Ortak Çalışma Alanları - OÇA -
ofcmofcm
Üye
Oyungezer sitesi ve forumları için güzel düşüncelerimiz var. Bunları zaman içinde tek tek hayata geçireceğiz. Bunu yaparken editörler ve kullanıcıların ortaklaşa çalıştığı, site için projeler geliştirdiği zamanlar ve forum başlıkları olacak. Bu başlıklar bizim için forumdaki tüm başlıklardan daha önemli ve bu başlıklarda mutlak bir düzen kurulması şart. Bu yüzden - Ortak çalışma Alanı - olarak işaretlenen başlıklarda forum kuralları diğer başlıklardan daha farklı ve ciddi işleyecek. Bu forumlara atacağınız yanlış bir mesaj kullanıcı hesabınızın kapatılmasına yol açabilir. Bu yüzden mutlaka - Ortak Çalışma Alanı - işaretli başlıklarda aşağıdaki kurallara uyunuz. Bu mesajların kendi başına bir tehlike alanı olabileceğini unutmayınız.

- OÇA başlıklarına atılan mesajlara uygulanacak cezalar, uyarı olmaksızın gerçekleştirilir. Her attığınız mesajın buradaki kuralları ihlal edip etmediğini iki kere düşününüz.

- OÇA alanlarında belirtilen fikirlerle dalga geçmek, insanların düşünce veya yeteneklerini aşağılamak, şaka amaçlı bile olsa yasaktır.

- OÇA alanında yapılan çalışmayı bütünüyle kötülemek, gereksiz olduğunu, vakit kayıbı olduğunu söylemek (vb) yasaktır. Çalışma metodu ile ilgili eleştride bulunabilirsiniz ama çalışmanın kendisini eleştirmek istiyorsanız bunun için başka bir başlık açınız.

- OÇA alanında diğer üyeler size ne kadar ters birşey yazmış olursa olsun kimseye sert, iğneliyici veya kızan bir mesaj atamazsınız. Bu başlıkta sesinizi yükseltmek yazaktır. Size sesini yükselten olursa moderatörler ve proje sorumluları müdahale edecektir. Size sesini yükselten birine aynı şekilde cevap vermek de eş değerde cezalandırılır.

- OÇA alanındaki tartışmalar proje sorumlularınca kesilebilir. Proje sorumluluları tartışmanın kesilmesini istediğinde uzatmayınız.  Her bir Ortak Çalışma Alanı'nın proje sorumluları ilk mesajda belirtilir. Proje sorumluları dışında kimse (moderatörler dahil) bir tartışmayı kesme yetkisine sahip değildir.

- OÇA alanında konuyu dağıtmak, ana konudan sapmaya yol açacak geyikler yapmak yasaktır.

- Forumun geneli için geçerli olan kurallar OÇA alanında daha sert cezalandırılırlar.

- OÇA alanında yapacağınızı söylediğiniz her şey sizin için bir taahhütdür. Yerine getirmeyeceğiniz sorumlulukları almayınız.

- Bu kurallara uyulmaması durumunda verilecek ceza tamamen subjektif olarak forum yöneticilerince belirlenecektir.

- Bir başlığa OÇA işareti koyup ortak çalışma alanı haline getirmek için Sinan, Serpil ya da Tuğbek'ten izin almak zorundasınız.

Gördüğünüz üzere Ortak Çalışma Alanlarında güvenlik seviyesi Defcon 1 ve çalışmaya zarar verecek her hareket vatana ihanet kabul ediliyor. Bu kuralların ağır olduğunu düşünebilirsiniz. Ama ömrümün son 15 senesi proje grupları ve toplantılarla geçti. Bu yüzden forum gibi kolay cıvıyabilen bir ortamda bir proje geliştirebilmek için ciddi kurallar olması gerektiğini düşünüyorum. Bu bir çalışma yaparken eğlenmeyeceğiz, askeri nizamda duracağız demek değil elbette. Önemli olan herkesin çalışmayı bir adım öteye götürmesi geri adım attırmaktan kaçınması. Umarım bu uygulamanın amacını doğru ifade edebilmişimdir. Eğer bu kurallar bana ters diyorsanız lütfen OÇA alanlarını uzaktan izlemekle yetinin. Nasıl olsa forumun geriye kalan %99.9'luk bölümü hala sizin =)
ofcmofcm
Üye
Ortak Çalışma Alanalarına yönelik bir eleştiri veya öneriniz olduğunda bu başlığı kullanabilirsiniz. Bu başlıkta OÇA kuralları geçerli değildir.
Misafir
Açıkça söylemek gerekirse, bütün bu kurallar bana Morton Rhue'nin "Dalga" isimli kitabını anımsattı. Biraz fazla kuralcı olmamış mı?
Lucastorn
Üye
Mantılı ve güzel bir uygulamaya benziyor. Uygulanmasına başlandıktan sonra hepimizin çaba harcaması gerekecek. Az çene çok iş kuralının işleyeceği bir bölüm olacak :)
Dark Templar
Üye
hak verilmesi lazım çünkü,forumca her an cıvımaya hazır bir kitleyiz :D
ciddi işler yapmak için birazcık katılaşmak lazım,ama mrclown gibi ben de tam olarak anlamadım ne olacak bu OÇA'lar
Misafir
Kurallar sert olmalı ki,ciddiyet olsun.Herkes dalga geçip birbiriyle tartışırsa bölümün anlamı kalmaz.Adı üstünde Çalışma Alanları.
Misafir
Bu kurallar gayet gerekli; mesela Kurtadam oyununa en çok zarar veren şey, gereksiz geyik yapılması ve diğer kuralların ihlaliydi bence.

Peki bu Ortak Çalışma Alanları'nın içine forum oyunları da girebiliyor mu?
hannibal_king
Üye
Korktum yav... Ama sonuna kadar uyarım kurallara.
Misafir
konu tam kıvamında ayrıca tuğbek abi daha bi kaç örnekle bize konuyu dahada dallandıracaktır...
yani ben öyle umuyorum...
Misafir
Hmm anladım( 8 saat mat.)
Zer0
Üye
Evet herhangi bir OÇA başlığı görsek hepimiz anlayacağız sanırım ?
Bu tartışma kapatıldı.
Aktif Başlıklar
discussioncontroller