve raid arkadaşları faydalanabilir.Bir mage arkadaşınızdan yada tanımadığınız bir mage'den ona Gitmek istediğiniz Ana sehre portal açmasını rica edebilirsiniz. Bunu ticari faaliyet olarak gören oyuncular olduğunu ve sizden para isteyebileceklerini de bilmenizde fayda var.

***Açılan portal gitmek istediğiniz şehre mi gidiyor emin olun.Bunu portalın ortasındaki görüntüden yada üstüne mause ile geldiğinizde cıkan yazıdan anlayabilirsiniz.

--- Şuan kullanılan son yöntem Kendi bineklerinizi kullanmanız.(koşan/hem koşan hem uçan. Fakat Uçabilme özelliği olan Binekler Sadece şimdilik Outland ve Northrend'de kullanılabiliyor.)
  ***Ayrıca Wrath Of Lich King ile çoklu (sanırım 2 kişi) binek sistemi geliyor.
Misafir
2 kişiden çok daha fazla :)
mertx84
Üye
ya bnde başlamayı düşünüorm WoW a paypal dan ödeme yapabiliyormuyuz???
fizban
Üye
Hayır
a_smurfa_smurf
Üye
Kart numarası 16 hanelidir 26 olamaz. Şifresini de neden saydığını anlamadım. Ya yanlış giriyorsun kart numaranı, ya da kart türün uyuşmuyor? Kartın Visa mı, Visa Electron mu, Master mı, Maestro mu?
DharkanDharkan
Üye
26 haneli olan authenticating key olması gerek. Yani cdkey'in.
a_smurfa_smurf
Üye
Misafir
@a_smurf +1 yahu..
Kreis
Üye
KnightOfPainKnightOfPain
Üye
Arkadaşlar acil sorum varda,aylık ödeme otomatikmi yapılıyor yoksa benim onaylamamı lazım ? şimdi hesap açtım diyelim,kredi kartı bilgilerini girdim,ama 1 ay bedava bittikten sonra pre paid devam etmek istiyorum,oyun bana sormaksınız girdiğim kredi kartından direk para çekiyormu yoksa nasıl oluyor bu biri anlatırsa sevinirim .
discussioncontroller