Cinsel İstismar (ya da tecavüz, taciz vs)
Çağlayan
Üye
Hani başka bir naşlıkta Türkiye'yi neler beklediğini tartışıyoruz ya...

Şu konuyu blogumda işlememin üzerinden 4 gün geçmedi henüz.

Blogumda demiştim ki;

Spoiler:
Bu kadar çirkin bir konu işlediğim için üzülüyor ve utanıyorum ama ülkemdeki bu iğrenç vakaların artması canımı sıkmaya başladı.

Herhangi bir gazetenin 3. sayfasını açtığımda eğitimli insanların (öğretmenler, doktorlar vs) ya da eğitimsiz olanların cinsel istismarına, tacizine ve tecavüzüne maruz kalan çocukları gördükçe midem bulanıyor ve terk etmek istiyorum bu ülkeyi. Üstelik öyle bir rahatlık içindeyiz ki artık, "14 yaşında kız çocuğuyla evlenen 60-70 yaşında adam" haberlerine tepki vermez olduk, farkında mısınız? Okulda bir arkadaşıma bu haberi okuduğumda "Ee nolmuş?" deyiverdi. Bu kadar mı kanıksadık olayları? Bu kadar mı normal geliyor artık? Ah, üzgünüm. Sandalyeye oturunca ayakları yere değiyorsa tamamdı, değil mi?

Pippa Bacca'nın onca ülkeyi rahatça geçip bizim ülkemizde öldürülmesi sinirlerimi bozuyor. Biri "14 yaşındaki kıza zarar vermeden tecavüz ettim" iddiasında bulunuyor, öteki "kot pantolon giyiyordu, kot pantolonda tecavüz etmek zordur" deyip beraat ediyor. Sadece çocuklar, gençler değil; nineler de bu saldırıya maruz kalıyor, erkek çocukları da... Hatta hayvanlar, hatta ve hatta cansız mankenler de!

Birileri "beni tahrik ediyor" deyip hemcinslerimin eteğine, kıyafetine karışıyor; iradesiz olduğunu kabul edercesine. Öteki tecavüze yeltenenleri değil, tecavüze uğrayanları kirli sayıp onları tecavüzcüsüyle evlendirerek "namuslarını temizlemelerini" sağlıyor. Başka bir yerde kısa etek giydiği için kızların bacaklarına kezzap sıkılıyor. Sonra öğreniyorum ki bu ahlak avcısı insanlar, televizyondaki öpüşme sahnelerine bile "bu ne müstehcenlik!" derken internette Türkiye'yi +18 içerikli bilgi aramada 1. sıraya yerleştirmişler. Bu ne ikiyüzlülüktür!

Cinsel açlığını çocuklardan, savunmasızlardan çıkaran tüm sapıklara ve o sapıkları koyduğu yasalarla koruyan devlete binlerce kez lanet olsun!

Bu sabah da şu haberi okudum:

Ailesi tecavüz ettirdi

Bu nasıl bir namus anlayışıdır?

Ne yapılabilir?
wincih
Üye
Bu ülke de ne zaman ki kadına mal gözü ile bakılmaz o zaman. Bunları yaşamayaız..... Yazacak çok şeyim var bu konu ile alakalı ama şu an toparlamam çok zor.... :s Kelimelerin kifayetsiz kaldığı an....
[WT]Elessar
Üye
Onu yapan bunu da yaptı..

Kitle katliam sebepleri no. 1
Ghost hunter
Üye
Bence bu konunun tartışılacak bir şeyi yok.
Kimse tecavüzü savunmaz, tartışacak karşılıklı gruplar oluşmaz.

Ayrıca insandaki bu düşünce yapısının değiştirilmesi çok zordur.Bir kişiyi düzeltebilirsin.Ama büyük bir kitlenin düzelmesini beklemek ahmaklıktır...
Elven_Archer
Üye
Çok çirkin bi olay tabi...

Yanlız en alttaki reklamlara dikkat... Bilmem anlatabildim mi?
Çağlayan
Üye
Olay tecavüzü savunan ve kınayan tartışma grupları yaratmak değil Ghostcan. Amaç, bu durumu azaltacak, engelleyecek çözümleri bulabilmek.

"Eğitimle olur bu iş" demeyin, üniversiteli insanlar da eşlerine aile içi şiddet uygulayabiliyorlar.

"Kanunlar" dendiğinde yine susuyoruz, çünkü itiraf eden bile salınabiliyor.

Bunun toplumsal kısmını sorguluyorum. Tecavüze uğrayan bir kadına neden kötü bakılıyor? Neden işinden kovuluyor, neden kocasından boşanıyor? Neden kurban cezalandırılıyor?

"Kız psikolojik açıdan zarar görmüş mü görmemiş mi?" tartışması yapılabiliyor ama tecavüzcünün akli dengesi hiç sorgulanmıyor.

Bakış açımızı tartışmalıyız önce.
MR.KubidikMR.Kubidik
Üye
Bu tarz insanlara Midnight Meat Train uygulaması lazım... valla...
DharkanDharkan
Üye

Bence bu konunun tartışılacak bir şeyi yok.
Kimse tecavüzü savunmaz, tartışacak karşılıklı gruplar oluşmaz.

Ayrıca insandaki bu düşünce yapısının değiştirilmesi çok zordur.Bir kişiyi düzeltebilirsin.Ama büyük bir kitlenin düzelmesini beklemek ahmaklıktır...

Kimse tecavüzü savunmaz? Kendinden 40-50 yaş küçük çocuğu taciz eden o herifi kurtarmak için yasada değişiklik yapmaya çalışılması neydi peki açıklayabilirmisin?
Ghost hunter
Üye

Olay tecavüzü savunan ve kınayan tartışma grupları yaratmak değil Ghostcan. Amaç, bu durumu azaltacak, engelleyecek çözümleri bulabilmek.

Tecavüze uğrayan bir kadına neden kötü bakılıyor? Neden işinden kovuluyor, neden kocasından boşanıyor? Neden kurban cezalandırılıyor?

Peki Çağlayan teyze çözüm arayalım.Ama bulabileceğimizi pek zananetmiyorum.Bulsak bile uygulaybileceğimizi hiç zananetmiyorum...
[WT]Elessar
Üye
Orta Asya'dayken toplumumuzda kadın önce gelirdi. Zamanla (ve nedense) ataerkil bir topluma geçtik ve kadınlarımıza gereken değeri vermemeye başladık. Atatürk bu durumu değiştirmek için büyük atılımlar yaptı ama sonuç gene "töre cinayetleri" gene "kadının yeri erkeğinin yanıdır" gene yukarıdaki haberler.

Çözüm mü? Ben hala kitle katliamından yanayım...
KocaAyak
Üye
dun haberlerde gosteriyorlardi.izlemedim,kanali degistirdim direk.duyarsizlik ile alakali degil,bunlari yapan yaratiklar ile ayni sıfati tasidigim ve bundan utandigim icin degistirdim kanali.dar kafali,cahiliyetten kendini cekip kurtaramamis kisiler ortada dolastikca bunlarin onune gecilmesi zor.yazilacak cok sey var aslinda ama hic birimiz kaldiramayiz sanirim.kim dediyse iyi demis;dunyadaki en temiz varlik insandir,ancak en pis varlikta insandir...

discussioncontroller