Cinsel İstismar (ya da tecavüz, taciz vs)
Neldock
Üye
maelstorm dedi:

Suç olması insanların kafasına göre ceza verme hakkı mı tanıyor? Hırsızın elini de keselim mi? Düşünce suçlusu dediklerimizin beynine köz sopa mı sokuyoruz? Suç olması sana böyle bir hak tanımaz.

Bunu bana tanımaz elbette, ben bunların devlet eliyle yapılmasını, kanunla desteklenmesini savunuyorum. Ve dediğimi tekrarlıyorum, maksat cezayı insanca olmaktan çıkartmak. Biraz aşağıda ona da cevap vereceğim.

maelstorm dedi:

Anlıyorum. Yani mesela çocuğu ya da açıkçası herhangi bir bireyi öldürülen bir ailenin katile duyduğu öfke gibi mi? Suça karşı duyulan öfkeyle orantılı ceza vermek kanun anlayışının neresinde var? Mesela ben cebimden 10 lira çalan adama çok öfke duysam onu da öldürebiliyo muyum?

Cezanın, suça maruz kalanı da tatmin etmesi gerekmiyor mu sence? Bugün suça oranla hafif kalan cezalara "HUKUKSKANDALIADALETNEREDE?" tepkileri vermiyor muyuz? Sağda solda imza toplamıyor muyuz? Kanun eliyle diyorum. Maksadım cezaların ağırlaştırılması. Cezaları sokaklara çıkıp ben vermem, kimse veremez, ülkede kanun varsa, cezayı vermek de onun görevidir.

maelstorm dedi:

Kendi söylediğini görmezden geliyorsun. Çözüm asmak kesmek değil, bu gereksiz şehveti engellemek. Sosyolojik sebepleri konuşmak "sosyolojik sebepler var, bu adamlar suçsuzdur" anlamına gelmiyor ki, bunu nereden çıkartıyorsun? Sosyolojik sebepleri konuşmak gerekiyor, çünkü bu işin çözümü budur.

Görmezden falan gelmiyorum. Gereksiz şehveti engellemenin caydırıcı bir yöntemini sunuyorum. Uzmanlar sosyolojik nedenleri ortadan kaldırabilecek mi? Elbette olması gereken budur, buna ben de katılıyorum. Ancak sokaktaki onca tecavüzcünün önünü kesmenin en kestirme yönünün bu olmadığını düşünüyorum.

maelstorm dedi:

Suçun derecesini kim belirleyecek peki? Bu cezaları kim neye atayacak? Kanun bir sistem örgüsüdür, fevri düşünceler ve öfkeyle belirlenemez.

Hukukçular sakin sakin düşünürler, ona ben karışmıyorum.

maelstorm dedi:

Medenilik iddian gayet de vardı, "ben öyle biri değilim, ben medeniyim" diyordun mesajında. Ayrıca argümanlarını koymadıysan bu senin seçimin ama bizim senin argümanlarını biliyormuşuz gibi davranmanı bekleyemezsin. Özel güçleri olan varsa bilemem ama benim öyle bir yeteneğim yok. Forumda birinin söylediklerine cevap verirken yazdıklarını baz almak durumundayım.

Bu iddiamı nereden çıkarttığını merak ediyorum. Bunu biliyormuşsunuz gibi davranmıyorum, tartışmaya niyeti olan "Peki hangi şekilde..." diye başlayan sorular yöneltirdi, ben de tek tek cevaplardım. Bunu tartıştığım kişi de yapmadı, sen de yapmıyorsun, konu saptıkça sapıyor. Söylediklerimi baz alacaksın elbette, beni anlamıyorsan, ya da niyetimi, sorarsın; ya buradan, ya da PM ile.

maelstorm dedi:

Kusura bakma ama senin tavırların da çok "tartışma amacı taşıyan üsluba sahip" "seviyeli" sayılacak bir noktada değildi. "ben medeniyim, ben öyle değilim" "sen daha de'yi ayrı yazamıyorsun". Demek istediğim buydu. Bize sundukların, iddia ettiklerinle çelişiyor.

Lütfen bu başlığa yazdığım ilk mesajı (Hani şu olay olan mesaj.) ve ardından doğrudan aldığı ilk cevabı okur musun? Hangi tavırdan sonra ne tavır takınacağım beni küçültmez, zira ne yaptığını bilmeyen biri değilim.

maelstorm dedi:

İki solukta okuruz. Ya da ana noktalarını yazarsın. Ya da yazmazsın ve bizim de okumuş olduğumuzu varsaymazsın.

Buna cevap vermeyeyim, zira kimsenin hiç bir şeyi yapıp yapmadığını varsayarak konuşmuyorum burada. Ve dediğim gibi, tartıştığım kişi bana bu fikrimin nedenlerini ve desteklerini sormadı, sen de sormadın.
maelstorm
Üye

Cezanın, suça maruz kalanı da tatmin etmesi gerekmiyor mu sence? Bugün suça oranla hafif kalan cezalara "HUKUKSKANDALIADALETNEREDE?" tepkileri vermiyor muyuz? Sağda solda imza toplamıyor muyuz? Kanun eliyle diyorum. Maksadım cezaların ağırlaştırılması. Cezaları sokaklara çıkıp ben vermem, kimse veremez, ülkede kanun varsa, cezayı vermek de onun görevidir.

Ben de şahsen yapacağını söylemek istemedim. Öte yandan cezanın maruz kalanı tatmin etmesi gerektiğini düşünmüyorum. Cezanın doğası apayrı bir konu zaten, sanırım önce bu konuyu da konuşmak lazım. Cezanın amacı caydırmak ve daha fazla olmasını engellemek midir, mağdurları ve geride kalanları tatmin etmek mi, yapılanın tam olarak cezasını vermek mi yoksa üçünün karşımı mı? Yoksa apayrı bir sebebi mi vardır?

Görmezden falan gelmiyorum. Gereksiz şehveti engellemenin caydırıcı bir yöntemini sunuyorum. Uzmanlar sosyolojik nedenleri ortadan kaldırabilecek mi? Elbette olması gereken budur, buna ben de katılıyorum. Ancak sokaktaki onca tecavüzcünün önünü kesmenin en kestirme yönünün bu olmadığını düşünüyorum.

Öte yandan böyle ağır suçlar kanımca toplumun genel hoşgörüsüzlüğünü de azaltacaktır, bu açıdan da bakmak lazım. Zira bugün "hapse girmeli bu" diyoruz ya da "parasını verecek sigara içiyorsa". Öte yandan kullandığımız kelimeler "bunun pipisi kesilsin" "bunun kolunu keselim" "bunu şu şekilde süründürelim" olursa, işler değişir. Zira para cezası almak ya da hapise sokmak hiçbirimizin gerçekleştirebileceği şeyler değil, ama pipisini kesmek (sen tam olarak bunu demedin de işte, hadım ve fiziksel eksiklikten neyi kastettiysen) vs bunlar insanların gerçekleştirebileceği ve gün gelip "kanun buna ceza vermediyse ben veririm, çünkü haketti" diyebileceği şeyler. Bugün kanunlar bunları söylemezken bile insanlar bunu söyleyebiliyorlar, bu da varolan eğilimi gösteriyor. Kanun da bu yönde olursa, toplumsal yaklaşım değişecektir. İş sadece o kişiye verilen cezayla bitmiyor.

Hukukçular sakin sakin düşünürler, ona ben karışmıyorum.

Senin önerin kanun eliyle yapılıyorsa karışmış oluyorsun aslında.

Bu iddiamı nereden çıkarttığını merak ediyorum. Bunu biliyormuşsunuz gibi davranmıyorum, tartışmaya niyeti olan "Peki hangi şekilde..." diye başlayan sorular yöneltirdi, ben de tek tek cevaplardım. Bunu tartıştığım kişi de yapmadı, sen de yapmıyorsun, konu saptıkça sapıyor. Söylediklerimi baz alacaksın elbette, beni anlamıyorsan, ya da niyetimi, sorarsın; ya buradan, ya da PM ile.

Bu konuda PM'den konuşuruz, yanlış anlaşılmalar olmuş olabilir, kendi adıma özür dilerim kendi hatalarım için herkesin önünde. Kimseyle şahsi bir sorun yaratmak değil amacım (senin de olmadığını biliyorum)

Lütfen bu başlığa yazdığım ilk mesajı (Hani şu olay olan mesaj.) ve ardından doğrudan aldığı ilk cevabı okur musun? Hangi tavırdan sonra ne tavır takınacağım beni küçültmez, zira ne yaptığını bilmeyen biri değilim.

Ben buna inanmıyorum, tavıra göre tavır göstermek yerine belli ve tutarlı bir tavır setini korumaya inanıyorum (ha ben de bu setin dışına çıkıyorum şahsen o ayrı). Tabi herkes böyle düşünmeyebilir. Ancak yine de verilen cevaba göre biraz fazla agresif davrandığını düşünüyorum. Böyle gördüğüm için tepki gösterme ihtiyacı hissettim.

Buna cevap vermeyeyim, zira kimsenin hiç bir şeyi yapıp yapmadığını varsayarak konuşmuyorum burada. Ve dediğim gibi, tartıştığım kişi bana bu fikrimin nedenlerini ve desteklerini sormadı, sen de sormadın.

Haklısın, sormadık. Ama şunu da farketmen lazım ki bizim hatamızın yanında sen de hatalısın o açıdan bakarsak. Zira sen de sana verilen tepkiler karşısında "sanırım kendimi açıklamayınca yanlış anlaşıldım, şöyle şöyle düşünüyorum" demek yerine doğrudan agresif bir tavır sergiledin. Karşılıklı yanlış anlaşılma ve internet ortamında mimik, ses ve jestlerin eksikliğinden kaynaklanan bir aceleci tavır içinde davranmışız hepimiz sanırım. Kimsenin kötü niyetli olduğunu sanmıyorum.
Neldock
Üye
maelstorm dedi:

Ben de şahsen yapacağını söylemek istemedim. Öte yandan cezanın maruz kalanı tatmin etmesi gerektiğini düşünmüyorum. Cezanın doğası apayrı bir konu zaten, sanırım önce bu konuyu da konuşmak lazım. Cezanın amacı caydırmak ve daha fazla olmasını engellemek midir, mağdurları ve geride kalanları tatmin etmek mi, yapılanın tam olarak cezasını vermek mi yoksa üçünün karşımı mı? Yoksa apayrı bir sebebi mi vardır?

Yapılanın cezasının tam olarak verilmesi zaten önceki iki maddeyi sağlar bence. Cezanın doğasının da bu olduğunu düşünüyorum. Çok çok kişisel bir yorum olacak, bu yaklaşımım popülist bile bulunabilir, şahsen küresel ısınma sonucu buzulların erimesinin falan, insanın hatası olduğunu, ve sular altına gömülecek olmamızı da doğanın bizi cezalandırışı olarak ele alıyorum. Mesela bu ceza üçünü birden sağlıyor.

maelstorm dedi:

Öte yandan böyle ağır suçlar kanımca toplumun genel hoşgörüsüzlüğünü de azaltacaktır, bu açıdan da bakmak lazım. Zira bugün "hapse girmeli bu" diyoruz ya da "parasını verecek sigara içiyorsa". Öte yandan kullandığımız kelimeler "bunun pipisi kesilsin" "bunun kolunu keselim" "bunu şu şekilde süründürelim" olursa, işler değişir. Zira para cezası almak ya da hapise sokmak hiçbirimizin gerçekleştirebileceği şeyler değil, ama pipisini kesmek (sen tam olarak bunu demedin de işte, hadım ve fiziksel eksiklikten neyi kastettiysen) vs bunlar insanların gerçekleştirebileceği ve gün gelip "kanun buna ceza vermediyse ben veririm, çünkü haketti" diyebileceği şeyler. Bugün kanunlar bunları söylemezken bile insanlar bunu söyleyebiliyorlar, bu da varolan eğilimi gösteriyor. Kanun da bu yönde olursa, toplumsal yaklaşım değişecektir. İş sadece o kişiye verilen cezayla bitmiyor.

Orada kast ettiğim şey pipinin kesilmesine ek olarak, kabaca kolun bacağın kesilmesi. Tecavüz cezasını korku unsuru haline getirerek, insanların bu tarz yönelimlerini bastırabileceklerini düşünüyorum ben. Tekrarlıyorum, bunlar kanun eliyle yapılır.

maelstorm dedi:

Senin önerin kanun eliyle yapılıyorsa karışmış oluyorsun aslında.

Bu bir essay konusuydu. Bunu karışmak olarak algıladıysan öyle kalsın, ancak "karışmak" sözcüğünü kanunun düzenlenme süreci için kullanmıştım. Hukukçu değilim nihayetinde. :)

maelstorm dedi:

Bu konuda PM'den konuşuruz, yanlış anlaşılmalar olmuş olabilir, kendi adıma özür dilerim kendi hatalarım için herkesin önünde. Kimseyle şahsi bir sorun yaratmak değil amacım (senin de olmadığını biliyorum)

Rica ederim, bu tarz yanlış anlamaları her gün yaşıyoruz. Dediğin gibi, PM ile konuşuruz bunları. Benim bildiğim senin tek bir insanla şahsi meselen olabilir: Fadıl ile. O konuya hiç girmiyorum müsaadenle. :)

maelstorm dedi:

Ben buna inanmıyorum, tavıra göre tavır göstermek yerine belli ve tutarlı bir tavır setini korumaya inanıyorum (ha ben de bu setin dışına çıkıyorum şahsen o ayrı). Tabi herkes böyle düşünmeyebilir. Ancak yine de verilen cevaba göre biraz fazla agresif davrandığını düşünüyorum. Böyle gördüğüm için tepki gösterme ihtiyacı hissettim.

Tepkin için teşekkür ederim, bir rahatsızlık verdiysem de özür dilerim. Sadece insanların anladığını düşündüğüm dili kullanmayı daha çok seviyorum diyelim. İnsanlar da ne ektiyse onu biçmiş oluyor.

maelstorm dedi:

Haklısın, sormadık. Ama şunu da farketmen lazım ki bizim hatamızın yanında sen de hatalısın o açıdan bakarsak. Zira sen de sana verilen tepkiler karşısında "sanırım kendimi açıklamayınca yanlış anlaşıldım, şöyle şöyle düşünüyorum" demek yerine doğrudan agresif bir tavır sergiledin. Karşılıklı yanlış anlaşılma ve internet ortamında mimik, ses ve jestlerin eksikliğinden kaynaklanan bir aceleci tavır içinde davranmışız hepimiz sanırım. Kimsenin kötü niyetli olduğunu sanmıyorum.

Agresifliğim sorana değildi, kaldı ki agresiflik bir yanlış anlamanın verdiği agrefislik de değildi. Karşı taraftan gördüğüm tavır "Oha laf sokayım da s*ktirsin gitsin." tavrı olunca, eh insan karşılık vermeden duramıyor. Elbette, böylesine bir tartışma başlığında kötü niyet beslenemez, bunun adı Troll'lük oluyor. Daha sonra karşı karşıya geldiğimizde de oturur konuşuruz elbette. Ses, mimik, jest, bira falan tabii her şey tam olur. :)
maelstorm
Üye
Fadıl'a bulaşmak yemediği için sana bulaşıyorumsdfjs

Ama ben böyle doğrudan şiddet içeren cezaların toplumsal tolerans seviyesini azaltıp, kanunları kendi uygulamaya karar veren insanları artıracağını düşünüyorum. Şahsen böyle aşağılık suçlara (ki gözümde en büyük suçlardan birisi, belki en büyüğü, tecavüzdür) ben de için için şiddetle ceza istesem de, bunun gerçekten uygulanması işte böyle olaylara sebep olabilir diye düşünüyorum.

Düşünsene, bugün bile insanlar kanunun verdiği ya da vermediği cezaları sallamayıp ya da yetersiz bulup suçlulara dövmekle öldürmek arasında değişen şahsi cezalara başvuruyorlar. E bi de cezanın kendisi o olursa?

Bi de işin içine insan hakları falan da girer böyle cezalarda, o yüzden gerçekleşmesi pek de mümkün değil.

Karışmak konusuna gelince, demek istediğim şuydu. Bugüne kadar hukukçular bunun tersinde karar vermişler, senin bu önerinin gerçekleşeceği bir paralel evrende, sen adamların verdikleri kararı değiştirmiş oluyorsun. Gibi birşey:) Yoksa şu an fiziksel olarak yaptığın birşey olarak kastetmedim.
Gaz Maskeli Adam
Üye
Bu işi yapan adamlar kendi aileleri tarafından sevilmemiş ve toplum tarafından dışlanmış kişilerdir. Başkalarının gücü altında ezildikleri için kadınlara tecavüz ediyorlar. Kendi egolarını tatmin ediyorlar. Bir an için güçleniyor ve daha fazlasını istiyorlar ve asla durmuyorlar.
Supertramp
Üye
Tecavüz suçtur. Çok ciddi bir suçtur.
Cinsel arzuları artan bir adam tecavüz etmeden 2 türlü tatmin edebilir kendini.

1- Sevgilisi veya hayat kadını ile
2- Masturbasyon ki bunu o kadar ayıp olarak görüyoruz ki insanları caydırmaya çalışıyoruz.(Caydırmaya çalışanlar gerçekten var. Eski yeşilçam oyuncularının yaptığı bir reklam vardı örneğin.)

Sizce buna parası olmayan veya sevgilisi olmayan birisi masturbasyonun ayıp olduğu ve ona öyle aşılandığı bir insan ne yapabilir?

Bazıları akıl hastası olduğu için(bundan cinsel hazdan çok egemenlik tatmini alanlar gibi) yapıyorlar. Bazıları ise bunlar en tehlikelileri kadınları değerli görmedikleri sadece birer cinsel tatmin malı veya sadece gereksiz bir varlık gören insanlar varki onlara yapılabilecek hiçbir şey yok eğitimsizliğin sonucudur bu.
Cinsel istismar da senin dediğin gibi buna yol açabilir. Adam ya bahsettiğim ve bahsettiğin gibi egemenlik arzusu için yapar veya sonunda akıl hastası olabilir bu yüzden(ciddi tramvalarda akıl hastası olunabilir veya akıl hastası olarak doğunulabilir.)

Taciz ise tecavüzden bir önceki evre o kendini böyle tatmin ediyor. Ama taciz yapan kişi tecavüz de edebilir(örnekleri de vardır.)
hadicanımoradan
Üye
Seksin hatta cinsel şeylerin tabu olarak görüldüğü şu zamanlarda tecavüzü azaltmak için yapabileceğimiz fazla bir şey yok. Önce bu gerililiği üzerimizden atmamız lazım. Seks hakkındaki cahillikten kurtulmak lazım. Ondan sonraki olan tecavüz vakalrı da psikolojik sorunu olanlar yüzünden kaynaklanıyordur.
discussioncontroller