Black Mesa: Source
FeylingFeyling
Üye
Resmi açıklama bu. Aralıkta olsa bile aynı işte (neredeyse) :(
starbarier
Üye
Geçen cuma bitirdiğim ama mod demeye bin şahit lazım diyebileceğim, başlıbaşına bir oyun olmuş bu yaav sesleri eşliğinde oynadığım ve beni alıp 14 yıl önceki ilk Half Life dönemlerine götüren bir oyun olmuş ekşi sözlük anlatımı yorumla. Zen bölümlerini merakla bekliyorum da halaa ne zaman çıkacak kesin ekliyeceklermi ,bir açıklama yapılmadı, hemen açıklasınlar bunu valve en yakın zamanda bu ekibi bir arada tutup değerlendirmelerini tavsiye ediyorum varmı böyle bir şey son portalı gelinceye kadar bir oyun bu kadar eski tadı yeniden yaşatabilirmi böylece o eski formül ve ilk HL'in oyun dünyası açısından ne kadar büyük bir yapım olduğu ortaya çıkmış oldu. Yanlız bu ekipten bir Opposing Force ve Adrian Shephard güzellemeside ister bu deli gönül ama öncelikle şu zeni bi tamamlıyaydılar be..:).

http://www.youtube.com/playlist?list=PLhpi7wXTY-5z8ohhXONN2wKgbI2p_ugkj&feature=view_all

Şu linkide şuraya ekliyeyimde haberi olamayanlar için bir 14 yıl öncesine geçiş bileti olsun.
MuhallebiMuhallebi
Üye
Hoş bir detay olmuş görünce çok hoşuma gitti. ^^

Spoiler:
image
geminilasergeminilaser
Oyungezer
Questionable Ethics bölümünde salak bir bug yüzünden takıldım. 3 bilim insanını kurtarıyorum, açmaları gereken kapının önünde bekliyorlar ve kesinlikle ilerlemiyorlar. Etrafı dolaştım bir şey unutmuş olabilir miyim diye ama yok. Aynı noktası kaydedip tekrar yükledim yine değişmiyor.

Tavsiyesi olan?
MosquéteroMosquétero
Üye
ben bu konuya gelip "bu mod hala çıkmadı mı yav?" demiştim ve ertesi gün çıkış tarihi duyurulmuştu
şimdi de geldim ve diyorum ki,
xen bölümleri hala çıkmadı mı yav?
PiranhaPiranha
Üye
Abi bu HL1 remake adeta "anlatılmaz yaşanır!" olmuş ya. Helal olsun 15 yıllık oyunu böylesi geliştiren adeta yepyeni bir oyun haline getiren ekibe.

Valla bu kadar çok bölümlü bu kadar uzun soluklu bir oyun olduğunu unutmuşum, geçen haftadan beri oynuyorum 'daha hala bitmedi lan bu yuh be' diyorum :D Düşünün zamanında o şartlarda nasıl bir oyun yapılmış (hem de 650MB'lık tek CD), takdir etmemek imkansız.

"The Black Mesa Research Facility" ayrı bir dünya zaten, aynı büyüklükte genişlikte "The Biodome Complex" kısmına gelince hayranlığım heyecanım daha da arttı. Tamamdır dedik şimdi biter, yok yav daha "Lambda (Lab.) Reactor Complex" varmış da haberimiz yokmuş. Of be super ya daha ne olsun. Zaten bundan sonrası olamayacak, bölüm sonunda XEN olmadığından bitecek.

---
O değil de,
Steam'den HL1'in 15. yılı şerefine bir açıklama geldi ve "Black Mesa: Source" Steam'de kendi sayfası olacakmış ve parayla satılacakmış. Satılsın valla :P 5-10$ neyse adamlar hak etmiş bunu, birkaç ufak tefek fizikler-efektler-A.I. sorunları dışında gayet satılacak kıvamda olmuş BM:S.

Bu arada, (gelecek XEN bölümleri dışında) keşke ekip BM:S sonrası yerinde kalsaydı da şu "HL1: Opposing Force" için birşeyler yapılsaydı, ah be çok büyük bir kayıp hepimiz için. HL1'den sonra en muhteşem en olması gereken devam oyunu buydu çünkü. Ve evet, Blue Shift'i saymıyorum boşverin onu :D

Beğenenler: KaNaBu

aztek
Üye
Ben vermem para filan. Kesinlikle ücretsiz olacak bik bik dediler o kadar. Paraya ihtiyaçları varsa koca göbekli Gabe versin adamlara birkaç milyon dolar, mezara mı götürecek hepsini. benden kuruş çıkmaz

Beğenenler: Trenzalore

KaNaBuKaNaBu
Üye

Questionable Ethics bölümünde salak bir bug yüzünden takıldım. 3 bilim insanını kurtarıyorum, açmaları gereken kapının önünde bekliyorlar ve kesinlikle ilerlemiyorlar. Etrafı dolaştım bir şey unutmuş olabilir miyim diye ama yok. Aynı noktası kaydedip tekrar yükledim yine değişmiyor.

Tavsiyesi olan?

05.30'dan itibaren izle...
KaNaBuKaNaBu
Üye
Piranha dedi:

Türkçe altyazı sorunumu hallederken birkaç defa o meşhur tren/metro sahnesini oynadım, abi bu oyunu böyle görmek harika ya! Grafik detayları ışıklandırmalar-gölgelendirmeler npc-insanların halleri hareketleri sesler vs vs herşey muhteşem olmuş.

Oyunun giriş sekansında altyazı yok ama orasıda çevrilmiş, hemen buraya alayım ;)

Valla böyle okumak bile büyük keyif. Lan biz zamanında (13-14 Yıl önce) bu oyunu bilmeden nasıl oynamışız :D

Spoiler:

"Günaydın, Black Mesa Ulaşım Sistemi'ne hoş geldiniz. Bu otomatik tren Black Mesa Araştırma Personeli'nin güvenliği ve rahatlığı için sağlanmıştır."

"Saat sabah 08:47. Yüzey sıcaklığı 34 derece, gün içinde maksimum 41 derecelik bir sıcaklık olacağı tahmin edilmektedir. Black Mesa Yerleşkesi daima 20 derece sıcaklıkta tutulacak şekilde donatılmıştır."

"Bu tren 3. Kat Yatakhaneleri'nden gelip Sektör C Deney Laboratuvarları & Kontrol Üniteleri'nde gitmektedir. Eğer Sektör C'nin ilerisindeki yüksek güvenlikli bir yere gitmek istiyorsanız, Alan 9'daki Ana Ulaşım Merkezi'ne dönüp bir yüksek güvenlik trenine bininiz."

"Henüz kimlik belgenizi retinal tarama sistemine kaydettirmediyseniz, ulaşım sisteminin yüksek güvenlikli bölümüne geçmeden önce Black Mesa personeline başvurarak kayıt işlemlerinizi tamamlayınız."

"Black Mesa Yerleşkesi içerisinde sürekli olarak yüksek derecede toksik maddeler kullanıldığından, ulaşım sistemi içerisinde sigara içmek, yiyecek ve içecekler yasaktır."

"Trenin dış tarafına uzanmayınız. Tren istasyon platformuna yanaşıp tamamen durana kadar kesinlikle kapıları açmaya çalışmayınız. Acil bir durumda, yolcuların yerlerinde kalmaları ve verilecek talimatlara uymaları gerekmektedir. Trenin boşaltılmasının gerektiği durumlarda öncelik engelli personele aittir. Lütfen elektrikli ray hattından uzak durunuz ve yardım ekibi ulaşana kadar bir acil durum istasyonuna ilerleyiniz."

"Tüm Black Mesa personeline hatırlatma: Düzenli radyasyon ve zararlı madde taraması Black Mesa Araştırma Tesisi içerisindeki devamlılığınız açısından zorunludur. Önceden planlanmış bir idrar tahlili ya da radyasyon kontrolü eksikliği derhal uzaklaştırmayla cezalandırılacaktır. Eğer görevleriniz sırasında radyasyona ya da diğer zararlı maddelere maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, acilen radyasyon güvenlik amirinize danışınız. Güvenli çalışın. Uyanık olun. Geleceğiniz buna bağlı."

"Black Mesa takımına değerli katkılarda bulunacağını düşündüğünüz bir arkadaşınız mı var? Malzeme Taşınması ve Düşük Seviyeli Güvenlik bölümlerinde iş fırsatları devam etmekte. Lütfen ayrıntılı bilgi için Black Mesa personeline danışın. Eğer teorik fizik, biyoteknoloji ya da diğer yüksek teknik bir disiplin geçmişiniz varsa, lütfen sivil işe alım ekibimizle görüşün. Black Mesa Tesisi herkese eşit şans veren bir işverendir."

"Hatırlatma: Black Mesa Eğitim Parkuru Dekatlonu bu akşam tesiste (3. Kat) gerçekleştirilecektir. Yüksek güvenlik personeli yarı finalleri ayrı bir yayın frekansından duyurulacaktır. Unutmayın: Sağlığınız, başka canların sağlığı için de gereklidir."

"Sektör C: Deney Laboratuvarları & Kontrol Üniteleri, yaklaşılıyor."

"Lütfen otomatik kapının yakınında durun ve güvenlik görevlisinin kimlik bilgilerinizi onaylamasını bekleyin. Trenden ayrılmadan önce lütfen kişisel eşyalarınızı kontrol edin. Teşekkür eder, güvenli ve verimli bir gün geçirmenizi dileriz."

Oyunu bende yeni bitirdim sayılır (1 ay olmadı), kesinlikle mükemmel, mutlaka oynanmalı, başlamadan önce bende şüpheyle bakmıştım, ne kadar iyi olabilirdi ki, orijinal oyunun atmosferinin yakınında bile geçebilecekmiydi? v.s. v.s. Sonra birde baktım ki herşeyi ama herşeyi bıraktım ve sadece Black Mesa oynuyorum... Hani bir kitap okurken yada film, dizi izlerken, sonlara yaklaştığınızda bitmesin istersiniz ya, hani uzun zamandır görüşme fırsatı bulamadığınız çok yakın bir dostunuzla uzun uzun sohbet edersiniz. Black Mesa hiç bitmesin istedim oynarken. İşte böyle, çok uzatmayayım, Piranha zaten söylenebilecek herşeyi söylemiş, kelimesi kelimesine katılıyorum, sonuç olarak "Bu oyun bir harika dostum!" :D

DİP NOT: Oyuna başladıktan sonra altyazıları ayarlardan açtım, fakat Steam'in dili Türkçe olduğundan, altyazılar çıkmadı. Öylece altyazısız oynayıp bitirdim. Ama Piranha'nın metro sahnesi altyazılarını Türkçe okumak (Valla böyle okumak bile büyük keyif. Lan biz zamanında (13-14 Yıl önce) bu oyunu bilmeden nasıl oynamışız) gerçekten tam anlamıyla büyük keyifti. Tekrar teşekkürler Piranha... ("Çok iyi İngilizce biliyoruz ya!!" :D ama Türkçe olması bambaşka... ;))

Beğenenler: Piranha

PiranhaPiranha
Üye
(üste) KaNaBu,
Daha bunun üstüne ne söylenebilir ki, aynen ben de öyle düşünüyorum güzel anlatmışsın ;)

BM:S TR altyazılı yapamamıştım tesadüfen şu yöntemi buldum ve Steam dilini Ingilizce yaptım oldu :D Ing. olarak zaten herşeyini biliyoruz da dediğin gibi Türkçe oynamak bambaşka bir zevk yav.

Söylendiği gibi XEN bölümlerini yapacaklarmış bekliyoruz ama benim önceliğim bu değil; asıl şunu beklerdim "HL1: Opposing Force" bölümlerini aynı BM:S gibi yapsalar bak acayip yakışırdı işte. "HL1: Blue Shift" derseniz nedense bunda gözüm yok yav :D

Birkaç ufak tefek (fizikler-efektler-A.I. vb konularda) hatası-eksiliği dışında, bence BM:S artık 5-6$ neyse satılmayı alınmayı hakediyor.
discussioncontroller