Ekran Kartı önerisi
Laçin
Üye
Replicant dedi:

@Laçin,

Aynen katılıyorum sana. Bilgisayar sektörünün kazıklanma dönemine girdik bu ay ile birlikte. Yeni bir grafik çipinin çıkması çok çok yakın ve çıkana kadar alınacak her ekran kartı cebinize zarar. Bunu tartışmanın manası yok, bu herkes tarafından bilinen bir gerçek. "Para benim param kardeşim alacam" diyen arkadaşlara da lafım yok.

Ben de yaklaşık 200 ytl briktirdim ama biraz daha bekleyip borç harç biriktiricem, yeni ürünler çıkıp da fiyatlar düşünce de 640MB 8800GTS alıcam. Bahsettiğim ekran kartı en az bir yıl her oyunu üst kalitede idare edebilecek bir ekran kartı. Sonra da az buçuk kaliteden kısar yine idare ederiz. Benim tavsiyem budur.

Bildiğim kadarıyla yeni 8800 lerde geliyor hemde tahminimce daha ucuz fiyata üstelik 512 bit şimdiki 8800 ler 384 bit olması lazım(resmen kazık daha besmele çekmeden fatiha okunurmu kardeşim şuna bak sanki tabakhaneye....Töbe töbe..Cık cık...)
Replicant
Üye
@KnightOfPain

Ya sana cidden yardımı olacak mı bilmem ama eğer girmediysen gir şu verdiğim linke, seç ekran kartlarını karşılaştır, performans değerlerine bak. Bence yardımı olacaktır. Ayrıca orada göreceksin ki şu anda adam gibi DX9 kartı olarak sadece 1950pro var. 170$ civarında. Her oyunu üst kalitede çalıştırıyor. Üstelik 256 bit bir kart. Yerinde olsam 5 dakka düşünmez hemen alırdım.

http://www.thgtr.com/graphic/charts/index.html
KnightOfPainKnightOfPain
Üye
Sağol,gittikce kafam karışyor :(:( evet 1950 iyi ama butcem uygun değil,benim istediğim sadece gelcek yaza beni göturecek bir kart,bide benim demek istediğim,bendeki X600 PRO 128 MB ka. bit bilmiyorum ama iimdiye kadar sadce unreal 3 moturuyla yapılan oyunları çalıştırmiyor,bide Shader 3.0 olanları,diğerlerinin tumunu çok akıcı bir şekilde orta seviye bir grafik kaletesinde oyniyabilyorum(Ornek:_ETQuakeWars,Wordl In Conflict,Oblivion,COH,Stalker..vs..bunları çok guzel bir şekilde oynatiyor benim ekran kartı,hem mesela HL2 Ep1 de AA*4 ken HDR full açabilyorum ve hiç takılma olmyordu),yani şimdi ben gidipte X2600 PRO 256 MB GDDR3 alsam,yeni nesil oyunlari en az bir yıl orta seviye grafikte oynarım diye duşunyorum,ve sanırım haklıyim dimi?sonuçta berbat bir kart değilki :(
Laçin
Üye
x600 pro hdr destekliyomuydu yaw bak sonunda çaktım senin düşünceyi eğer 1 sene sonra yeni kart alacam diyorsan hiç durma x2600 u al ama artık 256 mb kartlar dar boğaz oluşturmaya başlayacak
KnightOfPainKnightOfPain
Üye
Evet bende öyle sanyordum,ama inan bana destekliyor,sadece HL2 Ep1 de değil,coğu oyunda HDR özelliğini açabilyordum,ha evet bide Oblivionda baya belli olyordu,HL2 Ep1 de de cok belli olyordu ve muhtecçem görunyordu,inan bana :D:D

Bide evet bunu alcam ve bir sene sonra yenisi alcam :)
niyo_t
Üye
Ben de aynen senini gibi düşünüyorum. Benim kartım X700 PRO. Ben de 2600XT almayı düşünüyorum ama, güç kaynağı(300W) sorununu halledemedim. Yeter mi, yetmez mi çözemedim. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?
KnightOfPainKnightOfPain
Üye
Arkadaşlar sonudna MSI X2600 PRO aldım,perfermoans olarak gayet memnunum,EP2 yi full detayda oynadım ve minimum FPS 40,MOHAB için aynı şey geçelri,Stalker ve COHOF tada minimum FPS 50(hayır abartmiyorum),ama kartın bir sorunu varki oda fanı yok,aktif soğutmalımı ne,
http://www.bgsdistribution.sk/servlet/Image?prodCode=82378
işte bazen oyunlarda ekran donyo ve bilgisayar kitleniyor,ekran kartına deydğimde çok ısındığını fark ediyorum.bunun çözumu nedir ?kasayı zaten açık bırakyorum ve diğer parçalar ısınmiyor,CPU bile maximum 50 derece,bu karta fan takılırmı? yani bu sağutmayı sökup fan takılırmı?ne yapabilrim ?

Bu sorundan nasıl kurtulabilirim ?
http://img222.imageshack.us/img222/1061/at2600proud0.jpg

Bu arada ısınma problemi hal ettim,oyunlarda maximum 45 derece olyo ekran akrtı ki çok normal,ama hala bu fotoğraftaki sorundan kurtulamyorum.
hydramarine
Üye
Tuğbek'e ya da konuyla ilgili arkadaşlara bir sorum olacak:

Derginin 4 sayfalık donanım önerilerinin olduğu yazıda ekran kartı olarak 3 tane iyi seçenek sunulmuş ve bunlardan ilki Ati HD 2600XT ve fiyatı 125. Ekonomik donanım önerilerinde ise ekran kartı olarak Sapphire'in 2600'sı tavsiye edilmiş, fiyat 155 en ucuz olarak. Bu iki ekran kartının performans karşılaştırması nasıldır? Sapphire 30 dolar fazlanın hakkını veriyor mu gerçekten?
KnightOfPainKnightOfPain
Üye
Bende fakr ettim,bu arada ekran kartı sorunun haş ettim,meğer otomatik oalrak kendini overclok ediyormuş,bende normale getirdim ve orta seviyede tutunca butun sorunlar cözuldu,hemn ikinci noktaişe ve oyungezer donanıma mail atmak istiyorum ayrıntılı olrak bu konuile ilgili,oda bu ekran kartının neresini beğenmiyorlar anlamadım,sadece oyungezerl değil nerdeyse butun donanım sitelerine ATİ2600 PRO yada XT iyi not almiyor,halbuki alalı tam 1 hafta oldu ve o kadar mukkemel sonuçlar alyormuki,BioShok bile full aylarda 35 FPS alyorum,çözunurluk 1024*786 ken bile,ve baya fazla oyun,neyse ayrıntılı olarak kesin mail gönederem oyungezere :)
darkness26
Üye
bence biraz para biriktir ve x1950gt al sapphire ben yeni aldım ve çok memnunum son oyunlarda çok i performans aldım;)
discussioncontroller